Denník N

Na zápis do obchodného registra sa čaká mesiace. Narástla agenda, chýbajú ľudia, IT systém je na odpis

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Na najväčšom registrovom súde na Slovensku, ktorým je Okresný súd I v Bratislave, sa v závere roka pravidelne opakuje situácia – súd nestíha zapisovať návrhy na zápisy a zmeny do obchodného registra.

Z niekoľkodňového či viactýždňového meškania je však v súčasnosti už vo viacerých prípadoch viacmesačné meškanie.

Zákon hovorí jedno, prax je iná

Zákonná lehota na zápis spoločností alebo na zmenu údajov pre súd je pritom stanovená v zákone. Eseročka má byť zapísaná do registra do dvoch pracovných (nie kalendárnych) dní od podania návrhu.

V prípade cezhraničného zlúčenia alebo cezhraničného splynutia spoločností platí termín na zápis 21 dní od podania návrhu. Zo závažných prevádzkových dôvodov môže byť táto lehota predĺžená o čas nevyhnutne potrebný na ich odstránenie, najviac však o desať dní.

Deň vypísania elektronického tlačiva však nie je totožný s dňom, keď bol návrh doručený súdu. A lehoty na zápis začínajú plynúť až nasledujúci deň odo dňa doručenia návrhu na súd. Samotné spárovanie úhrady súdneho poplatku za podaný návrh však trvá niekoľko dní. Rovnako je potrebné čakať aj na pridelenie vyššieho súdneho úradníka vo veci. O toto obdobie sa preto predlžuje celkový čas konania na registrovom súde.

„Aktuálne naši klienti (a nielen naši klienti) majú v obchodnom registri nevykonané zápisy už niekoľko mesiacov, niektoré podania

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie