Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vážneho vraj vážne prekvapil doplatok za mýto

Ľubomír Vážny (vpravo) s ďalšími poslancami Smeru Robertom Ficom a Dušanom Muňkom Foto - TASR
Ľubomír Vážny (vpravo) s ďalšími poslancami Smeru Robertom Ficom a Dušanom Muňkom Foto – TASR

Zdá sa, že európsky rozpočet je v suchu, na zasadnutí Rady EÚ ho včera európske štáty schválili. V stredu by mal ešte prejsť európskym parlamentom.

Slovenský rozpočet ešte v suchu nie je, hoci SNS Smeru podporu prisľúbila. Prečítajte si za 4 a pol minúty najnovšie informácie z ekonomiky a biznisu, je to len 1074 slov. Pripravil Oliver Brunovský.[

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS 

 1. Z mýtneho superkšeftu je ešte navyše aj stámiliónový škandál

Kontrola mýtneho systému, ktorú s odstupom desiatich rokov, ale precízne urobil Najvyšší kontrolný úrad, sa preklápa do obrovského škandálu.

Vtedajší minister dopravy a dnes poslanec Smeru a generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny celkom vážne tvrdí, že nevedel o povinnosti zaplatiť stovky miliónov eur, ak štát bude chcieť prevziať mýtny systém od SkyTollu.

Kontrakt je totiž

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovenské domácnosti sú tak v pohode, že NBS je z toho nervózna
 • Odvody: Premiér Matovič odmietol zlúčenie VšZP a Sociálnej poisťovne
 • Trest: Bývalý šéf Váhostavu-SK Ján Kato dostal podmienečný trest za zvýhodňovanie veriteľa, prijal dohodu o vine a treste
 • Obchod: Nákupné centrum Novum v Prešove otvoria podľa plánu o týždeň, ale len časť prevádzok
 • IT: Slovensko kleslo na 50. miesto v rebríčku digitálnej konkurencieschopnosti
 • EÚ: Nezamestnanosť stúpla na 7,4 %, rástla piaty mesiac v rade
 • Značky: H&M na budúci rok zatvorí 250 predajní, čo je 5 % celkového počtu, prispôsobuje sa zmene návykov zákazníkov
 • USA: Fed predĺžil do konca roka obmedzenie výplaty dividend a zákaz nákupu vlastných akcií

Za blamáž v tuneli Višňové môže aj štát, hovorí vyhodený stavbár Remeta

Majiteľ spoločnosti Dúha Miroslav Remeta. Foto N - Tomáš Hrivňák
Majiteľ spoločnosti Dúha Miroslav Remeta. Foto N – Tomáš Hrivňák

Za blamáž v tuneli Višňové môže aj štát, hovorí vyhodený stavbár Miroslav Remeta. NDS podľa neho najskôr nariadila, aby stavbári celú diaľnicu preprojektovali podľa nových noriem, ale potom spolu s dozorom odmietali schvaľovať prerobené návrhy a náklady navyše, hovorí majiteľ firmy Dúha.

Minúta po minúte

Najfalšovanejšie z ochranných respiračných pomôcok boli respirátory, poukázal na to Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Jeho predsedníčka Katarína Surmíková Tatranská upozornila, že nie všetky rúška sú rovnako kvalitné, no ich správne nosenie má význam.

„Ak sa textilné rúška správne nosia, majú svoj efekt a zohrávajú dôležitú úlohu pri potláčaní šírenia infekcií, a to tým, že minimalizujú šírenie respiračných kvapôčok uvoľňovaných pri hovorení, kašľaní alebo kýchaní. Môžu tak poskytnúť primeranú úroveň ochrany v prostredí okolo infikovaných osôb,“ uviedla.

Ako vysvetlila riaditeľka Výskumného ústavu textilnej chémie – Chemitex Dana Rástočná Illová, problém bol pri dovoze filtračných tvárových polmasiek, čiže respirátorov, kde dovozcovia deklarovali certifikáty, ktoré sa nevzťahovali k danému respirátoru.

„My sme to v niektorých prípadoch preverovali aj u notifikovanej osoby v zahraničí, konkrétne vo Veľkej Británii, ktorá bola uvedená na dokumentoch. Prišla nám odpoveď, že dokumenty sú správne, my sme ich vydali, ale respirátory, ktoré ste nám poslali na fotkách, tak na tie sa to nevzťahovalo,“ doplnila s tým, že notifikovaná osoba musí vedieť identifikovať respirátor počas celej jeho životnosti.

Produkty Úrad pre normalizáciu neskúša, ale autorizuje slovenské firmy na ich skúšanie a posudzovanie. Certifikáty slovenských skúšobní sú uznané aj v ostatných krajinách Európskej únie.

V súvislosti s certifikáciou ochranných rúšok sa na úrad obrátila aj Správa štátnych hmotných rezerv. „Pri kontrole certifikátov od potenciálnych dodávateľov úrad zistil, že v mnohých prípadoch výrobky na ochranu dýchacích ciest buď nemali žiadne certifikáty, alebo mali certifikáty vydané skúšobňami, ktoré boli autorizované na iné výrobky,“ komentovala Surmíková Tatranská.

Riaditeľka odboru skúšobníctva a európskych záležitostí Monika Laurovičová vysvetlila, že rúška môžu byť textilné, papierové, plastové alebo z iných materiálov. Zásadou je, aby bol materiál zdravotne bezchybný.

O skúšanie a certifikáciu textilných rúšok žiadali v posledných mesiacoch najmä slovenskí výrobcovia. Vydaných bolo približne 40 certifikovaných. „Pozitívne je, že počas skúšania textilných rúšok, ktoré boli doručené do skúšobne v Žiline, nebol zaznamenaný žiadny prekročený obsah škodlivej chemickej látky, ktorá by sa nachádzala v textilnom materiáli,“ povedala.  (tasr)

V piatok po vyše polroku opäť spustia pravidelné lety z bratislavského letiska na Ukrajinu. Wizz Air obnoví lety do Kyjeva a od soboty aj do Ľvova. Koncom októbra pridá Wizz Air lety z Bratislavy do Odesy a späť.

Od konca októbra bude z Bratislavy prevádzkovať priame lety do Kyjeva, na letisko Kyjev-Boryspiľ, aj Ryanair s frekvenciou letov trikrát týždenne.

Aké pravidlá platia

Vstup na Ukrajinu

 • Osoby, ktoré vstupujú na územie Ukrajiny, sa musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s observáciou a liečbou COVID-19.
 • Poistenie musí byť platné počas celého pobytu na území Ukrajiny a uzatvorené v  poisťovacej spoločnosti, ktorá má zastúpenie alebo partnerskú poisťovňu na Ukrajine, alebo prostredníctvom ukrajinskej poisťovacej spoločnosti.
 • Štátna pohraničná služba Ukrajiny odporúča uzatvorenie online poistenia prostredníctvom štátneho portálu Visitukraine.today.

Vstup na Slovensko z Ukrajiny

 • Na územie Slovenska môžu vstúpiť len občania tretích krajín so vzťahom k osobe s trvalým alebo prechodným pobytom v SR alebo k občanovi SR, občania s platným pobytom na území SR podľa zákona o pobyte cudzincov, s platným národným vízom a pod. Viac tu.
 • Každý cestujúci je povinný vyplniť online formulár na webe ministerstva dopravy.
 • Zároveň je povinný vyplniť aj formulár a následne zotrvať v domácej izolácii do času testovania na COVID-19 a negatívneho výsledku RT-PCR testu (v prípade občanov EÚ po prílete z Ukrajiny či osôb, ktoré majú povolený vstup do SR).

Marathon Petroleum prepustí v Spojených štátoch 2050 zamestnancov, čo je 12 % pracovnej sily. Najväčšia americká rafinéria zdôvodnila rozhodnutie pandémiou, ktorá prudko znížila dopyt po pohonných látkach.

Rafinérie a producenti ropy po celom svete znižujú počty zamestnancov, výdavky a výrobu, aby sa vyrovnali s poklesom cien ropy a nadbytkom palív na trhu. Marathon preto odstavil na neurčito rafinérie v Kalifornii a Novom Mexiku.

Prepúšťanie sa netýka zamestnancov čerpacích staníc. Marathon sa v auguste dohodol, že divíziu Speedway predá japonskej firme Seven & i Holdings. Dohoda by mala byť dokončená na budúci rok.

V septembri oznámili prepúšťanie 10 % zamestnancov firmy Royal Dutch Shell a LyondellBasell Industries. Ropné koncerny Chevron a Exxon Mobil sú v procese reštrukturalizácie podnikania, ktorá im má pomôcť zastaviť straty. (čtk, reuters)

Slovensko má opäť najviac pochybení v eurofondoch z celej EÚ. Zo správy OLAF vyplýva, že nezrovnalosti v čerpaní sa týkajú takmer štvrtiny eurofondov a agrodotácií. Podľa kontaktného útvaru OLAF na Slovensku je to výsledok vysokej aktivity slovenských kontrolných orgánov. Domáce štatistiky ukazujú hlavne na chyby v žiadostiach o dotácie a verejnom obstarávaní. (euractiv)

Národná banka Slovenska predstavila svoj návrh plánu obnovy. Za najväčšie priority považuje moderné a inkluzívne vzdelávanie, posilnenie inovačného potenciálu Slovenska, znižovanie regionálnych rozdielov, skvalitnenie inštitúcií a dlhodobo udržateľné verejné financie.

Najprv šili nohavice pre seba a známych. Dnes dodávajú oblečenie zahraničným tímom

Spoluzakladateľ firmy Top-Bike Ján Kristof. Foto N - Tomáš Hrivňák
Spoluzakladateľ firmy Top-Bike Ján Kristof. Foto N – Tomáš Hrivňák

Tržby firmy Top-Bike z Gemerskej Polomy počas koronakrízy neklesli, nemusela žiadať o štátnu pomoc. Napriek tomu sa malý podnik, ktorý dodáva športové oblečenie zahraničným tímom, rozrastať nechce, jeho spoluzakladateľ Ján Kristof vraví, že našli komfortnú zónu.

Technológiu do výskumno-vývojového strediska spoločnosti InoBat vo Voderadoch by mala dodávať nemecká firma Manz. InoBat tam popri vývoji batérií plánuje aj pilotnú linku na výrobu batérií. Manz má na Slovensku výrobný závod pri Novom Meste nad Váhom.

Google zaplatí mediálnym firmám za využívanie obsahu za najbližšie tri roky miliardu dolárov. Je to prvý raz, čo firma jasne uviedla, kedy a koľko plánuje vydavateľom platiť. Spor, v rámci ktorého médiá žiadajú, aby vyhľadávač platil za ich obsah, trvá už roky.

Google spustí službu s názvom Google News Showcase najprv v Nemecku a Brazílii. V Nemecku materská firma vyhľadávača Alphabet uzavrela partnerstvo s 20 vydavateľstvami vrátane portálov Der Spiegel, Stern či Die Zeit. (čtk, cnn)

Ministerstvo práce spúšťa nové projekty na podporu zvyšovania zamestnanosti na Slovensku. Pomoc sa realizuje v troch fázach a spolu je na projekty vyčlenených 110 miliónov eur. Majú pomôcť zamestnať 32 000 ľudí, ktorí sú bez práce.

Pomoc zameraná na zvyšovanie zamestnanosti sa rozdelila na tri časti.

Prvá fáza projektov odštartovala 20. júla tohto roka, v rámci nej bolo vyčlenených 35 miliónov eur.

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v nej sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom. Celkovo je na ňu vyčlenených 43 miliónov eur. „Podporíme 8000 ďalších ľudí. Tretia fáza začne začiatkom decembra a vyčlenených máme 32 miliónov eur,“ vyčíslil vo štvrtok na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

V súčasnej druhej fáze sú tri projekty pomoci. Človek, ktorý bude chcieť rozbehnúť podnikanie, sa bude môcť uchádzať o finančný mesačný príspevok vo výške 233 eur, musí byť však mesiac v evidencii úradu práce. „Budeme ho podporovať dva roky celkovou sumou 5600 eur. Záväzkom je, že tento človek bude podnikať minimálne dva roky,“ priblížil Krajniak s tým, že túto pomoc môžu využiť aj tí, ktorí počas koronakrízy v apríli alebo v máji zrušili svoju živnosť.

Druhý typ pomoci je zameraný na preplácanie mzdy zamestnancov, ktorých prijmú firmy. Zamestnávateľom môže byť preplatených 66 % z celkovej ceny práce zamestnanca počas šiestich mesiacov. Mesačne bude možné preplatiť sumu 949,42 eura, celkovo 5696,53 eura. Alebo môžu zamestnávatelia požiadať o preplatenie 85 % celkovej ceny práce prijatého zamestnanca do maximálnej výšky 1222,74 eura mesačne.  „Ak niekto dostane príspevok na šesť mesiacov, musí sa zaviazať, že ďalšie tri mesiace bude uchádzača o zamestnanie zamestnávať,“ priblížil Krajniak.

Tretí typ pomoci je určený pre zariadenia sociálnych služieb. „Po dobu 9 mesiacov podporíme zariadenia sociálnych služieb, ak sa rozhodnú aj z dôvodu nového koronavírusu a zvýšených nárokov najať nového pracovníka. Po dobu 9 mesiacov budeme preplácať 95 % celkovej ceny práce, a to až do výšky 1366 eur. Celkovo na toto opatrenie pôjde 16 miliónov eur,“ doplnil Krajniak.

Ministerstvo sa pri výbere projektov rozhodovalo na základe už osvedčených typov pomoci z minulosti. Na to sa pozrel Inštitút sociálnej politiky na ministerstve práce. „Zhodnotili sme viaceré nástroje, niektoré sa ukazujú, že sú efektívne, iné nie. Z predstavených opatrení sa ukazuje, že ide o opatrenia, ktoré pomáhajú participantom uplatniť sa na trhu práce a zvyšujú pravdepodobnosť, že po skončení podporného obdobia sa uplatnia na trhu práce a zostanú aktívni,“ doplnila generálna riaditeľka inštitútu Lucia Fašungová.

Minister zároveň doplnil, že rezort si už robil prieskum na úradoch práce, či je o tieto projekty záujem a zdroje bude možné flexibilne presúvať na jednotlivé opatrenia. „Máme prieskum trhu, že kde, v ktorom regióne, na ktorom úrade práce a o ktoré z týchto opatrení je záujem. Bude to oveľa jednoduchšie ako v minulosti. Zmluvy bude podpisovať príslušný úrad práce,“ uviedol Krajniak.

Projekty podľa ministra pomôžu aj stabilizovať situáciu na trhu práce. „Do konca roka by mala byť nezamestnanosť stabilizovaná. Neočakávame nejaký nárast nezamestnanosti. Môže to trochu kolísať. Až 32 000 ľudí, ktorých takýmto spôsobom podporíme, by malo ovplyvniť situáciu uchádzačov o zamestnanie. Veríme, že naše opatrenia budú mať stabilizujúcu funkciu až do začiatku budúceho roka,“ dodal. (tasr)

Košické oceliarne U. S. Steel zaznamenali 35 prípadov zamestnancov s pozitívnym testom na koronavírus. Podľa hovorcu firmy situácia nemá vplyv na zákazníkov: „Takmer všetci sú identifikovanými blízkymi kontaktmi už predtým nájdených pozitívnych prípadov.“ (tasr)

Aktivita v spracovateľskom priemysle eurozóny v septembri rástla najrýchlejšie za vyše 2 roky, podporilo ju uvoľňovanie pandemických reštrikcií. Zvýšila sa výroba, nové objednávky i dôvera v budúce podnikanie, firmy však ďalej prepúšťali.

Index nákupných manažérov pre spracovateľský sektor eurozóny, ktorý zostavuje organizácia IHS Markit, vzrástol na 53,7 bodu z augustových 51,7 bodu. Posunul sa najvyššie od augusta 2018.

Zhruba polovicou sa na raste indexu podieľalo Nemecko, bez neho by bol najnižšie od júna. Vo Francúzsku a Španielsku zaznamenal spracovateľský priemysel mierny rast, zatiaľ čo v Taliansku sa spomalil.

V čase vrcholu pandémie vlády v Európe zaviedli tvrdé obmedzenia pohybu, s poklesom počtu prípadov nákazy boli mnohé z nich odstránené. V súčasnosti sa situácia opäť zhoršuje a niektoré reštrikcie sa vracajú.

Predstavitelia ECB síce očakávajú, že oživenie bude pokračovať, varovali však, že pokrok bude len pomalý a nerovnomerný. (čtk, reuters, bloomberg)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať