Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: O zlyhaní teórie ekonomického neoliberalizmu 

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Neoliberalizmus má dnes mnoho kritikov, ale mnohí ho obhajujú tým, že prinajmenšom vo svojej prvej fáze bol prospešný a jeho teoretické základy boli správne. Analýza troch amerických ekonómov pre Rooseveltov inštitút v USA, ktorí zozbierali množstvo dát, však ukazuje, že ani v počiatočnej fáze nebol prospešný a že jeho teoretické predpoklady sa nenaplnili.

Autori analýzy píšu predovšetkým o USA a je ťažké posúdiť, nakoľko jej závery platia aj pre Slovensko, ktoré sa nachádzalo v odlišnej situácii, v každom prípade je však zrejmé, že ekonomický neoliberalizmus nenaplnil nádeje, ktoré doň teoretici vkladali.

Teória predpokladala, že deregulácia trhov a nižšie dane síce zvýšia príjmovú nerovnosť obyvateľstva, ale súčasne podporia rast ekonomiky natoľko, že z toho budú mať prospech všetci – podľa známej metafory, že ak sa zvýši hladina mora, stúpnu rovnako veľké aj malé lode. Teória vychádzala z presvedčenia, že vláda nie je dobrým hospodárom a treba nechať rozhodovanie na neviditeľnú ruku trhu.

Dáta však usvedčujú túto teóriu z omylu. Príjmová nerovnosť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

    Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie