Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako si má vláda vybrať najlepší scenár? (radia Kažimír, Mikloš, Štefanides, Draxler, Kahanec, Beblavý a ďalší)

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Podľa akých kritérií by mala vláda vyberať, ktorý scenár ochrany pred COVID-19 je pre krajinu dlhodobo najvhodnejší?

Zatiaľ odpovedali Mikloš, Kažimír, Valachy, Draxler, Haluš, Vlachynský, Vašáková, Ovčarik, Bláhová, Kahanec, Beblavý, Štefanides, Pikus, Hirman, Novysedlák a Suďa. Ďalšie odpovede postupne dopĺňame.


Prečo sa zdráhame poslať správu s upozornením všetkým ľuďom, o ktorých z lokalizačných dát vieme, že boli v nedávnej dobe v kontakte s nakazeným, alebo niekomu, o kom vieme, že porušuje nariadenú karanténu?

Miroslav Pikus, IT špecialista


Inak izoláciu prežíva mladý človek, ktorý diskutuje na WhatsAppe alebo si zapne Netflix, a inak ľudia nad 80 rokov. Samosprávy by mali zriaďovať linky informácií, ale aj sociálneho kontaktu – tak, aby si starší človek napríklad mohol nájsť svojho „anjela“, s ktorým sa bude môcť štvrťhodinku denne po telefóne porozprávať.

Juraj Draxler, vedúci Inštitútu strategických analýz SAV, bývalý minister školstva


Problém nie je len v nedostatku rúšok, ventilátorov, testov, oblekov, dezinfekcie, ale aj v zarážajúcej nepripravenosti zdravotníckeho personálu a ďalších zložiek v oblasti schopnosti používať tieto prostriedky a organizovať činnosť tak, aby sa minimalizovalo riziko šírenia nákazy.

Ivan Mikloš, ekonóm, bývalý minister financií


Ekonomická depresia bude tiež stáť zdravie a životy ľudí, chudobná krajina znamená chorá krajina a krajina s kratším časom dožitia.

Martin Vlachynský, INESS


Viac ako hocikedy predtým by preto mali politici pri rozhodovaní o predĺžení, resp. sprísnení opatrení na zamedzenie šírenia vírusu využiť služby vládnych analytikov na ministerstve zdravotníctva a financií. A keď budú poznať všetky fakty a čísla aj s ich limitáciami, nech sa pokojne rozhodnú aj na základe skúseností a intuície. Lebo na konci dňa to inak nepôjde.

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia


Zároveň si musíme povedať, či naozaj veríme, že každý život má rovnakú hodnotu. Ak áno, tak potom je neospravedlniteľné to, že sa prakticky nič nedeje v rómskych osadách a iných miestach najväčšieho sociálneho vylúčenia.

Miroslav Beblavý, ekonóm, bývalý predseda strany Spolu


Ak sa nebude dať inak, peniaze je možné zhodiť hoci aj z vrtuľníka (pripísať na bankový účet každého obyvateľa). Aj tieto opatrenia budú stáť veľa peňazí, ale inak to zrejme nepôjde, ak sa po tejto nehode chceme čo najskôr vrátiť do života, aký sme žili pred ňou. ​

Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky


Kľúčové je masívne, ale skutočne ma-sív-ne testovať s cieľom identifikovať a izolovať všetkých nosičov COVID-19. Aj tých, ktorí nemajú žiadne ťažkosti. A to aj s použitím sofistikovaných analýz dát tak, aby sme identifikovali rizikové typy možných nosičov.

Martin Kahanec, ekonóm, špecialista na trh práce


Vláda nemá vyberať scenár. Spoločne sa musíme pripravovať na viaceré alternatívne scenáre súčasne. Robiť všetko preto, aby sme sa tým najbolestivejším, ak máme ako, vyhli. Aj tu platí, pripravuj sa na najhoršie a dúfaj v najlepšie.

Peter Kažimír, guvernér NBS


Udržať úplne vypnutú ekonomiku s pomocou štátu vieme tak na maximálne jeden mesiac, viac nie.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky


Prerušenie reťazcov hospodárskej činnosti na niekoľko mesiacov môže byť škodlivejšie než samotná nákaza aj pre zdravie našich občanov (vrátane mentálnych porúch). Už teraz vyhľadávajú veľké podniky pomoc psychológov, ľudia, ktorých miesta sú ohrozené, majú obavy.

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku


Veľký problém na Slovensku sú aktuálne chýbajúce dáta. Na základe exaktných dát by sa dala situácia zvládať určite efektívnejšie. Asi nikto neverí, že aktuálne zverejnené počty infikovaných sú skutočné.

Maroš Ovčarik, špecialista na osobné financie a investovanie, Partners Investments


Jednoznačne má mať prioritu ochrana zdravia ľudí a zdravotníctvo pred ekonomickými a podnikateľskými záujmami. Osobitne v prípade takýchto globálnych pandémií, kde primárna príčina krízy nespočíva v ekonomicko-finančných fundamentoch.

Karel Hirman, energetický analytik


To, že mnohé európske krajiny pristupujú k ambicióznym plánom, svedčí o vážnosti situácie a snahe zabrániť panike, ale aj výraznému prepadu hospodárstva.

Lívia Vašáková, vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku


Dlhé trvanie opatrení spôsobí ekonomické škody, ale tiež odkladanie plánovaných úkonov v zdravotníctve. Ľudia tak môžu umierať na ochorenia alebo úrazy, na ktoré by nemuseli.

Viktor Novysedlák, výkonný riaditeľ Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

A teraz celé odpovede panelistov:


Miroslav Pikus, IT špecialista

Zjavne máme dilemu, či uprednostniť zdravie a životy ľudí alebo ochrániť ekonomiku. Názor na to mám (peňazí aj tovaru je dosť), ale nepokladám ho za relevantný, nech rozhodnú experti. Čomu ja rozumiem, je to, že podceňujeme schopnosť digitálnych technológií pomôcť obom zdanlivým protipólom súčasne.

Slovensko má vlastné silné know-how na prácu s lokalizačnými dátami z mobilných telefónov. Ak je v boji s vírusom napríklad dôležité zistiť priestor a okruh ľudí, s ktorými boli v kontakte nakazení, alebo identifikovať osoby, ktor

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Začína sa veľká diskusia o obnove Slovenska a bude musieť byť veľmi rýchla
  • Doprava: Od nedele 19. júla začína lietať dvakrát týždenne z Bratislavy do chorvátskeho Splitu AirExplore
  • Personálne: Šéfa Iuventy Róberta Hronského po kauze podivných nákupov odvolali
  • Burzy: Akcie v USA zahájili týždeň zmiešane, prevažne oslabili vinou poklesu technologických firiem
  • Pomoc: Eurokomisia schválila štátnu pomoc v objeme 3,4 miliardy eur pre aerolínie KLM
  • Dane: Desiatky milionárov z USA a šiestich ďalších krajín vyzvali vlády, aby zvýšili zdanenie bohatých
  • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Štátny rozpočet po oprave ráta s deficitom 12 miliárd eur, čo je historicky najviac

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Hotovostný schodok štátneho rozpočtu dosiahne v tomto roku 12 miliárd eur. Vláda počíta s tým, že výdavky stúpnu oproti pôvodnej verzii rozpočtu o necelých 8 miliárd, daňové príjmy klesnú o 1,3 miliardy. O novele rozpočtu bude v utorok rokovať parlament.

Minúta po minúte

Zdieľať

Akcie v USA zahájili týždeň zmiešane, prevažne však oslabili vinou poklesu technologických firiem. Index Dow Jones si pripísal 0,04 %, index S&P 500 klesol o 0,94 %, ale počas dňa sa vyšplhal najvyššie od 25. februára.

Investori vítajú pokrok vo vývoji vakcíny proti Covid-19 a pozitívny začiatok výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok. Obavy však budí sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu v niektorých častiach Spojených štátov. Na devízovom trhu slabol dolár.

Dow Jonesov index si pripísal 0,04 % a obchodovanie uzavrel na 26.085,80 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,94 % na 3155,22 bodu, aj keď sa počas dňa vyšplhal najvyššie od 25. februára. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 2,13 % na 10.390,84 bodu.

Zhruba tri percentá odpísali akcie veľkých technologických firiem, ako je Amazon a Microsoft. Podľa analytikov reagujú na správy o nárastu koronavírusového ochorenia v USA, uzatváranie niektorých podnikov a oznamovanie prepúšťania.

So ziskom 0,3 % uzavrel obchodovanie výrobca nealkoholických nápojov PepsiCo.

S výrazným ziskom zakončili deň biotechnologické firmy BioNTech a Pfizer, ktoré vyvíjajú vakcínu proti koronavírusu a zaznamenali pokrok pri schvaľovaní zo strany amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Pripísali si takmer 11 a 4 %. (čtk)

Zdieľať

Šéfa Iuventy Róberta Hronského po kauze podivných nákupov odvolali. Organizácia, ktorá pracuje s mládežou, nakupovala kancelárske potreby od riaditeľovej svokry, upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Hronský v zverejnenom článku na Index.sk argumentoval, že ako generálny riaditeľ nevstupuje do procesu obstarávania. „Všetky hospodárske subjekty, ktoré boli oslovené na predloženie ponúk v rámci prieskumu trhu, boli identifikované na základe referencií,“ uviedol.

Zdieľať

Úseky ciest tretej triedy spoplatnené nulovou sadzbou by sa mali od septembra vypustiť zo siete spoplatnených úsekov. Cieľom je znížiť náklady súvisiace s prevádzkou mýtneho systému, vyplýva to z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy.

Návrh vyhlášky rezort zverejnil na medzirezortné pripomienkové konanie. Účinnosť navrhuje na 1. septembra.

Navrhnutá vyhláška zároveň reflektuje na odovzdanie diaľničných úsekov D4 Rovinka – Ketelec, R7 Ketelec – Dunajská Lužná, R7 Dunajská Lužná – Holice a nového dunajského mosta na štátnej hranici Slovensko/ Maďarsko – Komárno do užívania.

„Využívaním novovybudovaných úsekov nedôjde v konečnom dôsledku k zvýšeniu nákladov dopravcov, nakoľko náklady na úhradu mýta budú kompenzované úsporou jazdného času a s tým spojených nákladov,“ konštatuje ministerstvo v predkladacej správe.

Návrh predpokladá zvýšenie celkových výnosov z výberu mýta. „Mýto vybrané na koncesných úsekoch diaľnice D4 a R7 bude v súlade s legislatívou odvedené do štátneho rozpočtu a použité na úhradu záväzkov štátu vyplývajúcich z koncesnej zmluvy pokrývajúcej výstavbu a prevádzku diaľnice D4 a R7,“ priblížil rezort dopravy.

V súvislosti s vypustením úsekov ciest tretej triedy zo siete vymedzených úsekov návrh predpokladá úsporu finančných prostriedkov Národnej diaľničnej spoločnosti v dôsledku zníženia nákladov na mýtne transakcie. (tasr)

Zdieľať

Boris Johnson sa chystá zakázať Huaweiu účasť na výstavbe 5G sietí v Británii. Ak vláda čínsku firmu skutočne vylúči, ešte viac rozhnevá Peking, no poteší amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý na Britániu v tejto záležitosti tlačil.

Johnson začiatkom roka napriek požiadavkám amerického prezidenta rozhodol, že Huawei sa môže v obmedzenej miere podieľať na budovaní 5G sietí.

Britská Národná bezpečnostná rada NSC sa má v utorok zaoberať budúcnosťou Huaweia v Británii. Očakáva sa, že po rokovaní oznámi svoje rozhodnutie parlamentu.

Prečo Británia mení postoj

Dôvodom zmeny britskej politiky môže byť dosah amerických sankcií na čipovú technológiu. Londýn tvrdí, že krok ovplyvní schopnosť Huaweia zostať do budúcnosti spoľahlivým dodávateľom.

Zatiaľ však nie je jasné, ako ďaleko zájde Johnson. Operátori už začali obmedzovať úlohu Huaweia v 5G sieťach, do roku 2023 má byť podiel čínskej firmy na nich najviac 35 %. Teraz sa rokuje o tom, že v ďalších dvoch až štyroch rokoch by klesol až na nulu.

Johnson v júni uviedol, že bude chrániť dôležitú infraštruktúru pred „nepriateľskými štátnymi dodávateľmi“. Podľa ministra spravodlivosti Roberta Bucklanda bude prioritou pri rozhodovaní národná bezpečnosť.

Aký je problém s Huaweiom

Huawei je najväčší svetový dodávateľ telekomunikačného zariadenia. Spojené štáty tvrdia, že je agentom čínskej komunistickej vlády a nedá sa mu veriť.

Huawei popiera, že by mohol robiť špionáž pre Čínu a tvrdí, že USA chcú zastaviť jeho silný rast a zahraničnú expanziu.

Rozhodnutie zakázať Huawei by postavilo Britániu späť na stranu jej najbližšieho spojenca USA. Znamenalo by tiež koniec britského spojenectva s Čínou. (reuters, čtk)

Zdieľať

Nový most v Trstenej na ceste I/59 postaví spoločnosť MBM-Group, vyhrala s najnižšou ponukou vo výške 1,27 milióna eur. Zmluvu s ňou podpísala Slovenská správa ciest, výstavba sa začne v najbližších dňoch.

Do súťaže sa prihlásilo desať uchádzačov, spoločnosť MBM-Group vyhrala s najnižšou predloženou ponukou vo výške 1,27 milióna eur. „Predpokladaná hodnota zákazky bola vyčíslená na 1,69 milióna eur, čo predstavuje úsporu 418 000 eur,“ povedala hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Lehota výstavby je podľa Karelovej stanovená na osem mesiacov, mimo zimného obdobia. Nový most tak začne motoristom slúžiť v druhom štvrťroku 2021. „Dĺžka mosta dosahuje 39,5 metra. Okrem motoristickej verejnosti ho využijú aj chodci, počíta sa s chodníkmi po oboch stranách,“ dodala.

Most na ceste I/59 v Trstenej uzavreli 28. októbra 2019 po tom, ako miestny obyvateľ nahlásil na polícii známky jeho poškodenia. Statik vtedy uviedol, že most je v dezolátnom stave. V meste v súvislosti s mostom zasadal aj krízový štáb, mimoriadnu situáciu však nevyhlásil.

V marci tohto roka sa most zrútil do rieky, k zraneniam ľudí nedošlo. Obchádzka vedie po ceste R3, I/59 a II/520. Pre chodcov postavili dočasnú lávku, ktorá je osadená na mostných oporách, a ostatná pešia doprava využíva externé chodníky a lávky. (tasr)

Zdieľať

Ministerstvo práce pripravuje niekoľko zmien pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, chce otvoriť verejnú diskusiu o nastavení príspevkov pre ne. Vláda však nechce rušiť či znižovať príspevok na osobnú asistenciu.

Diskusia o zmenách by sa mala skončiť do jesene, na jar budúceho roka by sa mala pripraviť legislatíva tak, aby mohla platiť od júla budúceho roka. „Máme na to rok prípravy. Hovoríme o tom dopredu, aby nevznikali šumy. Ak si niekto myslel, že či nemáme náhodou zámer zrušiť asistentské príspevky alebo ich prípadne znižovať na úroveň opatrovateľského príspevku, tak náš zámer je opačný. Zvyšovať opatrovateľský príspevok tak, aby sme našli spravodlivú mieru toho, aby za rovnakú diagnózu každý mal nárok na rovnaké peniaze,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Podľa neho je fér, ak ŤZP chce mať čo najväčšiu slobodu pri rozhodovaní o finančných prostriedkoch, ako ich chce použiť na zlepšovanie kvality svojho života. „Vo všeobecnosti platí, že drvivá väčšina tých, ktorí poberajú akýkoľvek príspevok, môže očakávať, že cieľom je výrazné zlepšenie ich situácie a služieb,“ povedal Krajniak.

Cieľom pri pomoci ŤZP zo strany štátu je dosiahnuť spravodlivosť. Ministerstvo plánuje na zmeny využiť peniaze z balíka EÚ, o ktorých s Bruselom rokuje Slovensko.

Vláda tiež rozhodla o navýšení pomoci pre tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. „Chceme otvoriť verejnú diskusiu so zástupcami tých, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok, tých, ktorí poberajú príspevok na osobnú asistenciu, ale aj zariadení sociálnych služieb, ako spravodlivo nastaviť výšku tohto príspevku,“ podotkol minister.

Celkovo k máju poberalo príspevok na osobnú asistenciu 11 106 ľudí a príspevok na opatrovanie poberalo 62 036 ľudí. V samotných výškach príspevkov je však badať rozdiel. Zatiaľ, čo v prípade 50-ročného človeka na vozíku, ktorý potrebuje 12-hodinovú starostlivosť, bol príspevok na asistenciu 1504,80 eura mesačne, v prípade toho istého človeka, ktorého opatruje napríklad matka, je opatrovateľský príspevok 238,37 eura.

Poverená generálna riaditeľka sekcie sociálnej politiky na ministerstve práce Katarína Fedorová podotkla, že výška opatrovateľského príspevku je značne nižšia ako pri osobnej asistencii, pričom medzi činnosťami ľudí, ktorí pomáhajú ŤZP, nie je zásadný rozdiel. „Rozdiel, na ktorý sa poukazuje, je tzv. ideový. To znamená, že účelom osobnej asistencie má byť aktivizácia, zapojenie do spoločnosti. Problém, ktorému čelíme, však je, že v súčasnosti podľa zákona pri osobnej asistencii nie sú žiadne podmienky. Užívateľ osobnej asistencie nemusí ani pracovať, ani sa vzdelávať. Nie je ani vekové, ani príjmové obmedzenie, čiže to vytvára určitý tlak na udržateľnosť systému,“ podotkla Fedorová s tým, že cieľom zmien však nie je rušiť osobnú asistenciu. „Ide nám o to, aby bol systém spravodlivý a udržateľný,“ priblížila Fedorová.

Ministerstvo tiež pripravuje aj ďalšiu pomoc v oblasti pomoci ŤZP. „Spoločne s ministerstvom zdravotníctva pripravujeme zákon o dlhodobej starostlivosti. Chceme pripraviť zákon o integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti. Cieľom je v tomto volebnom období pripraviť aj zákon o jednotnej posudkovej činnosti,“ vymenovala štátna tajomníčka rezortu práce Soňa Gaborčáková. Ministerstvo chce podľa nej pripraviť aj nový zákon o sociálnych službách. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať