Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Na správnu liečbu rakoviny prsníka prispeje Únia, na Slovensku oceňovaný startup nepochodil

Dobrý deň, prvý Ekonomický newsfilter tohto týždňa má 1110 slov, 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Prestížny grant má novej diagnostike rakoviny zaplatiť čas do vstupu na trh

Biotechnologická firma MultiplexDX získala ako prvá slovenská firma v histórii prestížny európsky grant pre začínajúce malé a stredné podniky EIC Accelerator.

Ide o program, ktorý 75 európskym startupom rozdelil vyše štvrť miliardy eur.

Prečo je to dôležité: 

 • MultiplexDX vyvíja diagnostiku rakoviny prsníka, ktorá by mohla výrazne znížiť chyby pri liečení.
 • Európsky úspech Multiplex DX potvrdzuje, že zahraničné autority dokážu slovenskú inovačnú špičku oceniť viac ako slovenské grantové komisie. Zakladateľ firmy Pavol Čekan patrí k najznámejším kritikom nastavenia slovenských grantov.

Na čo má slúžiť grant:

Multiplex DX vyvíja nástroje na diagnostiku rakoviny prsníka. Cieľ je zvýšiť presnosť určenia druhu choroby a vhodnej liečby na 98 percent. Pacientom to má zvýšiť šancu na uzdravenie, znížiť nebezpečenstvo návratu choroby a zabrániť zbytočne naordinovanej chemoterapii.

Na samotný výskum a s ním spojené náklady prispeje grant tromi miliónmi eur, firma musí priložiť najmenej pol milióna. Peniaze by mali stačiť na 2,5 roka predklinického testovania a sčasti aj na uvedenie produktu na trh. Do klinickej praxe chce firma svoj produkt nasadiť do roku 2023. Svetový trh diagnostikovania rakoviny sa odhaduje na minimálne 60 miliárd dolárov.

Limitované série produktov už v minulosti testovalo viac ako 40 centier pre liečbu a výskum rakoviny. Ich referencie pomohli firme získať európsky grant.

Výrobky MultplexDX na diagnostikovanie druhu rakoviny už testovali desiatky svetových onkologických centier. Foto – Multiplex DX

Kto je MultiplexDX a čím je známy:

 • Majoritnými vlastníkmi firmy sú slovenskí vedci Pavol Čekan a Vladimír Wolf, ktorí si aj plánujú zachovať kontrolu nad rozhodovaním v podniku. Preto sa na začiatku rozhodli získavať peniaze na jednotlivé fázy vývoja produktu a nepredať znalosti za investíciou v desiatkach miliónov eur, čo by malo stačiť na celý cyklus od vývoja do uvedenia na trh.
 • Menšie podiely vo firme vlastnia vďaka svojim investíciám aj Neulogy Ventures, Crowdberry a niekoľkí anjelskí investori (Ron Cook, Pavol Riška, Michal Liptaj).
 • Firma dostala aj menšie granty od ministerstva školstva z výzvy na celoživotné vzdelávanie a z ministerstva zdravotníctva na vývoj nového diagnostického testu. MultiplexDX sa však stala pred rokom známa potom, čo neuspela so svojou žiadosťou na ministerstve školstva pri rozdeľovaní grantov na výskum a vývoj. V biotechnológiách vtedy o grant žiadalo desať firiem, 9 bolo úspešných, neprešla len žiadosť MultiplexDX.

2. Saudská Arábia chce mať najdrahšiu firmu na svete, preto tlačí cenu ropy hore

Saudská Arábia v piatok ukázala, že je pripravená využiť svoj vplyv na svetový trh ropy tak, aby cena barelu ropy Brent neklesla pod 60 dolárov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Najprv si Danu Meager vypočujte, radia analytici poslancom, ktorí budú schvaľovať jej nomináciu do NBS

Na snímke zľava splnomocnenkyňa Vlády pre iniciatívu „One Belt One Road” Dana Meager, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin a minister dopravy Árpád Érsek počas slávnostného privítania prvého nákladného vlaku z Číny v bratislavskom prístave v roku 2017. Foto - Tasr
Na snímke zľava splnomocnenkyňa Vlády pre iniciatívu „One Belt One Road” Dana Meager, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin a minister dopravy Árpád Érsek počas slávnostného privítania prvého nákladného vlaku z Číny v bratislavskom prístave v roku 2017. Foto – Tasr

Parlament by mal v utorok hlasovať o nominácii Dany Meager na post viceguvernérky NBS. Klub ekonomických analytikov je proti, spochybňuje aj  kompetentnosť tejto špecialistky na dane v makroekonomických témach.

Minúta po minúte

Zdieľať

Súčasný parlament už nezvolí viceguvernérku NBS, šéfa úradu na ochranu whistleblowerov ani nového šéfa telekomunikačného úradu, hoci to mal v pláne. Koalícia totiž nechala na rokovanie len jediný bod.

Medzi bodmi, ktoré vypadli z programu rokovania parlamentu, je:

 • Vládny návrh na menovanie štátnej tajomníčky ministerstva financií za SNS Dany Meager na post viceguvernérky Národnej banky Slovenska.
 • Návrh uznesenia, ktoré malo zaviazať Národnú banku Slovenska, aby pripravila všetko na presun investičného zlata z Londýna späť na Slovensko.
 • Voľba predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Vláda minulý týždeň označila spomedzi troch kandidátov za favorita aktuálneho šéfa telekomunikačného úradu Vladimíra Kešjara.
 • Návrh vlády na voľbu predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
 • Návrh zákona na zabránenie neprimeranej koncentrácie vlastníctva a usporiadanie konfliktu záujmov na mediálnom trhu a v oblasti zdravotníctva (takzvaný lex Haščák).
Zdieľať

Francúzsko ponúklo USA odklad splatnosti dane z digitálnych služieb pre veľké internetové firmy z apríla na koniec roka. Snaží sa tým riešiť vzájomný spor, v rámci ktorého Washington pohrozil Francúzsku zavedením cla na niektoré tovary.

O ponuke ústretového kroku Francúzska ohľadne digitálnej dane informuje Reuters s odvolaním sa na zdroj z francúzskeho ministerstva financií.

Návrh má byť súčasťou prímeria, na ktorom sa dohodli francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump.

Malo by platiť do konca roka, čiže zhruba do amerických prezidentských volieb.

Na čom sa dohodli:

 • Francúzsko má odložiť tohtoročnú platbu dane. Cieľom je získať čas na širšie rokovania v rámci OECD, ktorá pracuje na reforme medzinárodných daňových pravidiel.
 • Spojené štáty sľúbili, že nezavedú clá a budú pokračovať v rozhovoroch o riešení sporu. Nespustí sa tak nové kolo obchodnej vojny medzi EÚ a USA.

Čo rieši EÚ (a Francúzsko):

Veľké internetové giganty, ako sú Google, Apple, Facebook či Amazon, platia v Európe priemernú daň okolo 9,5 %, kým priemerné zaťaženie iných európskych firiem daňou z príjmu je 23 %.

Únia sa nedohodla na zavedení spoločnej digitálnej dane, preto viaceré krajiny vrátane Francúzska či Talianska ohlásili samostatné zdanenie digitálneho obchodu.

Francúzsky parlament schválil 3-percentnú digitálnu daň z obratu vlani v lete, platí spätne od začiatku roka 2019.

Týka sa firiem, ktoré majú v krajine príjmy nad 25 miliónov eur a celosvetovo viac než 750 miliónov eur.

Čím hrozili Američania:

Spojené štáty tvrdia, že daň nespravodlivo diskriminuje veľké americké internetové firmy.

Koncom vlaňajška varovali, že v rámci odvety môžu uvaliť až 100-percentné dodatočné clá na dovoz francúzskych výrobkov v hodnote 2,4 miliardy dolárov ročne, vrátane šumivého vína, kabeliek, syrov a ďalších výrobkov.

Zdieľať

Zakladajúci akcionári Metra zvyšujú svoj vplyv. Môžu blokovať Křetínskeho s Tkáčom

Nadácie Meridian a Beisheim Group zvýšili svoj podiel v Metre na 23,06 % z doterajších 20,56 % a de facto tak získali blokačný menšinový podiel. Najväčším akcionárom nemeckého reťazca je firma EPGC Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča.

Zakladajúci akcionári Metra nevylúčili nákup ďalších akcií, píše DPA.

Blokačná minorita v Metre je formálne 25 %, no reálne stačí aj menší podiel, pretože nie všetci akcionári sa zúčastňujú valných zhromaždení.

Podľa účasti na predchádzajúcich zasadnutiach tak Meridian a Beisheim so súčasným podielom už majú blokačnú minoritu.

Aká je pozícia Křetínskeho a Tkáča v Metre:

 • sú najväčším akcionárom, prostredníctvom firmy EP Global Commerce vlastnia 29,99 % akcií,
 • vlani neuspeli s ponukou na prevzatie za 5,8 miliardy eur, odmietli ju práve Meridian a Beisheim,
 • majú možnosť kúpiť ďalšie akcie od firmy Haniel, po zvýšení podielu nad 30 % by museli oznámiť povinnú ponuku na odkup pre zostávajúcich akcionárov.

Meridian a Beisheim podporujú súčasnú stratégiu Metra orientovanú na veľkoobchodné aktivity.

Metro v uplynulých rokoch predalo niektoré vedľajšie aktivity a zameriava sa len na veľkoobchod v Európe, teda na dodávky hotelom, reštauráciám a nezávislým obchodníkom.

Súčasne čelí stagnácii na nemeckom trhu a poklesu v Rusku.

Metro má v 26 krajinách viac ako 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú vyše 150-tisíc ľudí. Na Slovensku prevádzkuje šesť veľkoobchodných prevádzok.

Zdieľať

V Davose sa začalo Svetové ekonomické fórum. V popredí diskusií bude najmä problematika klimatických zmien, kvôli ktorej do alpského strediska mieria aj stovky ekologických aktivistov. Tí od svetových lídrov požadujú, aby prijali opatrenia na zmiernenie vplyvov globálneho otepľovania, a volajú tiež po klimatickej spravodlivosti. (čtk)

Zdieľať

Globálne priame zahraničné investície sa vlani znížili o 1 % na 1,39 bilióna dolárov. Klesli štvrtý rok po sebe a dostali sa najnižšie za takmer 10 rokov. Najväčším príjemcom investícií sú USA s náskokom pred druhou Čínou.

Predbežný odhad priamych zahraničných investícií za minulý rok zverejnila vo svojej správe Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD).

Priame zahraničné investície (FDI) zahŕňajú prevzatie zahraničných podnikov, cezhraničné vnútropodnikové pôžičky či investície do novovznikajúcich podnikateľských projektov v zahraničí. Sú považované za jeden z ukazovateľov globalizácie, píše Reuters.

Čo je za poklesom:

 • prispel k nemu nepriaznivý vývoj v Hongkongu, kde sa príliv investícií zo zahraničia v dôsledku politických nepokojov prepadol o takmer polovicu na 55 miliárd dolárov,
 • zahraničné investície v Británii klesli o 6 %, krajina zápasila s neistotou okolo vystúpenia z EÚ,
 • Európska únia vykázala zníženie investícií o 15 % na 305 miliárd dolárov.

Investičný šéf UNCTAD James Zhan upozornil, že celá EÚ i niektoré jednotlivé členské štáty sprísnili kontrolu prichádzajúcich investícií, najmä pre obavy z národnej bezpečnosti.

Mohlo to odradiť časť investorov, obzvlášť v technologickom sektore.

Aký je výhľad:

V tomto roku by sa globálne FDI mohli po čase mierne zvýšiť, a to vďaka opadnutiu obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou.

UNCTAD upozorňuje, že optimizmus ohľadne budúceho vývoja podkopáva pretrvávajúca geopolitická neistota a protekcionistické tlaky.

Zdieľať

Ak dnes parlament schváli nomináciu štátnej tajomníčky Dany Meager na viceguvernérku NBS, Veronika Remišová (Za ľudí) sa chce obrátiť na prezidentku so žiadosťou o jej nevymenovanie. „Táto nominácia by mohla vážne narušiť nezávislosť NBS.“

Opozičná poslankyňa tvrdí, že Dana Meager, nominantka SNS, nemá päťročnú prax v oblasti menovej politiky, ktorá sa na túto pozíciu vyžaduje.

„Pani Meager nemá prakticky žiadne skúsenosti a vzdelanie v oblasti menovej politiky ani v oblasti finančného dohľadu, čo sú dve hlavné funkcie, ktoré vykonáva NBS,“ povedala Remišová.

Upozornil na to aj Klub ekonomických analytikov.

Remišová tiež žiada, aby štátne orgány, NBÚ a SIS preverili, či Meager bola v roku 2014 na dovolenke v Taliansku s Vadalovcami. „Dovtedy žiadame, aby bolo prerušené rokovanie o tomto bode programu.“

Podľa Remišovej by končiaci parlament nemal krátko pred voľbami rozhodovať o takých dôležitých nomináciách.

Remišová tiež pripomenula, že SNS pred rokom navrhla Jozefa Hudáka. Parlament ho v tajnej voľbe schválil, prezident Kiska ani prezidentka Čaputová ho do funkcie nevymenovali.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Objem priamych zahraničných investícií v Číne vlani stúpol o 5,8 % na 137 miliárd dolárov, ich rast bol najrýchlejší za dva roky. Investície čínskych firiem v zahraničí opäť klesli, príčinou je pretrvávajúce obmedzovanie pohybu kapitálu.

Čína zostala druhým najväčším príjemcom priamych zahraničných investícií, cituje Reuters Čchien Kche-minga, štátneho tajomníka čínskeho ministra obchodu.

Podľa správy Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) získala Čína v minulom roku investície za 140 miliárd dolárov, prvé Spojené štáty v hodnote 251 miliárd dolárov.

Ako investovali Číňania:

 • zahraničné investície čínskych firiem vlani klesli o 8,2 percenta a dosiahli takmer 111 miliárd dolárov,
 • štruktúra investícií bola vyrovnanejšia, najviac peňazí smerovalo do realít a komerčných služieb, spracovateľského priemyslu, distribúcie a maloobchodu,
 • z celkového objemu mierilo 14 percent do krajín pozdĺž takzvanej novej Hodvábnej cesty, ktorá prepája Čínu s ďalšími krajinami Ázie a Európou.

Investície čínskych firiem boli v minulosti významnou hnacou silou globálnych cien, od realít po hodnoty fúzií a akvizícií.

Od roku 2016, keď Peking výrazne sprísnil kontrolu nad pohybom kapitálu, prudko klesajú.

Zdieľať

Premiér Pellegrini vyhlásil, že nezamestnanosť prestala byť problémom Slovenska. Potvrdzujú to podľa neho štatistiky ústredia práce, podľa ktorých sa miera evidovanej nezamestnanosti udržala v decembri pod 5 percentami. (tasr)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: V Pente sa nič nemení, tvrdí Haščák +

 • Český minister objednával za ceny ako Počiatek, príde o funkciu
 • Najhoršie bolo minulý rok, spamätávanie sa svetovej ekonomiky však bude pomalé
 • Trump už uzavrel prímerie aj s Macronom
 • Po silnej kritike môže Meager do NBS nepustiť Čaputová

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať