Denník N

Ekonomický newsfilter: Na správnu liečbu rakoviny prsníka prispeje Únia, na Slovensku oceňovaný startup nepochodil

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň, prvý Ekonomický newsfilter tohto týždňa má 1110 slov, 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Prestížny grant má novej diagnostike rakoviny zaplatiť čas do vstupu na trh

Biotechnologická firma MultiplexDX získala ako prvá slovenská firma v histórii prestížny európsky grant pre začínajúce malé a stredné podniky EIC Accelerator.

Ide o program, ktorý 75 európskym startupom rozdelil vyše štvrť miliardy eur.

Prečo je to dôležité: 

  • MultiplexDX vyvíja diagnostiku rakoviny prsníka, ktorá by mohla výrazne znížiť chyby pri liečení.
  • Európsky úspech Multiplex DX potvrdzuje, že zahraničné autority dokážu slovenskú inovačnú špičku oceniť viac ako slovenské grantové komisie. Zakladateľ firmy Pavol Čekan patrí k najznámejším kritikom nastavenia slovenských grantov.

Na čo má slúžiť grant:

Multiplex DX vyvíja nástroje na diagnostiku rakoviny prsníka. Cieľ je zvýšiť presnosť určenia druhu choroby a vhodnej liečby na 98 percent. Pacientom to má zvýšiť šancu na uzdravenie, znížiť nebezpečenstvo návratu choroby a zabrániť zbytočne naordinovanej chemoterapii.

Na samotný výskum a s ním spojené náklady prispeje grant tromi miliónmi eur, firma musí priložiť najmenej pol milióna. Peniaze by mali stačiť na 2,5 roka predklinického testovania a sčasti aj na uvedenie produktu na trh. Do klinickej praxe chce firma svoj produkt nasadiť do roku 2023. Svetový trh diagnostikovania rakoviny sa odhaduje na minimálne 60 miliárd dolárov.

Limitované série produktov už v minulosti testovalo viac ako 40 centier pre liečbu a výskum rakoviny. Ich referencie pomohli firme získať európsky grant.

Výrobky MultplexDX na diagnostikovanie druhu rakoviny už testovali desiatky svetových onkologických centier. Foto – Multiplex DX

Kto je MultiplexDX a čím je známy:

  • Majoritnými vlastníkmi firmy sú slovenskí vedci Pavol Čekan a Vladimír Wolf, ktorí si aj plánujú zachovať kontrolu nad rozhodovaním v podniku. Preto sa na začiatku rozhodli získavať peniaze na jednotlivé fázy vývoja produktu a nepredať znalosti za investíciou v desiatkach miliónov eur, čo by malo stačiť na celý cyklus od vývoja do uvedenia na trh.
  • Menšie podiely vo firme vlastnia vďaka svojim investíciám aj Neulogy Ventures, Crowdberry a niekoľkí anjelskí investori (Ron Cook, Pavol Riška, Michal Liptaj).
  • Firma dostala aj menšie granty od ministerstva školstva z výzvy na celoživotné vzdelávanie a z ministerstva zdravotníctva na vývoj nového diagnostického testu. MultiplexDX sa však stala pred rokom známa potom, čo neuspela so svojou žiadosťou na ministerstve školstva pri rozdeľovaní grantov na výskum a vývoj. V biotechnológiách vtedy o grant žiadalo desať firiem, 9 bolo úspešných, neprešla len žiadosť MultiplexDX.

2. Saudská Arábia chce mať najdrahšiu firmu na svete, preto tlačí cenu ropy hore

Saudská Arábia v piatok ukázala, že je pripravená využiť svoj vplyv na svetový trh ropy tak, aby cena barelu ropy Brent neklesla pod 60 dolárov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie