Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Je dobré sporiť si teraz 100 eur, jednorazovo investovať 3000 alebo radšej nerobiť nič? Odpovedajú 4 odborníci

Burza v Šanghaji. Foto - TASR/AP
Burza v Šanghaji. Foto – TASR/AP

Prepady na svetových trhoch počas šírenia koronavírusu môžu vyvolávať otázky, ako sporiť, investovať alebo čo urobiť s investovanými prostriedkami. Denník E položil štyrom odborníkom tieto otázky:

1. Ak si pravidelne sporím, mal by som radšej mesačnú platbu odložiť a prečkať toto obdobie, alebo čo mám robiť? Je rozumné teraz si radšej o tých povedzme 100 eur navýšiť svoju finančnú rezervu?

2. Je vhodné začať si teraz pravidelne sporiť, respektíve investovať?

3. Straty na finančných trhoch postihnú aj druhý pilier. Je teraz rozumné naďalej si sporiť v indexových alebo akciových fondoch? Mal by sporiteľ svoj majetok na dôchodkovom účte radšej presunúť do dlhopisových fondov a do indexových posielať len nové príspevky? Ako je lepšie teraz uvažovať?

Odpovedajú:

Pavel Škriniar, ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave;

Michal Nalevanko, finančník a šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy;

Michal Mešťan, ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk;

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied.

 

1. Ak si pravidelne sporím, mal by som radšej mesačnú platbu odložiť a prečkať obdobie poklesov na trhoch, alebo čo mám robiť? Je rozumné teraz si radšej o tých povedzme 100 eur navýšiť svoju finančnú rezervu?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Ak položíme pred bežného človeka graf vývoja indexu a opýtame sa ho, kedy je podľa neho výhodné nakupovať a kedy predávať, nemá problém správne zodpovedať otázku. Teraz je obdobie nákupov. Ako dlho bude trvať a nebude už výhodnejšie? Neviem. Ale každý pokles o 10 % znamená o jeden pádny dôvod navyše, aby človek investoval.

 

Michal Nalevanko 

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Začnem netypicky od konca. Ak sa totiž niekto rozhodne pre investovanie, mal by už mať vyriešenú otázku finančnej rezervy. Najhorší scenár, ktorý sa môže stať, je ten, že človek si začne tvoriť úspory, investovať ich na nasledujúcich 20 – 30 rokov, no pokazí sa mu chladnička a bude musieť siahnuť na svoje investície, pretože nemá žiadnu rezervu.

Pravidelné investovanie je stratégia, pri ktorej nie je dôležité, čo sa práve na trhoch deje. Tí, ktorí ju používajú, preto nemusia správy o výkyvoch trhov ani sledovať.

Je pravdou, že výkyvy na akciových trhoch sú v posledných týždňoch nevídane vysoké, a rozumiem tomu, že podvedome takéto dianie vyvoláva potrebu zareagovať. Ale mimoriadny bol napríklad aj minulý rok, kedy ceny akcií vzrástli o 30 %. Ak nebol vtedy dôvod meniť stratégiu, nie je dôvod ani teraz.

Súčasné turbulencie na trhu ukazujú, že pri investovaní nie je ľahké dodržiavať ani len jednoduché stratégie, akou je napríklad pravidelné investovanie. Intuitívne tušíme, že by bolo lepšie počkať si na lepšie časy, prečkať ťažké obdobie.

Nikto však nedokáže povedať, že najhoršie je už za nami a trhy pôjdu už len nahor. Investovanie nie je procesom, v ktorom víťazia tí, ktorí sú múdrejší, inteligentnejší alebo bystrejší ako všetci ostatní. Víťazmi v ňom sú tí, ktorí sa dopustia najmenšieho počtu chýb. Snaha o predpovedanie budúcnosti takouto chybou je.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Ak si človek sporí pravidelne 50 alebo 100 eur, platí, že keď trhy budú padať, bude nakupovať lacnejšie. V tomto prípade môže ďalej pokračovať. Ak má niekto trebárs 3000 eur na účte a povie si, že chce peniaze teraz investovať, tak určite nie je správna doba, lebo trhy teraz klesajú.

Pandémia koronavírusu ohrozuje výrobnú sféru a riziko je, že trhy môžu ísť ešte dole. Jednorazovú investíciu by som v takom období neodporúčal.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Nemyslím si, že teraz je nejaké zvláštne obdobie, aby ste si začali alebo prestali sporiť, alebo odsúvali platbu. Výhodou pravidelného sporenia je práve to, že zmažete také výkyvy, ako sú teraz. Pre investora, ktorý má nejaký cieľ, chce si niečo nasporiť, teraz žiadna zvláštna situácia nenastala.

Opakujem – pre pravidelného investora. Nie pre ľudí, ktorí majú veľa peňazí a chcú špekulovať, že teraz lacno kúpia a potom draho predajú.

 

2. Je vhodné začať si teraz pravidelne sporiť, respektíve investovať?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Oplatí sa kupovať veci v akcii? Kto chce platiť plnú cenu, nech si počká na jej koniec. Ja uprednostňujem cenovo zvýhodnené nákupy. Pokles cien indexov neuberá na ich kvalite.

 

Michal Nalevanko

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Ideálny moment bol pred desiatimi rokmi, druhý ideálny je dnes. Môže to znieť ako klišé, ale pri investovaní je najdôležitejšie začať čo najskôr. Neodkladať to na budúcnosť.

Ak by niekto odložil začiatok investovania napríklad o päť rokov, nielenže si dobrovoľne skracuje vlastný investičný horizont a zvyšuje tým riziko straty, ale na trhoch takýmto rozhodnutím nechá pracovať len časť svojich úspor.

Ak by ste dnes s investovaním začali a trhy naďalej pokračovali v prudkom páde, straty sa dotknú len malej časti peňazí, ktoré v nasledujúcich rokoch ešte budete investovať. Pravidelné investovanie navyše zmierňuje výkyvy vašej investície, takže vývoj jej hodnoty nie je zďaleka taký dramatický ako krivky akciových indexov.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Ak chcete začať pravidelne sporiť povedzme 50 či 100 eur každý mesiac, urobte tak. Trhy síce padajú, ale pre vás to znamená možnosť kupovať lacnejšie. Ak by ste chceli investovať jednorazovo, tak určite by som sa vyhol akciovým trhom v súčasnosti a skôr by som túto investíciu odložil na neskôr.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Platí, čo som povedal vyššie. Vždy treba sporiť. Práve pravidelné sporenie je to, čo vymaže dlhodobé výkyvy, a vôbec sa netreba pozerať na to, či teraz sú trhy vysoko alebo nízko, to by bola špekulácia.

 

3. Straty na finančných trhoch postihnú aj druhý pilier. Je teraz rozumné naďalej si sporiť v indexových alebo akciových fondoch? Mal by sporiteľ svoj majetok na dôchodkovom účte radšej presunúť do dlhopisových fondov a do indexových posielať len nové príspevky? Ako je lepšie teraz uvažovať?

Pavel Škriniar

ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave

Ak je dôvodom sporenia v garantovanom fonde obava z poklesu hodnoty dôchodkových úspor, tak teraz je ten správny moment vážne pouvažovať nad presunom aspoň ich časti do negarantovaného fondu. Nové príspevky by mali smerovať iba do negarantovaného.

 

Michal Nalevanko

šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Voľba vhodného dôchodkového fondu závisí primárne od veku sporiteľa, ten určuje jeho investičný horizont. Nie to, či trhy momentálne padajú v panike alebo ich nahor ženie šialená hystéria.

Druhý pilier je v podstate stratégiou pravidelného investovania. Špekulovať, či by teraz nebolo vhodnejšie prestúpiť do garantovaných fondov, je snahou predpovedať budúcnosť, o ktorej sa domnievame, že nebude dobrá. Je to jedna z najčastejších chýb, ktorých sa ako ľudia pri investovaní dopúšťame. Neodporúčam ju opakovať nikomu.

 

Michal Mešťan

ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk

Sporitelia v druhom pilieri už v poslednom období nemali mať svoje úspory v indexových fondoch. V súčasnej situácii by z ich strany bolo rozumné, keby presunuli svoje existujúce úspory z indexových do dlhopisových fondov a všetky nové príspevky, ktoré im budú prichádzať na ich osobné dôchodkové účty, by mali nechať v indexových fondoch.

Tí, ktorí nepristúpili k tomuto kroku, už musia akceptovať existujúce straty. Nikto nevie predpokladať, čo sa stane zajtra alebo o týždeň, no nemali by váhať a ten presun by mali urobiť teraz. Situáciu v súvislosti s koronavírusom zďaleka nemáme pod kontrolou, preto je možné očakávať ešte ďalšie prepady na finančných trhoch.

Je lepšie čím skôr sa dostať do bezpečnejších vôd a prečkať obdobie strát. Platí to aj o treťom pilieri.

 

Vladimír Baláž

ekonóm Slovenskej akadémie vied

Nemyslím si, že druhý pilier má perspektívu. Teraz sa veľmi zmenili podmienky v prvom pilieri. Druhý pilier je len komplementárny k tomu prvému, je súčasť základného dôchodkového poistenia. Keď odvádzate peniaze do druhého piliera, menej platíte do piliera prvého.

Vláda nastavila minimálny dôchodok v prvom pilieri veľmi luxusne, tak prečo by ste sa trápili s druhým pilierom, kde nemáte zaručený doživotný dôchodok, ktorý bude indexovaný a budete z neho platiť pravidelne elektrinu.

Raz to ľuďom dôjde, že teraz nie je výhodné byť v druhom pilieri, a to preto, že prvý pilier je teraz nastavený veľmi luxusne. O to viac, keď ešte prezidentka podpísala 13. dôchodok. Nárok na 13. dôchodok z druhého piliera nemáte. To, čo hovorím, je odporúčanie pre tých, čo nie sú v druhom pilieri. Tým, čo v ňom sú, to môže byť jedno, už nemajú čo stratiť.

Druhý pilier nie je udržateľný a skôr či neskôr bude musieť vláda pristúpiť k tomu, čo urobili v Poľsku a Maďarsku, to znamená, znárodniť druhý pilier. Urobili to tam z tých istých dôvodov, lebo by im narástol prudko dlh.

Nevravím, že sa mi to páči, ale vládu k tomu dovedie situácia, v akej budú verejné financie, veď výdavky v prvom pilieri budú rásť obrovským spôsobom.

Tento text si čitatelia môžu prečítať vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá ho pre vás odomkla.

Dnes na DennikE.sk

Žilinská Kia je bližšie k výrobe elektromobilov, najprv však zrejme príde nový Sportage

Nové logo značky Kia. Foto – CarBuzz
Nové logo značky Kia. Foto – CarBuzz

Žilinská Kia je bližšie k výrobe elektromobilov, najprv však zrejme príde nový Sportage. Nová stratégia značky Kia znamená pre žilinskú automobilku väčšiu pravdepodobnosť produkcie elektromobilu, hoci tento rok to ešte určite nebude.

Prečo všetci v Európe šetria, len slovenskí spotrebitelia míňajú v kríze viac? Úprimne, neviem, hovorí šéf výskumu NBS

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobré leto nie je optimistický scenár, ale realistický, hovorí šéf výskumu NBS Martin Šuster o tom, kedy bude lepšie. „Dúfam, že v lete už budeme dovolenkovať aspoň na Slovensku. Dovtedy budú vysoko rizikové skupiny zaočkované. Leto navyše vírus spomalí, keďže aj koronavírus je sezónny.“

Minúta po minúte

Nemecký farmaceutický gigant Bayer skúma, či môže pomôcť firme CureVac vyrábať a nielen vyvíjať vakcínu proti covidu. Riaditeľ Bayeru Werner Baumann povedal, že pritom „nejde primárne o finančné dôvody, ale o čo najrýchlejšie sprístupnenie vakcíny“.

Bayer tento mesiac súhlasil s tým, že pomôže nemeckej spoločnosti CureVac s vývojom jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá je už v neskorom štádiu klinických štúdií a ešte nebola schválená.

Koncern, ktorý okrem iného vyrába aj lieky, teraz „intenzívne skúma“, či môže rozšíriť túto spoluprácu z vývoja aj na výrobu vakcíny pre CureVac, povedal Baumann.

„Vďaka našej výrobnej sieti v Nemecku a USA a tomu zodpovedajúcim dodacím lehotám by sme boli v zásade schopní vyrábať vakcíny vo väčšom množstve,“ vyhlásil.

Prečo je to dôležité: Na celom svete sa už začalo s očkovaním proti ochoreniu, a hoci sa pritom používajú rôzne vakcíny, mnoho krajín tvrdí, že ich schopnosť dostať nový koronavírus pod kontrolu je obmedzená pre nižšie objemy dodávok vakcín oproti tým, aké očakávali.

V piatok (15. 1.) americký výrobca liekov Pfizer oznámil, že dôjde k dočasnému spomaleniu dodávok vakcíny, ktorú vyvinul s nemeckým partnerom BioNTech, v dôsledku zmien vo výrobných procesoch zacielených na zvýšenie produkcie.

Veľa bánk v eurozóne podceňuje budúce straty z nesplácaných úverov, varuje člen Rady guvernérov ECB Jannis Stournaras. Problém bude podľa neho najmä s klientmi, ktorí v súčasnosti využívajú odklad splátok.

  • Ďalšia vlna pandémie a nové kolo reštriktívnych opatrení v celej Európe by mohli podľa guvernéra gréckej centrálnej banky viesť k dlhšej a hlbšej recesii spojenej s vlnou firemných bankrotov, rastom zlyhaných úverov a stratou pracovných miest, poznamenal.
  • Stournaras uviedol, že nízke úrokové sadzby spolu s pomalým hospodárskym oživením predstavujú pre európske banky veľkú výzvu „s jasnými dôsledkami na ich základnú ziskovosť a kapacitu generovať kapitál“.

Talianska vláda sa pokúsi požičať si ďalších 32 miliárd eur (zhruba 2 % HDP) na pomoc firmám, ktoré poškodili obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré kabinet vydal v noci z piatka na sobotu po skončení zasadnutia. Parlament musí túto novú pomoc schváliť, ale napriek politickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie vlády, sa to považuje za formalitu.

Ako zle je na tom Taliansko:

  • Talianska centrálna banka v piatok vo štvrťročnej správe skonštatovala, že ekonomika sa na úroveň pred pandémiou nevráti pred rokom 2023.
  • Podľa odhadov banky by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Talianska tento rok zvýšiť o 3,5 % po poklese o 9,2 % v roku 2020 a v roku 2023 očakáva jeho rast o 2,3 %.
  • Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil. Oficiálne údaje zo začiatku januára naznačujú, že v 3. štvrťroku 2020 sa rozpočtový deficit vyšplhal na 9,4 % HDP, čo bol strmý nárast z 2,2 % HDP v rovnakom období 2019.
  • Taliansko však patrí medzi hlavných príjemcov pomoci z obrovského fondu obnovy Európskej únie a očakáva pôžičky a granty v hodnote približne 220 miliárd eur. (tasr)

Premiér Matovič hovorí, že za čudné výsledky testovania v Harmanci môžu zlé testy. „V Harmanci testovali testami Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní, ktoré majú chybovosť pri určení falošnej pozitivity 0,32 % (podľa výrobcu) … a 0,05 % podľa testovania v Trenčíne = t. j. z 10 000 testovaných bolo chybne za pozitívnych označených 5 ľudí.“

Ukrajina zvažuje obnovenie výroby nákladných lietadiel Antonov-74. Chce ich dodať ozbrojeným zložkám. Lietadlo je schopné uletieť 4 600 kilometrov rýchlosťou 560 kilometrov za hodinu.

V rokoch 1985 až 2004 vyrobili 62 týchto lietadiel.

Ukrajina je aj konštruktérom najväčšieho dopravného lietadla na svete An-225.

V posledných rokoch však výrobu takmer zastavili pre vážnu ekonomickú krízu a prerušenie vzťahov s Ruskom, kde sa vyrábala významná časť komponentov. (čtk)

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler (FCA) a francúzska PSA v sobotu oficiálne dokončili dlho očakávané spojenie. Vzniká tak firma Stellantis, ktorá je štvrtým najväčším výrobcom áut na svete.

Automobilky to oznámili cez spoločné vyhlásenie. V pondelok sa s akciami firmy začne obchodovať na burzách v Miláne a Paríži, v utorok v New Yorku.

Nová firma má 14 značiek áut, ročne by mala predať viac než osem miliónov vozidiel a zamestnávať viac ako 400 000 ľudí. Spoločnosti sa na fúzii v hodnote viac než 50 miliárd dolárov dohodli koncom roka 2019. (čtk)

V Harmanci našli antigénové testy 46 percent pozitívnych a PCR nula. Ako sa to stalo?

Ilustračné foto TASR
Ilustračné foto TASR

Antigénové testovanie v harmaneckých papierňach zlyhalo – ukázalo nereálne vysokú, až 46-percentnú mieru nákazy. Následné PCR testy nenašli nákazu ani u jedného. Verejné orgány aj iní odborníci to hodnotia ako anomáliu, ktorá nesmie poškodiť dôveru v testovanie.

Počet pozitívnych prípadov v druhom kole testovania v nitrianskom Jaguari a u jeho dodávateľov klesol o viac ako polovicu. Zo všetkých 4283 vykonaných testov vyšli testy pozitívne u 34 osôb.

To predstavuje 0,79 percenta, teda v porovnaní s minulým týždňom pokles o viac ako polovicu.

Samotná automobilka zaznamenala 12 osôb s pozitívnym výsledkom testu, teda 0,57 percenta zamestnancov, a dodávateľské firmy 22 osôb s pozitívnym výsledkom, teda 1,02 percenta.

V nitrianskom okrese prebieha druhé kolo testovania. Nitrianska automobilka Jaguar Land Rover začala testovať už vo štvrtok 14. januára a testovanie ukončila v piatok o 22:30. Celkovo sa ho zúčastnilo 4 283 zamestnancov Jaguar Land Rover Slovakia a dodávateľských firiem, ktoré vykonávajú činnosť priamo v areáli.

Služba WhatsApp o tri mesiace predĺžila používateľom lehotu, dokedy musia odsúhlasiť nové pravidlá na ochranu osobných údajov. Doteraz tak mali urobiť do 8. februára, v piatok firma uviedla, že im dá čas do 15. mája.

Naďalej platí, že ak používateľ nové pravidlá neodsúhlasí, nebude už môcť WhatsApp používať. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať