Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

László Gyurovszky: Firmy nemám z peňazí z politiky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Verejnosť ho pozná hlavne ako bývalého ministra výstavby a regionálneho rozvoja z čias druhej Dzurindovej vlády, no dnes je z neho významný podnikateľ.

László Gyurovszky vlastní nielen vinárstvo a pätinu najväčšieho tuzemského pestovateľa paradajok, ale hlavne ovláda veľkého výrobcu priemyselných technológií SAM – Shipbuilding and Machinery s vyše tisíckou pracovníkov a s ročným ziskom prevyšujúcim päť miliónov eur.

Jeho majetok dnes môže mať hodnotu okolo sto miliónov eur. Gyurovszky Denníku E vysvetľuje, ako sa k nemu dostal i aké má v biznise ďalšie plány.

Akcie skupoval od Rakúšanov

Prečo ste presedlali z politiky na podnikanie?

Z politiky som odišiel, lebo sa mi už prestala páčiť. Po tom, čo bol Béla Bugár odvolaný z vedenia SMK, som sa chcel radšej venovať niečomu inému. S novým vedením SMK som už nechcel spolupracovať, a tak som na jar 2007 odišiel zo strany aj z parlamentu a vrátil som sa k biznisu, keďže som sa mu venoval ešte pred politikou. V 90. rokoch som obchodoval s telekomunikačnými technológiami, dovážal som na Slovensko aj biliardové stoly. Veľký kapitál z toho síce vtedy ešte nebol, ale získal som podnikateľské skúsenosti.

Ako ste sa dostali k takej hodnotnej firme, ako je SAM, ktorá vznikla ma základoch komárňanských lodeníc a prevzala aj divíziu montáží a opráv bratislavského Slovnaftu?

Do SAM-ky som prišiel hneď po ukončení politickej dráhy ako krízový manažér. Bývalí vlastníci podniku okolo rakúskeho fondu Euram si ma tam prizvali na ozdravenie firmy. Keď som prichádzal, SAM-ka ani náhodou nemala také dobré výsledky ako dnes. Ročné tržby mala na úrovni nejakých ôsmich či deviatich miliónov eur, bola v strate, robili sa v nej len podvozky na stavebné stroje.

Firma veľmi ťažko prežívala nástup finančnej krízy, vtedy jej padli objednávky ešte viac. No postupne sa nám ju podarilo dostať tam, kde je dnes, teda s novou silnou výrobou priemyselných technológií, ročnými tržbami zhruba na úrovni 70 miliónov eur a so slušným ziskom. No pôvodní majitelia si v podniku na tieto lepšie časy už nepočkali. Firme v najťažších časoch prestali veriť a chceli sa jej zbaviť. Akcie SAM-ky som od nich vtedy kupoval aj ja sám. Získaval som ich postupne, až som dnes jediným vlastníkom podniku.

Ako prebiehalo to postupné ovládnutie SAM-ky?

Prvé akcie podniku som získal od Rakúšanov v roku 2010, tri roky po príchode do firmy. Ďalšie som prikupoval neskôr a oni podnik postupne úplne opustili. SAM-ka bola vtedy len menšia firma, oni sa zaujímali hlavne o rozvoj oddelenej komárňanskej výroby lodí.

Aký kapitál ste využili na nákup akcií SAM-ky?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Firmy nevedia, čo je 2. kategória práce zamestnancov. Napriek tomu ju musia nahlasovať

Foto - TASR
Foto – TASR

Zamestnávatelia majú do 28. februára povinnosť nahlásiť štátu zamestnancov, ktorí patria do druhej kategórie práce. Mnohí o tom nevedia a ďalší zase netušia, čo druhá kategória je. Ide o práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na pracovné prostredie a pôsobiace faktory.

Zdieľať

Chcem si sporiť 50 alebo 100 eur mesačne: Mám zobrať ponuku z banky alebo to nie je dobrý nápad?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Ako si môžeme najlepšie pravidelne sporiť, hoci aj po 30 eur mesačne? Kam umiestniť peniaze? A je problém, ak raz za rok peniaze na sporenie nepošlem? Päť odborníkov na investovanie odpovedá na päť aktuálnych otázok.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Sme rodina má plán, ako bude Slovensko Rakúskom +

 • 2. pracovná kategória je ako Hlava XXII, už ani ministerstvo ju takto nechcelo
 • Slovenská sporiteľňa začala platiť bankový odvod, ale ide žalovať štát
 • Z 365-dňovej diaľničnej známky sa tešia vodiči aj SkyToll
Zdieľať

Slovenská sporiteľňa sa ide sa so štátom súdiť, aj keď bankový odvod zaplatila

Slovenská sporiteľňa avizuje, že zaplatila prvú časť zvýšeného bankového odvodu, no ide si peniaze od štátu pýtať späť a súdiť sa s ním. Sporiteľňa je najväčšia banka, na odvode tak platí zo všetkých najviac.

Keď parlament schvaľoval zvýšený bankový odvod predĺžený na neurčito, banky hovorili o tom, že odvod odmietajú platiť. Teraz je jasné, že jedinou cestou, ako odvod odmietnuť, bolo aj tak zaplatiť. A čakať na súdnu dohru.

Slovenská sporiteľňa oznámila, že zaplatila prvú štvrťročnú splátku, čo v jej prípade robí 16,9 milióna eur. No napriek tomu, že zaplatili, sporiteľňa podľa jej šéfa Petra Krutila použije všetky dostupné možnosti, aby ochránila svoje práva a prispela k stabilite bankového sektora. Ale aj k dostupnosti financovania pre ľudí a firmy na Slovensku.

Avizuje, že podnikne „právne kroky smerom k slovenským súdom a Ústavnému súdu“. O zahraničných súdnych možnostiach nehovorí nič.

„Zvýšenie bankového odvodu považujeme za nezodpovedný politický krok,“ hovorí P. Krutil. Podľa neho narúša finančnú stabilitu slovenskej ekonomiky, zhorší prístup ľuďom a firmám k úverom. Zásadné výhrady k nemu má aj NBS, ECB a Európska komisia.

Šéf sporiteľne hovorí, že tento vážny zásah do obchodného modelu bánk určite negatívne pocítia všetci. Klienti na dostupnosti financovania, ako aj zamestnanci bánk a akcionári. „Mrzí nás, že týmto krokom Slovensko stratilo časť svojej dobrej povesti medzi zahraničnými investormi,“ dodáva.

Zvyšovanie daní prichádza v čase, keď sú sadzby ECB nízke, konkurencia v úveroch vysoká a zisky bánk tak klesajú. A tak vyšší odvod pocítia banky veľmi citlivo.

Ako to je s bankovou daňou:

 • Novoročné zvýšenie bankovej dane ešte viac zväčšilo rozdiely medzi tým, koľko daní platia banky a iné firmy.
 • Kým bežné firmy platia daň z príjmu na úrovni 21 % (a malé firmy 15 %), daňové zaťaženie bankového sektora tento rok stúpne takmer k 50 %.
 • Zisk bankového sektora pred daňami dosiahol podľa odhadu P. Krutila vlani okolo 950 mil. eur, z toho banky zaplatili tretinu na bankovom odvode a dani z príjmu.
 • Nižšie úrokové sadzby, vyššie mzdy a ďalšie náklady by tento rok mali znížiť zisk sektora pred daňami k 885 mil. eur.
 • Keďže zaplatia na bankovej dani a dani z príjmu viac (415 mil. eur), daňové zaťaženie sa vyšplhá k 47 percentám.
Zdieľať

Amazon v streamovanej hudbe odkrajuje z náskoku konkurencie, doťahuje sa na Apple Music

Počet predplatiteľov streamovanej hudby Amazonu prekročil 55 miliónov. Z gigantu v e-commerce sa tak stáva vážny konkurent na trhu audio streamingu, na ktorom historicky dominujú Apple Music a Spotify.

Predplatiteľská báza Amazonu zahŕňa šesť rozličných cenových kategórií vrátane služby zadarmo, takmer všetci používatelia sú však platiaci zákazníci, píšu Financial Times.

Ako sú na tom konkurenti:

Apple vlani v lete informoval, že má 60 miliónov predplatiteľov služby Apple Music.

Suverénny trhový líder Spotify registroval v septembri 113 miliónov platiacich užívateľov.

Amazon vstúpil na trh streamovanej hudby na jeseň 2016, o dva roky neskôr než Apple.

Čím triumfuje Amazon:

 • stiahol náskok konkurencie napriek hendikepu neskoršieho príchodu na trh – vďaka silnej pozícii v internetovom obchode a premyslenej cenovej stratégii,
 • ponúka širší výber balíkov predplatného, základný stojí 10 dolárov mesačne (podobne ako Apple Music i Spotify),
 • nižšou cenou odmeňuje členov svojho klubu predplatiteľov Amazon Prime, ďalšiu zľavu ponúka zákazníkom, ktorí pri využívaní jeho streamingu počúvajú hudbu len cez reproduktor Echo z jeho dielne.

Podľa odhadu konzultačnej firmy Midia Research držal vlani v júni líder Spotify 35 % trhu streamovanej hudby.

Apple mal 18-percentný podiel a Amazon 13 %.

Podľa analytikov Amazon naháňa body aj v odlišných segmentoch trhu než konkurencia. Získava zákazníkov napríklad medzi staršími domácnosťami.

K najväčším trhom audiostreamingovej služby Amazonu patria Spojené štáty, Japonsko, Británia a Nemecko.

Zdieľať

Slovenská autobusová doprava Zvolen nebude od soboty premávať na prímestských linkách, ktoré zabezpečuje pre Banskobystrický samosprávny kraj. Rozhodlo o tom mimoriadne predstavenstvo spoločnosti. Ide o reakciu na dlhodobý spor s vedením kraja o financovanie spojov.

Výnimku budú tvoriť len linky, ktoré premávajú na základe tzv. osobitných zmlúv, uzavretých s jednotlivými samosprávami či podnikmi. Znamená to, že od soboty do odvolania nebude jazdiť asi 120 spojov stoviek liniek na väčšine územia Banskobystrického kraja.

Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako BBSK dal na súd podanie na zrušenie tzv. Kotlebových dodatkov, ktoré umožňujú SAD účtovať BBSK určité mesačné zálohové platby, a s týmto podaním na súde samosprávny kraj aj uspel.

BBSK tvrdí, že do politiky cenotvorby SAD nevidel, a preto chcel tento proces urobiť transparentnejším. (tasr)

Zdieľať

Globálny predaj mobilných telefónov sa tento rok zvýši o 1,7 % na takmer 1,78 miliardy, prognózuje výskumná spoločnosť Gartner. K rastu by mal prispieť dopyt po telefónoch, ktoré podporujú 5G sieť.

V minulom roku sa odbyt mobilov prepadol o 2 %, pripomína Gartner v tlačovej správe.

„Zvýšená dostupnosť 5G prístrojov podporí nahrádzanie starších mobilných telefónov novými,“ hovorí Ranjit Atwal, šéf výskumu spoločnosti Garnter.

Podiel 5G prístrojov na celkovom predaji mobilov by mal tento rok dosiahnuť 12 %, v roku 2023 by mal stúpnuť na viac ako polovicu.

Predaj počítačov klesne:

Gartner predpovedá zníženie odbytu počítačov, ktorý negatívne ovplyvní koniec prechodu na operačný systém Windows 10.

Objem predaja odhaduje na 250,8 milióna kusov. Vlani stúpol o 0,6 % na 261,2 milióna zariadení, išlo o prvý prírastok za osem rokov.

Súhrnný globálny odbyt osobných počítačov, tabletov a mobilných telefónov by mal tento rok stúpnuť o 0,9 % na 2,16 miliardy prístrojov.

Zdieľať

Bratislavské letisko vlani vybavilo 2,29 milióna cestujúcich, za rekordným rokom 2018 zaostalo o 2470 ľudí. Dvojmiliónovú hranicu prekonalo po štvrtý raz vo svojej histórii. Najviac cestujúcich vlani smerovalo do Londýna.

Historický rekord padol v počte vybavených pasažierov na pravidelných linkách, ktoré vlani využilo viac ako 1,88 milióna ľudí, uvádza letisko v tlačovej správe.

Prečo rekord odolal:

V letnej sezóne obsluhovali dovolenkové charterové lety stroje s menšou kapacitou, nahrádzali uzemnené lietadlá Boeing 737 Max.

Letisko pocítilo následky ukončenia prevádzky liniek do Prahy a Košíc.

„Nebyť týchto dvoch faktorov, historický rekord by sme pravdepodobne prekonali o niekoľko desaťtisíc cestujúcich,“ hovorí šéf letiska Jozef Pojedinec.

Kto a kam lietal:

Pravidelné linky zabezpečovalo v Bratislave 7 leteckých spoločností – Air Cairo, Cyprus Airways, flydubai, Pobeda, Ryanair, Smartwings a Wizzair.

Prevádzkovali 47 pravidelných letov do 41 destinácií v 18 krajinách. Najviac cestujúcich prepravili z Bratislavy nízkonákladové aerolinky Ryanair.

Novinky v roku 2020:

 • rozšíri sa ponuka letov na Rodos a Korfu, pravidelné linky do týchto destinácií spustí Cyprus Airways;
 • Wizzair spojí od júna Bratislavu s Petrohradom (4 x týždenne);
 • Ryanair obnoví v lete pravidelnú linku do Barcelony-Girony, viac letov na Malorku, Korfu a do Burgasu pridal aj Smartwings.
Zdieľať

Švajčiarsko vyrazilo najmenšiu zlatú mincu na svete s priemerom 2,96 milimetra. Je na nej vyobrazený Albert Einstein, ako vyplazuje jazyk. Minca sa bude predávať vo zväčšovacom skle, aby bolo svetoznámeho fyzika dobre vidieť.

Minca váži 0,063 gramu a má nominálnu hodnotu štvrť švajčiarskeho franku (27 eurocentov), uvádza švajčiarska mincovňa Swissmint (pdf).

Vyrobených bolo 999 kusov, cena jedného exemplára je 199 frankov (185 eur), píše agentúra AP.

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap
Zdieľať

Francúzsko sa dohodlo s USA na postupe, ako vyriešiť zdanenie digitálnej ekonomiky. V Davose to povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Dohoda predpokladá, že sa bude v rámci OECD rokovať o zavedení dane s celosvetovou pôsobnosťou.

Digitálna daň vo Francúzsku platí už od minulého roka, v stredu sa však Paríž a Washington dohodli na prímerí.

„Je to dobrá správa, pretože sa tým znižuje riziko amerických sankcií a otvára možnosť medzinárodného riešenia digitálnej dane,“ dodal. (čtk)

Zdieľať

Británia chce obchodnú dohodu s USA, ale aj digitálnu daň

Británia chce uzatvoriť obchodnú dohodu s USA, trvá však zároveň na zavedení digitálnej dane voči veľkým technologickým spoločnostiam, vyhlásila britská ministerka obchodu Andrea Leadsomová.

Medzi Britániou a Spojenými štátmi je dlhodobo veľmi úzky vzťah, a preto určité nezhody, ktoré sa môžu z času na čas vyskytnúť, ho nepoškodia, cituje Reuters vyjadrenie Leadsomovej pre rozhlasovú stanicu Talk Radio.

Aký je britský plán digitálnej dane:

 • mali by ju platiť technologické koncerny vo výške 2 % z tržieb vygenerovaných v Británii,
 • vzťahovala by sa na spoločnosti s globálnymi ročnými tržbami najmenej 500 miliónov libier,
 • mala by platiť od apríla, keď sa v Británii začína nový fiškálny rok.

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina je obchodná dohoda s Britániou po jej vystúpení z EÚ najvyššou prioritou Spojených štátov, píše Reuters.

„Očakávame, že ju dokončíme tento rok, čo bude skvelé pre nich aj pre nás,“ vyhlásil Mnuchin s tým, že dohoda s Britániou je „absolútnou prioritou“ prezidenta Donalda Trumpa.

Francúzsky prípad:

Digitálnu daň (3 % z obratu) pre firmy rangu Google, Amazon, Facebook či Apple zaviedlo s platnosťou od minulého roka Francúzsko.

Spojené štáty reagovali hrozbou uvalenia ciel na dovoz francúzskych výrobkov v ročnom objeme viac ako 2 miliardy dolárov.

Obe krajiny sa dohodli na dočasnom prímerí. Francúzi odložili splatnosť dane z apríla na koniec roka, Američania zasa upustili od nových ciel.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať