Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Štátnych bankrotov už boli desiatky, končili sa aj obeťami na životoch

Pred gréckou národnou bankou protestujú ľudia. Foto - TASR/AP
Pred gréckou národnou bankou protestujú ľudia. Foto – TASR/AP

Nie je to, ako keď skrachuje eseročka, ktorú vymažú z obchodného registra, odstránia jej názov z dverí a jej majiteľ si založí novú. Každý krach štátu je iný a na rozdiel od krachu firmy ho neriadia žiadne jasne dané pravidlá.

Keď skrachuje štát, často na to doplatia ako prví štátni zamestnanci, dôchodcovia a, samozrejme, veritelia, ktorí prídu o veľkú časť požičaných peňazí.

Štátnych bankrotov boli v histórii desiatky. Jednu z najväčších sérií bankrotov priniesli napoleonské vojny. Na začiatku 19. storočia zbankrotovalo Francúzsko, Švédsko, Dánsko, Holandsko a v roku 1811 aj Rakúsko-Uhorsko. Skrachovalo už aj Nemecko – v rokoch 1939 a 1948. Rekordérmi bankrotov sú Brazília, Čile a Ekvádor. Od začiatku 20. storočia skrachovali sedemkrát.

Argentína 2001: rabovanie a smrť

Bol to jeden z najväčších krachov našich čias. Nastal už v časoch bankomatov a elektronického bankovníctva. Argentína v roku 1998 upadla do hlbokej ekonomickej krízy, HDP krajiny klesol o 20 percent. Vinu na tom nieslo aj rozhodnutie pevne viazať miestne peso na dolár. Ten posilňoval a export z Argentíny výrazne zdražel, a tým aj klesol. Následná kríza spôsobila nárast nezamestnanosti a chudoby. Napätie v krajine sa vyhrotilo.
.

Z protestov v Argentíne sa stali násilnosti. TASR/AP
Z protestov v Argentíne sa stali násilnosti. TASR/AP

V porovnaní s dnešným Gréckom bola Argentína oveľa menej zadlžená. Štát si začal vo veľkom požičiavať od MMF, ktorý žiadal zníženie výdavkov. V krajine sa rozbehli masové protesty, rabovanie obchodov a bánk. Pri násilnostiach zahynulo okolo 40 ľudí.

Štát obmedzil výbery z bánk a zakázal odliv peňazí do zahraničia. Veľká časť investorov však stihla odísť. Ani zníženie dôchodkov a platov štátnych zamestnancov a zvýšenie daní nepomohlo odvrátiť bankrot, ku ktorému došlo na konci roka 2001. Mena oproti doláru štvornásobne oslabila, takže dlh v pesos štvornásobne stúpol a Argentína úplne stratila schopnosť splácať ho.

Ekonomika sa po bankrote do piatich rokov pomerne úspešne naštartovala, krajina si neskôr – hlavne v rokoch 2003 až 2007 – s veriteľmi vyrokovala výhodnejšie podmienky. Veritelia prišli zhruba o tri štvrtiny požičaných peňazí. Argentína ešte stále všetky svoje dlhy nesplatila a aj v roku 2014 sa špekulovalo, či pre vysoký dlh, najmä voči Nemecku, nezbankrotuje opäť.

Rusko 1998: zrútilo sa za niekoľko dní

Bankrot Ruska za úradovania Borisa Jeľcina v roku 1998 pomohla spustiť ázijská finančná kríza. Ceny ropy klesli v priebehu roka z vyše 26 asi na 11 dolárov za barel a výrazne znížili príjmy štátnej kasy. Jeľcinova vláda dovtedy urobila len málo reforiem a ťahala za sebou finančnú záťaž z prvej čečenskej vojny.

Boris Jeľcin krízu nezvládol. Foto - TASR/AP
Boris Jeľcin krízu nezvládol. Foto – TASR/AP

Nasledoval odchod investorov z krajiny, hromadný predaj ruských akcií a dlhopisov, špekulatívne útoky na rubeľ a zúfalé pokusy centrálnej banky ochrániť menu. Akciový trh sa zrútil a zrútil sa aj rubeľ, ktorý stratil oproti doláru polovicu hodnoty. Krajinu pred bankrotom nezachránili ani pôžičky MMF. Nasledovala obrovská inflácia, prepad hospodárstva a neschopnosť štátu vyplácať mzdy a dôchodky. Štát vyhlásil bankrot.

Nebol to prvý bankrot Ruska – krajina prestala splácať dlhy predtým už šesťkrát – naposledy v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu.

Rumunsko 1986: komunistický bankrot

Za komunizmu sa to tak nevolalo, ale v skutočnosti sa to stalo – skolabovali aj plánované ekonomiky, ktoré neboli schopné splácať úvery či vyplácať mzdy. V polovici 80. rokov Rumunsko vedené Nicolaeom Ceausescom žilo výrazne nad pomery, ktoré krajina uniesla.

Vláda sa rozhodla nakúpiť licencie na západné výrobky a tovar, na ktorý si musela požičať od MMF a Svetovej banky. Dlh Rumunska od roku 1977 do roku 1981 stúpol z troch na desať miliárd dolárov a Ceausescu na neschopnosť splácať pôžičky reagoval drastickými úspornými opatreniami, medzi ktorými bolo napríklad plošné vypínanie prúdu, dokonca aj v nemocniciach.

Krajina dlhy splatila až v 90. rokoch, keď už bol Ceausescu mŕtvy. Rumunsko nebolo jedinou komunistickou krajinou, ktorá zbankrotovala. Stalo sa to aj Poľsku v roku 1981, keď krajinu zmietala vlna protestov.

Island 2008: záchrana v hodine dvanástej

V roku 2008, keď vrcholila kríza, sa Island dostal na pokraj bankrotu a vyzeralo to, že sa táto malá, ale predtým prosperujúca ekonomika z problémov bez vyhlásenia insolventnosti nedostane. Island mal pred krízou štvrtý najvyšší HDP na obyvateľa na svete a nezamestnanosť pod jedným percentom.

Demonštranti v roku 2008 obliehali Islandskú národnú banku. Foto - TASR/AP
Demonštranti v roku 2008 obliehali Islandskú národnú banku. Foto – TASR/AP

Islandská kríza sa rozbehla po tom, ako sa do problémov dostali tri najväčšie islandské banky. Tie predtým expandovali do zahraničia, čím sa enormne zadlžili. Dlh troch bánk sa dostal na úroveň 61 miliárd dolárov, čo bol v tých časoch dvadsaťnásobok HDP Islandu. Štát sa snažil odvrátiť ich krach tým, že prebral veľkú časť ich záväzkov.

Islandská koruna rekordne devalvovala, banky sa zoštátnili a po demonštráciách odstúpila vláda.

Krajina si z problémov pomáhala úvermi od MMF, požičali jej aj škandinávske štáty a Japonsko. Jej ekonomika rastie a vyzerá to, že je z najhoršieho vonku.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny v novembri výrazne vzrástla, ukázal prieskum inštitútu ZEW. Priaznivejší výhľad pre najväčšiu európsku ekonomiku vysvetľuje vývojom v spore medzi Čínou a USA.

Podľa ZEW sa kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, v novembri strmo zvýšil o 20,7 bodu na -2,1 bodu.

Ekonómovia, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, očakávali, že hodnota indexu stúpne len na -14,8 z -22,8 bodu v októbri.

„Zvyšuje sa tak nádej, že sa prostredie medzinárodnej hospodárskej politiky v blízkej budúcnosti zlepší, čo vysvetľuje prudký nárast ukazovateľa ekonomického sentimentu ZEW v novembri,“ povedal Achim Wambach, prezident ZEW. „Šance na riadený odchod Británie z EÚ sa medzičasom značne zvýšili. Clá na dovoz automobilov z EÚ do Spojených štátov sú menej pravdepodobné ako prognózy pred niekoľkými týždňami. A dohoda v obchodnom spore medzi USA a Čínou sa zdá pravdepodobnejšia,“ dodal.

Aj čiastkový index, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v Nemecku, sa mierne zlepšil a stúpol o 0,6 bodu na -24,7 bodu z -25,3 bodu v októbri.

V prípade eurozóny sa novembrový index dôvery ZEW takisto prudko zvýšil, a to medzimesačne o 22,5 bodu na -1 bod. Ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie stúpol o 6,8 bodu na -19,6 bodu.

Výkon nemeckej ekonomiky sa v 2. štvrťroku znížil o 0,1 % oproti predchádzajúcemu kvartálu, pretože výdavky domácností a spotreba štátu nedokázali vykompenzovať slabý export.

Analytici očakávajú aj v 3. štvrťroku ďalší medzikvartálny pokles nemeckej ekonomiky, čo by znamenalo technickú recesiu. (reuters, tasr)

Zdieľať

Whirlpool mlčí o investícii, ktorú oznámil Richter. Má miliónové nedoplatky na daniach

Whirlpool má v Poprade údajne investovať 3,5 milióna eur do nového technologického centra. Investíciu oznámil ešte v októbri minister práce Ján Richter, firma ju doteraz nepotvrdila. Na daniach navyše dlhuje 7 miliónov eur.

Neštandardný spôsob ohlásenia investície veľkej americkej korporácie ministrom slovenskej vlády si všímajú Hospodárske noviny.

Richter o nej hovoril 23. októbra po výjazdovom zasadnutí kabinetu v Kežmarku.

Čo je na tom podozrivé:

 • o investičnom zámere Whirlpoolu v Poprade v oficiálnych správach korporácie ani v oznámeniach pre investorov nie je žiadna zmienka;
 • firma zatiaľ nepotvrdila zriadenie centra;
 • správa o investícii prichádza v čase, keď má popradský Whirlpool nedoplatky na daniach vo výške 7 miliónov eur. Firma ani daňový úrad sa k záležitosti nevyjadrujú.

Whirlpool podniká v priemyselnom parku pod Tatrami vyše 25 rokov.

Zamestnáva zhruba 1300 ľudí a ročne vyrobí viac ako 2 milióny kusov bielej techniky rôznych značiek – Whirlpool, Indesit či Bauknecht.

Nakopené straty:

Za uplynulých 10 rokov bol slovenský Whirlpool v zisku iba dvakrát. Kumulovaná strata firmy za toto obdobie sa blíži k sume 100 miliónov eur.

Vlani skončila v čiernych číslach prvý raz od roku 2010, keď dosiahla čistý zisk 7,8 milióna eur. Za rok 2017 vykázala stratu 27 miliónov eur.

S tržbami Whirlpoolu to v posledných rokoch ide dole vodou. V roku 2015 boli na vrchole 361 miliónov eur, v ďalších rokoch postupne klesali a vlani dosiahli 241 miliónov eur.

Zahraničné súvislosti:

V talianskych médiách sa slovenský Whirlpool spomínal v súvislosti s ukončením výroby koncernu v Neapole, v ktorej zamestnáva 400 ľudí.

Nerentabilnú taliansku fabriku na výrobu práčok plánovala firma zatvoriť a predať. Koncom októbra rozhodnutie zmenila po protestoch zamestnancov a hrozbách štrajkov v ďalších závodoch, ktoré má v krajine, píše Reuters.

Whirlpool zamestnáva v Taliansku okolo 5500 ľudí.

Pred dvoma rokmi Whirlpool investoval do výskumu a vývoja v poľskom Vroclave. Umiestnil tam globálne technologické centrum špecializované na chladničky a umývačky riadu.

Aká je pozícia Popradu:

Popradský závod patrí z pohľadu inovácií k najlepším v Európe. Funguje v ňom aj vývojový tím inžinierov a technikov.

Slováci sa zameriavajú nielen na zvrchu plnené práčky, ktoré Whirlpool produkuje a zlepšuje iba v Poprade.

Zdieľať

Takmer 7 miliónov eur investovala v tomto roku spoločnosť Mondeléz International do novej linky na výrobu čokoládových praliniek Milka Moments vo fabrike v Bratislave. V továrni vzniklo vďaka investícii 42 nových pracovných miest, celkovo firma na Slovensku zamestnáva 850 ľudí.

V bratislavskom výrobnom závode zamestnáva spoločnosť v štvorsmennej prevádzke približne 450 pracovníkov. Ďalších 300 ľudí pracuje v hlavnom meste Slovenska v centre zdieľaných služieb, ktoré zabezpečuje činnosť pre širší región Európy. Desiatky zamestnancov pracujú na obchodnom zastúpení na Slovensku.

Továreň v Bratislave sa špecializuje na drobné samostatne balené čokoládové špeciality. Väčšinu z tunajšej výroby vyváža do ďalších európskych krajín, podľa riaditeľa Martina Hrica momentálne len asi štyri percentá vyrobených cukroviniek ostávajú na slovenskom trhu.

Spoločnosť Mondeléz Slovakia patrí do skupiny Mondeléz International, ktorá zamestnáva vyše 80-tisíc ľudí a predáva produkty v 150 krajinách sveta. Pod produkciu spoločnosti patrí 9 globálnych značiek, vrátane značiek Milka, LU, Oreo, Tang, či Trident a 65 lokálnych značiek.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Bankári sa vzbúrili, bankovú daň odmietajú platiť +

 • Adidas cúva – robotické továrne v Nemecku a USA zavrie.
 • Žiga vráti vybraným firmám časť ceny elektriny, ktorou prispievajú na zelené energie.
 • Naftogaz sa vyhráža, že nebude odoberať plyn zo Slovenska.
Zdieľať

NBS sa chce zahryznúť do finančnej (ne)gramotnosti

Zdroj - NBS/Eurostat
Zdroj – NBS/Eurostat

Národná banka Slovenska prijala stratégiu na podporu finančnej gramotnosti. Keďže potrebné znalosti a zručnosti nemajú nielen deti, ale ani dospelí, chce aby sa finančná gramotnosť začala podporovať a pravidelne vyhodnocovať.

Prečo to trápi centrálnu banku:

NBS má prioritne podporovať cenovú a finančnú stabilitu, no  regulácia nemôže fungovať bez finančného vzdelávania. NBS preto chce pomôcť verejnému a súkromnému sektoru pri zjednocovaní konceptu finančnej gramotnosti a jeho rozšírení, a to smerom k deťom aj dospelým.

Finančné vzdelávanie je podľa NBS nehomogénne. Paralelne prebieha veľa minimálne zosúladených iniciatív, učitelia na  školách nemajú prístup k ucelenému súboru finálnych materiálov.

Kde sa nachádzame:

 • Slováci v európskom zisťovaní o finančnej situácii a spotrebe domácnosti v roku 2017 dostali štyri otázky o  úveroch, sporení a investovaní. Na všetky štyri vedela odpovedať ani nie desatina.
 • Úspešnosť vysokoškolsky vzdelaných ľudí bola skoro trojnásobná v porovnaní s  absolventmi základného vzdelania.
 • Mierne lepšia situácia je aj medzi domácnosťami, ktoré majú skúsenosť s úverom na bývanie. Z domácností, ktoré vlastnia finančné aktíva ako akcie, dlhopisy alebo podielové fondy, odpovedalo správne na všetky štyri otázky až 27,1 %.

Fakt, že ľudia nerozumejú financiám, sa potom prenáša aj do ich rozhodnutí.  Ak je ľudí so zlým rozhodnutím veľa, môže to priniesť aj systémové problémy v spoločnosti.

Napríklad nové technológie prinášajú mnohé riešenia aj vo financiách. Ak ich ale spotrebiteľ nepochopí, môže robiť nesprávne rozhodnutia.

Súvislosti finančnej negramotnosti:

 • Ľudia majú nevhodnú štruktúru úspor. Nemajú veľké finančné aktíva, ich majetok je koncentrovaný v domoch a bytoch. Majú nižšie finančné aktíva aj ako okolité krajiny. O to ťažšie budú čeliť šokom.
 • Výrazne bude starnúť populácia, no nebude mať dostatočné úspory.
 • Zvyšuje sa vek dlžníkov, obmedzuje sa tak možnosť predĺžiť splátky v prípade problémov klienta.
 • Vzniká nebezpečná kombinácia – ľudia s nižšími príjmami, vysokými úvermi, dlhšou splatnosťou a individuálnymi žiadateľmi
 • Zadlženosť ľudí rastie neprimerane rýchlo.
 • Podiel dlhu domácností na HDP bol vlani najvyšší v strednej a východnej Európe a jeho  rozdiel oproti EU klesol na nové historické minimum.
Zdieľať

Naživo: Diskusia Denníka N Koľko nás stojí, keď si ľudí bez domova nevšímame? Debatujú riaditeľka OZ Vagus Alexandra Kárová, odborník z Brna pre sociálnu oblasť Martin Freund a analytik Inštitútu environmentálnej politiky Ján Dráb.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať