Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako sa vyberajú riaditelia nemocníc? Ich konkurencia nespĺňa pravidlá

Do niektorých nemocníc si treba doniesť aj príbor. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Do niektorých nemocníc si treba doniesť aj príbor. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo zdravotníctva vyberalo v poslednom čase piatich riaditeľov do svojich nemocníc. Okrem víťazov nikto nesplnil podmienky, ktoré stanovilo.

Šéfa Fakultnej nemocnice v Trnave Martina Tabačeka odvolal minister zdravotníctva Viliam Čislák, lebo porušil zákon. Nevypýtal si totiž povolenie, keď išiel uzavrieť zmluvu na desať rokov na dodávku jedla do nemocnice.

Po odvolaní poveril minister riadením nemocnice jeho námestníka – Martina Neštického. Do výberového konania, ktoré vyhlásilo ministerstvo, sa spolu s ním prihlásili traja uchádzači. Ani jeden z konkurentov povereného riaditeľa však nesplnil podmienky.

Rovnako to bolo aj v iných nemocniciach, kde ministerstvo hľadalo riaditeľov. Spolu štát vyberal riaditeľov piatich svojich zariadení, ani v jednom z nich nikto okrem víťazov nesplnil podmienky.

Na otázku, ako si ministerstvo vysvetľuje, že nik okrem víťaza nevyhovel ich kritériám, neodpovedalo.

K pochybeniu nedošlo?

„Je zvláštne, že sa stal novým riaditeľom nemocnice v Trnave človek, ktorý na sporný tender v tamojšej nemocnici dozeral z pozície ekonomického námestníka,“ hodnotí postup analytička Transparency International Zuzana Dančíková.

Trnavská nemocnica sa bráni. Na otázku, či je v priadku, že sa novým riaditeľom stal bývalý námestník, ktorý o zmluvách na stravu musel vedieť, napísala, že „v tejto veci nebolo konštatované pochybenie a už vôbec nie pochybenie riaditeľa Fakultnej nemocnice Trnava“.

Podľa Dančíkovej je škoda, že ministerstvo nepredstavilo širokej verejnosti analýzu výhodnosti stravovacích tendrov a neobhájilo ju. „Okolo výhodnosti tendrov tak stále zostávajú otázniky,“ dodala.

Ministerstvo by malo podľa nej odôvodniť aj svoj výber riaditeľov. Ukázať, aké boli kritériá a ako jednotliví kandidáti obstáli v ich plnení. Tiež by mali ministerskí úradníci povedať, kto sedel vo výberových komisiách.

V komisii aj kolegovia

A kto rozhodoval o výbere nových riaditeľov? V komisii, ktorá o nich rozhodovala, sedeli ľudia z ministerstva zdravotníctva a aj z nemocníc, do ktorých riaditeľa práve vyberali.

Predsedníčkou komisií bola vedúca služobného úradu ministerstva zdravotníctva Zuzana Kucerová, sedeli v nich aj štátny tajomník Mario Mikloši, generálna riaditeľka sekcie zdravia Eva Vivodová a generálny riaditeľ sekcie financovania Viktor Očkay.

Z nemocníc boli v komisiách často lekári či sestry, ale aj ľudia v manažérskych pozíciách. Napríklad v Trnave bol v komisii Peter Sýkora, ktorý je ekonomický námestník.

A aké boli podmienky? Podľa zverejneného oznámenia museli mať uchádzači o riaditeľský post vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa – teda titul magister či inžinier, aspoň päťročnú odbornú prax a byť občiansky a morálne bezúhonní.

Mali predložiť projekt stratégie rozvoja organizácie zameraný na „zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia, zefektívnenie chodu organizácie, zvýšenie efektívnosti vo využívaní finančných zdrojov, personálnu politiku, riešenie aktuálnych problémov, presné definovanie cieľa projektu a spôsobu na jeho dosiahnutie, perspektívy a spôsoby uplatnenia projektu v praxi“.

Rozhodol počet bodov

Očakávalo sa, aby nový riaditeľ poznal špecifiká manažmentu, zákony, ktoré sa týkajú zdravotníctva, a mal skúsenosti so stredným či s vrcholovým manažmentom v zdravotníctve.

Na otázku, ako ministerstvo hodnotí, že vždy splnil podmienky len víťaz, napísalo, že každý člen komisie dával uchádzačovi body. Vyhovel ten, kto mal viac ako 225 bodov, kto menej, nevyhovel.

K výberu riaditeľov sa nevyjadrujú ani jednotlivé nemocnice. „Adresujte otázky ministerstvu zdravotníctva. Fakultná nemocnica Trnava výberové konanie neorganizovala,“ napísala nemocnica, hoci v komisii sedel jej námestník.

Na ministerstvo odkázala aj Fakultná nemocnica v Trenčíne. „Informácie o mennom zostavení komisie sme nemali,“ tvrdili. V komisii sedel ich lekár Martin Zavřel. Na ministerstvo ako „organizátora“ sa odvolala aj banskobystrická nemocnica.

Bez politickej nominácie

Riaditeľ štátnych fakultných či univerzitných nemocníc by nemal byť politicky nominovaný, také nominácie tu nemajú opodstatnenie, hovorí analytik INEKO Dušan Zachar. „A preto by mali v súťaži vyberať na post riaditeľa človeka s takým vysokým odborným a morálnym kreditom, že by žiadnemu ministrovi zdravotníctva nenapadlo ho každé dva až štyri roky meniť,“ povedal.

Ak by takýto zámer ministerstvo malo, pravdepodobne by muselo konštatovať, že výberové konanie, kde „súťaží“ prakticky len jeden uchádzač a vo výberovej komisii sedia ľudia s konfliktmi záujmov a málo skutočne nezávislých osobností, je akciou s vopred známym scenárom a výsledkom, dodal. „Nepriznať si to je vodenie verejnosti za nos.“

Práve krátke pôsobenie riaditeľov štátnych nemocníc a s tým spojené ich pokrivené motivácie sú podľa neho jedným z faktorov zlého hospodárenia týchto zariadení.

Dnes na DennikE.sk

Jedinému väčšiemu východoslovenskému výrobcovi liekov stopla banka úver a dlhuje aj na odvodoch

Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Foto - TASR
Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Foto – TASR

Jediný väčší východoslovenský farmaceutický podnik Imuna Pharm Šarišské Michaľany dlhuje na odvodoch vyše 171-tisíc eur. Koronakríza podnik zasiahla uprostred novej investície do rozšírenia výroby infúznych roztokov. Majitelia firmy však veria, že ju udržia pri živote.

Minúta po minúte

Export luxusných SUV z Bratislavy do USA je ohrozený, Jaguar obviňuje Volkswagen z porušovania práv

Britský Jaguar Land Rover žiada blokovanie dovozu luxusných SUV koncernu Volkswagen do USA a tvrdí, že nemecký konkurent nelegálne používa jeho technológiu Terrain Response. Sťažnosť sa týka aj vozidiel, ktoré sa vyrábajú v Bratislave. Informáciu zverejnil portál hnonline.sk.

O čo ide:

 • Jaguar Land Rover (JLR) podal koncom minulého týždňa na americkú Komisiu pre medzinárodný obchod sťažnosť, že nemecký konkurent nelegálne používa jeho technológiu na rozoznávanie ciest a terénu, ktorá nerovnosti následne kompenzuje.
 • Briti, resp. ich indický akcionár Tata Motors, tvrdia, že tento systém je kľúčovým prvkom najmä vo vozidlách Jaguar F-Pace a Land Rover Discovery a je chránený patentom.
 • Podľa sťažnosti sú systémom nelegálne vybavené aj luxusné modely Lamborghini Urus, Audi A6 Allroad, e-tron, Q5, Q7 a Q8 a rovnako aj Volkswagen Touareg, Tiguan a Porsche Cayenne.

Prečo je to dôležité: 

 • Volkswagen už v roku 2015 vážne poškodil emisný škandál známy ako „dieselgate“, ktorý prepukol práve na trhu USA.
 • Do USA smeruje 17 percent produkcie koncernu VW predstavujúcich hodnotu 43 miliárd dolárov, ide o takmer 700-tisíc najmä luxusných vozidiel.
 • Pre bratislavský Volkswagen je USA tretím najdôležitejším trhom s podielom 12 %, modely Porsche Cayenne, VW Touareg, Audi Q7 a Q8 sa vyrábajú len v Bratislave.
 • Komisia pre medzinárodný obchod, ktorá vyšetruje sťažnosti na nekalé obchodné praktiky a porušovanie práv z duševného vlastníctva, síce nemôže ukladať pokuty a rozhodovať o finančných kompenzáciách, môže však zablokovať dovoz výrobkov, ktoré porušujú obchodné pravidlá, do USA.
 • Majitelia patentov sa na túto inštitúciu podľa médií obracajú radšej ako na súdy, pretože komisia je vo vyšetrovaní rýchlejšia. Verdikt sa očakáva v priebehu nasledujúcich 15 až 18 mesiacov.
 • Hnonline cituje finančného analytika Capital Markets Adama Hrdličku, podľa ktorého by v prípade úspechu Britov so sťažnosťou slovenská fabrika mohla utrpieť „na určitý čas“, spoločnosť by sa totiž zrejme zamerala na posilnenie vývozu do Číny a západnej Európy.

Nálada podnikateľov v Nemecku sa v novembri zhoršila druhý mesiac za sebou. Jej index klesol na 90,7 z októbrových 92,5 bodu, informoval inštitút Ifo. Výsledky naznačujú, že najväčšia európska ekonomika v 4. kvartáli môže opäť klesnúť.

Výhľad ekonomiky negatívne ovplyvňuje čiastočná uzávera zavedená z dôvodu ďalšej vlny pandémie. Index podnikateľskej nálady do októbra rástol päť mesiacov bez prerušenia.

„Zvýšila sa obchodná neistota. Druhá vlna koronavírusu narušila obnovu hospodárstva,“ uviedol šéf Ifo Clemens Fuest.

Podľa konečnej správy spolkového štatistického úradu nemecký HDP sa v 3. štvrťroku zvýšil medzikvartálne o 8,5 %, čo je lepší výsledok, než naznačovali predbežné údaje. V prvých dvoch kvartáloch ekonomika klesla, zrazila ju pandémia.

Ekonómovia nečakajú, že nemecké hospodárstvo čoskoro doženie straty vzniknuté v dôsledku plošnej karantény zavedenej v novembri. Analytici odhadujú, že HDP tento rok klesne o 5,1 %, ministerstvo hospodárstva očakáva pokles o 5,5 %. (čtk, reuters)

Nemecký akciový index DAX sa rozšíri zo súčasných 30 na 40 firiem, zároveň sa sprísnia aj podmienky na zaradenie titulu do burzového ukazovateľa. K úpravám by malo dôjsť v 3. štvrťroku budúceho roka.

Firma Deutsche Börse, ktorá prevádzkuje akciovú burzu vo Frankfurte, informovala o plánovaných zmenách už v októbri, keď začala prieskum medzi investormi.

Úpravami reaguje na škandál okolo firmy Wirecard, ktorú v auguste vyradili z indexu DAX po jej účtovnom škandále. Nahradila ju v ňom donášková služba Delivery Hero, ktorá však čelila kritike pre jej stratové hospodárenie.

Čo sa zmení:

 • Do indexu DAX budú môcť byť zaradené iba firmy, ktoré vykázali prevádzkový zisk najmenej za dva posledné roky.
 • Rozšírenie indexu prispeje k jeho väčšej rôznorodosti. V súčasnosti v ňom dominujú automobilky a technologické firmy, po novom by mali pribudnúť napríklad aj výrobca parfumov Symrise či e-shop Zalando.
 • Viac firiem by malo lepšie reprezentovať najväčšiu európsku ekonomiku. Na porovnanie, v hlavnom indexe parížskej burzy CAC je 40 firiem a v prípade londýnskeho FTSE stovka spoločností.
 • K zmenám dôjde aj v rámci indexu MDAX. Počet firiem v ňom sa zredukuje na 50 zo súčasných 60. (tasr, reuters)

Eurokomisia nezaplatí Česku dotáciu v prepočte 3,8 milióna eur na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárni Penam. Štát peniaze firme z holdingu Agrofert vyplatil, podľa Bruselu projekt nebol inovatívny a dotáciu nemal dostať.

O definitívnom rozhodnutí EK informuje portál irozhlas.cz. Penam patrí Agrofertu od roku 2004. Jeho majiteľom bol český premiér Andrej Babiš, neskôr podnik vložil do zvereneckých fondov.

Ako rozhodoval Brusel

Podľa EK neinovatívnosť projektu Penamu potvrdili tri nezávislé posudky, ktoré sa spomínajú v rozbore ku konfliktu Babišových záujmov zaslanom v októbri do Prahy.

„Komisia naďalej trvá na tom, že projekt nemal byť zo strany českých orgánov vybraný a že je nespôsobilý na spolufinancovanie z Európskeho fondu pre regionálny rozvoj,“ uviedla EK.

Podľa EK majú české úrady projekt zrušiť. Ministerstvo priemyslu a obchodu prípad nepovažuje za uzavretý a chce preveriť možnosť ďalšieho postupu.

Prečo pekáreň nezaplatia

Pekáreň Zelená louka žiadala o eurodotáciu pre továreň neďaleko Prahy pred piatimi rokmi a len tesne prešla výberom ministerských úradníkov.

Projekt zdravších a chutnejších toastov bez konzervantov získal 65, respektíve 63 bodov, pričom minimum bolo 60. Penam teda získal peniaze na stavbu linky z českej štátnej pokladnice.

EK vlani v decembri vyhodnotila projekt inak. Podľa nezávislých expertov, ktorých oslovila, nebol inovatívny, a teda nesplnil hlavné kritérium výberu. Dali by mu maximálne 30 bodov. (čtk)

Šéf ÚVO Hlivák pripomenul, že vicepremiér Holý doteraz nezverejnil novelu zákona o verejnom obstarávaní. „Vicepremiér Holý totiž avizoval revolúciu, ktorá môže byť v rozpore s európskym právom.“

Hlivák vraví, že ide o návrhy, ktoré by zasiahli aj do kompetencií a fungovania ÚVO, a preto teraz úrad stagnuje pri legislatívnej príprave konceptu ÚVO ako národnej autority pre kontrolu eurofondových zákaziek.

Pripomína tiež, že Holý má na stole aj ich návrh zákona na otvorenú komunikáciu, „na základe ktorej štát buduje dôveru občanov“.

„Obávam sa, že nulová komunikácia a ticho okolo novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne vicepremiéra Štefana Holého vyvoláva neistotu v našej spoločnosti aj u partnerov v zahraničí,“ povedal Hlivák.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský zvolal tlačovku k šafáreniu vo výstavisku Agrokomplex za éry SNS. „Agrokomplex je ukážka úpadku prosperujúceho podniku. Obrovské prostriedky, ktoré boli doň vložené, vyšli navnivoč.“

Medziročný prepad návštevnosti hotelov, penziónov či ubytovní sa v septembri prehĺbil na 35,1 % z augustových 13,6 %. Chýbali najmä zahraniční návštevníci, aj domácich však bolo s výnimkou Žilinského kraja menej.

Čo hovoria štatistici

 • Počet strávených nocí v septembri medziročne klesol o 27,5 %.
 • Počet hostí v septembri sa priblížil úrovni septembra 2015.
 • Najmenej sa prepadol počet návštevníkov v Žilinskom kraji o 13,7 %.
 • Zahraničných návštevníkov bolo celkovo medziročne menej o 66,3 %, chýbali najmä v hoteloch v mestách.
 • Domácich návštevníkov ubudlo o 13,8 %, jedine Žilinský kraj mal viac ubytovaných domácich hostí ako vlani.
 • Za deväť mesiacov pokles počtu návštevníkov predstavuje 40 %.
Zdroj - Štatistický úrad SR
Zdroj – Štatistický úrad SR

Nemecká ekonomika v 3. štvrťroku rástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 8,5 %, oznámil v konečnej správe štatistický úrad. Je to výrazne viac, než sa očakávalo. V predbežnej správe v októbri uvádzali rast HDP o 8,2 %.

konečných údajov po sezónnom a cenovom očistení vyplýva, že nemecká ekonomika v 3. kvartáli dokázala dohnať časť prepadu, ktorý spôsobila pandémia covid-19. V druhom štvrťroku sa HDP prepadol o rekordných 9,8 %, v prvom ekonomika klesla o 1,9 %.

V medziročnom porovnaní ekonomika podľa cenovo i kalendárne očistených údajov v treťom štvrťroku klesla o 4 %. V prípade cenovo očistených údajov bol pokles 3,9 %.

K rastu výrazne prispela súkromná spotreba, ktorá oproti predchádzajúcemu kvartálu zaznamenala rast o 10,8 %. Výdavky spotrebiteľov o 0,8 % zvýšil aj štát. O 16,8 % vzrástli investície do strojného vybavenia a nákupu áut, naopak investície do stavebníctva sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku o dve percentá znížili.

Rast hlási aj zahraničný obchod – vývoz tovarov a služieb si oproti predchádzajúcim trom mesiacom pripísal prepad 18,1 %. Dovoz zaznamenal nárast o 9,1 %.

Aj napriek prudkému rastu v treťom štvrťroku však ekonómovia neočakávajú, že nemecké hospodárstvo straty rýchlo doženie, pretože v krajine bola od začiatku od novembra vyhlásená rozsiahla karanténa. Analytici odhadujú, že HDP sa tento rok prepadne o 5,1 %, zatiaľ čo minister hospodárstva Peter Altmaier vychádza z očakávaného poklesu o 5,5 %. (čtk)

Ceny ropy vzrástli na najvyššiu úroveň za takmer deväť mesiacov. Na jednej strane trhy podporili informácie o tretej sľubnej vakcíne proti covidu-19 a na druhej informácia o tom, že Joe Biden bude môcť začať s postupným preberaním moci.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dnes ráno dosiahla 46,60 dolára (39,16 eura) za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 54 centov.

Je to najvyššia cena Brentu od začiatku marca, než Saudská Arábia odštartovala s Ruskom cenovú vojnu, čo viedlo k prepadu cien komodity. (tasr)

Aerolínie Qantas plánujú od pasažierov medzinárodných letov žiadať očkovanie proti koronavírusu. Podľa šéfa spoločnosti bude vakcína „nevyhnutnosťou“ pre medzinárodné cestovanie. Ide o prvé veľké aerolínie, ktoré verejne predostreli možnosť odmietnuť cestujúcich, ktorí nebudú zaočkovaní proti covidu-19.

„Zvažujeme zmenu podmienok pre medzinárodných cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpia do lietadla,“ povedal Alan Joyce v televízii. Podľa neho sa tak stane hneď, ako sa tieto vakcíny stanú bežne dostupné.

Či sa bude táto zmena týkať aj domácich liniek, zatiaľ povedať nechcel.

Šéf aerolínií si takisto myslí, že k podobnému kroku sa uchýlia aj viaceré letecké spoločnosti. (čtk, current affair)

Richard Sulík vysvetľuje, prečo SaS nie je za ďalšie kolá celoplošného testovania. Strana podľa neho súhlasila s testovaním len počas Dušičiek. „Následne však nedošlo k otvoreniu reštaurácií či fitnescentier,“ povedal s tým, že teraz by malo byť na rade otváranie prevádzok, a nie ďalšie vlny testovania.

Sulíka mrzí, že Matovič „stoj čo stoj“ otvorenie prevádzok blokuje. (ta3)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať