Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Je dobré sporiť si teraz 100 eur, jednorazovo investovať 3000 alebo radšej nerobiť nič? Odpovedajú 4 odborníci

Burza v Šanghaji. Foto - TASR/AP
Burza v Šanghaji. Foto – TASR/AP

Prepady na svetových trhoch počas šírenia koronavírusu môžu vyvolávať otázky, ako sporiť, investovať alebo čo urobiť s investovanými prostriedkami. Denník E položil štyrom odborníkom tieto otázky:

1. Ak si pravidelne sporím, mal by som radšej mesačnú platbu odložiť a prečkať toto obdobie, alebo čo mám robiť? Je rozumné teraz si radšej o tých povedzme 100 eur navýšiť svoju finančnú rezervu?

2. Je vhodné začať si teraz pravidelne sporiť, respektíve investovať?

3. Straty na finančných trhoch postihnú aj druhý pilier. Je teraz rozumné naďalej si sporiť v indexových alebo akciových fondoch? Mal by sporiteľ svoj majetok na dôchodkovom účte radšej presunúť do dlhopisových fondov a do indexových posielať len nové príspevky? Ako je lepšie teraz uvažovať?

Odpovedajú:

Pavel Škriniar, ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave;

Michal Nalevanko, finančník a šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy;

Michal Mešťan, ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk;

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied.

 

1. Ak si pravidelne sporím, mal by som radšej mesačnú platbu odložiť a prečkať obdobie poklesov na trhoch, alebo čo mám robiť? Je rozumné teraz si radšej o tých povedzme 100 eur navýšiť svoju finančnú rezervu?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Ak položíme pred bežného človeka graf vývoja indexu a opýtame sa ho, kedy je podľa neho výhodné nakupovať a kedy predávať, nemá problém správne zodpovedať otázku. Teraz je obdobie nákupov. Ako dlho bude trvať a nebude už výhodnejšie? Neviem. Ale každý pokles o 10 % znamená o jeden pádny dôvod navyše, aby človek investoval.

 

Michal Nalevanko 

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Začnem netypicky od konca. Ak sa totiž niekto rozhodne pre investovanie, mal by už mať vyriešenú otázku finančnej rezervy. Najhorší scenár, ktorý sa môže stať, je ten, že človek si začne tvoriť úspory, investovať ich na nasledujúcich 20 – 30 rokov, no pokazí sa mu chladnička a bude musieť siahnuť na svoje investície, pretože nemá žiadnu rezervu.

Pravidelné investovanie je stratégia, pri ktorej nie je dôležité, čo sa práve na trhoch deje. Tí, ktorí ju používajú, preto nemusia správy o výkyvoch trhov ani sledovať.

Je pravdou, že výkyvy na akciových trhoch sú v posledných týždňoch nevídane vysoké, a rozumiem tomu, že podvedome takéto dianie vyvoláva potrebu zareagovať. Ale mimoriadny bol napríklad aj minulý rok, kedy ceny akcií vzrástli o 30 %. Ak nebol vtedy dôvod meniť stratégiu, nie je dôvod ani teraz.

Súčasné turbulencie na trhu ukazujú, že pri investovaní nie je ľahké dodržiavať ani len jednoduché stratégie, akou je napríklad pravidelné investovanie. Intuitívne tušíme, že by bolo lepšie počkať si na lepšie časy, prečkať ťažké obdobie.

Nikto však nedokáže povedať, že najhoršie je už za nami a trhy pôjdu už len nahor. Investovanie nie je procesom, v ktorom víťazia tí, ktorí sú múdrejší, inteligentnejší alebo bystrejší ako všetci ostatní. Víťazmi v ňom sú tí, ktorí sa dopustia najmenšieho počtu chýb. Snaha o predpovedanie budúcnosti takouto chybou je.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Ak si človek sporí pravidelne 50 alebo 100 eur, platí, že keď trhy budú padať, bude nakupovať lacnejšie. V tomto prípade môže ďalej pokračovať. Ak má niekto trebárs 3000 eur na účte a povie si, že chce peniaze teraz investovať, tak určite nie je správna doba, lebo trhy teraz klesajú.

Pandémia koronavírusu ohrozuje výrobnú sféru a riziko je, že trhy môžu ísť ešte dole. Jednorazovú investíciu by som v takom období neodporúčal.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Nemyslím si, že teraz je nejaké zvláštne obdobie, aby ste si začali alebo prestali sporiť, alebo odsúvali platbu. Výhodou pravidelného sporenia je práve to, že zmažete také výkyvy, ako sú teraz. Pre investora, ktorý má nejaký cieľ, chce si niečo nasporiť, teraz žiadna zvláštna situácia nenastala.

Opakujem – pre pravidelného investora. Nie pre ľudí, ktorí majú veľa peňazí a chcú špekulovať, že teraz lacno kúpia a potom draho predajú.

 

2. Je vhodné začať si teraz pravidelne sporiť, respektíve investovať?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Oplatí sa kupovať veci v akcii? Kto chce platiť plnú cenu, nech si počká na jej koniec. Ja uprednostňujem cenovo zvýhodnené nákupy. Pokles cien indexov neuberá na ich kvalite.

 

Michal Nalevanko

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Ideálny moment bol pred desiatimi rokmi, druhý ideálny je dnes. Môže to znieť ako klišé, ale pri investovaní je najdôležitejšie začať čo najskôr. Neodkladať to na budúcnosť.

Ak by niekto odložil začiatok investovania napríklad o päť rokov, nielenže si dobrovoľne skracuje vlastný investičný horizont a zvyšuje tým riziko straty, ale na trhoch takýmto rozhodnutím nechá pracovať len časť svojich úspor.

Ak by ste dnes s investovaním začali a trhy naďalej pokračovali v prudkom páde, straty sa dotknú len malej časti peňazí, ktoré v nasledujúcich rokoch ešte budete investovať. Pravidelné investovanie navyše zmierňuje výkyvy vašej investície, takže vývoj jej hodnoty nie je zďaleka taký dramatický ako krivky akciových indexov.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Ak chcete začať pravidelne sporiť povedzme 50 či 100 eur každý mesiac, urobte tak. Trhy síce padajú, ale pre vás to znamená možnosť kupovať lacnejšie. Ak by ste chceli investovať jednorazovo, tak určite by som sa vyhol akciovým trhom v súčasnosti a skôr by som túto investíciu odložil na neskôr.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Platí, čo som povedal vyššie. Vždy treba sporiť. Práve pravidelné sporenie je to, čo vymaže dlhodobé výkyvy, a vôbec sa netreba pozerať na to, či teraz sú trhy vysoko alebo nízko, to by bola špekulácia.

 

3. Straty na finančných trhoch postihnú aj druhý pilier. Je teraz rozumné naďalej si sporiť v indexových alebo akciových fondoch? Mal by sporiteľ svoj majetok na dôchodkovom účte radšej presunúť do dlhopisových fondov a do indexových posielať len nové príspevky? Ako je lepšie teraz uvažovať?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Ak je dôvodom sporenia v garantovanom fonde obava z poklesu hodnoty dôchodkových úspor, tak teraz je ten správny moment vážne pouvažovať nad presunom aspoň ich časti do negarantovaného fondu. Nové príspevky by mali smerovať iba do negarantovaného.

 

Michal Nalevanko

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Voľba vhodného dôchodkového fondu závisí primárne od veku sporiteľa, ten určuje jeho investičný horizont. Nie to, či trhy momentálne padajú v panike alebo ich nahor ženie šialená hystéria.

Druhý pilier je v podstate stratégiou pravidelného investovania. Špekulovať, či by teraz nebolo vhodnejšie prestúpiť do garantovaných fondov, je snahou predpovedať budúcnosť, o ktorej sa domnievame, že nebude dobrá. Je to jedna z najčastejších chýb, ktorých sa ako ľudia pri investovaní dopúšťame. Neodporúčam ju opakovať nikomu.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Sporitelia v druhom pilieri už v poslednom období nemali mať svoje úspory v indexových fondoch. V súčasnej situácii by z ich strany bolo rozumné, keby presunuli svoje existujúce úspory z indexových do dlhopisových fondov a všetky nové príspevky, ktoré im budú prichádzať na ich osobné dôchodkové účty, by mali nechať v indexových fondoch.

Tí, ktorí nepristúpili k tomuto kroku, už musia akceptovať existujúce straty. Nikto nevie predpokladať, čo sa stane zajtra alebo o týždeň, no nemali by váhať a ten presun by mali urobiť teraz. Situáciu v súvislosti s koronavírusom zďaleka nemáme pod kontrolou, preto je možné očakávať ešte ďalšie prepady na finančných trhoch.

Je lepšie čím skôr sa dostať do bezpečnejších vôd a prečkať obdobie strát. Platí to aj o treťom pilieri.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Nemyslím si, že druhý pilier má perspektívu. Teraz sa veľmi zmenili podmienky v prvom pilieri. Druhý pilier je len komplementárny k tomu prvému, je súčasť základného dôchodkového poistenia. Keď odvádzate peniaze do druhého piliera, menej platíte do piliera prvého.

Vláda nastavila minimálny dôchodok v prvom pilieri veľmi luxusne, tak prečo by ste sa trápili s druhým pilierom, kde nemáte zaručený doživotný dôchodok, ktorý bude indexovaný a budete z neho platiť pravidelne elektrinu.

Raz to ľuďom dôjde, že teraz nie je výhodné byť v druhom pilieri, a to preto, že prvý pilier je teraz nastavený veľmi luxusne. O to viac, keď ešte prezidentka podpísala 13. dôchodok. Nárok na 13. dôchodok z druhého piliera nemáte. To, čo hovorím, je odporúčanie pre tých, čo nie sú v druhom pilieri. Tým, čo v ňom sú, to môže byť jedno, už nemajú čo stratiť.

Druhý pilier nie je udržateľný a skôr či neskôr bude musieť vláda pristúpiť k tomu, čo urobili v Poľsku a Maďarsku, to znamená, znárodniť druhý pilier. Urobili to tam z tých istých dôvodov, lebo by im narástol prudko dlh.

Nevravím, že sa mi to páči, ale vládu k tomu dovedie situácia, v akej budú verejné financie, veď výdavky v prvom pilieri budú rásť obrovským spôsobom.

Tento text si čitatelia môžu prečítať vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá ho pre vás odomkla.

Dnes na DennikE.sk

 • Odvody: Firmám, ktoré boli povinne zatvorené, štát odpustí odvody za apríl
 • Burzy: Hlavné akciové indexy v USA stúpli o tri percentá, vplyv malo aj odstúpenie Sandersa
 • EÚ: Ministri financií sa nedohodli na záchrannom pláne, ktorý má pomôcť ťažko zasiahnutým štátom čeliť pandémii  koronavírusu
 • WTO: Svetový obchod s tovarom tento rok klesne o 13 až 32 percent
 • Letectvo: Airbus zníži výrobu o tretinu
 • Ekonomický newsfilter: Na pomoc veľkým firmám predsa dôjde
 • Otázky a odpovede: Ako požiadať o pomoc pri zatvorenej prevádzke a poklese tržieb
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Minister Krajniak: Kurzarbeit pre veľkých predstavíme na budúci týždeň, s bankami si splátky musia dohodnúť sami

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kurzarbeit pre veľkých zamestnávateľov vláda predstaví na budúci týždeň, no odklad splátok v bankách zrejme nebude riešiť, firmy si ho budú musieť dohodnúť priamo s bankami, hovorí v rozhovore pre Denník E minister práce Milan Krajniak.

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Eurofondy proti koronakríze budú jednoduchšie, ale nie bez kontroly

Veronika Remišová. Foto - TASR
Veronika Remišová. Foto – TASR

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Čerpanie eurofondov na boj s koronakrízou bude jednoduchšie, no nie bez kontroly.
 • Európska komisia chce dať sto miliárd eur na podporu kurzarbeitu.
 • Pre dieselgate by sa automobilky mali pripraviť na žaloby v ďalších európskych krajinách.
Zdieľať

Vláda ukázala nové opatrenia: zatvorené firmy nemusia za apríl platiť odvody, o peniaze môžu žiadať aj veľké firmy

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Štát spustí pomoc pre zamestnávateľov – podniky aj SZČO so zamestnancami – začiatkom budúceho týždňa. O príspevky na mzdy môžu žiadať bez ohľadu na počet zamestnancov, doterajší limit sa zruší.

Minúta po minúte

Zdieľať

Americké akcie sa dnes posilnili, hlavné indexy stúpli o zhruba tri percentá. Pomohla im nádej, že epidémia v USA je blízko svojho vrcholu. Odstúpenie demokratického kandidáta Bernieho Sandersa spôsobilo rast akcií zdravotných poisťovní.

Ako stúpali akcie na Wall Street

 • Dow Jonesov index stúpol o 779,71 bodu, teda 3,44 percenta, na 23 433,57 bodu.
 • Širší index Standard & Poor’s 500  sa zvýšil o 90,57 bodu, čiže 3,41 percenta, na 2749,98 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq vzrástol o 203,64 bodu, alebo 2,58 procenta, na 8090,90 bodu.

Čo sledovali investori

 • Senátor Bernie Sanders dnes oznámil, že ukončuje boj o nominácie Demokratickej strany pre novembrové prezidentské voľby v Spojených štátoch. Správa okamžite pomohla nahor zdravotným poisťovniam UnitedHealth Group, Anthem a Cigna. Sandersova snaha o zavedenie programu zdravotného poistenia pre všetkých by prakticky zrušila súkromné poistenie, čo už mesiace vrhalo tieň na akcie zdravotných poisťovní.
 • K rastu na trhu prispelo aj vyhlásenie Donalda Trumpa, že Spojené štáty sa približujú vrcholu koronavírusovej krivky, hoci New York a niektoré ďalšie štáty hlásia najvyšší denný počet úmrtí v súvislosti s COVID-19.
 • Index S&P 500 síce tento týždeň rastie, stále je však takmer 20 percent pod svojím rekordom z polovice februára, lebo opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu COVID-19, takmer zastavili ekonomickú aktivitu v USA. Najnovšie firmy Tesla a Spirit AeroSystems oznámili prepúšťanie zamestnancov, čo poslalo akcie oboch firiem nadol.
 • Na budúci týždeň sa v USA začína výsledková sezóna zverejňovania štvrťročných hospodárskych výsledkov. Ako prvé sú na rade veľké americké banky. Očakáva sa, že firmy budú spolu s výsledkami predstavovať i drastickejšie opatrenia na posilnenie hotovostných rezerv, napísala agentúra Reuters.

Európske burzy tentoraz bez väčších výkyvov

 • Paneurópsky index Stoxx 600 si pripísal 0,02 percenta, nemecký DAX klesol o 0,23 percenta, francúzsky CAC 40 zas mierne stúpol o 0,10 percenta.

Ceny ropy stúpali, očakáva sa dohoda

 • Ľahká americká ropa WTI pred 22:30 SELČ stúpla o 10,28 percenta na 26,06 dolára za barel. Severomorská ropa Brent si pripísala 5,05 percenta na 33,48 dolára za barel.
 • Investori sa spoliehajú na to, že štvrtková videokonferencia skupiny OPEC+, ktorá zahŕňa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších popredných ťažiarov, povedie k zníženiu ťažby.
 • Zatienilo to aj skutočnosť, že americké zásoby ropy za posledný týždeň rekordne stúpli. Americký úrad pre energetické informácie EIA dnes informoval, že americké zásoby sa za uplynulý týždeň zdvihli o 15,2 milióna barelov.
 • Skupina OPEC+ bude diskutovať o ďalšej ťažbe vo štvrtok. Účasť v utorok potvrdilo aj Rusko, ktoré sa v marci nezhodlo na spoločnom postupe so Saudskou Arábiou.
 • Krajiny však dali podľa agentúry Reuters najavo, že miera zníženia ťažby bude závisieť aj od toho, či sa pripoja i USA. Koordinovaná akcia ťažiarov v USA by však bola v krajine nezákonná. Americký prezident Donald Trump v pondelok uviedol, že ho OPEC nepožiadal o zníženie domácej ťažby, no dodal, že ťažba v USA sa pre pokles cien znižuje.
 • „Nadchádzajúca výnimočná schôdzka krajín produkujúcich ropu je pre trh jedinou nádejou na obzore,“ povedal agentúre Reuters Bjørnar Tonhaugen zo spoločnosti Rystad Energy.
 • Ceny ropy tento rok markantne klesli. Spočiatku pre spor medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, pre ktorý obe krajiny zvýšili ťažbu. Prepad potom umocnil pokles dopytu spôsobený šírením koronavírusu.

Ako sa vyvíjal dolár

 • Americký dolár sa dnes posilnil ku košu popredných svetových mien. Medzi investormi vzrástol záujem o dolár ako o bezpečnú investíciu pre ich obavy, aké budú dôsledky pandémie pre ekonomiku.
 • Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, stúpol o 0,3 percenta na 100,19 bodu.
 • Voči euru sa dolár posilnil o 0,3 percenta na 1,0852 USD. (čtk, n)
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Vývoj Dow Jonesovho indexu. Screenshot – Google
Zdieľať

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že zníži výrobu v priemere o tretinu, aby sa prispôsobil dopytu. Pandémia spôsobená koronavírusom úplne ochromila činnosť aerolínií, pretože vlády obmedzili pohyb ľudí vrátane možnosti cestovať.

V marci Airbus dodal 36 lietadiel, čo je medziročne o polovicu menej.

„Naši klienti, letecké spoločnosti sú ťažko postihnuté chorobu COVID-19. Prispôsobujeme svoju výrobu novej situácii,“ uviedol v komuniké šéf Airbusu Guillaume Faury. „Pracujeme na prevádzkových a finančných opatreniach, aby sme mohli tejto realite čeliť,“ dodal.

Airbus plánuje znížiť mesačnú výrobu lietadiel z rodiny A320 každý mesiac o tretinu na 40 strojov, aby tak zabránil hromadeniu nedodaných lietadiel. Stroje Airbus A320 majú jednu uličku a väčšinou sa využívajú na kratšie až stredné vzdialenosti.

Zredukuje sa aj počet vyrobených lietadiel so širokým trupom A350, a to o 40 percent na šesť strojov mesačne. Nákladných lietadiel z rodiny A330 Airbus vyrobí dva kusy mesačne, ich produkcia klesne o vyše dve pätiny.

Európsky výrobca lietadiel zápasí s problémami najmä vo Francúzsku a Španielsku, kde môžu ľudia vychádzať z domovov od polovice marca len v najnutnejších prípadoch.

V období od januára do konca marca Airbus dodal 122 lietadiel, čo znamená medziročný pokles o štvrtinu. Výrobca ďalej informoval, že v prvom kvartáli vyrobil ďalších 60 lietadiel. Vplyvom krízy však mnoho aerolínií objednávky odložilo a iné si stroje nevyzdvihli. (čtk)

Zdieľať

Richard Sulík hovorí, že chce dohodnúť v koalícii riešenie problému s platením prenájmov za zatvorené prevádzky. „Viem si predstaviť, že štát uhradí časť nájmov, zákonom donúti prenajímateľov znížiť nájomné o minimálne 30 % a nejaké nízke percento necháme tým nájomcom.“

Refundáciu nájmov zatvoreným prevádzkam považuje vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) za prioritu, na ktorej chce čím skôr nájsť dohodu s koaličnými partnermi. Podľa diskutovaného modelu by väčšiu časť nájomného uhrádzal štát, prevádzkovatelia by platili len nízke percento.

Zároveň potvrdil, že spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) pracujú na opatreniach pre cestovné kancelárie a ich klientov. Konkrétne kroky by mala vláda podľa Sulíka predstaviť najneskôr budúci týždeň.

Vláda prijala v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu viacero opatrení, ktoré by mali podnikateľom uľahčiť súčasnú situáciu. Sulík však tvrdí, že je potrebné nájsť dohodu predovšetkým na refundácii nájmu obchodným prevádzkam, ktoré musia byť zatvorené alebo majú nízke tržby.

Prevádzkovatelia predajní majú podľa Sulíka vo väčšine prípadov štyri kategórie nákladov, a to zamestnanci, nájom, energie a úvery. „Zo štyroch typov nákladových položiek sme už na tri našli dobré riešenia, chýba nám iba nájom. Musíme bezpodmienečne konať, pretože tie prevádzky majú často vysoké nájmy, keď sú v obchodných centrách alebo exponovaných priestoroch. Nie všetci vedia fungovať tak, že si budú dva mesiace len tak platiť nájom,“ zdôraznil minister hospodárstva.

Sulík dúfa, že vláda v tejto otázke nájde konsenzus. „Viem si predstaviť, že štát uhradí časť nájmov, zákonom donúti prenajímateľov znížiť nájomné o minimálne 30 % a nejaké nízke percento necháme tým nájomcom. Treba si uvedomiť, že oni nemajú žiadne tržby, preto musíme byť čo najviac ústretoví,“ dodal. O podobnom modeli sa podľa neho diskutuje aj v Českej republike.

Zároveň ubezpečil predstaviteľov cestovných kancelárií a ich klientov, že s ministrom dopravy intenzívne pracujú na konkrétnych riešeniach. „Nie je to jednoduché, ale pracujeme na tom, rokovania pokračujú. Budeme to musieť rozumne vymyslieť, pretože na jednej strane ide o ochranu spotrebiteľov, na strane druhej nechceme, aby cestovné kancelárie masívne krachovali,“ priblížil Sulík. Najneskôr na budúci týždeň by podľa neho mali prezentovať niečo, za čím stojí celá vláda. (tasr)

Zdieľať

Chorvátsko sa obáva ťažkých následkov pandémie nového koronavírusu na cestovný ruch. Očakáva sa, že tržby odvetvia tento rok v porovnaní s vlaňajškom padnú o 60 % až 75 %, uviedol chorvátsky minister cestového ruchu Gari Cappelli.

Rozhodujúcou pre tohtoročnú sezónu bude situácia v 3. kvartáli. V období od júla do septembra sa totiž generuje v cestovnom ruchu vyše 60 % celoročných tržieb. Vlani dosiahli tržby odvetvia v tomto období celkovo 6,5 miliardy eur, uviedol Cappelli v utorok (7. 4.) večer v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu HRT. „Ak ešte stihneme tretí štvrťrok, potom by sme mohli dosiahnuť 25 % až 30 % z vlaňajších tržieb.“

Cestový ruch už druhý kvartál (od apríla do júna) odpísal. Už teraz je jasné, že v 2. štvrťroku bude cestovný ruch nulový alebo len minimálny, uviedol šéf Chorvátskeho turistického zväzu Kristjan Staničić. Nádeje na záchranu prinajmenšom časti sezóny sa preto presunuli na 3. kvartál. Za výhodu sa považuje aj blízkosť Chorvátska k dôležitým zahraničným trhom.

Hotely a ďalšie ubytovacie a gastronomické zariadenia v Chorvátsku sú pre pandémiu nového koronavírusu zatvorené od 19. marca. Pôvodne malo zatvorenie trvať jeden mesiac. Chorvátska vláda už v rámci balíka na zmiernenie následkov koronakrízy prijala aj niektoré opatrenia na pomoc cestovnému ruchu a pripravuje ďalšie.

Na cestový ruch pripadá takmer pätina chorvátskeho hrubého domáceho produktu (HDP). Vlaňajšok bol pre Chorvátsko s 20,7 milióna príjazdmi turistov a 108,6 milióna prenocovaniami rekordným rokom. Príjmy zo zahraničných turistov dosiahli podľa mediálnych správ 10,5 miliardy eur. (tasr)

Zdieľať

Automobilky Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlú na nútenú dovolenku 20-tisíc japonských zamestnancov. Dôvodom je znižovanie výroby pre koronavírus, šírenie nákazy totiž narušilo dodávateľské reťazce a prudko znížilo dopyt. (čtk, kjódó)

Zdieľať

Globálny dlh naprieč všetkými sektormi vlani stúpol na rekordných 255 biliónov dolárov a prekonal 322 percent HDP. Oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšil o rekordných viac než 10 biliónov dolárov.

Uviedol to Inštitút pre medzinárodné financie (IIF).

IIF tiež upozornil, že globálne emisie štátnych dlhopisov v marci stúpli na rekordných 2,1 bilióna dolárov. Je to viac než dvojnásobok oproti priemeru z rokov 2017 až 2019. Vlády sa ponáhľali, aby získali finančné prostriedky na boj s pandémiou choroby COVID-19.

V pomere k HDP sa dlh v porovnaní s rokom 2008, keď sa začala finančná kríza, zvýšil o 40 percentných bodov, upozornil IIF. Podľa scenára, ktorý počíta s tým, že pôžičky vlád sa tento rok zdvojnásobia a globálne HDP klesne o tri percentá, by úroveň zadlženia na konci tohto roka mohla stúpnuť na 342 percent, dodal riaditeľ IIF Emre Tiftik.

Pre neistotu vzhľadom na rozsah a trvanie pandémie je síce podľa neho zložité urobiť presnejší odhad, isté však je, že dlh prudko porastie, pretože fiškálne reakcie na COVID-19 sú už v plnom prúde.

Vlani rástol aj dlh v rozvíjajúcich sa krajinách, a to o 3,4 bilióna USD na viac než 71 biliónov USD. To zodpovedá rekordným 220 percentám HDP. Ešte v roku 2007 dlh rozvíjajúcich sa krajín predstavoval 147 percent HDP, napísala agentúra Reuters. (čtk)

Zdieľať

Poľsko dá viac ako 100 miliárd zlotých (22 miliárd eur) firmám na záchranu pracovných miest. Suma zodpovedá 4,5 % hrubého domáceho produktu Poľska. „Verím, že týmto spôsobom zachránime dva až štyri milióny pracovných miest,“ povedal premiér Mateusz Morawiecki. (čtk)

Zdieľať

Heineken, ktorý je druhým najväčším výrobcom piva a pôsobí aj na Slovensku, cíti negatívne dôsledky koronavírusu. Podľa agentúry Reuters však spoločnosť sľúbila, že tento rok nebude natrvalo prepúšťať zamestnancov.

Firma predpokladá, že objem predaja jej piva v prvom štvrťroku klesol o zhruba dve percentá, a varuje, že v druhom kvartáli budú negatívne dôsledky ešte výraznejšie.

Oznámila tiež, že pre koronavírus stiahla svoj výhľad na celý tento rok. „Prioritou Heinekenu v tomto veľmi namáhavom období je zabezpečiť zdravie a záujmy zamestnancov, zákazníkov a obchodných partnerov,“ tvrdí.

Okrem sľubu neprepúšťať natrvalo zamestnancov v neskoršom vyhlásení podľa agentúry Reuters sľúbila, že bude naďalej platiť dodávateľom podľa dohodnutých podmienok. Menších a zraniteľnejších dodávateľov dokonca plánuje podporiť tým, že im bude platiť v predstihu.

Na Slovensku je Heineken najväčším výrobcom piva, pivovar a sladovňu má v Hurbanove. (čtk, n)

Zdieľať

Organizátori mníchovského Oktoberfestu pokračujú v prípravách napriek pandémii koronavírusu. Odborníci a niektorí politici vyzývajú, aby bolo jesenné masové podujatie čo najskôr zrušené.

Pre koronavírus už sú odložené viaceré veľké akcie svetového významu. Nebude sa konať napríklad letná olympiáda v Tokiu, ktorá sa mala začať v júli, či novembrový klimatický samit v Glasgowe, píšu Financial Times.

„Šance na organizáciu masových podujatí typu Oktoberfest v roku 2020 sú nulové,“ tvrdí profesor virológie z Univerzity Halle-Wittenberg Alexander Kekulé.

Na dvojtýždňový Oktoberfest každoročne zavíta zhruba 6 miliónov návštevníkov. Keďže má globálny charakter, na jeho povolenie nestačí, aby bola pandémia pod kontrolou v Nemecku, ale prakticky na celom svete. Podľa Kekulého to do polovice septembra nehrozí.

Bavorskí hotelieri však naďalej prijímajú rezervácie a aj pivovarníci či miestni obyvatelia počítajú s tým, že pivný veľtrh sa uskutoční. Mníchovská radnica plánuje o ňom definitívne rozhodnúť na prelome mája a júna.

Oktoberfest sa koná od roku 1810. Zrušený bol 24-krát, z toho dva ročníky 1854 a 1873 z dôvodu epidémie cholery.

Zdieľať

Používatelia v USA aj v Európe hlásia výpadky služby Gmail. Niektorí majú problém prihlásiť sa do svojej schránky, spomalené môže byť aj doručovanie e-mailov, informuje web Downdetector.com. Problémy s Gmailom sa prejavili aj na Slovensku, zatiaľ nie je jasné, čo ich spôsobilo a kedy budú odstránené.

Počet hlásených výpadkov na downdetector.com
Počet hlásených výpadkov na downdetector.com
Zdieľať

Bizniscentrá žiadajú pre pandémiu koronavírusu ďalšie zmeny v Zákonníku práce. Chcú napríklad, aby bolo možné naraz pracovať z domu a poberať ošetrovné, a taktiež odklad odvodov do poisťovní o tri mesiace.

Čo žiada AmCham Business Service Center Forum (BSCF)

 • oddeliť v Zákonníku práce prácu z domu (home office) od domáckej práce a telepráce, odstrániť povinnosť zabezpečiť pri práci z domu rovnaké podmienky na výkon práce ako v priestoroch zamestnávateľa;
 • súbeh práce z domu a poberania OČR (ošetrovného) v pomere 50 : 50, teda zamestnanec s polovičným platom by poberal polovicu OČR;
 • spružnenie a rozšírenie začatia a skončenia pracovného pomeru, flexibilných foriem zamestnávania, organizácie pracovného času, nastavenia sociálnej politiky zamestnávateľa a kolektívno-právnych vzťahov;
 • odklad odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní o tri mesiace pre všetky skupiny zamestnancov vrátane skrátených úväzkov a dohodárov. Odvody by firmy potom mali na základe splátkového kalendára zaplatiť do roka od skončenia krízy. Od vlády chcú záruku, aby odloženie platieb nemalo vplyv na vyplácanie podpory v nezamestnanosti či prístupu k zdravotnej starostlivosti.

BSCF hovorí, že centrá podnikových služieb predstavujú po automobilovom a elektrotechnickom priemysle tretie najväčšie odvetvie, ktoré na Slovensku priamo zamestnáva celkovo viac ako 37-tisíc ľudí. (tasr, n)

Zdieľať

Poisťovne si lámu hlavu, ako spraviť odklad odvodov. Medzičasom vláda chystá ďalšie zmeny a odpúšťanie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa riešia, ako uplatniť odklad odvodov za marec pre podnikateľov s prepadom tržieb. Sociálna poisťovňa napríklad upozorňuje, že zatiaľ nemôže prijímať doklady o splnení podmienky.

Zdieľať

Svetový obchod s tovarom tento rok klesne o 13 až 32 percent, pokles teda bude oveľa prudší ako počas finančnej krízy pred desiatimi rokmi. V budúcom roku sa obchod pravdepodobne zotaví, uviedla vo svojom výhľade Svetová obchodná organizácia (WTO).

Služby nie sú do výhľadu zahrnuté, WTO však odhaduje, že obchod so službami bude koronavírusom najhoršie zasiahnutý. Dôvodom sú obmedzenia v doprave a v cestovaní.

Rozpätie odhadu tohtoročného poklesu je pomerne široké, podľa WTO je totiž stále neisté, aké ekonomické dôsledky bude mať kríza. (čtk)

Zdieľať

Nemecké ministerstvo zahraničia nariadilo zamestnancom, aby obmedzili používanie videokonferenčnej platformy Zoom. Považuje ju za príliš rizikovú vzhľadom na jej slabiny v oblasti bezpečnosti a ochrany dát.

Rezort diplomacie sa vyslovil proti Zoomu v internom dokumente, ktorý rozoslal zamestnancom, píše Reuters.

Ministerstvo nevydalo striktný zákaz, pretože Zoom využíva na komunikáciu na diaľku množstvo jeho zahraničných partnerov. Zamestnanci môžu aplikáciu používať na pracovné účely, no iba v nevyhnutných prípadoch a na súkromných počítačoch.

Popularita videokonferencií prostredníctvom Zoomu v poslednom období prudko stúpla. Pomohli jej koronavírusové obmedzenia, pre ktoré zostalo mnoho ľudí na celom svete pracovať z domu a na komunikáciu využívajú online videoslužby.

Zdieľať

Eurokomisia sa s krajinami EÚ nezhodla na spoločnom pláne, ktorý by koordinoval rušenie opatrení zavedených v súvislosti s koronavírusom. Komisia chcela pôvodne prezentovať návrh stratégie ich uvoľňovania, po negatívnych reakciách časti krajín ho však najmenej o týždeň odložila.

K schváleniu pripravovaných odporúčaní sa Brusel plánuje vrátiť  „v blízkej budúcnosti“ po Veľkej noci.

Čo má eurokomisia v úmysle:

Šéfka EK Ursula von der Leyenová chcela dnes prezentovať návrh „cestovnej mapy“ so všeobecnými odporúčaniami pre ústup od jednotlivých koronavírusových obmedzení.

„Členské krajiny sú v rôznych štádiách boja s koronavírusom… Po kontaktoch so štátmi a ďalšou reflexiou sme dospeli k záveru, že potrebujeme trochu viac času,“ vyhlásil hovorca EK Eric Mamer.

Prečo treba viac času:

Podľa eurokomisie je dôležité poskytnúť krajinám návod na koordinované uvoľňovanie reštrikcií, no nechce naznačovať, že opatrenia by mali v nasledujúcich dňoch začať rušiť ťažko zasiahnuté štáty.

Česko, Rakúsko či Dánsko už oznámili, že začnú postupne upúšťať od niektorých čiastkových obmedzení, krajiny ako Taliansko, Španielsko či Francúzsko zatiaľ akékoľvek úľavy vylučujú.

EK zobrala na vedomie, že pripravovaný plán musí brať do úvahy rôznu situáciu v jednotlivých krajinách a rozdielne kapacity ich zdravotníckych systémov. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať