Denník N

Nepanikárte pre koronavírus ani vtedy, keď investujete. Pokles trhov sa dá využiť, radia experti

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Analytici špekulovali, čo bude zlomový bod, ktorý otočí dlhotrvajúci rast na akciových trhoch opäť smerom nadol. Stal sa ním napokon koronavírus. Akciové trhy sa za posledný mesiac prepadli o zhruba 18 percent, z čoho investori dobrý pocit nemôžu mať. Panike by sa však mali pokúsiť vyhnúť a aj keď to môže znieť paradoxne, mali by teraz investovať viac.

Ak má niekto, kto investuje pravidelne alebo zainvestoval väčšiu sumu do fondov či iných cenných papierov, nepríjemný pocit z vývoja na finančných trhoch, niet sa čomu čudovať. Na pokles indexov sa nik nepozerá rád. Rasty, poklesy a prepady patria k normálnemu vývoju na trhoch, ktoré vo vlnách prichádzajú. Investor by s nimi mal počítať a ani teraz nepodliehať panike.

Platí to aj pre investície v dôchodkových fondoch. Aj tie za posledný mesiac hlásia nepekné čísla. Najviac stratili akciové a indexové fondy. Ich hodnota klesla aj o desať či viac percent. Najväčší mesačný prepad bol o viac než 15 percent. Zhodnotiť sa dokázali len tri z garantovaných fondov.

Čo sa na trhu udialo

 • Prepad trhov za posledný vyše mesiac bol prudký, akciové indexy klesli zhruba o 18 percent, najhorší bol posledný týždeň, keď sa koronavírus rozmáhal v Európe.
 • Tomuto vývoju predchádzala priaznivá dekáda a najmä silný vlaňajšok, ktorý bol jeden z najvýkonnejších rokov vôbec. Korekcia sa očakávala, otázka bola, čo bude jej spúšťač.
 • Rastúce trhy pritiahli v minulosti množstvo tzv. „horúceho kapitálu“, teda špekulantov. Mnoho investícií sa v dôsledku expanzie realizovalo z cudzích peňazí, na dlh.
 • Práve poklesy trhov viedli k povinným likvidáciám pozícií nakúpených za cudzie peniaze. Predávali takzvané „slabé ruky“, teda investori, ktorí boli prinútení zbaviť sa pozícií pre pôžičky, ďalej krátkodobí špekulanti a neskúsení investori.
 • Pokles v pondelok tohto týždňa, ktorý bol taký silný, že sa muselo obchodovanie na čas zatvoriť, umocnil prepad cien ropy v dôsledku nedohody krajín OPEC a Ruska.
 • Na znižovanie úrokových sadzieb už trhy nereagujú, výpredaje sú motivované obavou o budúci ekonomický vývoj, najmä ako veľmi vírus ovplyvní tržby firiem.

Práve v čase, keď trhy padajú, je podľa investičnej teórie dobrá príležitosť lacnejšie nakúpiť, pretože sa znova pozviechajú. Doteraz sa vždy v pomerne krátkom čase vrátili k dosiahnutým hodnotám a prekonali ich. Podľa portfóliového manažéra Across Private Investments Jakuba Rosu pri podobných prípadoch vírusov vrátane SARS či eboly vzrástol miestny akciový trh mesiac po vrchole epidémie o 12 percent a po troch mesiacoch o vyše 20 percent.

Epidémie tak môžu mať podobné negatívne efekty ako obchodné vojny, lebo narúšajú výrobné reťazce a zvyšujú neistotu v globálnom obchode. Avšak na rozdiel od nich majú na trhy dočasný vplyv. Tak ako každý problém, vyrieši sa aj tento.

Čo radia investorom odborníci

Martin Smrek, Tatra Asset Management

Vírus je pre investorov veľká neznáma, aj preto tak prudko reagujú. Trhy v týchto situáciách zvyknú prestreliť nadol a postupne korigujú podľa toho, ako novoprichádzajúce správy potvrdzujú alebo vyvracajú jednotlivé domnienky.

 • Stále možno čakať vysoké kolísanie trhov, investori budú citlivo reagovať na akékoľvek správy týkajúce sa šírenia vírusu – na negatívne, ale aj pozitívne.
 • V takomto prostredí by investor v prvom rade nemal podliehať emóciám. Najlepšou cestou k úspechu a eliminovaniu strát je nepredávať panicky a nereagovať skratovo.

Pre investorov, ktorí čakali na korekciu, plánovali rozložiť svoju investíciu na viacero častí alebo majú sporenie a chcú dať mimoriadnu investíciu, môže byť práve táto situácia dobrým časom na investovanie. Každý by sa mal, samozrejme, držať svojho výnosovo-rizikového profilu a investovať s cieľom dosiahnuť zaujímavý výnos na dlhšom investičnom horizonte.

Roman Scherhaufer, European Investment Centre

 • Panika nie je na mieste. Ak máte na akciách zisk a chcete ho zaknihovať, pokojne odpredajte. Nevieme, koľko ešte bude pokles pokračovať.
 • V prípade, že si sporíte do akcií, nič nemeňte. Ideálne si posielajte viac peňazí, ak môžete.
 • Investori, ktorí na pokles čakali, môžu začať nakupovať. Odporúčam si sumy rozložiť do viacerých cyklov. Budúce dno sa ťažko triafa. Platí zásada: čo najrýchlejšie klesá, to bude najrýchlejšie stúpať.
 • Investori sa môžu zamerať na technologické sektory. Situácia je naklonená aj investorom, ktorí hľadajú rentový výnos. Tým, že klesajú aj ceny nehnuteľností, nákupom lacných akcií realitných fondov si môžu zafixovať veľmi vysoké rentové výnosy. Dajú sa nájsť rentové výnosy okolo 10 %.

Maroš Ovčarik, šéf Partners Investments

Akciové trhy v posledných dňoch týždňoch zažívajú prepady ako už dlho nie a je pravdepodobné, že ešte nie sme na dne. Pre ľudí, ktorí majú svoje prostriedky zainvestované, to rozhodne neznamená panikáriť. Prudké prepady neznamenajú signál na ústup z trhov, skôr naopak. Je dobré vedieť, že po najväčších prepadoch zvyčajne prichádzajú najväčšie nárasty.

 • Toto sú situácie, na ktoré čakajú mnohí veľkí investori, na nákupy „vo výpredajoch“. Pre ľudí, ktorí čakajú na vhodný čas investovať časť svojich úspor, to môže znamenať zaujímavú nákupnú príležitosť.
 • Pre ľudí, ktorí si pravidelne investujú, to môže znamenať príležitosť spraviť zaujímavé mimoriadne „privklady“. Tieto riadky sú adresované hlavne ľuďom, ktorí vnímajú investovanie ako dlhodobý proces. Proces, ktorý netrvá dni, týždne ani mesiace, ale roky.

Nejde o krach

Aj keď posledné pády na trhoch môžu vyzerať hrozivo, stále nejde o krach na burzách. Ten podľa analytika Finaxu Radoslava Kasíka trh za posledných sto rokov zaznamenal len päťkrát. Krach je pád trhov o viac ako 40 percent.

 • Za korekciu na akciových trhoch sa považuje pokles väčší ako 10 %. Medzi rokmi 1983 a 2011 sa korekcia trhov objavila vo viac ako polovici všetkých štvrťrokov. V priemere tak trhy zaznamenali 2,27 korekcií za rok.
 • Pokles väčší ako 20 % sa označuje ako medvedí trh. Ten sa v tomto období objavil v priemere 0,72-krát za rok.
 • Podľa Kasíka je pravdepodobnosť, že pokles trhov je len korekciou alebo menším medvedím trhom, v priemere asi 30-násobne väčšia, ako že príde krach.
 • Nakoniec, netreba zabudnúť na jedno. Ukazuje sa, že držanie sa vopred stanovenej stratégie vie výnosy zachrániť a vymeškanie niekoľkých dní ich zase môže ohroziť.

Tento text si čitatelia môžu prečítať vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá ho pre vás odomkla.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie