Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako si má vláda vybrať najlepší scenár? (radia Kažimír, Mikloš, Štefanides, Draxler, Kahanec, Beblavý a ďalší)

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Podľa akých kritérií by mala vláda vyberať, ktorý scenár ochrany pred COVID-19 je pre krajinu dlhodobo najvhodnejší?

Zatiaľ odpovedali Mikloš, Kažimír, Valachy, Draxler, Haluš, Vlachynský, Vašáková, Ovčarik, Bláhová, Kahanec, Beblavý, Štefanides, Pikus, Hirman, Novysedlák a Suďa. Ďalšie odpovede postupne dopĺňame.


Prečo sa zdráhame poslať správu s upozornením všetkým ľuďom, o ktorých z lokalizačných dát vieme, že boli v nedávnej dobe v kontakte s nakazeným, alebo niekomu, o kom vieme, že porušuje nariadenú karanténu?

Miroslav Pikus, IT špecialista


Inak izoláciu prežíva mladý človek, ktorý diskutuje na WhatsAppe alebo si zapne Netflix, a inak ľudia nad 80 rokov. Samosprávy by mali zriaďovať linky informácií, ale aj sociálneho kontaktu – tak, aby si starší človek napríklad mohol nájsť svojho „anjela“, s ktorým sa bude môcť štvrťhodinku denne po telefóne porozprávať.

Juraj Draxler, vedúci Inštitútu strategických analýz SAV, bývalý minister školstva


Problém nie je len v nedostatku rúšok, ventilátorov, testov, oblekov, dezinfekcie, ale aj v zarážajúcej nepripravenosti zdravotníckeho personálu a ďalších zložiek v oblasti schopnosti používať tieto prostriedky a organizovať činnosť tak, aby sa minimalizovalo riziko šírenia nákazy.

Ivan Mikloš, ekonóm, bývalý minister financií


Ekonomická depresia bude tiež stáť zdravie a životy ľudí, chudobná krajina znamená chorá krajina a krajina s kratším časom dožitia.

Martin Vlachynský, INESS


Viac ako hocikedy predtým by preto mali politici pri rozhodovaní o predĺžení, resp. sprísnení opatrení na zamedzenie šírenia vírusu využiť služby vládnych analytikov na ministerstve zdravotníctva a financií. A keď budú poznať všetky fakty a čísla aj s ich limitáciami, nech sa pokojne rozhodnú aj na základe skúseností a intuície. Lebo na konci dňa to inak nepôjde.

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia


Zároveň si musíme povedať, či naozaj veríme, že každý život má rovnakú hodnotu. Ak áno, tak potom je neospravedlniteľné to, že sa prakticky nič nedeje v rómskych osadách a iných miestach najväčšieho sociálneho vylúčenia.

Miroslav Beblavý, ekonóm, bývalý predseda strany Spolu


Ak sa nebude dať inak, peniaze je možné zhodiť hoci aj z vrtuľníka (pripísať na bankový účet každého obyvateľa). Aj tieto opatrenia budú stáť veľa peňazí, ale inak to zrejme nepôjde, ak sa po tejto nehode chceme čo najskôr vrátiť do života, aký sme žili pred ňou. ​

Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB banky


Kľúčové je masívne, ale skutočne ma-sív-ne testovať s cieľom identifikovať a izolovať všetkých nosičov COVID-19. Aj tých, ktorí nemajú žiadne ťažkosti. A to aj s použitím sofistikovaných analýz dát tak, aby sme identifikovali rizikové typy možných nosičov.

Martin Kahanec, ekonóm, špecialista na trh práce


Vláda nemá vyberať scenár. Spoločne sa musíme pripravovať na viaceré alternatívne scenáre súčasne. Robiť všetko preto, aby sme sa tým najbolestivejším, ak máme ako, vyhli. Aj tu platí, pripravuj sa na najhoršie a dúfaj v najlepšie.

Peter Kažimír, guvernér NBS


Udržať úplne vypnutú ekonomiku s pomocou štátu vieme tak na maximálne jeden mesiac, viac nie.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky


Prerušenie reťazcov hospodárskej činnosti na niekoľko mesiacov môže byť škodlivejšie než samotná nákaza aj pre zdravie našich občanov (vrátane mentálnych porúch). Už teraz vyhľadávajú veľké podniky pomoc psychológov, ľudia, ktorých miesta sú ohrozené, majú obavy.

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku


Veľký problém na Slovensku sú aktuálne chýbajúce dáta. Na základe exaktných dát by sa dala situácia zvládať určite efektívnejšie. Asi nikto neverí, že aktuálne zverejnené počty infikovaných sú skutočné.

Maroš Ovčarik, špecialista na osobné financie a investovanie, Partners Investments


Jednoznačne má mať prioritu ochrana zdravia ľudí a zdravotníctvo pred ekonomickými a podnikateľskými záujmami. Osobitne v prípade takýchto globálnych pandémií, kde primárna príčina krízy nespočíva v ekonomicko-finančných fundamentoch.

Karel Hirman, energetický analytik


To, že mnohé európske krajiny pristupujú k ambicióznym plánom, svedčí o vážnosti situácie a snahe zabrániť panike, ale aj výraznému prepadu hospodárstva.

Lívia Vašáková, vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku


Dlhé trvanie opatrení spôsobí ekonomické škody, ale tiež odkladanie plánovaných úkonov v zdravotníctve. Ľudia tak môžu umierať na ochorenia alebo úrazy, na ktoré by nemuseli.

Viktor Novysedlák, výkonný riaditeľ Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

A teraz celé odpovede panelistov:


Miroslav Pikus, IT špecialista

Zjavne máme dilemu, či uprednostniť zdravie a životy ľudí alebo ochrániť ekonomiku. Názor na to mám (peňazí aj tovaru je dosť), ale nepokladám ho za relevantný, nech rozhodnú experti. Čomu ja rozumiem, je to, že podceňujeme schopnosť digitálnych technológií pomôcť obom zdanlivým protipólom súčasne.

Slovensko má vlastné silné know-how na prácu s lokalizačnými dátami z mobilných telefónov. Ak je v boji s vírusom napríklad dôležité zistiť priestor a okruh ľudí, s ktorými boli v kontakte nakazení, alebo identifikovať osoby, ktor

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Paradox zelenej ekonomiky – potrebujeme viac baní
 • Pandémia: Ústredný krízový štáb výrazne sprísnil opatrenia
 • Parlament: Obce budú môcť zakázať hazard aj bez petície
 • HDP: Bankoví analytici zmiernili očakávanie tohtoročného prepadu zo 7,6 na 7 %
 • EÚ: Nálada v ekonomike eurozóny sa zlepšila viac, než sa očakávalo
 • Ceny: Deflácia v Nemecku sa v septembri prehĺbila, spotrebiteľské ceny sa znížili medziročne o 0,4 %
 • Doprava: Globálna osobná letecká doprava sa tento rok prepadne v dôsledku pandémie o 66 %, predpovedá IATA
 • Radíme: Likvidácia firmy bude od októbra komplikovanejšia a drahšia

Minúta po minúte

Americké akcie dnes mierne oslabili po predchádzajúcich troch nárastoch za sebou. Investori vyberali svoje zisky pred blížiacim sa koncom štvrťroka a prvou prezidentskou debatou v USA.

 • Dow Jonesov index stratil 0,48 percenta a uzavrel na 27 452,66 bodu
 • S&P 500 klesol rovnako o 0,48 percenta na 3335,47 bodu
 • Nasdaq Composite sa znížil o 0,29 percenta na 11085,25 bodu

„Je to vyberanie ziskov po niekoľkých solídnych nárastoch,“ podotkol ekonóm Peter Cardillo z maklérskej spoločnosti Spartan Capital Securities.

Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden budú v noci debatovať na univerzite v Clevelande. Investori teraz čakajú na vývoj rokovaní amerických politikov ohľadom ďalších opatrení na podporu ekonomiky USA.

„Vývoj na finančných trhoch sa teraz zjavne odvíja od udalostí vo Washingtone, či sú to rozpočtové stimuly, alebo prezidentské voľby,“ uviedol analytik David Carter zo spoločnosti Lenox Wealth Advisors.

Na devízovom trhu dnes americký dolár oslaboval po tom, čo sa nedávno vyšplhal až na dvojmesačné maximum voči košu mien. Euro si voči doláru okolo 22:00 SELČ pripisovalo zhruba 0,6 percenta na 1,1737 USD. Dolárový index v rovnakom čase strácal takmer pol percenta na zhruba 93,9 bodu. (čtk, reuters)

Denník The Financial Times píše o ďalších pochybných investíciách Vatikánu do luxusných nehnuteľností v Londýne za 100 miliónov libier. Pre škandál okolo kontroverzných akvizícií už odstúpil vplyvný taliansky kardinál Angelo Becciu. Cirkevný štát teraz plánuje reformovať svoje hospodárenie.

Z dokumentov, ktoré má britský denník, vyplýva, že Becciu sa podieľal na investovaní prostriedkov Vatikánu do nákupov luxusných bytov vo štvrti Knightsbridge, ktorá patrí k najdrahším v Londýne.

Pre vyšetrovanie, ktoré cirkvi údajne spôsobilo rozsiahle finančné straty, vlani prepustili niekoľko zamestnancov vatikánskeho aparátu a vo funkcii skončil aj šéf správnej rady vatikánskeho úradu pre kontrolu finančných tokov Tommaso di Ruzza.

Rezignoval aj Domenico Giani, dlhoročný veliteľ vatikánskej stráže a hlavný bodyguard pápeža Františka.

Finančné toky Vatikánu často podliehajú nedostatočnej kontrole. Talianske médiá začiatkom týždňa uviedli, že pápež chce vo financiách okamžite nastoliť poriadok. Posilniť by sa mala predovšetkým Správa majetku apoštolského sídla. (čtk, financial times)

Odkaz MMŠ: „Experti sú iste užitoční v mnohých oblastiach, ale pokiaľ ide o budúcnosť ekonomiky, nedá sa im veriť… Neschopnosť vidieť do budúcnosti platí aj pre politiku.“

Američanovi hrozí v Thajsku sedem rokov väzenia za kritickú recenziu hotela. Podľa obžaloby porušil zákon o trestnej činnosti na internete, keď na webe zverejnil údajne nepravdivé informácie.

Američan Wesley Barnes si spolu s ďalšou osobou priniesol do hotelovej reštaurácie vlastný alkoholický nápoj. Keď ich obsluha upozornila, že si reštaurácia za tzv. korkovné účtuje vyše 12 eur, sťažovali sa a po dohode s prevádzkovateľom si svoju fľašu mohli otvoriť bez toho, aby za to platili.

Barnes zároveň tvrdí, že videl prevádzkovateľa, ako sa neúctivo správa k thajským zamestnancom. „Tu nespite. Nepodporujte modernú formu otroctva Thajčanov!“ napísal v recenziách na aplikácii TripAdvisor.

Hotel Sea View Koch Chang, ktorý sa nachádza 300 kilometrov východne od Bangkoku, vo vyhlásení tvrdí, že Američan Wesley Barnes si za všetko môže sám, pretože odmietol stiahnuť svoju recenziu na cestovateľských weboch pred tým, ako na neho hotel podal trestné oznámenie.

Aktivisti či novinári bývajú v Thajsku v posledných rokoch terčom žalôb za ohováranie preto, že odhaľujú porušovanie zákonov zo strany úradov či podnikov. (čtk, guardian)

Orange má výpadok optického internetu na celom Slovensku. Spoločnosť uviedla, že pracuje na odstránení problému.

„Na území celého Slovenska evidujeme výpadok optického internetu. Na odstránení problému intenzívne pracujeme, zároveň sa ospravedlňujeme za prípadné komplikácie,“ uviedol Orange. (živé)

Globálna osobná letecká doprava sa tento rok prepadne v dôsledku pandémie o 66 %, predpovedá združenie IATA. Zhoršilo tak svoju predchádzajúcu prognózu, ktorá počítala s celoročným poklesom sektora o 63 %.

Zhoršenie výhľadu odráža prekvapujúco slabé oživovanie leteckej dopravy v uplynulých mesiacoch. „Katastrofálne augustové výsledky zavŕšili doteraz najhoršiu letnú sezónu v odvetví. Oživenie medzinárodneho dopytu prakticky neexistuje,“ uviedol šéf združenia Alexandre de Juniac.

V auguste sa osobná letecká doprava podľa údajov IATA znížila medziročne o 75,3 %. Pokles sa tak len mierne spomalil zo 79,5 % v predchádzajúcom mesiaci.

„Bez dodatočných vládnych podporných opatrení a znovuotvárania hraníc zmiznú státisíce pracovných miest v oblasti leteckej dopravy,“ varoval de Juniac. Nepriamo sú ohrozené ďalšie desiatky miliónov pozícií. (čtk, reuters)

Slovenská aliancia moderného obchodu požaduje účasť svojho zástupcu v krízovom štábe. Uviedol to Martin Krajčovič, predseda aliancie zastupujúcej veľké reťazce, v reakcii na sprísnenie hygienických opatrení od 1. októbra.

„Rešpektujeme opatrenia, ktoré boli ohlásené krízovým štábom a, samozrejme, ich budú obchodníci reflektovať. Zároveň však treba podotknúť, že obchodníkom to prinesie vysoké finančné a administratívne náklady, vzhľadom na to, že obchody nie sú automaticky vybavené súkromnými bezpečnostnými službami,“ priblížil. Upozornil, že doposiaľ sa nepreukázalo šírenie vírusu v rámci obchodných prevádzok, keďže obchodníci, nad rámec regulácie štátu, prijali účinné hygienické a prevádzkové opatrenia.

„Najväčšiu výhradu máme k nesystémovému zavádzaniu opatrení podľa hesla ‚o nás bez nás‘. Od marca vyzývame vládu a krízový štáb, aby komunikovali zmeny s dotknutými subjektmi. Neprišlo k vyhodnoteniu opatrení z jari a na diskusiu sa nevyužil ani čas medzi prvou a druhou vlnou epidémie,“ povedal.

Poznamenal, že obchodníci už od augusta evidovali zhoršovanie situácie. „Za SAMO sme žiadali osobne aj verejne účasť v krízovom štábe alebo aspoň konzultácie, aby sme vedeli s dostatočným predstihom pripraviť efektívne rozhodnutia vychádzajúce z praxe, a nie rozhodnutia od zeleného stola bez diskusie,“ zdôraznil.

„Cieľ pri tom máme všetci rovnaký, chrániť zdravie a životy našich zamestnancov a zákazníkov. Ak sa však nezmení prístup štátu, tak opäť budeme prijímať opatrenia, ktoré môžu mať oveľa negatívnejšie dosahy na ekonomiku a môžu byť menej účinné ako tie, ktoré by vznikli v diskusii s dotknutými subjektmi z praxe,“ dodal predseda SAMO.

Čo ohlásil premiér od 1. októbra:

 • v obchodoch a obchodných domoch bude od 1. októbra obmedzený počet osôb,
 • platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka,
 • v obchodoch a obchodných domoch budú povinné rúška, dezinfekcia rúk a dvojmetrové rozstupy medzi zákazníkmi,
 • opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci pri vstupe do obchodu či obchodného domu. (tasr)

Nestlé na Slovensku a v Česku zmení po 10 rokoch šéfa, Dána Torbena Emborga od októbra vystrieda Holanďan Michiel Kernkamp. Firma oznámila, že od januára bude pod Kernkampa spadať tiež maďarský a poľský trh a pobaltské štáty.

Kernkamp prichádza do slovenského a českého Nestlé z postu generálneho riaditeľa firmy pre škandinávsky trh, na ktorom ho vymení práve Emborg.

Kto je Kernkamp (51)

 • kariéru v Nestlé začal v Malajzii v roku 1995, pôsobil v predaji a marketingu;
 • v roku 1998 sa stal prevádzkovým šéfom pre Čínu, Japonsko, Kóreu a Oceániu so sídlom vo Švajčiarsku;
 • v roku 2001 sa vrátil do Malajzie ako riaditeľ divízie kávy a nápojov v Nestlé Malajzia/Singapur;
 • niekoľko rokov viedol japonské podnikanie v oblasti kávy a nápojov, neskôr vstúpil do Nestlé Professional na pozíciu šéfa globálnych značkových nápojov.

Nestlé vyrába okrem pochúťok potraviny Maggi, kávu a nápoje Nescafé, Caro alebo Granko, dojčenskú výživu Nestlé a Beba i krmivo pre domáce zvieratá Purina, Friskies či Felix.

Na Slovensku má Nestlé výrobný závod Carpathia v Prievidzi, v Česku továrne Zora, Sfinx a Tivall. (čtk, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať