Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ukázalo sa, aká hlúposť je celý Facebook, hodnotí Danko anketu o diaľničných známkach

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Do utorka môžu ešte ľudia hlasovať na sociálnej sieti v ankete SNS, zatiaľ to vyzerá tak, že zrušenie diaľničných známok nechcú.

Predseda SNS Andrej Danko v piatok nečakane ohlásil, že bude presadzovať rušenie diaľničných známok len vtedy, ak to budú chcieť ľudia. Na Facebooku SNS spustil anketu, kde môžu do utorka 10.00 h hlasovať, či sú za zrušenie diaľničných známok alebo ich zachovanie.

Tí, čo sú za zrušenie, mali dať palec hore. Tí, čo sú proti, mali dať nahnevaný emotikon.

„Už na to kašlem. Bojoval som s reťazcami, za iks vecí, a keď má byť premiér Igor Matovič, ktorý tu sypal striekačky a plakal pred sálou… Keď má byť moták Kotleba alebo mafián Kollár, budete sa na nich usmievať od 1. marca,“ povedal Danko v piatok, keď ohlásil spustenie ankety.

Anketu s 11 otázkami nedávno spustil Igor Matovič.

Väčšina je proti rušeniu

V nedeľu naobed bolo na Facebooku SNS výrazne viac ľudí proti zrušeniu diaľničných známok. Z vyše 16-tisíc hlasujúcich ich takto hlasovalo viac ako 15-tisíc.

V nedeľu v RTVS Danko reagoval na anketu tým,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Pomoc podnikateľom : Oddnes sa podávajú žiadosti o preplatenie miezd
  • Banky: Ako to bude v odkladmi splátok úverov (otázky a odpovede)
  • Výzva vplyvných ekonómov:  Treba prijať razantné opatrenia na záchranu ekonomiky pred kolapsom
  • Prognóza: Francúzsku ekonomiku čaká najhoršia recesia od konca 2. svetovej vojny, odhadol minister financií Bruno Le Maire
  • Autá: Predaj nových osobných áut v Británii v marci klesol medziročne o 40 % na zhruba 250-tisíc
  • Ekonomický newsfilter: Prečo sa žilinská Kia rozbieha ako prvá a ako veľmi chýba pomoc veľkým firmám
  • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! (výzva ekonómov Pástora, Eichlera, Horvátha, Kohútikovej, Mikloša, Ódora, Oravca, Sterna a Šramka)

Treba urýchlene konať, už včera bolo neskoro! – píše 9 špičkových slovenských ekonómov Pástor, Eichler, Horváth, Kohútiková, Mikloš, Ódor, Oravec, Stern a Šramko.

  • Základné odporúčania ekonómov v koronakríze sú „bezodkladne naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov a okamžite sa dohodnúť na ďalšom postupe s bankami“.
  • „Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ píšu vo vyhlásení.
Zdieľať

Slovensko získa ďalších 138 dýchacích prístrojov od štvorice domácich obchodníkov. Väčšina nemá najvyššiu účinnosť

Ilustračné foto – UNB
Ilustračné foto – UNB

Ministerstvo zdravotníctva kúpi ďalších 138 pľúcnych ventilácií od štyroch slovenských firiem, ktoré obchodujú so zdravotníckym materiálom. Štát tak bude mať dodaných alebo zazmluvnených zhruba 900 prístrojov, čo je stále menej, než chcel.

Minúta po minúte

Zdieľať

Americké akcie otvorili obchodovanie prudkým nárastom, kopírujú rastové tendencie z parketov v Európe a Ázii. Za zlepšením nálady investorov sú náznaky stabilizácie pandémie koronavírusu v najviac zasiahnutých krajinách.

Všetky tri kľúčové indexy na Wall Street, teda Dow Jones Industrial Average, S&P 500 aj Nasdaq Composite si pripísali zhruba 4-percentné zisky, píšu Financial Times.

„Pokračujúce spomaľovanie prírastku nových prípadov dáva investorom nádej, že opatrenia sa budú pomaly uvoľňovať, čo umožní postupný nábeh ekonomickej aktivity,“ hovorí Lee Hardman, analytik MUFG Bank.

V nedeľu bolo celosvetovo potvrdených zhruba 71 500 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bol najnižší denný prírastok za šesť dní.

Zdieľať

Ľudia a firmy, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, nebudú musieť čakať na preplatky do konca pandémie. Ministerstvo financií pripravuje zákonné opatrenie, aby ich dostali najneskôr do 10. mája.

O čo ide

  • V dôsledku pandémie koronavírusu štát odsunul termíny daňových priznaní aj splatnosti dane.
  • Zároveň však nechtiac posunul aj vyplácanie preplatkov, hoci napríklad podnikatelia môžu práve v čase koronakrízy hotovosť potrebovať.
Zdieľať

Desaťtisíce britských vodičov vyhrali prvé kolo žaloby proti Volkswagenu týkajúcej sa kauzy dieselgate. Londýnsky súd ešte musí stanoviť, na čo presne budú mať majitelia dotknutých vozidiel nárok.

Spor sa týka inštalácie zariadení na falšovanie emisných testov v naftových autách. Súd rozhodol, že VW používal vo vozidlách takzvané odpájacie zariadenie, píše BBC.

Rozhodnutie sa týka všetkých značiek skupiny, teda VW, Audi, Seat a Škoda.

V Anglicku a Walese podalo na VW a ďalšie jeho značky žalobu zhruba 90-tisíc šoférov s požiadavkou na odškodné. Prípad by mohol byť najväčším spotrebiteľským sporom v anglickej právnej histórii.

VW v súvislosti s falšovaním emisií čelí množstvu žalôb po celom svete. Škandál vypukol v roku 2015, koncern doposiaľ vyplatil na odškodnom spolu okolo 30 miliárd eur.

Zdieľať

Slovensko si prostredníctvom štvrťročných a polročných poukážok požičalo 1,5 miliardy eur. Pri štvrťročných poukážkach dosiahli výnosy investorov zápornú úroveň, pri polročných nulovú.

  • V aukcii štátnych pokladničných poukážok splatných 7. júla sa dopyt investorov vyšplhal na 760 miliónov eur, z toho akceptovaný dosiahol 505 miliónov eur. Výnosy do splatnosti mali negatívnu úroveň 0,0020 % p. a.
  • V aukcii poukážok splatných 5. októbra 2020 evidovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) dopyt 1,27 miliardy eur, z toho akceptovala jednu miliardu. Výnosy mali nulovú úroveň. (tasr, n)
Zdieľať

Japonská vláda pripravuje balíček vo výške 920 miliárd eur na zmiernenie dosahov koronavírusových opatrení na ekonomiku. Ich celková hodnota sa vyšplhá na 20 % HDP krajiny.

Zo stimulačného balíka by malo ísť okrem iného v prepočte 51 miliárd eur na finančné príspevky pre domácnosti a malé podniky a 220 miliárd eur na odklad platieb daní a sociálneho poistenia.

Japonsko má potvrdených vyše 3600 infikovaných a 85 obetí koronavírusu, v Tokiu bolo potvrdených viac ako tisíc prípadov ochorenia.

Vláda vyhlási zrejme v utorok v Tokiu, Osake a ďalších piatich prefektúrach núdzový stav, ktorý by mal trvať približne mesiac. (čtk, reuters)

Zdieľať

Mičovský preverí nákup kamier do lesov za 23 mil. eur, nedeľný požiar cez ne nespozorovali

Nedeľný požiar v tatranských lesoch vyvoláva pochybnosti o investícii do protipožiarneho kamerového systému za takmer 23 mil. eur. Hasiči ho totiž lokalizovali len na základe oznámenia náhodného turistu. Minister Mičovský dá nákup štátnych Lesov SR z roku 2016 hĺbkovo preveriť.

Prečo je nákup podozrivý:

  • Kontrakt na protipožiarny kamerový systém do slovenských lesov podpísal štátny podnik vtedy pod vedením Petra Moronga len deň pred parlamentnými voľbami.
  • Suma 22,6 milióna eur za systém pritom výrazne prevyšovala škody vo výške 10 miliónov eur, ktoré spôsobili požiare v lesoch za posledných desať rokov.
  • Lesy navyše platia každoročne aj náklady za údržbu a prevádzku tohto systému prevyšujúce 2 milióny eur.
  • Systém nakúpili len pre oblasti Záhoria, Vysokých Tatier a Nízkych Tatier.

Ako to bolo s požiarom: Hektárový požiar lesa nad hrebeňom Slavkovského štítu neďaleko Hrebienka nad Starým Smokovcom sa podarilo v nedeľu lokalizovať a rýchlo uhasiť. Aktuálne už strážia a monitorujú územie lesníci Štátnych lesov TANAPu.

„Nebyť oznámenia zodpovedného turistu, ktorý kontaktoval Hasičský a záchranný zbor SR, následky by boli oveľa vážnejšie. Ak je systém chybový, nemôže to takto fungovať ďalej. Tento nákup preto hĺbkovo preveríme,“ zdôraznil Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Zdieľať

Hotovosť netreba kvôli vírusu zatracovať, hovorí Banka pre medzinárodné zúčtovanie

Riziko prenosu koronavírusu bankovkami a mincami je nízke, rizikovejšie môžu byť tlačidlá na termináloch a bankomatoch, kde sa zadáva PIN, hovorí Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS)  v Bazileji. Hotovosť podľa nej netreba zatracovať.

Obavy zo šírenia nákazy hotovosťou, ktorá koluje v obehu a je tak či tak pozitívna na rôzne patogény, nepriamo pomohla šíriť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Cez neoficiálne vyjadrenie sa jej predstavitelia vyjadrovali k tomu, že peniaze môžu byť rizikové a je lepšie používať radšej bezhotovostné platby, najlepšie bezkontaktné.

WHO neskôr pripomenula, že nešlo o žiadne formálne varovanie. No tak či tak to rozdúchalo strach z peňazí. V niektorých krajinách sa začalo používanie hotovosti potláčať.

Prečo je to dôležité:

  • Vo Veľkej Británii kleslo používanie hotovosti na polovicu (aj keď dôvodom bolo skôr celospoločenské obmedzenie pohybu). V Kanade musela centrálna banka vyzývať maloobchodníkov, aby prijímali aj hotovosť a nestali sa úplne bezhotovostným prevádzkami.
  • Vyvolaný strach z hotovosti už využili aj podvodníci. Juhoafrická rezervná banka musela varovať verejnosť, že ona nechodí po domoch vyberať infikovanú hotovosť. Pretože presne takto sa maskovali zločinci, ktorí zbierali bankovky s tým, že by mohli byť nakazené a ohrozovať domácnosť.
  • Lenže presun platieb smerom od hotovosti,  ku ktorému by mohla spoločnosť smerovať, má podľa bazilejskej banky pre zúčtovanie aj riziká. Nepriaznivo by sa to dotklo ľudí, ktorí nemajú bankový účet, a tak bezhotovostne fungovať ani nevedia. A tiež starších ľudí, ktorí si na platbu iným spôsobom ako hotovosťou často nevedia zvyknúť.
  • Aj preto BIS upozorňuje na vedecké dôkazy, že riziko prenosu koronavírusu hotovosťou je nízke aj napríklad v porovnaní s tlačidlami, kde sa zadáva PIN. Na povrchoch z plastu a nehrdzavejúcej ocele totiž môže nový koronavírus prežiť až tri dni. Na hotovosť podľa banky netreba zanevrieť.

Čo bude ďalej s hotovosťou: Podľa BIS by sa aj centrálne banky mali zastať hotovosti v obehu. A mali by pokračovať aj v budovaní digitálnych mien, ktoré majú pod záštitou centrálnych bánk budúcnosť.

Riziko nákazy cez platobné terminály sa snažia obmedziť aj banky. Európsky bankový orgán vydal odporúčanie, aby sa zvýšil limit pre bezkontaktné platby na maximum, čo je 50 eur.

Niektoré krajiny už takýto posun urobili. Slovensko by sa malo pridať tiež, bankám by to mal umožniť  blok zákonov (lex korona), ktorý má tento týždeň prechádzať vládou.

Zdieľať

Maďarsko chce vytvoriť toľko pracovných miest, koľko zničí koronakríza, vyhlásil premiér Viktor Orbán, ktorý predstavil nové opatrenia na ochranu hospodárstva. Podporný program vrátane pomoci centrálnej banky by mal dosiahnuť do 20 % HDP.

Podľa Orbána musí maďarská vláda zvýšiť tohtoročný rozpočtový deficit na 2,7 % HDP z plánovaného jedného percenta.

Ako vláda podporí ekonomiku:

  • subvencované pôžičky pre domáce podniky v objeme viac ako 2 bilióny forintov (5,5 miliardy eur),
  • podpora investícií vo výške 450 miliárd forintov (1,2 miliardy eur),
  • hradenie časti miezd zamestnancov, ktorým sa skráti pracovná doba (kurzarbeit),
  • dôchodcovia dostanú jednu mesačnú penziu navyše v štyroch splátkach.

Orbánov kabinet plánuje tiež opatrenia na podporu odvetví, napríklad cestovného ruchu, potravinárstva či stavebníctva. Už skôr vyhlásil moratórium na splátky pôžičiek podnikov i domácností do konca tohto roka.

V Maďarsku je potvrdených zhruba 750 ochorení COVId-19, podľahli mu približne štyri desiatky ľudí. (čtk, reuters)

Zdieľať

Strojárne PPS v Detve, ktoré ohlásili hromadné prepúšťanie, čakajú na to, či im pomôže vláda, hovorí šéf odborárov Stanislav Ľupták. „Dôležité bude, či zo strany vlády budú prijaté opatrenia, ktoré by niečo znamenali aj pre firmu veľkosti PPS Group,“ dodal.

Spoločnosť PPS Group Detva oznámila na úrade práce hromadné prepúšťanie, ktoré sa môže dotknúť až 736 kmeňových zamestnancov. Zatiaľ však žiadne výpovede zamestnancom nedoručili.

Ľupták hovorí, že pokiaľ sa dodržia zákonné výpovedné lehoty, prví zamestnanci môžu byť bez práce začiatkom leta.
Podľa neho je v prvej vlne ohrozených 300 zamestnancov, ktorí sú aktuálne doma na takzvanej prekážke. Otázkou tiež je, čo sa stane so zhruba 150 agentúrnymi zamestnancami.

Ľupták hovorí, že firma čakala od Matovičovej vlády, že už minulý víkend oznámi záchranné opatrenia aj pre veľké firmy. Vtedy však oznámila pomoc len pre menšie firmy a živnostníkov.

„Firma teraz nemôže čakať ďalší mesiac a riskovať, že to skončí naozaj veľkým prúserom,“ dodáva.

PPS primárne nerobí hotové výrobky. Dodáva zvárané konštrukcie pre závody v Nemecku či vo Švédsku, ktoré v marci začali odstavovať výrobu.

„Každý deň nám teraz zákazníci oznamujú, že rušia objednávky,“ povedal Ľupták Denníku N koncom marca.

Zdieľať

Kríza ešte v prvom štvrťroku príliš nezasiahla rast cien bytov v krajských mestách. Vyplýva to zo štatistík Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Asociácia očakáva, že pandémia „poukáže na potrebu priestoru a kvality bývania“.

  • Priemerné ceny dvojizbových bytov v krajských mestách za prvý štvrťrok stúpli o 5,6 % na 2167 eur za štvorcový meter.
  • Bratislavské dvojizbové byty stoja takmer 3000 eur za štvorcový meter, priemer zvyšných krajských miest bol 1750 eur za meter.
  • Ceny trojizbových bytov zaznamenali nárast o 4,4 percenta na 1 974 eur za štvorcový meter. Opäť sa ukazujú rozdiely medzi Bratislavou a ostatnými krajskými mestami.

„Realitný trh na začiatku roka 2020 prepísal historické maximá, ale v závere prvého kvartálu bol tak ako iné odvetvia ekonomiky zasiahnutý šírením pandémie, obavami a karanténnymi opatreniami,“ poznamenal analytik asociácie Martin Lazík.

„S ohľadom na veľké množstvo neznámych je akákoľvek predpoveď v dnešnom stave len prejavom želaného vývoja podliehajúcim autorovi. Uzatvorenie rodín v ich domovoch však preverí nielen schopnosť spolužitia, ale poukáže na potrebu priestoru a kvality bývania. Môže mať vplyv na vývoj preferencií pri výbere bývania v budúcnosti,“ dodal.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať