Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Panel expertov: Zrušiť alebo zmeniť druhý dôchodkový pilier? Alebo nechať tak?

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Je 15 rokov po zavedení druhého dôchodkového piliera čas nechať ho nezmenený alebo ho treba zrušiť, alebo ho treba zmeniť (ak zmeniť, tak ako)?

Zatiaľ odpovedali Ódor, Melioris, Bláhová, Tóth, Ovčarik, Žúdel, Suďa, Mikloš, Haluš, Novysedlák, Ďurana, Kahanec, Kišš a Ježíková. Ďalšie odpovede postupne dopĺňame.

Kontext: Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor a ekonóm Norges Bank Investment Management Pavol Povala napísali diskusnú štúdiu, ktorá hodnotí 15 rokov kapitalizačného piliera, a vyzvali politikov a ekonómov, aby sa vyjadrili k budúcnosti dôchodkového sporenia.


Ľudovít Ódor, viceguvernér NBS

Počas pätnásťročnej histórie druhého piliera dominovalo už všeličo: politické záujmy, vplyv na verejné financie, sprostredkovatelia, správcovské spoločnosti, len záujmy sporiteľov zostali akosi v úzadí. Preto sme hľadali odpoveď na jednoduchú otázku: Prinieslo dôchodkové sporenie na Slovensku adekvátne výsledky pre ľudí (v porovnaní s najlepšou medzinárodnou praxou)?

Odpoveď je jednoznačné nie.

Nechali sme na stole miliardy eur oproti najlepším. Druhý pilier preto potrebuje radikálnu reformu.

Ako na to? Pred tým, ako sa dostaneme k palete možných riešení, treba poznať príčiny slabých výsledkov. Identifikovali sme štyri.

Po prvé, jednoznačne najväčším problémom boli silné politické zásahy, ktoré pramenili z absencie širokého konsenzu. Druhý pilier sa stal predmetom ideologického boja a politicky motivovaný legislatívny „pingpong“ znemožnil dosahovať slušné výsledky pre sporiteľov. Najškodlivejším momentom bolo premenenie piliera na krátkodobý bankový vklad v roku 2009.

Po druhé, vytvorili sa nereálne očakávania a atmosféra „švajčiarskych dôchodkov“ dostala do systému príliš veľa ľudí vo vyššom veku.

Po tretie, precenili sa schopnosti ľudí robiť dlhodobé investičné rozhodnutia a základné črty ľudskej povahy (behaviorálne aspekty). Napríklad s prirodzenou pasivitou sporiteľov nepohlo ani to, keď boli z večera do rána presunutí z rastových fondov do garantovaných konzervatívnych fondov.

Po štvrté, precenili sa efekty konkurencie na malom trhu. Od začiatku boli akcie v portfóliách málo zastúpené, pasívne stratégie museli byť legislatívou vynútené a poplatky za výkonnosť v indexovom fonde sú veľkým nezmyslom.

V štúdii sme sa rozhodli nebáť sa žiadnej témy, a preto sme pri možných riešeniach načrtli celé spektrum alternatív. Vzhľadom na to, že najvážnejším problémom doterajšej histórie boli neodborné politické zásahy do systému, ošetrenie politického rizika musí byť najvyššie na zozname potrebných krokov – ideálne formou ústavného zákona.

Ak nie sme natoľko civilizovanou krajinou, aby sme sa vedeli politicky dohodnúť na hlavných črtách systému, tak asi nemá význam utopiť v systéme viac verejných zdrojov. Potom je legitímna debata o utlmení systému.

Ak by sa našiel potrebný politický konsenzus, na stole môžu byť ďalšie dve alternatívy. Rozdiely medzi nimi sú v tom, do akej miery sú do rozhodovania zapojení sporitelia a správcovské spoločnosti.

V našom „paternalistickom“ scenári by sa predpísal povinný vstup ako základné nastavenie, pasívne indexy ako benchmark, presun súčasných sporiteľov do agresívnejších stratégií (podľa veku) a benchmarkovanie poplatkov. Okrem toho by sa zaviedlo automatické znižovanie akciovej časti portfólia podľa veku (life-cycling).

Silnejšie centralizovanou alternatívou je úplný paternalizmus, teda zriadenie štátneho správcu aktív v druhom pilieri. Medzinárodné skúsenosti ukazujú, že to môže dobre fungovať, keďže sporitelia benefitujú z výnosov z rozsahu. Nezávislosť profesionálneho správcu však musí byť dostatočne chránená zákonom.

Ktorou cestou sa vydať? Budúca vláda bude musieť zvážiť všetky ekonomické faktory a politické riziká. Ani jedna alternatíva nie je bez politických rizík.

Zmenšenie piliera nesie so sebou riziko prejedania vyšších príjmov a zhoršenie dlhodobej udržateľnosti. Paternalizmus a centralizovaný fond sú vystavené politickým zásahom do investičných stratégií. Akokoľvek sa Slovensko rozhodne, bude to aj test vyspelosti krajiny.


Ivan Mikloš, ekonóm, bývalý minister financií

Ľudo Ódor (spolu s Pavlom Povalom) odviedol ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

EÚ žiada vrátiť 28 mil. eur za predražené online vzdelávanie. Polícia žiadny trestný čin nevidí

Európsky protikorupčný úrad preveroval slovenský projekt celoživotného vzdelávania a žiada späť peniaze, ktorými na ne EÚ prispela. Projekt mal za ministra Čaploviča na starosti Národný ústav celoživotného vzdelávania. Ministerstvo školstva teraz vo svojom rozpočte bude musieť nájsť milióny eur a poslať ich späť do Bruselu.

Zdieľať

Štátny tajomník Švejna: Mám problém, ak musím byť v dôchodkoch solidárny aj s tými, ktorí nerobili

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri minimálnom dôchodku sú dva problémy, tvrdí v rozhovore pre Denník E štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna. Nemáme peniaze na takéto štedré dôchodkové opatrenie a druhý problém tkvie v tom, či má dostávať rovnakú penziu ten, ktorý robil, ako ten, čo nerobil.

Minúta po minúte

Zdieľať

Kto sa narodil v USA a neplatí tam dane, čakajú ho problémy

Európska únia vyzvala USA, aby objasnili pravidlá okolo zdaňovania „náhodných Američanov“, ktorí sa síce v USA narodili, no žili tam len pár mesiacov či rokov. Dlhujú USA na daniach, aj keď o tom nemusia vedieť.

O čo ide: USA sú spolu s Eritreou jedinými krajinami, ktoré zdaňujú nerezidentov z ich globálneho príjmu. V roku 2010 zaviedli zákon, ktorý žiada zahraničné finančné domy, ktoré robia nejaké operácie s USA, aby oznámili do januára 2020 informácie o amerických daňovníkoch. Inak budú čeliť veľkým pokutám.

Banky sa snažili vyselektovať spomedzi svojich klientov ľudí s dvojitým štátnym občianstvom, ktorí neposkytujú americké daňové identifikačné údaje. No problém je s tými, ktorí ich ani nikdy nezískali, lebo z USA odišli, keď boli malí.

Rada Európskej únie zároveň v liste Američanom poznamenala, že majú „priveľa moci na to, aby určili, či banky pravidlá porušili“. A z toho môžu mať banky strach.

Čo s tým: Americká daňová správa nedávno uviedla, že bude na prípady prihliadať jednotlivo, takže banky nemusia byť pod tlakom, že pre jednu chybu pri podozrivom dvojitom občianstve dostanú pokuty.

Ľudia sa však obávajú, že sa na nich pre americké dane bude poľovať. Radšej by sa vzdali amerického občianstva, aby sa vyhli zložitému a nákladnému procesu podávania daňových priznaní americkým úradom. Ak sa ho však chcú zbaviť, musia predložiť potvrdenie, že predchádzajúcich šesť rokov dane riadne platili.

EÚ teraz podľa denníka The Guardian na poslednú chvíľu žiada spresnenie a zníženie sumy 2 350 dolárov za vzdanie sa amerického občianstva. Bez toho čakajú „náhodných Američanov“, ktorých počet sa v Európe odhaduje na tristo- až päťstotisíc, komplikácie.

Vo Francúzsku je napríklad viac ako 40-tisíc takýchto ľudí, v Británii môže byť počet podobný. Riskujú, že im banky budú musieť zmraziť bankové účty.

Zdieľať

Úrad pre verejné obstarávanie reaguje na tlačovú správu OĽaNO o tendri na záchranky, uviedol, že rozsudok Súdneho dvora analyzoval a vo veci sa obrátil na Európsku komisiu. Podľa OĽaNO Slovensku za tender hrozí pokuta.

Celé stanovisko ÚVO bez úprav:

„Úrad pre verejné obstarávanie ( ďalej len „úrad“) pod mojím vedením dôsledne chráni verejný záujem pri nakladaní s verejnými zdrojmi, čoho dôkazom je jednak súčasná rozhodovacia činnosť úradu, ako aj skutočnosť, že v rámci dohľadu sa odborne a komplexne zameriavame aj na oblasti, ktoré doteraz neboli predmetom výkonu kontroly. Príkladom je aj fakt, že sme sa o dané výberové konanie začali zaujímať z vlastnej iniciatívy. Úrad je oprávnený podať žalobu o neplatnosť zmluvy v rámci svojej kompetencie, teda len vtedy, keď má preukázané, že dané výberové konanie sa malo realizovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Výberové konanie bolo realizované podľa legislatívy nastavenej v minulosti. Úrad koná zodpovedne, dôsledne chráni verejný záujem pri preukazovaní zákonnosti alebo nezákonnosti postupu, pričom podrobil právnej analýze aj rozsudok Súdneho dvora uvádzaného na dnešnej tlačovej konferencii pánov poslancov OĽaNO, a preto sa v tejto veci obrátil na Európsku komisiu. V závislosti od jej stanoviska budeme konať ďalej.“

Zdieľať

Pražské letisko Václava Havla prvýkrát prekonalo hranicu 17 miliónov pasažierov za rok. K rastu prispelo najmä zvýšenie počtu priamych liniek do Prahy. Letisko očakáva ďalší rast, preto chce rozšíriť druhý terminál a vybudovať ďalšiu dráhu. (čtk)

Zdieľať

Galantský Samsung má uvoľniť stovky ľudí. Firma hovorí len o reorganizácii výroby

V galantskom Samsungu sa pripravuje väčšie prepúšťanie, podľa neoficiálnych zdrojov by mali prísť o prácu stovky ľudí. Vedenie o znižovaní stavov priamo nehovorí. Tvrdí, že bude reorganizovať proces výroby televízorov na Slovensku.

Pre juhokórejský Samsung v Galante pracovalo ešte na jar približne 1500 ľudí.

Začiatkom budúceho roka by v ňom malo skončiť najmenej 300 až 400 výrobných pracovníkov, tvrdia viaceré zdroje oboznámené s plánmi firmy.

Podľa jedného z nich majú ďalšie zhruba dve stovky zamestnancov odísť z inžinieringu, kvality a nákupu. Prepúšťať sa má na etapy.

V posledných rokoch v Samsungu skončilo zhruba 2000 ľudí.

Čo hovorí firma:

V stanovisku pre Denník E Samsung píše, že sa chystá reorganizovať výrobný proces televízorov na Slovensku. Ako dôvod uvádza meniaci sa globálny trh výroby a predaj.

„Začiatok reorganizácie je naplánovaný od februára 2020, pričom komponenty budú nakupované z našich dodávateľských sietí na základe našej globálnej výrobnej stratégie,“ píše spoločnosť.

… a štát:

Ministerstvo hospodárstva s investorom priebežne komunikuje a v tejto chvíli nemá informácie o prípadnom prepúšťaní zamestnancov, tvrdí hovorca rezortu Maroš Stano.

„Nie sme oprávnení komunikovať situáciu a zámery zamestnávateľov predtým, ako to okomentujú sami,“ odpísal rezort práce na otázku, či má informácie o pripravovanom prepúšťaní a redukcii výroby v Samsungu.

Čo sa stalo s Voderadmi:

Samsung v minulom roku zatvoril závod na produkciu displejov vo Voderadoch.

Časť výroby presťahoval do Galanty, časť liniek smerovala do maďarskej fabriky na periférii Budapešti, píše Trend.

V Maďarsku sa Samsung zameriava na produkciu menších a lacnejších televízorov.

Ako je na tom Galanta:

V Galante vyrába Samsung primárne high-endové televízory, v menšom rozsahu aj veľkoformátové displeje a LCM panely.

Milióny televízorov exportuje prevažne na európske trhy, vlani produkcia klesla vo všetkých troch kategóriách.

Na jar firma priznala, že tento rok presunula výrobu niektorých televízorov do iných závodov koncernu z dôvodu optimalizácie vnútorných procesov a prispôsobenia sa potrebám trhu.

Slovenský Samsung v číslach:

 • patrí do desiatky firiem s najvyššími tržbami (vlani zhruba 1,8 miliardy eur) a je popredným exportérom;
 • za 17 rokov na Slovensku získal od štátu stimuly 131 miliónov eur, spočítal Trend. Daňové úľavy dočerpal v minulom roku;
 • predvlani poslal do centrály zisk z predošlých rokov 595 miliónov eur, čo je zhruba toľko, čo preinvestoval na Slovensku;
 • v období najväčšieho rozmachu pracovalo v galantskom a vo voderadskom závode takmer 6-tisíc ľudí.

Galanta patrí k okresom s najnižšou evidovanou nezamestnanosťou v krajine.

Podiel ľudí bez práce v ňom dosiahol v októbri 2,29 percenta. Nižšiu nezamestnanosť malo len šesť ďalších okresov.

Zdieľať

Obce z východu chcú väčší vplyv vo vodárňach, pomáha im ostrý právnik Krátky

Zhruba 60 východoslovenských miest a obcí zakladá akcionársky klub Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, aby v nej získali väčší vplyv. Spoluzakladateľom klubu je známy právnik Daniel Krátky. Členovia klubu majú podľa Trendu 12 % akcií, najväčší akcionár – mesto Košice – má 20 %.

Prečo je to dôležité: Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) je najväčší slovenský vodárenský podnik, ako jediný zostal výlučne v rukách miest a obcí, podiely v ňom má 770 miest a obcí. Pokrýva územie Košického, Prešovského a malej časti Banskobystrického kraja.

O firmu sa v poslednom čase vedie boj, v konflikte sú najmä manažment spoločnosti a Košičania, ktorí sa usilovali o väčšiu kontrolu vo firme s rozdrobenými podielmi. Poslanci Košíc, ktoré vedie primátor Jaroslav Polačko, odsúhlasili plán skupovať ďalšie akcie, aby vo VVS postupne získali majoritu.

Toho sa však, ako píše Trend, obávajú obce. Vo VVS by to podľa nich potom mohlo „narušiť jednotnú cenu vodného a stočného“. Vo vodárňach totiž funguje princíp solidarity, väčšie mestá s nižšími nákladmi na vodné a stočné priplácajú na malé dediny s oveľa vyššími nákladmi.

O čo ide obciam: Akcionársky klub by mal byť postavený na tom, že každý člen v ňom bude mať rovnaký hlas bez ohľadu na veľkosť akcionárskeho podielu, a čo sa odobrí v klube, pôjde na valné zhromaždenia vodární ako jednotné stanovisko všetkých členov. Akcionársky klub má ambíciu získať do svojich radov čo najviac členov, aby vodárne ovládol.

Širšie súvislosti: Nový akcionársky klub je podľa Trendu v súlade so závermi nedávneho preverovania bratislavských vodární Najvyšším kontrolným úradom, ktorý zdôraznil, že verejný záujem sa vo vodárňach napĺňa v plnej miere iba vtedy, ak zostávajú v rukách miest a obcí.
V štruktúrach akcionárskeho klubu sa objavil právnik Daniel Krátky, ktorý sa v minulosti zúčastnil na viacerých súbojoch o podniky ako Slovglass, Chemko, Novoker či nebankovku Drukos. Pri nich dochádzalo aj k pokusom o nepriateľské prevzatia.
Krátky má povesť ostrého právnika, Trend sa ho preto pýtal, či VVS nechce sám ovládnuť. „O nejakú skrytú privatizáciu vodární rozhodne nemám záujem. Čo bude o desať rokov, uvidíme, ale dnes som iba poradcom akcionárov,“ povedal D. Krátky a dodal, že skryté ovládnutie vodární ani nie je možné, ich vlastníci majú na akcie predkupné právo.

Daniel Krátky Foto – archív DK
Zdieľať

Lídri EÚ na dnešnom samite vyzvali na dokončenie krokov, ktoré povedú k hlbšej menovej a hospodárskej únii. Na samite zhodnotili aj reformu európskeho stabilizačného mechanizmu.

Lídrov členských štátov o novinkách, ktoré v rokovaní o základných pilieroch menovej únie priniesli posledné mesiace, informoval šéf euroskupiny Mario Centeno.

Zásadným sporným bodom zostáva spoločný systém ochrany vkladov označovaný skratkou EDIS. Na jeho obrysoch sa najmä pre rozdielne pohľady Nemecka a Talianska zatiaľ krajiny platiace eurom nezhodli. Podľa Centena preto budú diskusie pokračovať v budúcom roku. (čtk, europa.eu)

Zdieľať

Vo Viedni dnes rokuje ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz o novom kontrakte na tranzit plynu. Energetický analytik Karel Hirman tvrdí, že atmosféra sa výrazne zlepšila po Normandskom samite v Paríži, obe strany rokujú konštruktívnejšie, čo vytvára podmienky na nájdenie kompromisnej dohody.

Zdieľať

Tender na ešpézetky je pozastavený pre kontrolu

Verejnú súťaž na ešpézetky začal kontrolovať Úrad pre verejné obstarávanie. Ministerstvu vnútra nariadil jej pozastavenie, kým preverí, či súťaž nemá diskriminačné podmienky.

Ministerstvu dodáva evidenčné tabuľky na autá od roku 1996 firma Turčan Delta. Prvú zákazku získala bez verejnej súťaže. Za kus si dnes pýta 9 eur, kým v Česku sú to necelé 2 eurá, lebo dodávateľa tam vybrali v tendri.

Napraviť to má verejná súťaž, ale aj tá je podozrivá z nadbiehania doterajšiemu predraženému dodávateľovi.

Vo verejnej súťaži na nového dodávateľa totiž ministerstvo nastavilo tvrdé podmienky, ktoré odradili lacnejšiu zahraničnú konkurenciu.

Preto začal tender kontrolovať Úrad pre verejné obstarávanie. Má povedať, či sú jeho podmienky diskriminačné a či ho netreba zrušiť.

„Úrad pre verejné obstarávanie vstupuje do kontroly pred  uzavretím zmluvy, pričom vydal predbežné opatrenie, čím pozastavil konanie ministerstva vnútra okrem úkonov súvisiacich so zrušením predmetného verejného obstarávania,“ priblížila hovorkyňa Janka Zvončeková.

Zdieľať

Bankomaty Poštovej banky budú fungovať aj bezkontaktne

Z bankomatov Poštovej banky si budú môcť klienti vybrať hotovosť alebo urobiť iné operácie bezkontaktne. Nebudú musieť vložiť kartu, stačí ju priložiť alebo použiť mobil či hodinky.

Túto technológiu budú využívať jej klienti alebo klienti 365.bank, a to na 187 bankomatoch. Takisto klienti ostatných bánk, ak by potrebovali využiť výber z cudzieho bankomatu.

Bezkontaktne sa nebudú dať urobiť reťazové operácie. Teda ak si chce niekto napríklad najprv pozrieť zostatok na účte a potom vybrať hotovosť, musel by sa overovať PIN kódom dvakrát. Vtedy je vhodnejšie použiť kartu tradičným spôsobom.

Zdieľať

USA pozastavia plánované clo na ďalší tovar z Číny a znížia existujúce tarify na čínsky dovoz. Čína sa výmenou za to zaviaže, že na budúci rok nakúpi viac amerických poľnohospodárskych produktov.

Obojstranné ústupky sú súčasťou návrhu prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou, píše Reuters.

Biely dom zatiaľ nevydal k rokovaniam oficiálne vyhlásenie, mlčí aj Čína.

Podľa zdrojov Reuters sa americký prezident Donald Trump a jeho poradcovia dohodli iba na konečnej podobe vlastného návrhu a čakajú na reakciu Pekingu.

Čo je v hre:

 • USA majú pozastaviť plánované uvalenie ciel na čínsky dovoz za takmer 160 miliárd dolárov ročne (clá majú začať platiť 15. decembra);
 • Spojené štáty by mali zároveň znížiť existujúce tarify na čínsky import o 50 percent;
 • Čína by mala na budúci rok nakúpiť americké poľnohospodárske produkty za 50 miliárd dolárov, čo je dvojnásobok oproti roku 2017 pred vypuknutím obchodnej vojny.

Cieľom opatrení je zmierniť obchodnú vojnu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, v ktorej od minulého roka vzájomne na seba uvaľujú dovozné clá.

Spor dvoch mocností negatívne vplýva na globálnu ekonomiku a prispieva k spomaľovaniu jej rastu.

Zdieľať

Výbohov fond znova nakupuje, tentoraz elektrotechnickú firmu BBF Tech

Realitno-investičný fond MiddleCap Group Miroslava Výboha kupuje firmu BBF Tech, spišskonovoveského výrobcu elektrotechnických zariadení. Ovládne tak jedného z najväčších hráčov v oblasti elektrických inštalácií a významného dodávateľa pre veľké developerské a priemyselné stavby. Informáciu zverejnil portál hnonline.sk.

V prípade kúpy BBF Tech MiddleCapom ide podľa hnonline.sk o klasickú investíciu nahromadeného kapitálu. Výbohov fond už kúpil aj český startup InsightArt. Ten overuje pravosť umeleckých diel cez využitie kozmických technológií. V lete zase prikúpil v Česku a na Slovensku siete očných optík Fokus.

Kto je BBF Tech a Miroslav Biroš:

 • Firma založená východoslovenským podnikateľom Miroslavom Birošom, ktorý ju aj vedie a do ktorej pribral ako 70-percentného investora britskú schránku Hillsbram Freight & Logistics Ltd. podnikateľa Ivana Petríčeka známeho zo železničného biznisu.
 • BBF Tech projektuje, vyrába a inštaluje elektrické zariadenia, zamestnáva vyše sto ľudí. Ide o vysoko ziskový biznis s vysokou pridanou hodnotou. Vlani firma utŕžila takmer 30 miliónov eur, až tretinu tržieb dokázala pretaviť do čistého zisku.
 • Aktuálne dodáva inštalácie na projekt Stanica Nivy v Bratislave aj najväčšiu výrobnú halu pre papierenskú výrobu v Ružomberku. Vlani získala veľkú zákazku na modernizáciu trafostaníc na bratislavskom letisku.
 • Birošove firmy pripájali stovky trafostaníc a desiatky fotovoltických elektrární na Slovensku, v Česku, v Bulharsku aj Bielorusku. Ako dodávatelia slovenských stavebných gigantov zabezpečovali elektroinštaláciu v tuneloch na Slovensku (Branisko), v Česku aj Poľsku.

Ivan Petríček ovláda minoritný podiel v logistickej skupine Budamar, ktorá v posledných rokoch nakúpila do svojho portfólia podiely v najväčšom európskom producentovi vagónov Tatravagónka Poprad či vo výrobcovi osobných vlakových súprav ŽOS Vrútky.

Miroslav Výboh je oligarcha blízky Smeru a osobný priateľ Roberta Fica. Vyrástol na zbrojárskom biznise, jeho meno zarezonovalo aj v medzinárodnej korupčnej kauze nákupu transportérov Pandur pre Česko. Teraz veľmi aktívne investuje do realít v Bratislave a Londýne, nedávno jeho nová firma Sytiq získala lukratívnu netransparentnú zákazku na  opravy pôšt. Špičky slovenského stavebníctva považujú Výboha za faktického majiteľa Doprastavu, on sám to popiera.

Akvizíciu BBF Techu skupinou MiddleCap musí ešte posúdiť Protimonopolný úrad SR.

Zdieľať

Európske akcie po víťazstve konzervatívcov v britských parlamentných voľbách rekordne stúpli. Investorov povzbudili aj správy o nádejnom vývoji týkajúcom sa americko-čínskej obchodnej dohody.

Konzervatívci premiéra Borisa Johnsona získali absolútnu väčšinu v Dolnej snemovni. Ich víťazstvo otvorilo cestu k brexitu do konca januára 2020.

Ako reagovali akcie:

 • paneurópsky akciový index Stoxx Europe 600 si pripísal 1,6 percenta a prekonal tak rekordnú zatváraciu hodnotu z apríla 2015;
 • hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 stúpol o 1,7 percenta;
 • index menších britských firiem FTSE250 vzrástol o 5,4 percenta, najviac od mája 2010.

„Niektorí investori vnímajú dnešok ako predčasné Vianoce, pretože sa črtá skoré riešenie dvoch zásadných politických rizík,“ cituje Bloomberg Deana Turnera zo spoločnosti UBS Wealth Management.

Na devízových trhoch sa výrazne posilňuje libra.

Dopoludnia sa voči doláru zhodnotila o približne 1,8 percenta na 1,34 USD. Euro voči libre strácalo zhruba 1,4 percenta na 0,8342 GBP.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať