Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonóm Svorenčík: Problémom kultúry je chýbajúci plán a nie iba nedostatok peňazí

Andrej Svorenčík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Svorenčík. Foto N – Tomáš Benedikovič

Inštitút kultúrnej politiky vypracoval revíziu verejných výdavkov na kultúru, a teda dokument, ktorý prvýkrát ukazuje, koľko peňazí dávame na kultúru a či to robíme správne.

„Infraštruktúra sa rozpadá, kapitálové výdavky sú slabé a vidíme aj to, že výsledky kultúry sú na základe rôznych ukazovateľov tiež slabé, ale iba kritizovať minulosť nemá zmysel. Musíme sa pozerať dopredu, musíme vedieť, čo chceme dosiahnuť a koľko to bude stáť,“ hovorí Andrej Svorenčík, zakladateľ Inštitútu kultúrnej politiky na ministerstve kultúry, ekonóm a historik na Univerzite v Mannheime.

V rozhovore sa dočítate aj to,

  • ako by malo reagovať ministerstvo kultúry na koronavírus a straty kultúrnej scény;
  • koľko peňazí dávame na kultúru v porovnaní s inými krajinami;
  • v akom stave sú pamiatky a či je riešením snaha opraviť všetko;
  • ako by mal vyzerať plán kultúry na najbližšie roky.

Keď sa pozriete na výsledky priebežnej správy revízie, čo by mala ako prvé urobiť nová ministerka kultúry?

Dá sa na to pozerať z dvoch uhlov pohľadu: jedna vec je, že revízia má pomerne veľké ambície. V priebežnej správe opísala rozsiahle problémy naprieč všetkými čiastkovými oblasťami kultúry.

Druhá vec je, čo z toho je politicky realizovateľné. Konkrétne odpovede prinesie až záverečná správa revízie. Budú v nej opatrenia na dosahovanie lepších výsledkov v kultúre.

Čo budú tie najväčšie výzvy – v krátkom a dlhom časovom horizonte?

Nové vedenie čakajú náročné úlohy. Niektoré sú urgentné, niektoré sú dlhodobé. RTVS je potrebné odpolitizovať, finančne a personálne stabilizovať. SND je v krízovom stave.

Potrebné sú systémové riešenia na zlepšenie stavu národných kultúrnych pamiatok a kultúrnej infraštruktúry, zapojenie súkromných zdrojov. Rezort má aj problémy s procesmi, digitalizáciou a eurofondmi.

Okrem urgentných a dlhodobých krokov je však aj viacero symbolických, ktoré nijako nesúvisia s revíziou a sú mojím osobným názorom. Zmenil by som rozhodnutie vlády o pridelení 60 miliónov na kongresové centrum v Bratislave, ktoré bolo schválené bez medzirezortného pripomienkovania krátko pred voľbami.

Tento oprávnený problém je potrebné riešiť transparentne. A v neposlednom rade postaviť sa jednoznačne za SND v otázke trasovania električky pred jeho novou budovou a dôsledne chrániť a rozvíjať tento dôležitý verejný priestor.

No a k tomu máme aktuálne problémy súvisiace s koronavírusom.

Český minister kultúry aj nemecká ministerka už prisľúbili pomoc kultúrnym inštitúciám a umelcom na voľnej nohe. Národné divadlo aj ostatné inštitúcie rátajú straty na tržbách v desať- a státisícoch. Mali by dostať možnosť kompenzácií a pomoc od vlády?

Ekonomické následky na slovenské aj celosvetové hospodárstvo budú značné a momentálne si ani nevieme dobre predstaviť, čo nás čaká. Nová vláda stojí pred veľmi náročnou úlohou odvrátiť najhoršie scenáre. Tie sa bytostne dotýkajú aj kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

Čím dlhšie bude zákaz kultúrnych podujatí trvať, tým výraznejšie budú straty vlastných príjmov v celom sektore. V kultúre sú ohrozené skupiny ľudí, pre ktorých je strata príjmu existenčnou otázkou.

Týchto ľudí musí ministerstvo prioritne riešiť. Som v kontakte so šéfmi analytických jednotiek na ministerstve financií a sociálnych vecí, vedia o našom špecifickom probléme. Iniciatívne na tom pracujeme.

Problém, ktorému však pri tom čelíme, sú sčasti aj chýbajúce dáta. Náklady prípadných opatrení, nad ktorými sa zamýšľame, teda nevieme zatiaľ odhadnúť. Výhodou môže byť, že máme zriadené fondy, ktorých infraštrukúra a know-how sa dajú operatívne využiť.

Akékoľvek opatrenia pre umelcov musia byť cielené na tých, ktorí sú najviac ohrození, musia byť dočasné a hlavne včasné. Nikomu nepomôže, ak pomoc dostane až v lete.

Ministerstvo kultúry SR. Foto N – Tomáš Benedikovič

Poďme k samotnej revízii. Prečo a ako vôbec vznikla?

Revízia výdavkov je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Pandémia: Matovič zvažuje úplný zákaz hromadných podujatí všetkého druhu
  • Sceľovanie pôdy:  Do dvoch týždňov sa môže začať už v 130 obciach
  • Francúzsko: Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu navrhujú, aby Francúzsko počas adventu vyhlásilo uzáveru
  • Reformy: Matovičovci uvažujú o zlúčení Sociálnej poisťovne so zdravotnými poisťovňami
  • Agro: Dotácie sa budú na budúci rok zrejme rozdeľovať podľa súčasného nastavenia
  • Lesy: Mičovský už lesy nechce dať pod životné prostredie

Zbytočne to chcú vŕtať, na konci tunela Soroška je len veľmi slabé svetlo

Foto N - Andrej Sarvaš
Foto N – Andrej Sarvaš

Väčšina dospelých Gemerčanov prežije v ilúzii, že im vláda postaví tunel cez Sorošku a prídu investori, najmenej polovicu svojho dospelého života, píše v brilantnej analýze Konštantín Čikovský. Ako by mala znieť férová a realistická ponuka pre Gemer a iné regióny, ktoré sa novej diaľnice možno nikdy nedočkajú?

Aj keď je pandémia, lepšiu sadzbu na starú hypotéku si môžete od banky pýtať stále, hovorí Kondrótová z VÚB

Dana Kondrótová Foto - VÚB
Dana Kondrótová Foto – VÚB

Ešte vlani ľudia odkladali tému sporenia a tvorby rezerv, teraz sú mnohí na hrane a ich prístup sa mení. Podľa Dany Kondrótovej z VÚB sa priority klientov menia a aj o úveroch viac rozmýšľajú.

Minúta po minúte

Čínske priemyselné firmy hlásia v auguste nárast ziskov, už štvrtý mesiac po sebe. V auguste medziročne vzrástli o 19,1 % na 77,13 miliardy eur po zvýšení o 19,6 % v júli. Prispelo k tomu oživenie cien komodít aj produkcia výrobných zariadení.

Zotavovanie Číny z pandémie nového koronavírusu naberá tempo vďaka stúpajúcemu dopytu, vládnym stimulom a prekvapivo odolnému exportu.

Napriek nárastu ziskov čínske firmy stále čelia vonkajším tlakom, pretože stúpajúce napätie medzi Washingtonom a Pekingom zatieňuje ich vyhliadky. (tasr, reuters)

Na Slovensku postupne rastie počet mužov, ktorí poberajú materské. Zatiaľ čo v roku 2018 priemerne poberalo túto dávku 12 836 mužov, vlani to bolo 18 002, čo predstavuje nárast o 40,2 %, vyplýva zo Súhrnnej správy o rodovej rovnosti za minulý rok.

V prípade žien poberalo vlani túto dávku 64 058 osôb, čo predstavuje nárast o 724.

Vlani zamestnanosť mužov vo veku 20 až 64 rokov dosiahla 80 %, zamestnanosť žien v tej istej vekovej skupine bola však na úrovni 67 %.

Materské a rodičovské dovolenky sú spojené aj s dlhodobo nižšími príjmami a môžu viesť tiež k nižším dôchodkom. „Počas materskej a rodičovskej dovolenky ženám nezostáva priestor pre profesionálny rozvoj, zároveň im v dôsledku materských a rodičovských dovoleniek môže pripadnúť väčšia miera zodpovednosti za rodinu a domácnosť aj po nástupe do práce,“ konštatuje sa v správe.

Platená a neplatená práca znamená pre ženy dvojité bremeno, ktoré je dlhodobou prekážkou kariérneho rastu. „Matky sa môžu rozhodnúť pre prácu, v ktorej dokážu skĺbiť zamestnanie s rodinnými povinnosťami, napríklad vo verejnom sektore. Takáto práca však môže byt spojená s nižšími príjmami,“ uvádza správa.

Jedným z riešení týchto nerovností sú materské dovolenky pre otcov. Zavádzať ich začali škandinávske krajiny v 90. rokoch s cieľom zlepšiť pozíciu žien na trhu práce. (tasr)

Realitka v Čile ponúka na predaj ostrov Guafo na juhu krajiny za 20 miliónov dolárov. Inzerát kritizujú ochrancovia prírody aj domorodí obyvatelia, pretože posvätný ostrov je domovom vzácnej flóry a fauny. Boja sa, že nový majiteľ z neho spraví turistickú destináciu.

Ostrov s rozlohou 202 štvorcových kilometrov je v rukách súkromníkov už takmer sto rokov, vláda sa márne snaží o jeho vyhlásenie za prírodnú rezerváciu.

Ostrov v súčasnosti vlastní obchodník Paul Fontaine a Rodrigo Danús, ktorý ho zdedil po generálovi Luisovi Danúsovi, ministrovi vlády diktátora Augusta Pinocheta. Ten ho získal na základe zákona, ktorý umožnil rozdelenie majetku domorodých komunít. (čtk, bbc)

Laureáti Nobelovej ceny za ekonómiu navrhujú, aby vo Francúzsku počas celého adventu vyhlásili uzáveru. Podľa nich to je spôsob, ako by mohli následne širšie rodiny spolu stráviť Vianoce a zároveň predísť nebezpečnému šíreniu koronavírusu.

Esther Duflová a Abhijit Banerjee tvrdia, že ak by uzávera trvala napríklad od 1. do 20. decembra, potom by sa mohli Francúzi bez problémov stretnúť v rodinnom kruhu počas koncoročných sviatkov.

Počas uzávery by však museli rodiny byť doma. Na školstvo to bude mať podľa nich malý vplyv, dva posledné týždne pred prázdninami sa môžu žiaci učiť na diaľku.

V článku v denníku Le Monde upozorňujú, že rodinné stretnutia bývajú častým zdrojom nákazy. „Keď k tomu pridáme ochladenie, ktoré znamená, že sa ľudia budú už od októbra združovať doma, vydávame sa napospas jesennému rastu nových prípadov a katastrofickému zhoršeniu, teda hospitalizáciám a úmrtiam starších ľudí počas Vianoc,“ varujú ekonómovia. (čtk, le monde)

Mesto Bojnice požiada Ministerstvo financií SR o návratnú finančnú výpomoc v súvislosti s výpadkom príjmov z podielovej dane pre pandémiu nového koronavírusu. Rozhodli o tom mestskí poslanci. (tasr)

Ministerka Mária Kolíková plánuje umožniť fungovanie zvereneckých fondov, musí sa však podľa nej vyriešiť otázka konfliktu záujmov tak, aby sa neobchádzal základný cieľ, prečo je majetok v zvereneckom fonde.

„Neprichádza do úvahy, aby správou majetku verejného funkcionára bola poverená blízka osoba. Preto je nevyhnutné dôsledne vyriešiť konflikt záujmov pri implementácii takéhoto inštitútu,“ zdôraznila ministerka.

Právna úprava súvisiaca so zvereneckými fondmi má nadväzovať na rekodifikáciu Občianskeho zákonníka, ktorá by sa mala podľa rezortu uskutočniť do roka. Nový inštitút by podľa Kolíkovej nemal slúžiť len na správu majetku osôb, ktoré vstúpia do verejnej funkcie.

„Môže ísť napríklad o situáciu, keď by dedičom bola osoba, ktorá je maloletá, a prianím poručiteľa je, aby jej celý majetok nebol poskytnutý hneď, ale dával by sa k dispozícii postupne, povedzme s ohľadom na vek,“ dodala.

Zverenecký fond by v takejto situácii podľa ministerky riešil primerané nakladanie i správu majetku, a to aj s ohľadom na prianie a vôľu poručiteľa. (tasr)

Maďarské strany Most-Híd, SMK a Spolupatričnosť protestujú proti prioritizácii výstavby cestnej infraštruktúry. Listom oslovili ministra dopravy Andreja Doležala a tvrdia, že vládou schválený dokument nereflektuje potreby ľudí v južných a východných okresoch Slovenska. (tasr)

Verili, že si v družstve budujú lepší dôchodok, teraz môžu o svoje peniaze prísť

Takto nejako mal vyzerať Eco Energy Point, do ktorého sa Naše finančné družstvo chystalo investovať. Vizualizácia - NFD.sk
Takto nejako mal vyzerať Eco Energy Point, do ktorého sa Naše finančné družstvo chystalo investovať. Vizualizácia – NFD.sk

. Platforma, ktorú si družstevníci zriadili a využívali ju ako vlastný internetbanking, prestala fungovať a ľudia sa už k peniazom nevedia dostať. Nad osudom staroľubovnianskeho projektu visí otáznik.

Zlodeji v Košiciach výbušninou poškodili budovu banky. Výbuch sa stal v sobotu v noci okolo 3:00, cieľom páchateľa bol zrejme bankomat, peniaze sa im však ukradnúť nepodarilo.

Výbuch vytrhol bankomat zo steny a odhodil ho do vzdialenosti približne 15 metrov.

„Pri explózii došlo k poškodeniu sklenenej steny pobočky banky a zariadenia vo vnútri. Taktiež došlo k poškodeniu motorového vozidla zn. Peugeot, ktoré bolo zaparkované na parkovisku pred pobočkou banky,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Bankovej inštitúcii vznikla celková škoda predbežne vyčíslená na zhruba 90 000 eur. „Páchateľom sa nepodarilo ukradnúť žiadnu finančnú hotovosť a z miesta činu ušli,“ konštatovala hovorkyňa.

Polícia miesto zadokumentovala a vyšetrovateľ v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre zločin krádeže v štádiu pokusu a zločin poškodzovania cudzej veci spáchaných formou spolupáchateľstva. Pri udalosti sa nikto nezranil. Polícia po páchateľoch intenzívne pátra. (tasr, korzar, tv kosice)

Spotrebitelia v EÚ začali po vypuknutí pandémie nakupovať viac kvalitnejších potravín a zdravých výrobkov. Ukázala to štúdia poradenskej spoločnosti McKinsey. Mení sa aj celkový životný štýl spotrebiteľov, ktorí sa viac orientujú nielen na potraviny dopestované tzv. udržateľným spôsobom, ale aj na lokálne produkty. (tasr)

Súkromné zdravotné poisťovne kritizujú úvahy predstaviteľov vládnej koalície o zlúčení zdravotných a sociálnych odvodov. Union vníma prípadný vznik „takéhoto štátneho kolosu“ ako návrat do socialistickej reality. Dôvera hovorí o riziku, že sa zhorší zdravotná starostlivosť na Slovensku. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať