Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Sulík: Necítim sa ako víťaz, Grécko je obeť záchranných opatrení

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Od začiatku ste boli proti eurovalu. Cítite sa teraz ako víťaz?

Necítim sa ako víťaz. Tento stav je veľmi zlý. Samozrejme, cítim sa ako potvrdený v tom, čo už päť rokov hovorím, že to len takto nejako mohlo dopadnúť. Určite to nie je pocit víťazstva, teraz budú tie problémy ešte väčšie.

Bol by teraz krach Grécka alebo jeho odchod z eurozóny horší ako vtedy?

Rozhodne áno. Keby vystúpili na jar v roku 2010, keď boli prvýkrát platobne neschopní, nemuselo by to prísť tak ďaleko. Ekonomický teror, ktorý vniesla eurozóna do Grécka, konkrétne trojka (Európska centrálna banka, Európska komisia, Medzinárodný menový fond), pomýlenými opatreniami výrazne poškodili grécku ekonomiku. Dá sa hovoriť o jej likvidácii. Nezamestnanosť sa zdvojnásobila, priemyselná produkcia je na úrovni 70-tych rokov, HDP klesol o štvrtinu a dlh stúpol. Sú to katastrofálne ukazovatele. Ukazujú, že cesta, ktorou sa záchrancovia rozhodli ísť, je nesprávna. Je malá nádej, že týmto referendom by tomu mohol byť aspoň koniec.

Nestáli peniaze v eurovale za to, že sa získal čas, aby sa zabránilo domino efektu, ktorý by mohol nastať?

Je to čistá hlúposť. Zriedkakedy som počul väčšiu hlúposť ako toto. Ak chce Európska centrálna banka zabrániť domino efektu, zaručí výkup dlhopisov, a to aj spravila v auguste 2012. To upokojilo finančné trhy a mohla to spraviť kedykoľvek. Oba eurovaly sú úplne zbytočné, finančné trhy neupokojili ani trochu. Čo tam pomôže nejaký smiešny euroval s pár stovkami miliárd eur, keď len dlh Talianska je asi dvetisíc miliárd.

Ako by ste riešili problém Grécka, keď sa hlasovalo o eurovale?

Neposlal by som tam ani cent, Grécko by muselo vyhlásiť platobnú neschopnosť. Potom by som s Gréckom začal jednať o opustení eurozóny. Tam by som im dal nejaké peniaze na cestu, aby pri prechode na drachmu mohli garantovať všetky platy obyvateľstva. Stálo by to odhadom do sto miliárd eur, asi tretinu dnešných nákladov, a problém by bol zo sveta. Dva roky by trvalo, kým by sa Grécko dostalo z najhoršieho von a dnes mohli mať niečo ako skromnú prosperitu.

Vtedy by sa odchod Grécka nemohol eurozóny výraznejšie dotknúť?

Jasné, že nie. Nedotkne sa ani teraz, ale to, čo napáchala trojka v Grécku, je ekonomická kriminalita. Zlikvidovali ich ekonomiku. Prispela k tomu aj grécka vláda, lebo hospodárstvo stojí päť mesiacov, ľudia neplatia dane, všetci čakajú, čo bude. Strašná neistota, investori sa už roky Grécku vyhýbajú. Prispelo to k tomu, že dnes je krajina na pokraji katastrofy, pred piatimi rokmi bola len na pokraji bankrotu.

Vidíte Grécko ako obeť?

Dnes je už Grécko obeť záchranných opatrení. To, čo vniesla trojka do Grécka, bol čistý ekonomický teror.

Priznal sa vám už nejaký politik, ktorý podporoval euroval, že to bola chyba?

Nie, nikto to ani robiť nebude. Minulý piatok som bol na európskom výbore v parlamente, kde napríklad Ivan Švejna (Most-Híd) povedal v podstate to, čo ja hovorím päť rokov, že už to takto ďalej nejde, že Grécko bude musieť eurozónu opustiť a bola to chyba. Napadlo mi, kde bol vtedy? Švejnu vnímam viac ako ekonóma než politika a vidieť, že ekonómovia začínajú meniť názor, keď vidia, že politika zachraňovania nikam nevedie a situáciu len zhoršuje.

Čo hovoríte na výrok ministra financií Petra Kažimíra, že odmietnutie reforiem Gréckom nemôže znamenať, že sa k peniazom dostanú ľahšie?

Súhlasím s tým, nemôže to znamenať. Riešenie nemalo byť im dávať peniaze. Euro ich ničí, je pre nich veľmi silné. Ako vidieť v demokracii, kde sú každé štyri roky nové voľby a môže kandidovať vo voľbách ktokoľvek, aj strana ako Syriza, tak nefunguje vnútorná devalvácia. Vedeli by to riešiť aj tak, že by zrazili všetky platy, dávky, dôchodky o 40 percent. Boli by opäť konkurencieschopní. V demokracii to nefunguje, a preto zostáva len vonkajšia devalvácia, že znehodnotia vlastnú menu, ale pri spoločnej mene to nie je možné. Euro je pre nich zničujúce a mali opustiť eurozónu. O tom mali byť rokovania pred piatimi rokmi a o tom musia byť aj teraz. Neničia ich dlhy, ale euro. Eurozóna by im dala nové pôžičky na staré dlhy, natiahli im splatnosti, znížili im úroky, to nie je problém. Zachraňovanie trojky je záchranná vesta z olova.

Prečo to teda robia a Grécko zachraňujú?

Vstupuje tam do hry ideológia a dogmy. Ideológia je vždy problematická, lebo potláča argumenty, napríklad ekonomické. Angela Merkelová vyhlásila, že záchrana Grécka nemá alternatívu, bez akýchkoľvek ekonomických argumentov a zohľadnení súvislostí. Všetci tomu prepadli a zachraňujú. Ekonomika sa nebude písať na názor Merkelovej, Schulza, Junckera, ktorí si myslia, že rozkážu vetru a dažďu. Nemôžu povedať „prepáčte, mýlili sme sa, rozhádzali sme miliardy z vašich daní.“ Skončili by. Donekonečna budú tvrdiť, že euroval bol dôležitý a eurozóna nebola vtedy pripravená a dnes je.

Predpokladáte, že Únia znovu ustúpi Grécku?

Nemôže si to dovoliť, na jeseň sú voľby v Španielsku. Pre Taliansko aj Španielsko by to bol veľmi zlý signál. Sú v slepej uličke. Predpokladám, že sa budú hádať, niekto bude chcieť zachraňovať, aby nestratili tvár, iní budú chcieť dotiahnuť odchod Grékov. Čo by povedali svojim voličom pri ďalšej podpore, keď sľúbili, že už ďalšia pomoc nebude? Myslím, že sa budú báť im poslať ďalšie peniaze a nechajú Grécko padnúť. Sú však stále v eurozóne a tam platia nejaké pravidlá, napríklad o zabezpečení dostatku peňazí pre občanov. Budú musieť vymyslieť aj to, ako by prípadne Grécko vystúpilo z eurozóny bez vystúpenia z Únie.

Postavíte kampaň SaS na hlasovaní o eurovale?

Nie, postavíme ju na programe ekonomických reforiem „Agenda 2020“, ktorý sme predstavili v piatok. Kampaň bude o posunutí Slovenska dopredu a nie donekonečna riešiť Grécko.

Išli by ste teraz na dovolenku do Grécka?

V týchto dňoch nie, môže tam byť vážny problém s peniazmi. Treba si zobrať hotovosť, čo zvyšuje kriminalitu, pri nedostatku palív nemusí premávať trajekt, neviete, ako môžu vypuknúť nepokoje, keď budú ešte zavreté banky. Najbližšie týždne by som tam nešiel, ale keď zavedú svoju menu a znormalizuje sa to, tak budúci rok bez problémov.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.