Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo sa z boja o profesorku Bielikovú stal zápas o správne princípy

Nový Kempelenov inštitút inteligentných technológií vedie bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nový Kempelenov inštitút inteligentných technológií vedie bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková. Foto N – Tomáš Benedikovič
Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Príjemný deň, druhý januárový pracovný týždeň už nie je vôbec pokojný, množstvo zaujímavých správ nám odoberá z pozornosti venovanej práci. Mapujeme správy za vás, dnes ich pre vás vyberal Oliver Brunovský. Venujte nám 5 minút čítania, ponúkame už takmer obligátny rozsah – necelých 1200 slov.


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Z personálneho sporu na najlepšej fakulte STU je spoločenská kauza

Keď nový dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ivan Kotuliak s okamžitou platnosťou prepustil svoju predchodkyňu Máriu Bielikovú, vyvolalo to mimoriadny odpor na fakulte vrátane študentského štrajku.

Prečo dekan narazil:

  • Ide o uznávanú akademičku, ktorá sa v roku 2005 stala jednou z najmladších profesoriek. Riadila štyri roky fakultu, a tá patrí k absolútnej slovenskej špičke.
  • Oficiálnym dôvodom na prepustenie bol nevyšetrený anonymný podnet.
  • Kritici tvrdia, že v skutočnosti ide o moc na fakulte a dekan sa snaží ovplyvniť zajtrajšiu voľbu akademického senátu.
  • Po reakciách odbornej i laickej verejnosti, médií, študentských protestoch a zásahu rektora STU Miroslava Fikara včera Kotuliak prijal Bielikovú späť na základe kompromisnej dohody, že bývalá dekanka nebude kandidovať do akademického senátu.

Študenti však štrajk neukončili a tvrdia, že dôvodom ich protestu nie je iba prepustenie Bielikovej, ale aj aktuálne pomery na škole.

Čo je v pozadí:  Akademický senát môže ako jediný orgán dekana  odvolať. Na FIIT je už niekoľko mesiacov nefunkčný a rýchle prijímanie viacerých nových zamestnancov vyvoláva podozrenie, že dekan sa snaží budúce zloženie senátu ovplyvniť.

Ako sa to týka ekonomiky a biznisu: FIIT vychováva najžiadanejších absolventov na Slovensku v odbornostiach, ktoré sú nedostatkové.  Atmosféra na fakulte a nedodržiavanie akademických slobôd a zvyklostí vplývajú na celospoločenskú atmosféru.

A platí to aj naopak:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ekonomický newsfilter

    • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
    • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
    • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
    • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie