Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vláda už vedome porušuje zákon, aby mohla poškodiť verejné financie

Dobrý deň,

neprešiel ani polrok odvtedy, čo vláda prestala rozprávať o svojom sne o vyrovnanom rozpočte, a zrazu je tu hrozba porušenia európskeho pravidla o maximálne trojpercentnom deficite.

Radi by sme v Ekonomickom newsfiltri informovali najmä o tom, kam sa pohýna biznis, aké sú trendy v inováciách, ako si môžu podnikatelia vo svojej práci pomôcť, ale politická realita nepustí – znova musíme mať v titulku verejné financie.

Dnes sme výber najdôležitejších udalostí vtesnali do 1160 slov – 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Predvolebný balíček za 0,8 % HDP prešiel vládou 

Vláda včera navrhla parlamentu tri také zvýšenia dávok a zníženia poplatkov, ktoré by deficit verejných financií podľa predsedu rozpočtovej rady Ivana Šramka znova priblížili k trojpercentnej hranici.

Prečo to je dôležité: Odhady vývoja verejných financií, ktoré robí rozpočtová rada, sú minimálne dva roky presnejšie a dôveryhodnejšie ako oficiálne prognózy ministerstva financií. Riziko, že sa Slovensko dostane už tento rok medzi najhoršie hospodáriace krajiny EÚ, je preto reálne.

Širší kontext:

Vláda schválila vyplácanie extra dôchodku pre všetkých poberateľov penzií každý rok v decembri vo výške priemerného dôchodku (0,4 % HDP), zdvojnásobenie detských prídavkov od budúceho roka (0,3 % HDP) a zrušenie platenia diaľničných známok (0,1 % HDP).

To všetko v situácii, keď odhadovaný deficit pre tento rok bol podľa Rozpočtovej rady už aj tak vo výške 1,8 % HDP.

Aj spôsob je dôležitý: Dramatické zmeny vo verejných financiách oznámila koalícia v utorok, vládou prešli v stredu a parlament ich má schváliť v utorok budúceho týždňa. Potom by už tieto zákony mohla zastaviť len prezidentka.

Obídenie pripomienkového konania je vo všetkých troch prípadoch zjavným porušením zákona, ktoré sa nikto z ministrov ani nepokúsil vysvetliť.

Ak takáto veľká zmena prejde pred voľbami nezákonným spôsobom, zníži to aj povesť Slovenska ako krajiny, kde je vývoj verejných financií v krátkodobom horizonte predvídateľný.

Akú majú podporu: Či nájdu Smer a SNS dostatok hlasov na schválenie zmien, nie je jasné. Za budú okrem Smeru a SNS aj kotlebovci. Proti budú minimálne SaS, PS/Spolu, Za ľudí a (zrejme) Most-Híd, postoj ďalších strán a poslancov nebol v stredu čitateľný.

Jeden graf k vývoju penzií:

Miera náhrady, teda pomer penzie voči priemernej mzde, padá prakticky po celý čas, čo sú pri moci posledné dve vlády Smeru. Príčinou bol vzorec, podľa ktorého rástli dôchodky pomalšie ako priemerná mzda.

Ten schválili poslanci Smeru a zabezpečoval rast životnej úrovne dôchodcov pri súčasnom znižovaní deficitu dôchodkového systému.

Teraz s výsledkom tejto svojej politiky Smer bojuje v zrýchlenom konaní zavádzaním povinností pre budúcu vládu.

Jeden graf k vývoju detských prídavkov:

Za osem rokov vlád Smeru sa zvýšil detský prídavok o 2,41 eura. Dva týždne pred voľbami Smer navrhol povinnosť budúcej vláde zvýšiť vyplácanie detského prídavku o 25,05 eura.

Viac o téme: Vláda narýchlo schválila 13. dôchodok aj dvojnásobné detské prídavky, opozícia sa obrátila na prokuratúru (Marianna Onuferová/E)

Zrušenie diaľničných známok schválila vláda. Kedy bude platiť a čo to môže znamenať? (Daniela Krajanová/E)


2. Globsec a spol. majú do roka ukázať štúdiu uskutočniteľnosti kongresového centra

Vláda dala predbežný prísľub na 60-miliónovú dotáciu na výstavbu kongresového a kultúrneho centra v Bratislave.

  • Žiadosť cez vládu pretlačilo občianske združenie, za ktorým stojí organizátor konferencií Globsec a niektorí hudobníci a promotéri, napríklad Martin Valihora a Peter Lipa.
  • Mesto Bratislava svoju podporu k žiadosti nepridalo, hoci v prospech projektu loboval aj premiér Pellegrini minulý rok na zasadaní vlády, ktoré sa zameriavalo na problémy hlavného mesta.
  • Argumentom pre štátnu pomoc pre takzvané Národné kultúrne a kongresové centrum je súčasná malá kapacita sál na koncerty a kongresy a pomoc regionálnej bratislavskej ekonomike, ktorá by sa mala štátu vrátiť v daniach.
  • Mimovládka tvrdí, že lokalitu v širšom centre Bratislavy ešte len vyberie a nie je vopred dohodnutá s majiteľom Istropolisu na Trnavskom mýte.

Čo bude nasledovať: Podporená mimovládka má do konca roka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Americké akciové trhy otvorili piatkové obchodovanie strmým prepadom
  • Koronavírus: Medzinárodný autosalón v Ženeve, ktorý sa mal konať na budúci týždeň, zrušili; nemecký veľtrh cestovného ruchu ITB je ohrozený
  • Letecká doprava:  EasyJet ruší viacero letov do talianskych destinácií pre pokles dopytu
  • Ropa: Ceny sa prepadli na viac ako ročné minimum
  • Ekonomický newsfilter: Predvolebný apel podnikateľov a odborárov na účasť vo voľbách

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA kvôli koronavírusu za celý týždeň klesli najviac od krízy v roku 2008

Akcie v USA zaznamenali kvôli koronavírusu najväčší týždenný prepad od finančnej krízy v roku 2008. Výpredaj akcií sa tento týždeň prehĺbil kvôli obavám, že rýchlo sa šíriaci ochorenie spôsobené vírusom môže spôsobiť recesiu.

Za celý týždeň index Dow Jones klesol o 12,4 percenta, Nasdaq o 10,5 percenta a S&P 500 o 11,5 percenta Straty zaznamenali indexy aj za celý mesiac.

Svet sa pripravuje na možnú pandémiu. Investori sa preto zbavujú akcií a presúvajú svoj záujem k bezpečnejším americkým štátnym dlhopisom. Stále viac obchodníkov sa tiež domnieva, že centrálna banka USA v marci zníži úrokové sadzby. (reuters, čtk)

Zdieľať

Ceny priemyselných kovov výrazne klesajú a zinok sa prepadol na najnižšiu hodnotu za viac ako tri roky. Môžu za to obavy, že šírenie koronavírusu bude mať negatívny vplyv na dopyt po priemyselných kovoch.

Znižujú sa aj ceny drahých kovov, na čele so zlatom. V prípade zlata, ktoré je považované za bezpečnú investíciu v čase neistôt, je však pokles spôsobený skôr tým, že sa investori už rozhodli zarobiť na jeho raste z posledného obdobia, a preto ho teraz predávajú. (reuters, čtk)

Zdieľať

Nemecké ministerstvo zdravotníctva nechce, aby sa budúci týždeň v Berlíne konal veľtrh cestovného ruchu ITB. Dôvodom je šírenie koronavírusu. ITB je najväčšie podujatie tohto druhu na svete. Konečné rozhodnutie urobí vedenie spolkového štátu. (čtk)

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku sa vo februári zrýchlila na 1,7 % z januárových 1,6 %. Priblížila sa tak cieľovej úrovni ECB, nastavenej tesne pod dvoma percentami, pod ktorou sa drží desiaty mesiac po sebe.

Predbežné údaje o inflácii, harmonizované s metodikou EÚ, zverejnil nemecký štatistický úrad Destatis.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny vo februári zvýšili o 0,6 %, oproti februáru 2019 najviac zdraželi energie a potraviny.

Dvaja z bankárov ECB uviedli, že na šírenie nákazy koronavírusom zatiaľ nie je nutné reagovať. Časť analytikov sa domnieva, že centrálna banka by do leta mohla opäť znížiť úrokové sadzby.

Zdieľať

Slovenské firmy reagujú na koronavírus zatiaľ najmä rušením zahraničných ciest. Interné smernice kvôli chorobe vynovili napríklad v Slovak Telekome či bratislavskom Volkswagene.

„Tento týždeň sme zaviedli nové interné postupy, ktoré zahŕňajú nielen zvýšené hygienické opatrenia na pracovisku, ale najmä zrušenie zahraničných služobných ciest,“ povedal hovorca Telekomu Michal Korec.

Telekome tiež neodporúčajú zamestnancom súkromne cestovať do postihnutých oblastí ako je Čína. „Pri prípadnej návšteve, respektíve návrate z postihnutej krajiny je potrebné nahlásiť túto cestu a zamestnancom je nariadená 14-denná práca z domova,“ dodal Korec.

Dôvod na paniku zatiaľ neexistuje ani podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Pracovníci NBS podľa jeho slov budú pre koronavírus preventívne podstatne obmedzovať zahraničné pracovné cesty. „Treba obmedziť cesty do zahraničia, a to nielen súkromné, ale aj pracovné cesty,“ cituje Kažimíra agentúra Tasr.

Zahraničné cesty sa pre istotu snažia obmedziť aj v bratislavskom závode koncernu Volkswagen.

„Spoločnosť neplánuje až do odvolania žiadne služobné cesty ani vyslania do Číny, rovnako redukuje a dôsledne zvažuje aj ďalšie služobné cesty do zahraničia,“ povedala hovorkyňa závodu Lucia Kovarovič Makayová.

Bratislavský Volkswagen je zaujímavý aj pre iné. Podľa poslednej zverejnenej výročnej správy z roku 2018 podnik exportoval pätinu (22 %) produkcie do Číny. Výroba v závode nebola nateraz podľa jeho hovorkyne situáciou dotknutá.

Amazone sa zasa z preventívnych dôvodov rozhodli pozastaviť program prehliadok logistických centier v Európe. Na Slovensku má Amazon logistické centrum v Seredi, zamestnancov má aj v bratislavskej korporátnej kancelárii.

Zdieľať

Nový koronavírus má nečakanú obeť, svetoznámu značku mexického piva Corona, ktorá sa stala terčom vtipov na sociálnych sieťach. Podľa prieskumu agentúry YouGov sa znížila ochota Američanov nakupovať túto značku.

Najmä v Spojených štátoch ľudia vyhľadávajú na internete výrazy ako „corona beer virus“ alebo „beer coronavirus“, píše Bloomberg.

Dosahy spájania piva Corona s koronavírusom sú výraznejšie v posledných dňoch, keď sa nákaza rýchlo šíri aj mimo Číny.

Akcie Constellation Brands, ktorá Coronu vyváža z Mexika do USA, od začiatku týždňa klesli na newyorskej burze zhruba o 8 %.

Corona je treťou najobľúbenejšou značkou piva v USA po Guinesse a Heinekene. Názov je odvodený od slnečnej koróny a s novým typom vírusu nemá nič spoločné.

Za poklesom záujmu o nákup Corony môže byť aj fakt, že pivo je vnímané ako typický letný nápoj, najmä v súvislosti s dovolenkou na pláži. Jeho predaj preto podlieha značným sezónnym výkyvom.

Zdieľať

Kórejská Yura chce v Lednických Rovniach montovať batérie do hybridov

Batérie do mild hybridov chce na novej poloautomatickej linke v Lednických Rovniach skladať kórejská firma Yura.  Zásobovať nimi bude najmä Kiu a Hyundai. O súhlas na stavbu výrobnej linky požiadala slovenské povoľovacie úrady.

Kto je Yura Corporation Slovakia: Kórejská firma špecializovaná najmä na výrobu káblových zväzkov prišla na Slovensko ešte pod menom Sewon ECS Slovakia koncom roku 2004, teda v čase príchodu Kie na Slovensko.

Výrobné závody postupne budovala v Lednických Rovniach, Hlohovci, Rimavskej Sobote a Hnúšti a produkciou zásobovala predovšetkým najbližšie automobilky – žilinskú Kiu a nošovický Hyundai v ČR.

Prečo je investícia dôležitá: Kórejské automobilky postupne nastupujú na vlnu elektromobility, Kia svoj model Sportage a Hyundai nový Tucson ponúkajú aj vo verzii s tzv. mild hybridom (Mild Hybrid Electric vehicle – MHEV), kde elektromotor vypomáha pri zrýchľovaní a pri brzdení alebo pri  jazde z kopca zasa rekuperuje energiu a dobíja batériu.

Tieto vozidlá využívajú batérie s napätím 48V. Yura ich bude v Lednických Rovniach montovať z dovezených komponentov.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať