Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: V Číne je málo smogu, no takmer nik sa z toho neteší

Čínsky prezident Si Ťin-pching na návšteve pacientov postihnutých koronavírusom v Pekingu. Foto - TASR/AP
Čínsky prezident Si Ťin-pching na návšteve pacientov postihnutých koronavírusom v Pekingu. Foto – TASR/AP

Leaseplan logoLeasePlan Click&Drive – – Široká ponuka skladových vozidiel na operatívny leasing. Teraz v modernom on-line showroome. Nevlastnite. Jazdite! (inzercia)


Dobrý deň, ak sa dá dobrými správami nazvať, že vplyv koronavírusu na ekonomiku eurozóny bude zrejme len v desatinách percenta HDP a že v dôsledku epidémie padali ďalej ceny ropy, tak bol včera dobrý deň.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 920 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský. Nech sa vám darí.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSS

1. Vo Vranove dokončili obchod roka

Podnikateľ Ján Ďurian získal od Protimonopolného úradu posledné povolenie na predaj svojej celulózky Bukocel investičnej skupine Arca.

  • Uzavrie sa tak najväčší priemyselný deal minulého roka a príbeh desaťročnej záchrany fabriky pri Vranove pred krachom.
  • Jadro bývalej Bukózy kúpil špeditér Ďurian v čase, keď bola firma na hranici krachu, ku ktorej ju doviedla smutne známa vetva železiarskych privatizérov Cassoviainvest.

Ďurian predáva podnik Arce s rekordnou ziskovosťou pri stomiliónových tržbách.

Arca získava kúpou Bukocelu aj synergické výhody vďaka možnému spaľovaniu odpadovej drevnej hmoty v jej elektrárňach v Bardejove a Topoľčanoch.

Čo bude nasledovať: Získané financie chce Ďurian investovať do novej fabriky na papierové obaly, ktorá by mala mať podľa plánov dokonca vyššie tržby ako súčasný Bukocel.

Nové investície Bukocelu zvýšia potreby dreva pre fabriku, a tým aj ešte viac zostria súboj o drevo najmä s ružomberským Mondi SCP.

Viac o téme: Najväčšia akvizícia vlaňajšieho roka je spečatená, Arce povolili prevziať vranovský Bukocel (Ivan Haluza/E)


2. Vplyv koronavírusu na európsku ekonomiku je zatiaľ len symbolický

Rýchlosť šírenia epidémie koronavírusu je podľa oficiálnych čísel čínskej vlády a WHO blízko vrcholu, ale svetová ekonomika ešte stále len prináša prvé odhady strát.

Mieru paniky svetovej ekonomiky dokresľuje aj fakt, že na žáner online reportovania krízy už prešiel aj inak konzervatívny

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Koronavírus

Podcast Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie