Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Eurozóna už Grécku viac času nedá, program pomoci mu nepredĺži

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Aktualizované v sobotu o 18:10 – Ministri financií eurozóny dnes odmietli žiadosť Grécka, aby mu predĺžili program pomoci, ktorý skončí v utorok 30. júna. Na budúcu nedeľu sa bude konať referendum o dohode s veriteľmi.

Grécky premiér Alexis Tsipras zaskočil európskych politikov, keď v noci z piatka na sobotu avizoval nový grécky plán: o opatreniach na odvrátenie gréckeho krachu rozhodnú grécki občania v referende budúcu nedeľu. On sám bude hlasovať proti, opatrenia, ktoré presadzujú medzinárodní veritelia, považuje za ponižujúce. Podobne sa vyjadrili aj ďalší členovia jeho vlády.

Za veľmi smutné toto rozhodnutie označil šéf euroskupiny Holanďan Jeroen Dijsselbloem.

Ministri financií eurozóny však poslali Grékom jasný odkaz: súčasný záchranný program pre Grécko sa končí v utorok v noci, euroskupina ho už nepredĺži. (viac aktuálnych informácií v Minúte po minúte)

Dijsselbloem novinárom povedal, že o ďalšom postupe a následkoch tohto rozhodnutia budú ešte dnes ďalej rokovať ministri, ale už bez gréckeho kolegu. Témou bude stabilita eurozóny, Grécko je totiž blízko bankrotu.

Grécky minister financií Varoufakis odmietol podpísať spoločné vyhlásenie euroskupiny a spochybnil jej demokratickú dôveryhodnosť.

Ministri financií sú rozčarovaní

Tsipras prišiel s plánom referenda len pár hodín pred začiatkom mimoriadnej schôdzky európskych ministrov financií. „Tieto návrhy, ktoré zjavne porušujú európske pravidlá a základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že zámerom niektorých partnerov a inštitúcií nie je dohoda pre všetky strany, ale zrejme poníženie celého národa,“ povedal Tsipras. Grékov vyzval, aby boli pri svojom rozhodovaní hrdí a vlastencami.

Atény v súvislosti s referendom požiadali veriteľov (Medzinárodný menový fond, Európsku centrálnu banku, Európsku komisiu) o niekoľkodňové predĺženie programu pomoci, ktorý vyprší 30. júna. Už je jasné, že viac času eurozóna Grékom nedá.

Dijsselbloem Tsiprasovej vláde ešte krátko pred začiatkom rokovania odkázal, že si sama zatvorila dvere pre ďalšie rokovania a ministri musia teraz hovoriť o následkoch.

Ministri financií šli na dnešné mimoriadne rokovanie totiž s tým, že ak sa s Grékmi nedohodnú, už v nedeľu začnú chystať plán, ako sa vyrovnať s gréckym bankrotom a ako obmedziť dopady následnej finančnej krízy.

Podľa nemeckého ministra Wolfganga Schäubleho Gréci teraz jednostranne ukončili rozhovory a nie je o čom rokovať.

“Oznámenie o referende bolo nepríjemným prekvapením,” povedal ešte pred začiatkom dnešných rokovaní fínsky minister Andreas Stubb. “Plán B sa rýchlo rozvíja a stáva sa plánom A,” pripustil napríklad možnosť spustenia kapitálových kontrol v Grécku a ďalších krízových opatrení.

Gréci majú do utorka uhradiť MMF zhruba 1,54 miliardy eur, na splátku však bez zahraničnej pomoci peniaze nemajú. Grécky minister financií Varoufakis v sobotu povedal, že úhrada splátky závisí od toho, či veritelia budú ochotní vrátiť Grécku 1,9 miliardy eur zo zisku z gréckých dlhopisov, ktoré drží Európska centrálna banka.

V júli však majú Gréci splatiť MMF ďalších 450 miliónov eur. Okrem toho majú splatné pokladničné poukážky v sume 3 miliardy eur a ECB má dostať späť asi 3,5 miliardy eur. Do konca roka má Grécko splatné záväzky v sume asi 19 miliárd eur.

O čom majú Gréci hlasovať

O konaní gréckeho referenda má v sobotu večer rozhodnúť parlament. V referende sa vláda občanov chce opýtať, či súhlasia s tvrdými ekonomickými opatreniami, ktoré požadujú grécki veritelia výmenou za to, že predĺžia grécky záchranný program o päť mesiacov a umožnia mu vyplatiť časť dlhu splatnú 30. júna. Tsipras teraz navrhuje, aby splátku odložili o pár dní, kým sa rozhodne v referende.

Občania, ktorí sa referenda zúčastnia, si vyberú jednu z dvoch možností uvedených na hlasovacom lístku: Kto nesúhlasí s návrhom veriteľov, hlasuje neschváliť/nie. Kto súhlasí s návrhom veriteľov, hlasuje schváliť/áno.

Priamo v hlasovacích miestnostiach dostanú na preštudovanie dokumenty, v ktorých budú navrhnuté opatrenia popísané.

Rady pred gréckymi bankomatmi

Gréci, ktorí sa zobudili, aby sa dozvedeli, že budú o ekonomickom prežití svojej krajiny hlasovať v referende, sa podľa Telegraphu húfne vybrali k bankomatom, aby si vybrali čo najviac hotovosti. Nemenovaný analytik Credit Suisse novinám povedal, že od pondelka Grécku hrozí, že banky stanovia limit na výber v hotovosti a niektoré pobočky rovno zatvoria.

Podľa gréckych médií je teraz na Bruseli, či sa v pondelok vôbec ešte otvoria banky. Grécka vláda údajne ešte neplánuje zaviesť kontrolu kapitálu, teda stanoviť limit pre výbery peňazí z bank. Varoufakis tvrdí, že je na centrálnej banke, aby zaistila, že banky zostanú otvorené. V konečnom dôsledku je to tlak aj na Európsku centrálnu banku, aby opäť zvýšila sumu pôžičiek pre grécke banky.

Čo žiadajú veritelia

Veritelia chcú, aby vláda zmrazila platy v štátnej správe a dôchodky, zastavila vyplácanie príspevkov dôchodcom s nízkymi príjmami, rozšírila zoznam tovarov a služieb, ktorým zvýši daň z pridanej hodnoty a má aj ďalšie požiadavky. Gréci ponúkli zvýšenie daní, ale s niektorými požiadavkami veriteľov nesúhlasia.

Pravdou je, že mnohé krajiny majú gréckeho vajatania dosť. Vzťahom nepomohlo ani to, že poslanci vládnej strany Syriza označili nedávno balík pomoci spojený s požiadavkou na reformy za kriminálny čin a ponižujúci krok pre Grékov. Odkaz smerovali najmä MMF. Podľa dostupných informácií sa zdá, že práve MMF je z veriteľov už najmenej ochotné Grékom ďalej ustupovať.

Veritelia však ešte v piatok navrhli Grékom predĺženie záchranného programu o päť mesiacov do novembra. Eurozóna by mu počas tej doby pomáhala so splátkami dlhu. Atény to odmietli s tým, že suma 16,3 miliardy eur by im nestačila.

Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí o štedrej ponuke, Gréci používajú slová ako poníženie, vydieranie a neprijateľné ultimátum.

Grécka opozícia referendum kritizuje

Rozhodnutie vypísať referendum odsúdila grécka opozičná strana PASOK, ktorá požaduje okamžité odstúpenie premiéra. Podobne reagovali aj ostatné opozičné sily.

Tsiprasova ľavicová Syriza vyhrala voľby tak, že zbierala hlasy Grékov frustrovaných z obmedzujúcich ekonomických opatrení prijatých po tom, čo sa Grécko dostalo do problémov.

Dnes na DennikE.sk

  • Diaľnice: NDS podpísala zmluvu s Doprastavom, Strabagom a Euroviou na úsek R2 Kriváň – Mýtna
  • Obrana: Celosvetové výdavky na obranu rástli najviac za desaťročie
  • Makro: Ekonomika eurozóny vlani rástla najpomalšie od roku 2013
  • Makro: Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku ožila, Nemecko stagnovalo
  • Ekonomický newsfilter na Valentína: Maďarskí akcionári našli slovenskej dcére belgického ženícha

Minúta po minúte

Zdieľať

Karel Hirman: Ak máme dosť peňazí na 13. dôchodky a zdvojnásobenie prídavkov na deti, tak to určite urobme. Lenže ak to má smerovať k vyššiemu deficitu a zadlžovaniu, tak to v konečnom dôsledku práve pre tieto sociálne skupiny dopadne veľmi zle.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Karel Hirman, energetický analytik

Ak by som sa na toto rozhodnutie končiacej vlády mal pozrieť politickou predvolebnokampaňovou optikou, tak by som mohol vyhlásiť, že naše rodinné rozpočty duo Smer – SNS na prídavkoch na deti, dôchodkoch a diaľničných známkach len v tomto roku obralo dokopy o niekoľko stovák eur. A to preto, že ho schválili až teraz. Lebo podľa toho, čo uvádzajú v dôvodovej správe, ak by to bola pravda, tak tento stav nenastal až v týchto dňoch, ale už dávnejšie. A ak by ho naozaj chceli riešiť, tak mali tieto opatrenia schváliť minimálne už v minulom roku s platnosťou od tohtoročného Nového roka.

Iný uhol pohľadu zase hovorí o tom, že nás naši politickí „Gréci“ Pellegrinus-Ficus spolu s Dankusom ťahajú svojimi bláznivými a populistickými predvolebnými rozhodnutiami na Peloponézsky polostrov. A to práve v období, keď nám skončila celosvetová konjunktúra, svet sa borí s doteraz nejasnými následkami čínskeho koronavírusu a spolu s celou EÚ budeme čeliť ekonomickým dosahom brexitu.

A teraz trošku vážnejšie. Ak naozaj máme v štátnej kase dosť peňazí na 13. dôchodky a zdvojnásobenie prídavkov na deti, tak to určite urobme.

Lenže ak to má smerovať k vyššiemu deficitu a následne zadlžovaniu, tak to v konečnom dôsledku práve pre tieto sociálne skupiny dopadne veľmi zle – ako sme videli všetci pred pár rokmi práve v Grécku. Múdrejší sa učí na chybách druhých, hlupák ich opakuje.

Čo sa týka zrušenia poplatkov za diaľnice, tak to je tiež zle, pretože by to vlastne znamenalo, že túto ťarchu prenesieme okamžite cez dane a iné poplatky aj na tých, čo po nich vôbec nejazdia. Je to podobný nezmysel, ako vlaky zadarmo pre dôchodcov alebo študentov, lebo ich v konečnom dôsledku za nich aj tak zaplatia aj tí penzisti a študenti a ich rodičia a príbuzní, čo vlakmi vôbec nejazdia.

Zadarmo nemôže byť žiadna verejná služba, môžu existovať len odôvodnené zľavy na ich využívanie pre rôzne slabšie sociálne skupiny.

Vzhľadom na to, že končiaca vláda a koalícia doslova pár dní pred svojím koncom chce prijať neúnosné záväzky pre budúcu vládu, navyše v legislatívnom procese, ktorý podľa renomovaných právnych expertov odporuje ústavným a iným pravidlám, pani prezidentka takto prijaté zákonné normy odchádzajúcim parlamentom nemôže schváliť a takto to má aj vysvetliť občanom. A nechať ich posúdenie na novú politickú reprezentáciu, ktorá vzíde z volieb.

Veď je to v konečnom dôsledku nielen demokratické, ale aj jednoduché: tí občania, ktorí napriek všetkým okolnostiam a dôsledkom trvajú na ich zavedení, môžu tých, čo ich navrhujú, zvoliť teraz vo voľbách, aby svoje dielko dokonali. Ich zavedenie takýto menší časový posun neohrozí, keďže aj tak majú platiť až od budúceho roka.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Epidémia koronavírusu v Číne by mohla znížiť HDP Spojených štátov o 0,2 až 0,3 %. Nemožnosť získať komponenty z Číny brzdí továrne, škody sa pravdepodobne prejavia veľmi skoro.

Uviedol to ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow.

Banka Goldman Sachs v piatok varovala, že kríza môže byť ešte nákladnejšia, ako sa pôvodne predpokladalo, pričom by mohla skresať HDP až o 0,6 % v 1. štvrťroku. To je dosť veľká časť z ekonomiky, ktorej medziročné tempo rastu sa pohybuje okolo 2 %. (tasr)

Zdieľať

Za 12 rokov vo vláde neboli schopní dokončiť diaľnicu do Košíc a teraz sa vyhovárajú, že fakt, že nemáme diaľnicu do Košíc, je dôvodom na zrušenie diaľničných známok, píše v Paneli expertov k aktuálnym krokom vlády Ivana Molnárová.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Ivana Molnárová, riaditeľka portálu Profesia.sk

Populizmus a bezbrehé plytvanie v časoch, keď z Nemecka prichádzajú informácie o zhoršovaní situácie. Niekedy by som si želala, aby preferencie vládnych strán boli výrazne vyššie, lebo vtedy by si nedovolili takto rozhadzovať. Hovorí sa, že z cudzieho krv netečie, ale prijať takéto ekonomické šarlatánstvo v časoch, keď treba skôr priškrtiť a ušetriť, je extrémne nezodpovedné.

Zrušenie diaľničných známok? Za 12 rokov vo vláde neboli schopní dokončiť diaľnicu do Košíc a teraz sa vyhovárajú, že fakt, že nemáme diaľnicu do Košíc, je dôvodom na zrušenie diaľničných známok.

Prostriedky venované zvyšovaniu finančnej gramotnosti môžeme tak považovať za vyhodené. Lebo lekcia zo zadlžovania a nadspotreby bola práve sabotovaná samotnou vládou.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ako učebnicový príklad bezbrehého populizmu charakterizuje Ľudovít Ódor v Paneli expertov rozhodnutie vlády o dôchodkoch a prídavkoch „pár dní pred voľbami, narýchlo, bez diskusie, bez kvantifikácie následkov a s roztrhaním vlastného (už beztak nerealistického) rozpočtu“.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Ľudovít Ódor, viceguvernér NBS

Aby nedošlo k nedorozumeniu, každá vláda aj parlament má právo prijímať takéto alebo podobné opatrenia. Pár dní pred voľbami, narýchlo, bez diskusie, bez jasnej kvantifikácie všetkých následkov a s roztrhaním vlastného (už beztak nerealistického) rozpočtu to vnímam ako učebnicový príklad bezbrehého populizmu.

V banánovej republike je to úplne štandardný postup, u nás na dedine by povedali, že „na hulváta“, a v mojom ponímaní je to flagrantné porušenie takmer všetkých základných princípov zodpovedného hospodárenia. Po nás potopa.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Peter Kažimír okomentoval v Paneli expertov rozhodnutie vlády o 13. dôchodkoch a dvojnásobných detských prídavkoch: „Mali by sme kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme.“

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Peter Kažimír, guvernér NBS, bývalý minister financií

Ešte vždy si myslím, že by sme mali naďalej pomaly, ale isto kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme…

Čakajú nás tri možné scenáre: buď budeme mať šťastie a Slovensko sa vráti k štyrom percentám rastu, zlepší výber daní a odvodov, pomôže rozpočtu zaplatiť nové zákonné nároky. Alebo vláda vyškrtá 300-400 miliónov iných výdavkov. Alebo parlament prijme nový zákon o štátnom rozpočte, ktorý bude odrážať realitu novoprijatých zákonov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Turecká letecká spoločnosť Atlasglobal podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Krach sa podľa Trnavského samosprávneho kraja nedotkne piešťanského letiska, kam tiež lietala.

„Letecká spoločnosť Atlasglobal podala návrh na vyhlásenie konkurzu, pretože nemohla pokračovať v prevádzke a jej lety boli zastavené,“ oznámil turecký úrad pre civilné letisko SHGM.

Letecká spoločnosť bola založená v roku 2001 v Turecku a od roku 2004 začala prevádzkovať vnútroštátne a medzinárodné linky, ktoré smerovali do 50 destinácií v 35 krajinách sveta.

Atlasglobal bol nútený dočasne prerušiť lety v novembri a decembri minulého roka po tom, ako začal mať finančné problémy, najmä s tzv. cash flow. Prispeli k tomu zvýšené náklady na logistiku a prevádzku a tiež presun na nové istanbulské letisko.

V roku 2007 zahynulo po havárii jedného z lietadiel spoločnosti počas letu do juhozápadného mesta Isparta z Istanbulu 57 ľudí.

Z Piešťan bude lietať iný dopravca:

  • Krach tureckej leteckej spoločnosti AtlasGlobal sa nijako nedotkne prevádzky Letiska Piešťany, hovorí Trnavský samosprávny kraj. Letisko má so spoločnosťou vysporiadané všetky pohľadávky a záväzky.
  • „Cestovná kancelária ešte pred mesiacom uzavrela zmluvu s novým leteckým dopravcom. Takže od mája do októbra sa bude z piešťanského letiska lietať do Turecka aj naďalej,“ uviedol tlačový odbor. Dodal, že oproti minulému roku sú pre sezónu 2020 predávané zájazdy s odletom z Piešťan už viacerými cestovnými kanceláriami.

V roku 2018 prevádzkoval AtlasGlobal lety pre dovolenkárov aj z Bratislavy. (tasr, n)

Zdieľať

ZSSK sa nezúčastní súťaže na výber dopravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Podľa ZSSK nie je možné v termíne, ktorý určilo ministerstvo dopravy, predložiť kvalifikovanú ponuku.

Štátny dopravca plánuje do konca budúceho týždňa podať námietku a pravdepodobne MDV požiada, aby súťaž zrušilo a vyhlásilo novú.

„Nie je možné v požadovanom termíne predložiť kvalifikovanú ponuku, pričom tento termín podľa nášho názoru predstavuje približne len zlomok potrebného času na jej prípravu,“ uviedla ZSSK vo vyhlásení zaslanom v piatok médiám.

Podľa ZSSK by bol schopný kvalifikovanú ponuku predložiť iba taký uchádzač, ktorý už dnes disponuje vozidlami spĺňajúcimi v podstatných ohľadoch požiadavky vyhlasovateľa a je pripravený ich takmer okamžite využiť na účely realizácie výkonov na súťaženej trase.

V poradí druhú súťaž na liberalizáciu tratí rezort dopravy spustil začiatkom októbra. Prvou bola súťaž na prevádzkovateľa osobnej vlakovej dopravy na trati Žilina – Rajec.

Hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká v novembri minulého roka informovala o tom, že do súťaže na výber železničného dopravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno sa prihlásilo päť záujemcov. Jedného z uchádzačov už ministerstvo vyradilo pre nesplnenie podmienok.

Na frekventovanej trati v súčasnosti jazdí súkromný dopravca RegioJet, ktorý má záujem v tom pokračovať aj naďalej.

RegioJetu sa končí aktuálne platná zmluva v decembri 2020. Potom môže na trať nastúpiť uchádzač, ktorý vzíde z verejnej súťaže. Trať bude obsluhovať nasledujúcich desať rokov.

Zámer vyhlásiť verejnú súťaž na trati Bratislava – Komárno rezort zverejnil pred viac ako rokom v európskom vestníku. Celkovo 95-kilometrová trať patrí k mimoriadne vyťaženým a záujem o dopravu tam v posledných rokoch neustále narastá.

Dôvodom sú najmä pribúdajúce obytné zóny v okolí hlavného mesta. (tasr)

Zdieľať

Rast daňovo-odvodových príjmov sa tento rok spomalí na 3,2 % z vlaňajších 6,1 %. Uviedol to v analýze Inštitút finančnej politiky, ktorý pôsobí pri ministerstve financií.

Očakávané spomalenie rastu inštitút pripisuje najmä pomalšiemu rastu miezd (z dvoch tretín) a vlaňajším legislatívnym opatreniam (z jednej tretiny), medzi ktoré patrí zníženie dane na 15 percent pre malé firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur a tiež zníženie DPH na niektoré potraviny.

Celkové daňové-odvodové príjmy v roku 2020 odhaduje IFP vo výške zhruba 30 miliárd eur.

Čo bude nasledovať:

  • v ďalších rokoch IFP počíta so zrýchlením tempa rastu daňovo-odvodových príjmov na 4,3 percenta (2021), 4,5 percenta (2022) a 5,7 percenta (2023),
  • inštitút očakáva, že od roku 2021 bude ožívať rast príjmov vďaka opätovnému zrýchleniu miezd a spotreby domácností. V roku 2023 rast príjmov podľa inštitútu „nakopne“ záver eurofondového obdobia.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať