Denník N

Predstava, že Netflix a HBO v dohľadnom čase nahradia televízie, je úplne sci-fi, vraví odborníčka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slováci trávia pri televízii v priemere štyri hodiny denne. Mladí ju však sledujú výrazne menej, niektorí ani nemajú vlastný prijímač. To sa zrejme zmení, keď budú mať rodinu a deti. „Konzumácia médií sa výrazne mení s naším životným cyklom,“ vysvetľuje Lenka Jesenáková z mediálnej agentúry Zenith.

V rozhovore hovorí o tom,

  • že reklama v televízii bude cielená podobne ako na internete,
  • koľko ľudí u nás sleduje Netflix a HBO Go,
  • aké populárne sú podcasty a streamovacie služby typu Spotify,
  • ako si majú firmy vybrať vhodný typ online reklamy a čo treba urobiť pred tým, ako minú prvé peniaze na inzerciu.

S ktorými médiami trávia Slováci najviac času?

Možno to bude pre niekoho prekvapivé, pre niekoho nie, ale primárne je to stále televízia, a to napriek tomu, že mnohí odborníci hovoria, že televízia je mŕtva. Avšak opak je pravdou. Stále je to médium, ktoré zasahuje v týždennom či mesačnom priemere najviac ľudí a trávia s ňou aj najviac času. Slováci pri nej trávia v priemere štyri hodiny denne, keď to rozbijeme na základné komerčné stanice, tak s Markízou alebo Jojkou je to takmer 45 minút denne. To sú veľké čísla a žiadne iné médiá sa k tomu nepribližujú.

Aké médiá sú najpopulárnejšie po televízii?

Nasleduje internet na desktopových zariadeniach, teda počítačoch a notebookoch. V tesnom závese je rádio. Treba podotknúť, že pomer toho, koľko času trávime s jednotlivými médiami, je veľmi podobný s inými, vyspelejšími ekonomikami. Napríklad Američania trávia denne sledovaním televízie 3 hodiny 53 minút, nasleduje mobil so zhruba tromi hodinami denne. Mení sa to veľmi rýchlo, za jeden rok vidno posun až 40 minút a my tam zrejme v krátkom horizonte tiež smerujeme.

Priemerný denný čas strávený s médiom. Zdroj – Lenka Jesenáková, Zenith

Čím to je, že televízia si drží takú vysokú popularitu aj v konkurencii stále populárnejších internetových služieb?

Sme historicky silný televízny trh. Jeden príklad: prvá vec, keď sa nasťahujete do bytu, je, že sa kupuje televízia. To je prax takmer každej rodiny na Slovensku. Televízia je u nás dobre zakorenená, stanice, ktoré tu máme, si vybudovali povedomie, tvoria obsah, ktorý ľudí baví. Treba však povedať, že aj pri sledovaní televízie často „multiscreenujeme“, teda sme na desktope alebo na mobile. Keď teda hovoríme o parametri ATS, teda „average time spent“ (priemerný denný čas strávený s médiom, pozn. red.), môže prakticky prebiehať súbežne na rôznych zariadenia či médiách.

Asi naozaj mnohí, ktorí sa sťahujú do nového bytu, si kupujú aj televíziu alebo minimálne rozmýšľajú, kde v ich novej obývačke bude. Ale zároveň je stále viac mladých, ktorí televíziu nemajú, a vlastne sa tým aj chvália, akoby to bol príznak ich statusu. Vidíme nejaký rozdiel medzi mladými a zvyškom populácie v ich vzťahu k televízii?

Určite áno. Keď hovorím o celoslovenskom priemere 3 hodiny 58 minút denne strávených s televíziou, tak pri cieľovej skupine 14 až 24 rokov je to „len“ 1 hodina 40 minút denne. V úvodzovkách „len“, pretože je to stále obrovské číslo. Zásah televízie v tejto vekovej skupine je nižší, klesol za posledných 10 rokov o asi desať percentuálnych bodov, ale stále vieme s televíziou týždenne osloviť 75 percent ľudí vo veku 14 – 24 rokov. Sú tam teda rozdiely, ale aj čitatelia si môžu vstúpiť do svedomia a povedať si, ako televíziu sledovali, keď boli tínedžeri, a ako ju konzumujú dnes. Naše návyky totiž mení napríklad príchod dieťaťa či zmena

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Médiá

Rozhovory

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie