Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Štefan Holý robil s firmou od Poóra na analýze pre ŽSR za 300-tisíc

Štefan Holý. Foto N - Vladimír Šimíček
Štefan Holý. Foto N – Vladimír Šimíček

Kandidát hnutia Sme rodina na ministra dopravy Štefan Holý má blízko k oligarchovi Vladimírovi Poórovi, ktorý bol popredným politikom HZDS a potom sivou eminenciou Smeru.

Holý robil Poórovi advokáta a stretli sa v dvoch firmách. V jednej boli spoločníkmi, v druhej členmi dozornej rady.

Okrem prípadov, o ktorých už písal portál Aktuality, majú aj ďalší prienik súvisiaci s Holého aktuálnymi politickými ambíciami. Firma Empiria tax z Poórovho prostredia s Holým pracovala na analýze, ktorá mala povedať, či je možné vytiahnuť štátne železnice z okruhu verejných financií, aby mohli viac investovať na dlh.

Na tejto myšlienke je postavený celý ekonomický program hnutia Sme rodina.

Holý robil v rovnakom období na volebnom programe aj na analýze pre ŽSR.

Za analýzu mala jeho firma Noesis Strategies dostať 300-tisíc eur. Dokončila ju v závere minulého roka, ale ŽSR ju odmietajú zverejniť, lebo je vraj chránená autorským právom.

Možno aj preto, že by si nevedeli kvalitu práce a jej cenu obhájiť. Tento piatok zverejnil Najvyšší kontrolný úrad SR správu o tom, že ŽSR míňajú obrovské sumy na analýzy, ktoré sú zbytočné.

Ako Figeľ menil vedenie letiska

Na analýze pre ŽSR sa podieľala firma Empiria tax Juraja Poóra, ktorý pôsobil v orgánoch viacerých Poórových firiem.

O firme Empiria tax sa písalo už v roku 2010, keď vtedajší minister dopravy Ján Figeľ (KDH) odvolával vedenie bratislavského Letiska M. R. Štefánika. Dôvodom boli zmluvy letiska s rôznymi firmami blízkymi Poórovi. Jednou z nich bola aj Empiria tax, ktorá pre letisko robila daňové a účtovné poradenstvo. „Aj toto je dôkaz, ako Fico odmeňoval svojich mecenášov,“ povedal vtedy podľa denníka SME Figeľ. Letisko sa podľa neho za prvej vlády Smeru dostalo do Poórovho područia.

Firmy s prepojením na Poóra si napríklad aj vymieňali pozemky so štátom, na letisku zabezpečovali parkovanie a úschovňu batožiny.

Juraj Poór reagoval, že s Vladimírom Poórom nie je v príbuzenskom vzťahu. „Spoločnosť Empiria tax, v ktorej je pán Juraj Poór komplementárom, poskytuje spoločnosti NOESIS Strategies služby daňového a účtovného poradenstva. V rámci dlhodobej spolupráce si spoločnosť NOESIS Strategies objednala u Empiria tax aj niektoré služby a konzultácie súvisiace s analýzou pre ŽSR. Získanie tejto zákazky nijako nesúviselo s pánom Vladimírom Poórom,“ reagoval Juraj Poór. Empiria tax je podľa neho samostatným podnikateľským subjektom, ktorý nemá žiadne personálne ani majetkové prepojenie na Vladimíra Poóra.

To isté hovorí aj Vladimír Poór. „S analýzou Empiria tax ani s touto firmou nemám nič spoločné. V minulosti nám robili audity a na niektorých projektoch sme spolupracovali. S pánom Jurajom Poórom sme naozaj len menovci, neviem o žiadnej príbuzenskej linke. ŽSR, politika a ani osoba budúceho ministra dopravy ma nezaujímajú. Spolu na obratoch ŽOS Zvolen a ŽOS Trnava tvoria výkony pre všetky slovenské spoločnosti spolu iba cca 30 percent,“ hovorí Poór, ktorý bol najmä za Ficovej vlády považovaný za osobu so silným vplyvom na Smer.

Zisťovali, či sa môžu zadlžiť

Čerstvá analýza, na ktorej Holý spolupracoval s firmou Empiria tax, mala zistiť, či by sa dalo vyňať ŽSR z okruhu verejných financií, aby si firma mohla brať viac bankových úverov. Keďže je účtovne zaradená do verejného sektora, firma sa nemôže len tak svojvoľne zadlžovať. Jej záväzky sa rátajú do štátneho dlhu, ktorý reguluje dlhová brzda.

Štefan Holý popri práci na tejto analýze vstúpil do politiky práve s ideou, že nielen ŽSR, ale viaceré štátne podniky by sa mali zo štátneho sektora vyňať, aby ich už dlhová brzda neobmedzovala. Potom by mohli viac investovať na dlh.

Advokát a klient

Štefan Holý aj Vladimír Poór hovoria, že medzi nimi išlo o vzťah advokáta s klientom. Holý pracoval prakticky celú svoju kariéru v advokátskej kancelárii Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte, ktorá pracovala pre Poórovu skupinu.

„Robili sme len niektoré transakcie, ktoré mali presah na zahraničie,“ vysvetľuje Holý pre Denník E.

Holý a Poór boli v rovnakom čase v dozornej rade spoločnosti Poltár Crystal & Steel, ktorá získala skrachované poltárske sklárne. Od štátu potom získala 13-miliónovú dotáciu na obnovenie výroby. Firma však napokon pomoc vrátila, lebo sa jej nedarilo splniť to, čo sľúbila. Poórovi sa najskôr nepodarilo získať bankový úver na dofinancovanie projektu, investíciu dlho odkladal a potom sa rozhodol, že fabriku využije iba na strojársku výrobu. Napokon aj s tou skončil.

Holý aj Poór boli zároveň spoločníkmi v malej firme TrigoTech. Tá má dnes nulové príjmy, ale v roku 2016 bola aktívna. Dosiahla výnosy okolo 1 milióna eur a získala eurofondy na absolventskú prax.

Namieste je teda otázka, či Štefan Holý a Sme rodina nie sú ďalším Poórovým nástrojom, ako sa ľahšie dostať k štátnym zákazkám.

Advokáti bežne robia pre svojich klientov najatých konateľov a v niektorých prípadoch sa dokonca tvária ako akcionári. Pochybnosti sú napríklad o tom, či advokáti Peter Ďurček a Juraj Bugala nie sú v biznise a v štátnych úradoch nastrčené osoby Ivana Kmotríka. V súvislosti s týmito pochybnosťami im už žilinský súd pri preverovaní pozadia vlastníckych firiem dal pokuty.

Ďalší veľký prípad sa týka zdravotnej poisťovne Dôvera a jej bývalého akcionára Daniela Futeja. Podľa kuloárnych informácií bol skutočným akcionárom oligarcha Juraj Široký a Futej ho len kryl.

Zároveň však platí, že advokáti majú aj iných klientov a niekedy aj vlastný biznis. Vtedy už prestáva byť jasné, čo kto vlastní.

Pre advokátsku kanceláriu Lansky bol Poór jeden z významných klientov, ale advokáti mali aj iných zákazníkov.

Ak by sa Holý stal ministrom dopravy, je možné, že Poór by v rezorte vybavil viac ako bez neho, ale nedá sa s istotou tvrdiť, že ho do tejto vysokej štátnej pozície tlačí Poór.

Štefan Holý vraví, že jeho vzťah k Poórovi nebol nadštandardný. „Ja som počas pôsobenia tam s tým klientom komunikoval, ale tie prípady ako také podliehajú advokátskemu tajomstvu. K tomu obsahu sa nemôžem vyjadrovať, inak by mi hrozilo disciplinárne konanie. Navyše, nie som už v Lansky, takže čo oni spolu robia, netuším,“ vraví Holý.

Zákazky v trnavskej nemocnici

O vzťahu Poóra a Holého písal v roku 2017 denník SME aj v súvislosti so zákazkami Fakultnej nemocnice v Trnave.

Nemocnica nakupovala niektoré služby a tovary od Poórových firiem. Od tamojšej siete čerpacích staníc TIR Petroleum odoberala pohonné hmoty, od IT firmy CellQoS si zase objednávala starostlivosť o servery a počítačovú sieť.

Štefan Holý vraví, že pre trnavskú nemocnicu zabezpečovali iba časť verejných súťaží. Tie, ktoré vyhrávali Poórove firmy, ich firma nerobila. „Nemocnica robí veľa obstarávaní, len niektoré, väčšie, dali urobiť vám,“ vraví Holý.

ŽSR objednali zbytočné analýzy

Analýza, ktorú robil Štefan Holý s Poórovým známym pre ŽSR, môže mať do budúcnosti ešte jeden problém – či vôbec mala pre ŽSR nejaký význam. Najvyšší kontrolný úrad v piatok zverejnil kritickú správu, podľa ktorej platia ŽSR čoraz viac peňazí aj za poradenstvo, ktoré nepotrebujú a nevyužívajú.

Náklady na právne, poradenské služby, expertízy, posudky a štúdie od roku 2015 do roku 2018 stúpli z 0,4 na 2,5 milióna eur.

Podľa NKÚ boli niektoré služby objednané zbytočne, pri iných nebolo jasné, či boli naozaj dodané. ŽSR totiž výsledky svojich dodávateľov podľa NKÚ nekontrolovali.

„Preverovaním sa potvrdila aj nedostatočná praktická využiteľnosť a nedostatočná kvalita predmetu zmluvy, teda externe zadanej služby. Niektoré externe zadávané činnosti mohli byť zabezpečené vlastnými personálnymi kapacitami ŽSR,“ kritizoval NKÚ.

Konflikt s bývalými partnermi

Analýza, ktorú robila Holého firma Noesis strategies s firmou Empiria tax, v tejto vzorke nebola, lebo firmy na nej robili až v roku 2019. NKÚ skúmal zmluvy z rokov 2015 – 2018.

Aj bez toho sú však o Holého analýze už dnes pochybnosti. Podľa pôvodnej zmluvy mala časť analýzy vypracovať advokátska kancelária Lansky, Ganzger & Partner, kde bol Holý ešte minulý rok konateľom a minoritným spolumajiteľom.

Hlavným dodávateľom bola Holého firma Noesis Strategies. Kancelária Lansky mala ako subdodávateľ odviesť 20 percent práce. Železniciam mali dať spoločne odpoveď na otázku, či sa môžu dostať von z okruhu verejnej správy, aby si mohli brať úvery.

Holý však z kancelárie Lansky, v ktorej strávil takmer celú svoju kariéru, odišiel a so svojimi spoločníkmi sa pohádal. Rozhodol sa, že analýzu pre ŽSR dokončí bez nich. Od leta 2019 začal už ako politik hnutia Sme rodina vyhlasovať, že NDS a ŽSR treba vyňať z verejného sektora a že je to možné.

Jeho bývalí kolegovia z kancelárie Lansky však v práci na analýze pokračovali ďalej a dopracovali sa k záveru, že to možné nie je.

Zdôvodnili to tým, že železnice budú aj naďalej dostávať väčšinu peňazí od štátu. Podľa kancelárie Lansky nie je možné, aby svoje príjmy významne zvýšili. Ak by totiž zvýšili poplatky za využívanie svojej infraštruktúry, železniční dopravcovia by to neutiahli a po koľajniciach by sa jazdilo menej.

ŽSR odmietli Holého analýzu sprístupniť, neurobili to ani na základe infožiadosti. Zdôvodnili to autorskými právami. Autori štúdie podľa ŽSR neudelili na jej zverejnenie súhlas.

Dnes na DennikE.sk

Online predaj je ekologickejší než kamenné obchody. Môže to byť pravda?

Ilustračné foto - Unsplash.com
Ilustračné foto – Unsplash.com

Online nakupovanie je spojené s nižšími emisiami než nákupy v obchodoch, tvrdí spoločnosť Prologis, odvoláva sa na americkú štúdiu. Tá však analyzuje iba poslednú časť cesty od obchodníka k zákazníkovi a neuvádza všetky scenáre, vďaka ktorým by mohli byť emisie ešte nižšie.

Minúta po minúte

Rada Európy žiada prísnejšiu reguláciu technológií rozpoznávania ľudskej tváre, chce tak zabrániť porušeniu ochrany osobných údajov a práva na súkromie. Rada odporučila, aby s cieľom zabrániť možnej diskriminácie zakázali niektoré aplikácie.

V novom súbore usmernení určených vládam, parlamentom a podnikom Rada Európy navrhla, aby bolo úplne zakázané použitie technológií rozpoznávania tváre pri prieskumoch zameraných na určenie farby pleti, náboženského alebo iného presvedčenia, pohlavia, rasového a etnického pôvodu osoby, veku či zdravotného alebo sociálneho stavu ľudí.

Tento zákaz by sa podľa 47-člennej celoeurópskej organizácie mal uplatňovať aj na technológie na automatické rozpoznávanie emócií a nálad, ktoré môžu byť použité na zistenie osobnostných čŕt, vnútorných pocitov, stavu duševného zdravia alebo pri zamestnancoch na zistenie úrovne ich angažovanosti.

Podľa správy Rady Európy to predstavuje významné riziká v oblastiach ako zamestnávanie ľudí, prístup k poisteniu či v procese vzdelávania.

V usmerneniach RE sa uvádza, že je potrebná demokratická diskusia o používaní technológií rozpoznávania tváre na verejných miestach a na školách s ohľadom na ich „dotieravosť“ – a prípadne treba hovoriť aj o zavedení moratória na tento typ technológií až do vykonania ďalšej analýzy.

Rada Európy zdôraznila, že používanie skrytých technológií rozpoznávania tváre zo strany orgánov činných v trestnom konaní bude prijateľné, iba ak je to nevyhnutné a primerané, napríklad pri podstatných hrozbách pre verejnú bezpečnosť.

Súkromné spoločnosti by nemali mať povolenie používať tieto technológie napríklad v nákupných centrách či na svoje marketingové alebo vlastné bezpečnostné účely. (tasr)

Viacerí poslanci sa zhodli, že pitná voda by mala ostať v správe štátu a mala by sa ochrániť pred privatizáciou a možným biznisom. Tvrdia, že ak by do vlastníctva vstupovali rôzne finančné skupiny, mohlo by to ohroziť i získavanie eurofondov.

Zhodli sa na tom v rámci diskusii k novele zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. Milan Potocký (OĽaNO) predložil pozmeňujúci návrh k novele, ktorým sa má definovať ochrana majetkovej účasti obcí a krajov vo verejných vodovodoch a kanalizáciách pred exekučným konaním.

Peter Cmorej (SaS) súhlasí s potrebou ochrany vodovodov, vie si však predstaviť, že v budúcnosti by sa mohol umožniť vstup súkromníkov do vodárenských spoločností s jasnými pravidlami. Potocký uviedol, že novelou reagujú na prax a chcú zabrániť postupnej privatizácii vodárenských spoločností.

Dodal, že ak by do vlastníctva vstupovali rôzne finančné skupiny, mohlo by to ohroziť i získavanie eurofondov. Tie označil za kľúčové pre rozvoj vodovodnej infraštruktúry. Pozmeňujúcim návrhom chce posunúť účinnosť novely z januára tohto roka na marec.

Vysvetlil, že pôvodne plánovali novelou stanoviť, aby akcie a majetkovú účasť mohol mať aj štát. To chcú z návrhu vypustiť a ponechať tam len kraje a obce.

Zároveň sa má jasne stanoviť, že ich majetková účasť vo verejných vodovodoch a kanalizáciách nemôže byť predmetom exekučného konania. Ozrejmil, že doteraz zákon ochraňoval len obce, preto chcú doplniť aj samosprávne kraje.

Nezaradený poslanec Miroslav Suja sa pýtal, v akom prípade budú môcť obce a kraje nakladať s akciami vo vodárenských spoločnostiach, či s nimi nebudú môcť nakladať vôbec. Potocký vysvetlil, že ich budú môcť previesť len na inú obec, samosprávny kraj či vodárenskú spoločnosť. Tvrdí, že cieľom je zabrániť manipulácii s cenou pitnej vody v prípade, ak by sa tieto spoločnosti dostali do súkromných rúk rôznych špekulantov.

Cmorej poznamenal, že legislatívna rada vlády nebola nadšená z obmedzovania prevoditeľnosti akcií vodárenských spoločností. Myslí si však, že verejný záujem v tomto prípade treba uprednostniť.

Upozornil, že do budúcna by nebolo zlé umožniť do takýchto spoločností vstup aj súkromným investorom, no s jasnými pravidlami.

Poukázal na to, že vo viacerých vodárenských spoločnostiach je množstvo akcionárov s minimom akcií, ktorí často rezignovali na výkon svojich práv a dlhodobo nebolo možné riešiť napríklad zmeny vedenia. (tasr)

Úrad verejného zdravotníctva začne konanie proti kúpeľom Aphrodite Rajecké Teplice. Hrozí im pokuta až 20-tisíc eur za to, že mali hostí aj bez zdravotnej indikácie. To je podľa opatrení zakázané.

Počet patentových prihlášok sa na Slovensku vlani podľa úradu priemyselného vlastníctva znížil o 4 %. Zároveň sa zdvihol počet prihlášok úžitkových vzorov, ochranných známok a dizajnov.

Aké čísla zverejnil úrad

 • Počet patentových prihlášok klesol vlani z 234 na 225 (–3,8 %).
 • Prihlášok úžitkových vzorov pribudlo z 325 na 390 (+20,0 %).
 • Prihlášky ochranných známok rástli z 2878 na 2999 (+4,2 %).
 • Počet prihlášok dizajnov stúpol zo 109 na 148 (+35,8 %). (e, tasr)

Prípad poradcu premiéra so státisícmi eur z eurofondov ukazuje na ešte väčší problém u Budaja. Minister životného prostredia sa najprv dotácií pre premiérovho spolupracovníka zastal, po týždni oznámil, že ich nedostane. Pavol Kalinský ich získal pre združenie, ktoré zatiaľ nič neurobilo.

Jána Budaja dosadil do vlády Igor Matovič. Premiérov poradca Pavol Kalinský získal dotácie cez Slovenskú agentúru životného prostredia, ktorá patrí pod Budaja. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jána Budaja dosadil do vlády Igor Matovič. Premiérov poradca Pavol Kalinský získal dotácie cez Slovenskú agentúru životného prostredia, ktorá patrí pod Budaja. Foto N – Tomáš Benedikovič

Tržby EasyJetu za tri mesiace do decembra klesli medziročne o 88 % na 165 miliónov libier. Aerolínie varovali, že v dôsledku slabého záujmu o lietanie zostanú do marca na 10 % kapacity spred roka. Reagujú na vývoj pandémie v Európe.

Počet pasažierov EasyJetu za 1. finančný štvrťrok spadol medziročne o 87 %, náklady bez započítania paliva firma znížila o zhruba polovicu. Ušetrila na letiskových poplatkoch, údržbe či personáli. Od septembra do konca vlaňajška využívala 18 % kapacít.

Kríza na britskom trhu, ktorý je pre EasyJet najväčším, sa ďalej prehĺbila, keďže vláda prijala nové opatrenia na obmedzenie cestovania. Pasažieri musia zdôvodňovať, prečo odchádzajú z krajiny. Už skôr boli zavedené testy na covid-19 pred odjazdom a k tomu povinná karanténa.

Viac o EasyJete:

 • Financie dopravcu začiatkom mesiaca výrazne posilnil nový 5-ročný úver v objeme 1,87 miliardy dolárov.
 • EasyJet už skôr požiadal o hotovosť akcionárov a uviedol, že zruší 30 % pracovných miest.
 • Spoločnosť predala desiatky lietadiel a v dôsledku pandémie sa vlani prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla do straty. (čtk, reuters)

Ekonomická nálada v EÚ aj eurozóne sa v januári zhoršila, menej priaznivé sú v dôsledku pandémie i vyhliadky zamestnanosti. V pravidelnej správe to uviedla Európska komisia.

Vzhľadom na pokračujúce uzávery vo väčšine členských krajín a súvisiace obmedzenia ekonomických aktivít je horšia nálada v službách, maloobchode aj medzi spotrebiteľmi.

 • Index ekonomickej nálady pre EÚ za január klesol o 0,6 na 91,2 bodu a za eurozónu o 0,9 na 91,5 bodu. Výsledok je lepší ako očakávania analytikov, ktorí v prípade eurozóny rátali s poklesom na 89,5 bodu.
 • Poklesu celkovej nálady nezabránilo ani zlepšenie v priemysle.
 • Index očakávaní pri zamestnanosti za Úniu klesol o 1,3 na 90 bodov a za eurozónu sa znížil o 1,6 na 88,8 bodu. (čtk)

Toyota do roku 2025 zvýši svoj náskok pred VW na pozícii najväčšej svetovej automobilky, prognózuje IHS Markit. Pomôže jej aj väčšia orientácia na Spojené štáty a Áziu, ktoré pandémia zasiahla miernejšie než európsky trh.

Japonská automobilka sa vrátila na čelo svetového pelotónu po piatich rokoch. Nemecký koncern predbehla v predaji o zhruba 220-tisíc áut. VW vlani spadol odbyt o 15 %, Toyota si pohoršila „len“ o 11 %. Svetový trh sa podľa odhadu IHS Markit zosunul o 14 %.

Globálny automobilový trh poznačila pandémia. Z kľúčových odbytísk to najviac pocítila Európa, kde predaj klesol o 24 % na menej ako 10 miliónov áut. VW je jednotkou na európskom trhu so štvrtinovým podielom. Toyota má približne 5 % a je silnejšie zastúpená v USA, kde trh vlani spadol o 15 %.

Aký je výhľad

Podľa prognózy IHS Markit sa VW tento rok vráti na pozíciu lídra, no len dočasne. Od roku 2022 má mať navrch opäť Toyota, čo sa nezmení do roku 2025.

Analytik IHS Markit Yoshiaki Kawano hovorí, že Toyota bude naďalej ťažiť zo silného predaja na kľúčových trhoch v USA a Japonsku. Na najväčšom svetovom trhu v Číne by mala byť zdatným hráčom a dodávať viac elektromobilov a SUV.

IHS odhaduje, že napriek súčasnému nedostatku čipov, ktorý brzdí výrobu áut, sa tento rok predá vo svete 84,4 milióna kusov po vlaňajších 76,8 milióna. Do roku 2025 by mal trh narásť na 94,8 milióna áut. (bloomberg, e)

Štát bude môcť ľahšie odpúšťať pokuty či úroky za oneskorené daňové priznania alebo daňové platby. Parlament v zrýchlenom režime schválil novelu daňového poriadku. Podrobnosti upraví vláda v nariadení.

Podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu bude okrem toho môcť správca dane povoliť odklad platenia dane alebo splátky za podmienok, ktoré určí finančné riaditeľstvo.

Ministerstvo financií opatrenie zdôvodňovalo zhoršujúcou sa situáciou počas pandémie. Okrem iného argumentovalo, že len finančná správa by za porušenia daňových predpisov počas koronakrízy mala uložiť sankcie za 25 miliónov eur.

Okrem toho viacerí občania potrebujú obciam a mestám do 1. februára doručiť daňové priznanie k nehnuteľnosti.

Štát vlani odkladal počas koronakrízy termín podávania daňových priznaní k dani z príjmov z tradičného marca na jeseň. Za nesplnenie povinností však nastupujú automaticky úroky, v menšej miere sa to deje aj v prípade, že daňové úrady odobria splátkový kalendár.

Podrobnejšie písal o týchto pravidlách Denník E na jeseň:

Parlament bude rozhodovať v skrátenom konaní o zmenách, ktoré môžu niektorým podnikateľom a zamestnancom znížiť dane. Za daňovo uznateľné sa budú považovať aj výdavky na testovanie v podnikoch a do príjmov na vznik nároku na daňový bonus sa bude rátať aj pandemická pomoc od štátu.

Zmeny schválila v stredu vláda, parlament bude o nich definitívne rozhodovať na prebiehajúcej schôdzi.

Akcie v Číne sa dnes výrazne oslabili, hlavný index utrpel najvýraznejší pokles za vyše pol roka. Trh nadviazal na vývoj amerických akcií, ktoré zaznamenali najhlbší prepad za tri mesiace. Oslabovali sa aj tituly na ďalších trhoch v Ázii.

„Okrem varovania čínskej centrálnej banky o nadhodnotení aktív viedli k poklesu akcií v Číne a Hongkongu obavy z ďalšieho predaja za účelom zníženia dlhu,“ uviedol analytik Ken Cheung z hongkonskej banky Mizuno. Tieto obavy môžu odrádzať od prílivu kapitálu na čínske akciové trhy.

Ako sa hýbali akcie:

 • Index CSI 300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, odpísal 2,73 % na 5377,14 bodu. Je to najväčší prepad od vlaňajšieho 24. júla.
 • Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite stratil 1,9 % a uzavrel na 3505,18 bodu. Vrátil sa na hodnotu zo začiatku roka a tiež zaznamenal najprudší pokles od 24. júla.
 • Index Hang Seng, ktorý je hlavným ukazovateľom cenového vývoja na burze v Hongkongu, sa oslabil o 2,55 % na 28 550,77 bodu.
 • Z ďalších ázijských trhov hlavný index japonských akcií Nikkei 225 klesol o 1,53 % na 28 197,42 bodu. V minulých dňoch sa pritom pohyboval na maximách za 30 rokov.
 • Index Kospi burzy v Soule odpísal 1,7 % a uzavrel na hodnote 3069,05 bodu. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva chce spolu s daniarmi preveriť všetky podnety týkajúce sa pomoci s nájomným. Na možné podvody upozorňovala Transparency International, pochybnosti mala pri dotáciách za 1,4 milióna eur.

Kontrola bude podľa ministerstva prebiehať v najbližších mesiacoch. Podnety sa podľa ministra Richarda Sulíka (SaS) týkajú niekoľkých desiatok subjektov z celkového počtu 20-tisíc. „Ak došlo v niektorých prípadoch k podvodnému konaniu, subjekt vyzveme na vrátenie peňazí a podáme trestné oznámenie,“ dodal Sulík.

„Zameriame sa na to, či poskytnutá dotácia je v súlade s tým, čo podnikateľ deklaruje voči finančnej správe, a či prenajímateľ zaplatené nájomné riadne zdanil,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Pomoc s nájomným za obdobie koronakrízy môže dosiahnuť 50 % zo sumy, podmienkou však je, aby rovnakú zľavu dal aj prenajímateľ.

Transparency upozorňovala napríklad na prípad hotela v Prievidzi, kde bola pomoc s nájomným vzhľadom na ročné náklady neúmerne vysoká.

Nálada v slovenskej ekonomike sa výraznejšie zhoršila. Indikátor v januári klesol na 80,6 bodu, čo je najmenej od vlaňajšieho júna. Nerástla ani jedna zo zložiek ukazovateľa – dôvera v priemysle, službách, stavebníctve, obchode a spotrebe.

Informoval o tom štatistický úrad, ktorý zmenil metodiku výpočtu. Indikátor sa už neudáva ako trojmesačný kĺzavý priemer, ale ako mesačný.

Na prelome rokov aj v januári vláda ďalej sprísňovala zákaz vychádzania. Na Silvestra rozhodla o obmedzení viacerých výnimiek a od 27. januára je potrebný negatívny test aj na cestu do práce.

Ako klesol ukazovateľ

 • Priemer sa zhoršil o 4,8 bodu z decembrových 85,4 bodu.
 • Od vlaňajšej januárovej hodnoty 99,2 bodu spred pandémie je už indikátor značne vzdialený.
 • Pesimizmus rástol najmä v sektore služieb, v menšej miere však aj medzi spotrebiteľmi, v priemysle a v sektore obchodu. (e, čtk)

Pozn. V úvode sme opravili nesprávnu informáciu, že indikátor klesol tretí mesiac v rade.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať