Denník N

Ekonomický newsfilter: Arca vletela už aj do zdravotníctva, na nemocnice sa ešte necíti

Dobrý deň,

v pondelok zasa prinášame súhrn toho najpodstatnejšieho, čo sa za uplynulý týždeň stalo v slovenskom a zahraničnom biznise.

Zmestili sme sa do 1 300 slov, čo je 5 a pol minúty čítania. Biznis sleduje Ivan Haluza.


1. Kollárov stavebný boom preveria experti

Lídri črtajúcej sa štvorkoalície dnes prekonzultujú s uznávanými domácimi ekonómami a za účasti rakúskych expertov kontroverzné plány Sme rodina na skokové zintenzívnenie výstavby nájomných bytov, diaľnic a železníc. Stretnutie sa uskutoční na pôde rozpočtovej rady v NBS.

Plány sú kontroverzné najmä pre zámer hnutia Sme rodina vyňať nové dlhy Národnej diaľničnej spoločnosti, štátnych železníc či Štátneho fondu rozvoja bývania z okruhu verejných financií.

Ďalšie tri strany budúcej koalície majú k tejto časti programu Sme rodina výhradu, že takéto investovanie znamená iba odsúvanie dlhov na budúce generácie.

Líder SaS Richard Sulík zasa už v zárodku odmieta plány víťaza volieb OĽaNO na zavedenie daní z luxusu a nabáda svojich budúcich partnerov, aby sa sústredili na to, ako ľuďom zlepšiť život, a nie, ako ich viac zaťažiť.

V domácej ekonomickej debate sa SaS navyše posilní, pretože jej bývalý člen Jozef Mihál ohlásil návrat do strany.

Viac k téme:

Matovič pozval ekonómov na debatu, či má Kollárov ekonomický plán zmysel (Marianna Onuferová/E)


2. Do zdravotníctva vstúpila investičná skupina Arca Capital, zaujímajú ju seniori

Po Pente, Ivanovi Kmotríkovi a Tomášovi Chrenekovi vstúpila do domáceho zdravotníctva aj ďalšia tuzemská investičná skupina Arca Capital.

Jej prvým aktívom je bratislavská Poliklinika Mýtna, ktorá je s viac ako 50 odbornými ambulanciami, diagnostickými zariadeniami a laboratóriami druhou najväčšou slovenskou poliklinikou.

Plány Arcy v sektore sú väčšie, i keď o akvizíciách nemocníc, ktoré sú investične i personálne najnáročnejšou oblasťou zdravotníctva, Arca zatiaľ nič nehovorí.

O čo má Arca záujem:

  • Skupina chce kúpiť ďalšiu polikliniku v Prahe.
  • V Prahe aj v Bratislave plánuje získať aj agentúry na poskytovanie domácej starostlivosti o dôchodcov a k nim prikúpiť alebo vybudovať aj siete na distribúciu stravy.
  • Arca chce kupovať a budovať aj nové domovy pre seniorov.
  • Okrem toho sa pozerá po menších sieťach lekární s niekoľkými desiatkami prevádzok.

Rozbehnutý investor s ranami z minulosti:

Akvizičný rozvoj Arcy je v poslednom čase mimoriadne rýchly. Okrem Polikliniky Mýtna práve kúpila aj pätinový podiel v spoločnosti ViennaEstate Immobilien, ktorá vo Viedni

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Iné podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie