Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Grécke banky môžu rátať s pomocou ECB, aj tak ostanú zatvorené (aké sú scenáre pre Grécko)

Ak cestujete na dovolenku do Grécka, nespoliehajte sa na bankomatovú kartu. Dôvod rušiť dovolenku zatiaľ nie je.

Grécka vláda je takmer bez peňazí. Do utorka má splatiť 1,54 miliardy eur Medzinárodnému menovému fondu, ďalšie dve miliardy potrebuje na dôchodky, platy úradníkov, sociálne dávky. Peniaze na to jej však chýbajú.

Grécka vláda si cestu k pomoci zahatala sama, pripomeňme posledné udalosti:

 • Grécka vláda sa päť mesiacov nevedela s veriteľmi (Medzinárodný menový fond, Európska komisia a Európska centrálna banka) dohodnúť na opatreniach, ktoré by jej uvoľnili cestu k sume 7,2 miliardy eur z druhého balíka gréckej pomoci. (Syriza zvíťazila v gréckych voľbách koncom januára.)
 • V sobotu o jednej ráno premiér Alexis Tsipras oznámil, že o opatreniach, ktoré navrhujú veritelia, rozhodnú Gréci v referende 5. júla.
 • Veritelia chcú, aby vláda zmrazila platy v štátnej správe a dôchodky, zastavila vyplácanie príspevkov dôchodcom s nízkymi príjmami, rozšírila zoznam tovarov a služieb, ktorým zvýši daň z pridanej hodnoty, a majú aj ďalšie požiadavky.
 • Ministri financií eurozóny následne v sobotu odmietli predĺžiť Grékom program pomoci, ten teda v utorok o polnoci skončí. Referendum na poslednú chvíľu všetkých zaskočilo.
 • Šéfka MMF Christine Lagardeová povedala, že grécke referendum o novom záchrannom pláne veriteľov bude neplatné, lebo ponuka platí len do 30. júna, keď vyprší terajší program pomoci. To celú situáciu ešte viac komplikuje. (viac aktuálnych informácií v Minúte po minúte)

Bankrot Grécka sa zdá byť teda neodvratný. Otázka znie, kedy k nemu technicky dôjde a či Grécko zostane v eurozóne. Európski politici zatiaľ zdôrazňujú, že „nie“ od euroskupiny neznamená odchod Grécka z eurozóny.

Grécky premiér Alexis Tsipras je už menej láskavý: „Včera nás veritelia vydierali hrozbou, že nás pripravia o hotovosť, teraz nás strašia návalom ľudí na banky,“ povedal Tsipras vo svojom prejave v parlamente, ktorý v sobotu v noci odsúhlasil grécke referendum.

lXkCf

Čo sa stane v pondelok

Grécke banky zostanú v pondelok zatvorené, hoci Európska centrálna banka zatiaľ potvrdila ďalšie pôžičky gréckym bankám. Z jej strany išlo tiež o niečo ako program pomoci, bez ktorého by grécke banky nemali dosť peňazí.

Posledné stanovisko ECB z nedele popoludní hovorilo, že zatiaľ sa finančné linky pre grécke banky nepretrhnú.

„Rada guvernérov je pripravená kedykoľvek toto rozhodnutie zmeniť,“ píše ECB v stanovisku. (Aktualizované v nedeľu o 15:20)

Stanovisko ECB sa zrejme extra rýchlo nezmení. „V tomto štádiu neočakávame ďalší komentár k rozhodnutiu Rady guvernérov,“ odpísali nám z banky. Otázne je, do akej miery bude extra financovanie gréckym bankám stačiť. Zostane totiž na pôvodnej úrovni, čiže sa nenavýši, čo by mohli grécke banky potrebovať.

Gréci si len túto sobotu, keď boli banky zatvorené, vybrali z bankomatov asi 600 miliónov eur. V mnohých bankomatoch došla hotovosť, dá sa tiež predpokladať, že banky do bankomatov doplnili menej bankoviek ako obvykle.

Už pred víkendom nebolo otázkou, či ostanú niektoré alebo všetky banky zatvorené, ale či a na ako dlho ich nechá vláda zavrieť aj príkazom. V každom prípade musí grécka vláda zaviesť kontrolu kapitálu, inak nebude môcť nechať banky otvoriť ani napríklad po týždni. Tak sa aj stalo. Banky budú zavreté do 6. júla, denný výber je pre Grékov povolený do výšky 60 eur, karty vydané v zahraničí nemajú žiadne obmedzenia.

Kontrola kapitálu v zásade znamená, že sa povie, kto si koľko môže maximálne vybrať a či sa povolia prevody do zahraničia. Grécko na to vyzvali aj európski ministri financií. To by pomohlo zabrániť bankrotu bánk, zabránilo by to neriadeným výberom vkladov.

Ale tak, ako banky nemôžu byť zatvorené dlho, ani toto opatrenie nemôže byť dlhodobé, podporilo by to len paniku medzi bežnými Grékmi.

Dá sa však očakávať, že politici – vrátane tých európskych – sa budú snažiť situáciu upokojovať, a bude sa čakať, ako dopadne nedeľňajšie referendum.

d248R

Čo sa bude diať v utorok

Grécky minister financií Janis Varufakis v nedeľu odmietol úvahy o zavedení kontroly pohybu kapitálu. Neskôr sa objavili informácie, že grécka vláda navečer mimoriadne zasadne a bude sa zaoberať práve možnosťou zatvoriť v pondelok banky a nastoliť jasne stanovené limity pre výbery z bankomatov či iný pohyb kapitálu.

Šéf banky Piraeus však po zasadnutí Rady pre finančnú stabilitu informoval, že banky v pondelok neotvoria. BBC ho cituje s tým, že zasadnutie vlády to už má len potvrdiť a informovať o tom verejnosť.

V utorok je posledný termín, keď má Grécko zaplatiť 1,54 miliardy eur Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Ak nezaplatí, okamžite sa ešte nič nestane. Ak nerátame ďalší zlý signál. MMF vo všeobecnosti čaká asi mesiac, kým dlžník splátku uhradí. Ak ju nezaplatí, technicky sa to berie tak, že je v omeškaní s platbou. Dlhšie meškanie je už problém.

Väčší problém pre grécku vládu je, ako dajú dokopy 2,2 miliardy, aby mali na platy zamestnancov v štátnej správe, dôchodky aj sociálne dávky. Platy a dôchodky sa možno budú krátiť, pretože Grécko si na trhu nevie požičať peniaze.

Už v júli musí splatiť ďalších sedem miliárd eur: pol miliardy MMF a asi 6,5 miliardy držiteľom gréckych štátnych dlhopisov (má ich vo veľkej miere ECB).

Čo sa stane o týždeň v pondelok po referende

Bude to závisieť od jeho výsledku. „Jedinou možnosťou pre Grécko, ako by sa ešte vyhlo bankrotu, je, že by sa v referende odsúhlasila ochota Grékov dohodnúť sa s veriteľmi a veľmi rýchlo by sa dohodol nový záchranný mechanizmus,“ hovorí analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. ECB by obnovila pôžičky gréckym bankám. Grécko pri tomto scenári zostáva v eurozóne.

Ak Gréci povedia v referende „nie“ opatreniam vlády, Grécko sa nevyhne odchodu z eurozóny a dá sa hovoriť aj o jeho bankrote. „Hlavným spúšťačom problémov je, keď ľudia vyberajú peniaze z bánk. Následná reťaz udalostí vedie k tomu, že banky nevedia fungovať s vlastnou menou,“ hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Bankrot by pre Grécko znamenal paradoxne uťahovanie opaskov a zníženie životnej úrovne domáceho obyvateľstva. Grécko by sa vrátilo k drachme a nevyhlo by sa jej prudkej devalvácii.

Podľa Vlachynského nie je vylúčené ani to, že by grécka ekonomika používala paralelne drachmu aj euro.

koW2X (2)

Čo to znamená pre nás

Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, odporúča turistom, aby si v každom prípade brali na dovolenku do Grécka hotovosť. Hovorí, že nie je prečo obávať sa cestovať do Grécka, aj keby krajina zbankrotovala. „Hotelieri, majitelia reštaurácií aj taverny budú žiť ďalej, lebo tí žijú z cestovného ruchu,“ dodal Macko.

Oliver Kluch z cestovnej kancelárie Koala Tours súhlasí. Upozorňuje, že väčšina klientov má aj tak v Grécku objednaný all inclusive zájazd. Myslí si tiež, že opätovné zavedenie drachmy v Grécku by bolo dobrou správou pre turistov, pretože by dovolenky v tejto destinácii mohla pôvodná grécka mena zlacniť.

Aj prípadné demonštrácie obyvateľov Grécka sa očakávajú skôr vo veľkých mestách ako prímorských strediskách.

Koľko by stál grécky bankrot Slovensko? Ak by Gréci nevrátili už ani euro, stálo by nás to priamo asi 1,7 miliardy eur. Najviac by nás stála naša záruka za pôžičku Grécku z eurovalu, už je to zarátané v našom dlhu.

Nepriame dôsledky sa teraz odhadujú iba ťažko. V takejto situácii, ako je Grécko, nebol zatiaľ žiadny člen eurozóny.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf NKÚ: Hrozí, že sa nevýhodná zmluva so SkyTollom predĺži o 5 rokov

Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N – Tomáš Benedikovič

V krátkom čase predloží NKÚ vláde po mýte aj správu o vodárňach. „Tam sme vyhodnotili, že došlo k tichému prechodu strategických vodárenských spoločností na privátne osoby,“  hovorí šéf úradu Karol Mitrík.

Minúta po minúte

Zdieľať

Talianska vláda poskytne 900 miliónov eur na záchranu zadlženej družstevnej banky Popolare di Bari, ktorá nedávno oznámila, že potrebuje okamžitú finančnú pomoc 1 miliardu eur. Banka je pre rastúce kapitálové straty pod zvláštnou správou.

Zvýšenie kapitálu Popolare di Bari bude financovať štátom vlastnený finančný ústav Banca del Mezzogiorno-Mediocredito Centrale, ktorému poskytne peniaze ministerstvo financií, píše Reuters.

Popolare di Bari je najväčší peňažný ústav v regióne zaostalého talianskeho juhu. Jeho krach by mohol rozpútať sociálne nepokoje, ide preto o citlivú politickú záležitosť.

V čom je problém:

 • problematické úvery Popolare di Bari dosahujú 1,2 miliardy eur a predstavujú až štvrtinu pôžičiek;
 • vykázané straty banky v prvom polroku presiahli 500 miliónov eur;
 • podielové listy, na ktoré sa nevzťahuje poistenie vkladov, nakúpilo zhruba 70-tisíc malých sporiteľov. Ak banka skrachuje, prídu o všetko.

„Banka prerobila miliardu eur čiastočne pre recesiu, ale aj preto, že za posledné tri až štyri roky sa požičiavalo bez akýchkoľvek pravidiel,“ povedal pred pár dňami šéf Popolare di Bari Vincenzo de Bustis.

Talianska vláda musela v posledných rokoch opakovane zachraňovať banky. Došlo aj na najstarší peňažný ústav na svete Monte dei Paschi di Siena.

Zdieľať

Na Slovensku je momentálne 19 150 včelárov, majú 305 000 včelstiev. Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je počet včelárov u nás najvyšší za posledných 20 rokov a stále rastie.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Všetko, čo potrebujte vedieť o daniach a odvodoch na rok 2020

 • Daň bude nižšia, ale zďaleka nie pre všetkých.
 • Mení sa aj daňový poriadok – za dane môžete prísť napríklad o vodičský preukaz.
 • Menej papierov a daňové mini úľavy pre zamestnávateľov.
Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať