Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Na správnu liečbu rakoviny prsníka prispeje Únia, na Slovensku oceňovaný startup nepochodil

Dobrý deň, prvý Ekonomický newsfilter tohto týždňa má 1110 slov, 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Prestížny grant má novej diagnostike rakoviny zaplatiť čas do vstupu na trh

Biotechnologická firma MultiplexDX získala ako prvá slovenská firma v histórii prestížny európsky grant pre začínajúce malé a stredné podniky EIC Accelerator.

Ide o program, ktorý 75 európskym startupom rozdelil vyše štvrť miliardy eur.

Prečo je to dôležité: 

 • MultiplexDX vyvíja diagnostiku rakoviny prsníka, ktorá by mohla výrazne znížiť chyby pri liečení.
 • Európsky úspech Multiplex DX potvrdzuje, že zahraničné autority dokážu slovenskú inovačnú špičku oceniť viac ako slovenské grantové komisie. Zakladateľ firmy Pavol Čekan patrí k najznámejším kritikom nastavenia slovenských grantov.

Na čo má slúžiť grant:

Multiplex DX vyvíja nástroje na diagnostiku rakoviny prsníka. Cieľ je zvýšiť presnosť určenia druhu choroby a vhodnej liečby na 98 percent. Pacientom to má zvýšiť šancu na uzdravenie, znížiť nebezpečenstvo návratu choroby a zabrániť zbytočne naordinovanej chemoterapii.

Na samotný výskum a s ním spojené náklady prispeje grant tromi miliónmi eur, firma musí priložiť najmenej pol milióna. Peniaze by mali stačiť na 2,5 roka predklinického testovania a sčasti aj na uvedenie produktu na trh. Do klinickej praxe chce firma svoj produkt nasadiť do roku 2023. Svetový trh diagnostikovania rakoviny sa odhaduje na minimálne 60 miliárd dolárov.

Limitované série produktov už v minulosti testovalo viac ako 40 centier pre liečbu a výskum rakoviny. Ich referencie pomohli firme získať európsky grant.

Výrobky MultplexDX na diagnostikovanie druhu rakoviny už testovali desiatky svetových onkologických centier. Foto – Multiplex DX

Kto je MultiplexDX a čím je známy:

 • Majoritnými vlastníkmi firmy sú slovenskí vedci Pavol Čekan a Vladimír Wolf, ktorí si aj plánujú zachovať kontrolu nad rozhodovaním v podniku. Preto sa na začiatku rozhodli získavať peniaze na jednotlivé fázy vývoja produktu a nepredať znalosti za investíciou v desiatkach miliónov eur, čo by malo stačiť na celý cyklus od vývoja do uvedenia na trh.
 • Menšie podiely vo firme vlastnia vďaka svojim investíciám aj Neulogy Ventures, Crowdberry a niekoľkí anjelskí investori (Ron Cook, Pavol Riška, Michal Liptaj).
 • Firma dostala aj menšie granty od ministerstva školstva z výzvy na celoživotné vzdelávanie a z ministerstva zdravotníctva na vývoj nového diagnostického testu. MultiplexDX sa však stala pred rokom známa potom, čo neuspela so svojou žiadosťou na ministerstve školstva pri rozdeľovaní grantov na výskum a vývoj. V biotechnológiách vtedy o grant žiadalo desať firiem, 9 bolo úspešných, neprešla len žiadosť MultiplexDX.

2. Saudská Arábia chce mať najdrahšiu firmu na svete, preto tlačí cenu ropy hore

Saudská Arábia v piatok ukázala, že je pripravená využiť svoj vplyv na svetový trh ropy tak, aby cena barelu ropy Brent neklesla pod 60 dolárov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Balíkov bolo toľko ako na Vianoce, pomohli nám taxikári, rozpráva šéf kuriérskej firmy DPD o koronakríze

Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N - Vladimír Šimíček
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk. Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľ DPD na Slovensku Peter Pavuk hovorí, že aj teraz doručujú do domácností viac zásielok než pred koronakrízou: „Myslím si, že aj preto, že niektorí ľudia počas koronakrízy vyskúšali, čo je to nakupovať cez e-shop.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Šéf ÚVO Hlivák vraví, že štát už dnes dokáže nakúpiť za verejné peniaze rýchlo. Ukazuje to analýza štátnych nákupov v rokoch 2018 a 2019. „Až 70 % zákaziek vyhlásených vlani sa ukončilo do 120 dní, teda do 4 mesiacov. Do pol roka sa ukončilo vyše 88 % zákaziek.“

Podľa Hliváka je len potrebné, aby ministerstvá a úrady vedeli, čo chcú nakúpiť, a aby súťaž dobre pripravili.

Hlivák tak reaguje na kritiku, že verejné obstarávania trvajú dlho a že pravidlá pre obstarávania nie sú nastavené dobre.

„Štúdia preukázala, že súťaže, ktoré trvali 500 dní, o ktorých sa dnes často na verejnosti hovorí, predstavovali len niečo vyše 1,6 % súťaží vyhlásených v roku 2018. Čiže dáta nám dokazujú, že z verejného obstarávania netreba robiť strašiaka, lebo ním nie je,“ vraví predseda ÚVO.

Úrad momentálne pripravuje návrh legislatívnych riešení na ďalšie uvoľnenie pravidiel pre verejné nákupy, aby Slovensko rýchlejšie čerpalo eurofondy „Zdôrazňujem, že uvoľnenie pravidiel v zákone musí ísť ruka v ruke so sprísnením postihov, ktoré dokážu preukázať aj iné kontrolné orgány,“ povedal Hlivák.

Zdieľať

Nemecká ekonomika sa môže od októbra začať zotavovať z pandémie nového koronavírusu, predpokladá minister hospodárstva Peter Altmaier. V tomto roku sa nemecké HDP zníži zhruba o 6 %, v roku 2021 sa očakáva jeho nárast o vyše 5 %. (tasr)

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať