Denník N

Ekonomický newsfilter: Každý deň čakania na pomoc firmy prepustia stovky alebo tisícky ľudí

Ilustračné foto N - Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto N – Tomáš Hrivňák

Dobrý deň, trhy včera po čase rástli.

Za jeden deň získali hlavné indexy na Wall Street okolo desať percent (napríklad Dow Jones 11,4 %, čo je najlepší denný prírastok od roku 1933).

Európske vlády aj vláda USA tak konečne aspoň na čas získali dôveru obchodníkov, že vedia, ako ekonomikám pomôcť v naštartovanom páde.

V noci potom ešte ministri financií eurozóny navyše povolili eurovalu, aby krajinám s eurom dával pôžičky až do výšky dvoch percent HDP.

Dnes čaká úloha svojou rozhodnosťou upokojiť ekonomiku na vládu Igora Matoviča.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 900 slov, stačia naň 4 minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský


1. Najmä v malých firmách sa tento týždeň rozhodne, koľko ľudí prepustia hneď a o koľkých ešte zabojujú

Na Slovensku je podľa analýzy Finstatu vyše 15-tisíc firiem, ktorých biznis je dotknutý karanténnymi opatreniami a ich dôsledkami.

Zhruba štvrtina z nich sú pohostinské zariadenia a dve tretiny ich tržieb pripadajú na podniky registrované v Bratislave.

Čo vieme o podnikoch v kríze:

 • V takom krátkom čase nie sú k dispozícii žiadne makroekonomické dáta, preto sa musíme spoliehať aj na informácie z ankiet a náhodných správ.
 • Stovky správ, ktoré dostávame do Denníka N od majiteľov, manažérov a zamestnancov firiem, kompletne potvrdzujú teoretické predpoklady o dôsledkoch výpadku tržieb.
 • Väčšia časť z tých firiem tvrdí, že ak nezačnú prudko škrtať, pri doterajších nákladoch budú platobne neschopné najneskôr budúci mesiac. A väčšina z nich preto zvažuje, že bude prepúšťať.
 • Podľa počtu manažérov, ktorí nám už napísali o prepúšťaní, sa počet takýchto firiem musí v ekonomike v posledných dňoch rátať v lepšom prípade na rádovo tisícky.

Prečo to je dôležité: Informácie o dramaticky blízkej hrozbe

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

 • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
 • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
 • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
 • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Koronavírus

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie