Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda už vedome porušuje zákon, aby mohla poškodiť verejné financie

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

neprešiel ani polrok odvtedy, čo vláda prestala rozprávať o svojom sne o vyrovnanom rozpočte, a zrazu je tu hrozba porušenia európskeho pravidla o maximálne trojpercentnom deficite.

Radi by sme v Ekonomickom newsfiltri informovali najmä o tom, kam sa pohýna biznis, aké sú trendy v inováciách, ako si môžu podnikatelia vo svojej práci pomôcť, ale politická realita nepustí – znova musíme mať v titulku verejné financie.

Dnes sme výber najdôležitejších udalostí vtesnali do 1160 slov – 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Predvolebný balíček za 0,8 % HDP prešiel vládou 

Vláda včera navrhla parlamentu tri také zvýšenia dávok a zníženia poplatkov, ktoré by deficit verejných financií podľa predsedu rozpočtovej rady Ivana Šramka znova priblížili k trojpercentnej hranici.

Prečo to je dôležité: Odhady vývoja verejných financií, ktoré robí rozpočtová rada, sú minimálne dva roky presnejšie a dôveryhodnejšie ako oficiálne prognózy ministerstva financií. Riziko, že sa Slovensko dostane už tento rok medzi najhoršie hospodáriace krajiny EÚ, je preto reálne.

Širší kontext:

Vláda schválila vyplácanie extra dôchodku pre všetkých poberateľov penzií každý rok v decembri vo výške priemerného dôchodku (0,4 % HDP), zdvojnásobenie detských prídavkov od budúceho roka (0,3 % HDP) a zrušenie platenia diaľničných známok (0,1 % HDP).

To všetko v situácii, keď odhadovaný deficit pre tento rok bol podľa Rozpočtovej rady už aj tak vo výške 1,8 % HDP.

Aj spôsob je dôležitý: Dramatické zmeny vo verejných financiách oznámila koalícia v utorok, vládou prešli v stredu a parlament ich má schváliť v utorok budúceho týždňa. Potom by už tieto zákony mohla zastaviť len prezidentka.

Obídenie pripomienkového konania je vo všetkých troch prípadoch zjavným porušením zákona, ktoré sa nikto z ministrov ani nepokúsil vysvetliť.

Ak takáto veľká zmena prejde pred voľbami nezákonným spôsobom, zníži to aj povesť Slovenska ako krajiny, kde je vývoj verejných financií v krátkodobom horizonte predvídateľný.

Akú majú podporu: Či nájdu Smer a SNS dostatok hlasov na schválenie zmien, nie je jasné. Za budú okrem Smeru a SNS aj kotlebovci. Proti budú minimálne SaS, PS/Spolu, Za ľudí a (zrejme) Most-Híd, postoj ďalších strán a poslancov nebol v stredu čitateľný.

Jeden graf k vývoju penzií:

Miera náhrady, teda pomer penzie voči priemernej mzde, padá prakticky po celý čas, čo sú pri moci posledné dve vlády Smeru. Príčinou bol vzorec, podľa ktorého rástli dôchodky pomalšie ako priemerná mzda.

Ten schválili poslanci Smeru a zabezpečoval rast životnej úrovne dôchodcov pri súčasnom znižovaní deficitu dôchodkového systému.

Teraz s výsledkom tejto svojej politiky Smer bojuje v zrýchlenom konaní zavádzaním povinností pre budúcu vládu.

Jeden graf k vývoju detských prídavkov:

Za osem rokov vlád Smeru sa zvýšil detský prídavok o 2,41 eura. Dva týždne pred voľbami Smer navrhol povinnosť budúcej vláde zvýšiť vyplácanie detského prídavku o 25,05 eura.

Viac o téme: Vláda narýchlo schválila 13. dôchodok aj dvojnásobné detské prídavky, opozícia sa obrátila na prokuratúru (Marianna Onuferová/E)

Zrušenie diaľničných známok schválila vláda. Kedy bude platiť a čo to môže znamenať? (Daniela Krajanová/E)


2. Globsec a spol. majú do roka ukázať štúdiu uskutočniteľnosti kongresového centra

Vláda dala predbežný prísľub na 60-miliónovú dotáciu na výstavbu kongresového a kultúrneho centra v Bratislave.

  • Žiadosť cez vládu pretlačilo občianske združenie, za ktorým stojí organizátor konferencií Globsec a niektorí hudobníci a promotéri, napríklad Martin Valihora a Peter Lipa.
  • Mesto Bratislava svoju podporu k žiadosti nepridalo, hoci v prospech projektu loboval aj premiér Pellegrini minulý rok na zasadaní vlády, ktoré sa zameriavalo na problémy hlavného mesta.
  • Argumentom pre štátnu pomoc pre takzvané Národné kultúrne a kongresové centrum je súčasná malá kapacita sál na koncerty a kongresy a pomoc regionálnej bratislavskej ekonomike, ktorá by sa mala štátu vrátiť v daniach.
  • Mimovládka tvrdí, že lokalitu v širšom centre Bratislavy ešte len vyberie a nie je vopred dohodnutá s majiteľom Istropolisu na Trnavskom mýte.

Čo bude nasledovať: Podporená mimovládka má do konca roka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Voľby 2020

Ekonomika

Teraz najčítanejšie