Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Prečo sa z boja o profesorku Bielikovú stal zápas o správne princípy

Nový Kempelenov inštitút inteligentných technológií vedie bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nový Kempelenov inštitút inteligentných technológií vedie bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková. Foto N – Tomáš Benedikovič

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Príjemný deň, druhý januárový pracovný týždeň už nie je vôbec pokojný, množstvo zaujímavých správ nám odoberá z pozornosti venovanej práci. Mapujeme správy za vás, dnes ich pre vás vyberal Oliver Brunovský. Venujte nám 5 minút čítania, ponúkame už takmer obligátny rozsah – necelých 1200 slov.


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Z personálneho sporu na najlepšej fakulte STU je spoločenská kauza

Keď nový dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ivan Kotuliak s okamžitou platnosťou prepustil svoju predchodkyňu Máriu Bielikovú, vyvolalo to mimoriadny odpor na fakulte vrátane študentského štrajku.

Prečo dekan narazil:

  • Ide o uznávanú akademičku, ktorá sa v roku 2005 stala jednou z najmladších profesoriek. Riadila štyri roky fakultu, a tá patrí k absolútnej slovenskej špičke.
  • Oficiálnym dôvodom na prepustenie bol nevyšetrený anonymný podnet.
  • Kritici tvrdia, že v skutočnosti ide o moc na fakulte a dekan sa snaží ovplyvniť zajtrajšiu voľbu akademického senátu.
  • Po reakciách odbornej i laickej verejnosti, médií, študentských protestoch a zásahu rektora STU Miroslava Fikara včera Kotuliak prijal Bielikovú späť na základe kompromisnej dohody, že bývalá dekanka nebude kandidovať do akademického senátu.

Študenti však štrajk neukončili a tvrdia, že dôvodom ich protestu nie je iba prepustenie Bielikovej, ale aj aktuálne pomery na škole.

Čo je v pozadí:  Akademický senát môže ako jediný orgán dekana  odvolať. Na FIIT je už niekoľko mesiacov nefunkčný a rýchle prijímanie viacerých nových zamestnancov vyvoláva podozrenie, že dekan sa snaží budúce zloženie senátu ovplyvniť.

Ako sa to týka ekonomiky a biznisu: FIIT vychováva najžiadanejších absolventov na Slovensku v odbornostiach, ktoré sú nedostatkové.  Atmosféra na fakulte a nedodržiavanie akademických slobôd a zvyklostí vplývajú na celospoločenskú atmosféru.

A platí to aj naopak:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie