Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Platiť SkyTollu každý rok 100 miliónov alebo 400 iba raz?

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Predĺžiť zmluvu so SkyTollom by znamenalo posielať mu každý rok odmenu možno až 100 miliónov eur s DPH. Získať systém do rúk štátu by zase znamenalo úvodnú investíciu do 400 miliónov.

Vyplýva to zo zmluvných podmienok, ktoré boli doteraz utajené. Dnes ich zverejnili lídri opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič a Ján Marosz.

Je tu ešte aj tretia možnosť – vybrať novú mýtnu firmu vo verejnej súťaži.

Budúca vláda sa musí o pár týždňov rozhodnúť, ktorú z týchto troch možností uprednostní. Aj od toho bude závisieť, koľko peňazí bude mať v ďalších rokoch na výstavbu diaľnic.

Prejdime si to najpodstatnejšie, čo o týchto troch možnostiach vieme:

1. Štát predĺži zmluvu so SkyTollom o päť rokov

Znamenalo by to, že SkyToll by vyberal pre štát mýto aj v rokoch 2023 – 2027. Firma do zmluvy s NDS napísala, že by si za to účtovala 83 miliónov ročne bez DPH (100 miliónov s DPH), čo je zhruba o 15 miliónov viac ako dnes.

Cena 83 miliónov je vysoká, ale nie je definitívna. SkyToll ponúkol NDS, že to bude robiť lacnejšie.

O podmienkach ďalšej spolupráce už od apríla 2019 rokovali, ale na ničom sa nedohodli. Denníku E to potvrdil v rozhovore šéf SkyTollu Matej Okáli.

„Hovorili sme o rôznych alternatívach, aká môže byť zľava na tú opciu. Dospeli sme k zľave rádovo niekoľko desiatok percent voči tomu, čo je v zmluve, aj voči cene, ktorú dostávame teraz,“ hovorí Okáli.

SkyToll musí akceptovať výrazné zníženie ceny už len preto, že v Česku mu za výber mýta platia len polovicu – 40 miliónov.

Ak sa s NDS nedohodne, môže prísť o kontrakt, z ktorého má ročné tržby zhruba 70 miliónov eur.

Aj budúca vláda bude pod verejným tlakom, aby s nepopulárnym SkyTollom vyrokovala lepšie podmienky.

Foto N – Tomáš Benedikovič

2. Štát mýtny systém odkúpi

Znamenalo by to, že NDS by prevzala majetok SkyTollu, jeho zamestnancov, zmluvné vzťahy atď. Musela by mu za to zaplatiť cenu, ktorá môže byť podľa zmluvy až 332 miliónov bez DPH (400 miliónov s daňou).

Aj túto cenu SkyToll tajil, no napokon ju poslanci OĽaNO zverejnili.

Kúpna cena môže byť napokon nižšia. Bude to závisieť od aktuálneho ohodnotenia majetku SkyTollu (due dilligence). NDS má toto hodnotenie robiť spolu s audítorom.

Cena sa môže znížiť, ak audítor zistí, že sú na to podmienky. Buď sa na tom dohodnú zmluvné strany, alebo ak nie, rozhodne o znížení ceny audítor.

SkyToll jeho rozhodnutie musí rešpektovať, ale má právo vidieť, ako sa audítor k zníženej cene dopracoval.

Mýtny systém však určite nebude lacný. SkyToll je firma so ziskom EBITDA (bez daní, úrokov a odpisov) na úrovni takmer 40 miliónov eur a s nízkym zadlžením.

Nebude veľkým prekvapením, ak audítor firmu ocení na 200 alebo 300 miliónov eur.

Kúpa mýtneho systému, resp. celého SkyTollu by mala určite svojich odporcov už len preto, že štát už SkyTollu vyplatil na odmenách zhruba 800 miliónov eur a do konca zmluvného vzťahu mu zaplatí ďalších zhruba 200 miliónov.

SkyToll je preto jednou z najziskovejších firiem na Slovensku a NDS nemá dosť peňazí na výstavbu diaľnic.

Mnohí navyše žili celé roky v tom, že na konci 13-ročnej zmluvy sa vlastníkom systému stane bezplatne štát.

Ľudí do tohto omylu uviedol vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD), ktorý mýto zaviedol.

„Po tých trinástich rokoch to zadarmo alebo za korunu prejde naspäť do rúk štátu,“ nesprávne tvrdil v januári 2010 Vážny. Tento citát tiež našlo hnutie OĽaNO v archíve televízie TA3.

Ak by systém prešiel do rúk štátu, stále by s ním boli spojené nejaké náklady.

Výhodou by mohlo byť, že by zo systému neunikali zisky v desiatkach miliónov eur, ako je to teraz.

Rizikom by však bolo horšie riadenie v réžii štátnej NDS.

3. Štát vyberie v tendri úplne novú firmu

NDS môže vybrať v novom tendri firmu, ktorá postaví úplne nový systém. Prípadne môže využiť časť zariadení od SkyTollu, ktoré by však musel predtým kúpiť štát.

Keďže zmluva platí do konca roka 2022, na verejnú súťaž zostávajú necelé tri roky, čo je na takúto veľkú zákazku málo.

Podľa Okáliho treba na vybudovanie systému rok. Rok a pol aj dlhšie môže trvať verejné obstarávanie, ak sa v ňom objavia námietky zo strany uchádzačov. Pri takýchto lukratívnych tendroch sú námietky bežné.

Na vyhlásenie tendra potom zostáva necelých šesť mesiacov, počas ktorých sú parlamentné voľby, a nie je jasné, kedy je vôbec NDS schopná pripraviť podmienky súťaže.

Nevýhodou tohto variantu je neistota, či sa to vôbec stihne a či to vôbec prinesie NDS nejakú úsporu.

NDS podľa Okáliho analyzovala všetky tieto možnosti a napokon sa rozhodla pre nové výberové konanie.

Dnes na DennikE.sk

 • Ropa: OPEC a ďalší poprední ťažiari na čele s Ruskom plánujú znížiť ťažbu o 10 až 11 miliónov barelov denne
 • Pomoc: Fed uvoľní ďalších 2,3 bilióna dolárov na podporu domácej ekonomiky zasiahnutej koronakrízou
 • Burzy: Americké akcie rástli, balíček Fedu prevážil nových nezamestnaných
 • Francúzsko: Vláda  ráta s krízovým balíkom na pomoc ekonomike vo výške 100 miliárd eur
 • Firmy: Spoločnosť Embraco Slovakia pozastaví výrobu na desať dní od piatku 10. apríla
 • Ekonomický newsfilter: Ideme do takých zlých čias, že bankroty štát radšej vopred zakáže zákonom
 • Otázky a odpovede: Ako požiadať o pomoc pri zatvorenej prevádzke a poklese tržieb
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Nie je jedno, s akým dlhom vyjdeme z tejto krízy

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory

Civilizovaná spoločnosť nemôže fungovať, ak sa ľudia nedokážu uživiť prácou, píše riaditeľ Ineko Peter Goliaš. „Čím dlhšie platia hospodárske reštrikcie, tým väčší tlak vzniká na verejne financie, ale aj na hospodárenie firiem a domácností.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Ministri financií krajín EÚ sa čiastočne zhodli na pláne pre oživenie ekonomík zasiahnutých koronakrízou. Na základe neho budú môcť krajiny eurozóny využívať bez akýchkoľvek podmienok záchranný fond ESM. Po videokonferencii euroskupiny to oznámilo niekoľko ministrov.

Zhodu na vydaní spoločných dlhopisov, o ktoré stáli najmä najviac zasiahnuté krajiny ako Taliansko a Španielsko, naproti tomu ministri nedosiahli. O ďalších možných nástrojoch majú podľa nich rozhodnúť lídri krajín. (čtk)

Zdieľať

Akcie v USA sa dnes po tretí raz za štyri dni spevnili. Index S&P 500 má za sebou podľa agentúry AP najvyšší týždenný nárast od roku 1974. Trhy potiahol ohlásený program pôžičiek Fedu za 2,3 bilióna dolárov.

Ako rástli americké akcie

 • Dow Jonesov index stúpol o 1,22 percenta na 23719,37 bodu.
 • Širší index Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 1,45 percenta na 2789,82 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq vzrástol o 0,77 percenta na 8153,58 bodu.
 • Za týždeň si podľa agentúry Reuters Dow Jones pripísal 12,7 percenta, S&P 500 12,1 percenta a Nasdaq 10,6 percenta.

Čo sledovali investori

 • Fed sa chystá spoločnostiam, ktoré zamestnávajú do 10-tisíc ľudí, poskytovať prostredníctvom bánk štvorročné pôžičky. Okrem toho bude kupovať dlhopisy vydávané jednotlivými americkými štátmi, husto obývanými okresmi a mestami.
 • „Odvážna snaha Fedu pomohla kompenzovať ďalšie hrozné správy z pracovného trhu,“ konštatoval analytik Joe Manimbo z firmy Western Union Business Solutions. Od začiatku krízy spôsobenej koronavírusom už prišlo v USA o prácu viac než 16 miliónov ľudí (najnovší prírastok bol 6,61 milióna).
 • „Budeme pokračovať v používaní týchto síl energicky, aktívne a agresívne, kým nebudeme presvedčení, že sme pevne na ceste k oživeniu,“ vyhlásil šéf Fedu Jerome Powell v prejave na akcii usporiadanej výskumnou spoločnosťou Brookings Institution. Powell verí, že ekonomické oživenie, keď príde, môže byť robustné, pretože ekonomika si počínala dobre, kým ju zasiahol koronavírus.

Európske akcie sa ďalej zotavovali

 • Paneurópsky index Stoxx 600 dnes obchodovanie uzavrel rastom o 1,57 percenta na 331,80 bodu. Z mnohoročného minima, na ktorom sa ocitol v polovici marca, sa už spevnil o viac než 20 percent. Akcie sa spevňujú štvrtý deň, index je teraz zhruba 24 percent pod svojím maximom.
 • K rastu cien prispieva všeobecný optimizmus, že pandémia môže byť blízko vrcholu. Záujem je preto o akcie firiem z cestovného ruchu, hoci analytici upozorňujú, že tento sektor sa k normálu nevráti ešte dlho po odznení pandémie.
 • Náladu na trhoch ďalej určoval aj krok americkej centrálnej banky Fed, ktorá uvoľnila 2,3 bilióna dolárov na podporu malých a stredných podnikov a miestnych samospráv.
 • Frankfurtský index DAX vzrástol o 2,24 procenta na 10 564,74 bodu, hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 si pripísal 2,9 percenta na 5842,66 bodu, zatiaľčo index parížskej burzy CAC 40 sa zvýšil o 1,44 percenta na 4506,85 bodu. Burza v Miláne podľa indexu FTSE/MIB vykázala rast o 1,39 percenta na 17.621,62 bodu.
 • Investori sledujú aj pokračujúce rokovanie ministrov financií krajín EÚ, ktorí hľadajú kompromis na záchrannom programe pre európsku ekonomiku. Doterajšie rokovania pokrok nepriniesli, spory panujú aj nad myšlienkou spoločných dlhopisov, takzvaných koronabondov. Proti sa stavajú tradične sporivejšie krajiny ako Holandsko či Nemecko. Ani v závere dnešného obchodovania ešte výsledok nepoznali.

Rope dohoda OPEC+ nestačila

 • Ceny ropy v reakcii na správu o výsledku stretnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s Ruskom a ďalšími ťažiarmi zmazali predchádzajúce zisky a klesajú.
 • Plány počítajú podľa iránskeho ministra ropného priemyslu so znížením ťažby o 10 až 11 miliónov barelov denne v máji a v júni, trhy však dúfali v razantnejšie škrty.
 • Ľahká americká ropa WTI strácala okolo 22:00 SELČ 7,01 percenta na 23,33 dolára za barel, severomorský Brent 2,28 percenta na 32,09 dolára za barel.
 • Dnešné rozhodnutie skupiny ťažiarov nazývanej OPEC+ má vytvoriť základ pre piatkové rokovanie o ďalších príspevkoch na zníženie ťažby od krajín zo skupiny G20. Dôležité je najmä zapojenie USA. Očakáva sa, že skupina bude od ďalších krajín požadovať, aby sľúbili zníženie ťažby o päť miliónov barelov denne.
 • Podľa neoficiálnych zdrojov sa Saudská Arábia a Rusko predbežne dohodli, že znížia svoju produkciu každý na 8,5 milióna barelov denne. Saudská Arábia ťažila vo februári 9,7 milióna barelov denne, ale v posledných šiestich týždňoch svoju ťažbu výrazne zvýšila.
 • Podľa analytikov je takéto zníženie nedostatočné, pretože dopyt po rope by sa pre koronavírus mal zmenšiť o 35 miliónov barelov denne.

Dolár sa po ohlásení balíčka Fedu oslabil

 • Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára voči košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,6 percenta na 99,55 bodu.
 • Euro si v rovnakom čase k doláru pripisovalo 0,6 percenta na 1,0928 USD. (čtk, n)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google.
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google.
Zdieľať

V dôsledku koronavírusovej pandémie môže upadnúť do chudoby až pol miliardy ľudí, ak bohatšie krajiny neprijmú naliehavé opatrenia na pomoc rozvojovým krajinám, uviedla humanitárna organizácia Oxfam.

„Pre chudobných ľudí v rozvojových krajinách, ktorí už teraz bojujú o prežitie, neexistujú takmer žiadne záchranné siete, ktoré by ich ochránili pred ešte väčšou chudobou,“ uviedol dočasný riaditeľ Oxfamu Jose Maria Vera.

Správa Oxfamu založená na výskume King’s College v Londýne a Austrálskej národnej univerzity ďalej varuje, že ak bohatšie štáty nepomôžu tým chudobným, boj proti chudobe sa v niektorých oblastiach vrátane Afriky a Blízkeho východu môže vrátiť do stavu spred jednej až troch dekád. (guardian, tasr)

Zdieľať

O ďalšom vývoji v trnavskej automobilke PSA, ktorá stopla výrobu, sa rozhodne zrejme až 16. apríla. Fabrika podľa hovorcu Petra Šveca úspešne absolvovala audit prísnych hygienických opatrení a posilnila nástroje na ochranu zdravia zamestnancov.

Zdieľať

Ropný kartel OPEC a ďalší poprední ťažiari na čele s Ruskom plánujú znížiť ťažbu o 10 až 11 miliónov barelov denne. Povedal to iránsky minister ropného priemyslu. Ceny ropy v reakcii na vyhlásenie zmazali predchádzajúce zisky a klesajú, pretože trhy dúfali v razantnejšie škrty. (reuters)

Zdieľať

Francúzska vláda viac ako zdvojnásobila očakávaný odhad nákladov na podporu ekonomiky v boji s dôsledkami pandémie koronavírusu. Odhaduje krízový balík na 100 miliárd eur, čo je viac ako 4 % HDP.

Kabinet v Paríži totiž očakáva, že sa ekonomika prepadne do najhoršej recesie od druhej svetovej vojny. Rozpočtový deficit a štátny dlh pre nárast výdavkov dosiahnu novú rekordnú úroveň.

Minister financií Bruno Le Maire pre noviny Les Echos povedal, že vláda odhaduje krízový balík na 100 miliárd eur. Pred menej ako mesiacom kabinet počítal so 45 miliardami.

Kabinet na budúci týždeň zverejní druhú aktualizáciu rozpočtu na rok 2020. Le Maire predpovedá, že francúzska ekonomika v roku 2020 klesne o 6 %, najviac od roku 1945.

Francúzsko zaviedlo celonárodnú blokádu 17. marca, aby obmedzilo šírenie vírusu. To viedlo k prudkému spomaleniu hospodárskej aktivity. A zároveň sa zvýšili vládne výdavky na boj s krízou. V dôsledku toho Francúzsko očakáva deficit v rozpočte na úrovni 7,6 % HDP, uviedol minister pre rozpočet Gérald Darmanin. Štátny dlh pravdepodobne dosiahne 112 % HDP. (tasr)

Zdieľať

Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií? A dosiahli akciové trhy už dno alebo ešte nie?

Foto - jumpstory
Foto – jumpstory

Ak mám peniaze v dlhopisoch, mám ich presunúť do akcií? Má teraz zmysel meniť investičnú stratégiu alebo mám radšej počkať? Odpovedá 6 odborníkov na investovanie.

Zdieľať

Americký Fed uvoľní ďalších 2,3 bilióna dolárov na podporu domácej ekonomiky zasiahnutej koronakrízou. Peniaze sú určené na úvery malým a stredným podnikom a miestnej samospráve.

Americká centrálna banka sa chystá firmám, ktoré zamestnávajú do 10-tisíc ľudí, poskytovať prostredníctvom bánk štvorročné pôžičky. Bude tiež kupovať dlhopisy vydané americkými štátmi, husto osídlenými okresmi a mestami.

„Naše dnešné kroky pomôžu zabezpečiť, že zotavenie nakoniec bude čo najsilnejšie,“ vyhlásil šéf Fedu Jerome Powell.

Finančné trhy zareagovali na oznámenie Fedu rastom. Akciový index Dow Jones mal krátko po začiatku obchodovania k dobru zhruba 1,8 %. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať