Denník N

Facebook bude mať vlastný najvyšší súd. Oznámil, kto mu bude šéfovať

Riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg. Foto – TASR/AP
Riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg. Foto – TASR/AP

Facebook už vyše roka pracuje na vytvorení nezávislého orgánu, ktorý bude mať právo posudzovať rozhodnutia moderátorov, rozhodovať sporné prípady, meniť pravidlá sociálnej siete – a v niektorých prípadoch dokonca prehlasovať jej šéfa Marka Zuckerberga.

Nový orgán sa volá Facebook Oversight Board a býva prirovnávaný k akejsi verzii najvyššieho súdu. Používatelia Facebooku vďaka nemu získajú možnosť odvolať sa, ak im sociálna sieť odstráni nejaký príspevok.

Odvolať sa proti rozhodnutiu moderátorov Facebooku je možné aj dnes, končí to však opäť len na stole moderátorov. Po novom bude možné požiadať o posúdenie prípadu aj novým nezávislým orgánom. Rozhodnutia Oversight Boardu budú pre sociálnu sieť záväzné.

„Najvyšší súd“ Facebooku by mal začať fungovať tento rok v lete.

Prečo je to dôležité?

Facebook Oversight Board je nový a v prostredí internetových gigantov jedinečný orgán, ktorý bude mať možnosť ovplyvniť fungovanie najväčšej sociálnej siete. Je to pokus, ako preniesť časť zodpovednosti z rúk manažérov Facebooku, na aspoň čiastočne nezávislých odborníkov. Tí budú posudzovať citlivé prípady, keď sa dostáva do konfliktu napríklad právo na slobodu prejavu a práva na ochranu osobnosti, dôstojnosti či dobrej povesti.

Rozhodnutia Oversight Boardu budú mať vplyv na milióny používateľov sociálnej siete na celom svete a v niektorých prípadoch môžu mať vplyv aj na dianie mimo Facebooku, napríklad tým, že ovplyvnia pravidlá aj iných menších sociálnych sietí a ďalších inštitúcií.

Ako to bude fungovať?

Ak bude niekto nesúhlasiť s rozhodnutím moderátorov Facebooku a vyčerpá všetky možnosti odvolania, bude mať 15 dní na zaslanie žiadosti, aby

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Facebook

    Ekonomika, Svet

    Teraz najčítanejšie