Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Termín na DPH je dnes. Čo má robiť firma, ktorá nemá z čoho zaplatiť? (odpovedá finančná správa)

Ilustračné foto - Jumpstory
Ilustračné foto – Jumpstory

Firmy a podnikatelia, ktorí sú platcami DPH, by najneskôr v stredu (25. marca) mali podať daňové priznanie a túto daň za mesiac február aj štátu zaplatiť. Viacerým podnikateľom, ktorí pre koronavírus buď museli zatvoriť prevádzky a predajne, alebo nevyrábajú vôbec či v obmedzenej podobe, to môže teraz spôsobiť problém.

Čo skôr

„V stredu máme platiť DPH, čo je pre nás prvý najbližší problém,“ vraví Peter Benický, výkonný riaditeľ siete elektropredajní Planeo Elektro.

Firma v predajniach a skladoch pre logistiku zamestnáva 750 ľudí, väčšina z nich musela už druhý týždeň zostať doma. Benický vraví, že od 13. marca, keď firma musela zatvoriť všetkých 50 predajní, im klesli tržby o 90 percent.

Daňový poradca Roman Konrád vraví, že tí podnikatelia, ktorí museli zavrieť prevádzky alebo výrobu a majú problém s riadením hotovosti, tí rozmýšľajú, čo skôr uhradiť, či dane, odvody alebo dodávateľské faktúry. „Ak budú môcť, tak platbu DPH odložia,“ vraví Konrád.

Finančná správa dáva najavo, že sa bude pri finančných problémoch podnikateľov spôsobených koronavírusom správať ústretovo. „Vychádzame v ústrety všetkým žiadostiam súvisiacim so súčasnou situáciou,“ povedala hovorkyňa Ivana Skokanová.

Aké majú podnikatelia možnosti

Finančná správa vraví, že zákon síce momentálne neumožňuje predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania k DPH, podnikateľ však má možnosti, ako v tejto situácii konať.

„Ak podanie neurobí subjekt včas, resp. jeho situácia mu neumožňuje daň zaplatiť, odporúčame mu požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty (podania alebo zaplatenia, alebo oboch), a to najneskôr v lehote do 30 dní, keď pominú dôvody (nemusí tak robiť vopred),“ odporúča finančná správa.

Ubezpečuje, že bude prihliadať n

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Pomoc: Banky odložia splátky úverov či hypoték o šesť až deväť mesiacov
 • Sociálne: Lehota vyplácania podpory v nezamestnanosti sa predĺži do skončenia krízy, oznámil minister práce Milan Krajniak
 • PPA: Odvolaný šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Kožuch bude riadiť sekciu priamych platieb, vrátil sa na pôvodnú pozíciu
 • Výroba: Výpadok produkcie v slovenských automobilkách pre koronavírusové odstávky presiahol zatiaľ 52-tisíc vozidiel
 • Prieskum: Pätina ľudí hovorí, že bude mať problém splácať dlhy
 • Ekonomický newsfilter: Ak neprežijú veľkí, z prvej pomoci nebudú mať nič ani malí
 • Napíšte nám: Čo si myslíte o vládnom balíku na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Odklad hypoték, spotrebných úverov a lízingu je dohodnutý, debata je o kontokorentoch a kreditkách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Odklad hypoték, spotrebných úverov a lízingu je dohodnutý, debata je o kontokorentoch a kreditkách. Boris Kollár ohlásil dohodu s bankami o 6- až 9-mesačných odkladoch splátok, detaily zatiaľ nik nezverejnil. Sporným bodom rokovaní nie je len odpustenie bankového odvodu.

Zdieľať

Mnohí kamionisti sa po ceste radšej k rodine nevrátia. Boja sa, že jej prinesú problémy, hovorí šéf združenia dopravcov

Kolóna neďaleko nemeckého Görlitzu. Ilustračné foto - Tasr
Kolóna neďaleko nemeckého Görlitzu. Ilustračné foto – Tasr

Šofér sa ešte ani nevrátil z cesty z Talianska a zamestnávateľ jeho manželky ju už poslal domov. Takýchto prípadov sú tisíce, opisuje šéf združenia Česmad Pavol Jančovič jeden z problémov v medzinárodnej kamiónovej doprave.

Minúta po minúte

Zdieľať

Česká vláda schválila pravidlá kurzarbeitu, štát bude vyplácať dva druhy príspevkov na mzdy za obdobie od 12. marca do konca apríla. Po rokovaní kabinetu to povedala ministerka práce Jana Maláčová.

Štát poskytne 80 % náhrady mzdy ľudí v karanténe a mzdy pracovníkov uzavretých prevádzok, a to do 39 000 korún. Pri obmedzení výroby z dôvodu výpadku pracovníkov, surovín či po poklese dopytu to bude 60 %, a to do 29 000 korún.

Podpora sa stanoví zo superhrubej mzdy.

Podporu v Česku bude možné získať za obdobie od 12. marca, keď začal platiť núdzový stav. Program má zatiaľ trvať do konca apríla.

Ministerstvo práce výdavky za dva marcové týždne spočítalo na 10,9 miliardy korún. Celkové náklady do konca apríla by mohli byť viac ako tri desiatky miliárd. Podľa ministerky môže prípadne vláda rozhodnúť o predĺžení programu podľa vývoja situácie. (čtk)

Zdieľať

Rast svetovej ekonomiky sa tento rok takmer zastaví, bude pre koronavírus len 0,4 %, predpovedá to podľa serveru CNBC analýza ratingovej agentúry S&P Global Ratings. Pred koronavírusovou krízou odhadovala tohtoročný rast na 3,3 %.

Investičná banka Goldman Sachs dnes predpovedala, že HDP Spojených štátov, ktoré sú najväčšou ekonomikou sveta, sa v druhom štvrťroku prepadne o 34 %. To by podľa CNBC znamenalo najprudší pokles v povojnovej histórii USA.

S&P predpovedá, že v celom tomto roku americká ekonomika klesne o 1,3 %, zatiaľ čo v Európe počíta s dvojpercentným poklesom.

Tohtoročný rast čínskej ekonomiky agentúra odhaduje na 3 %. To by znamenalo spomalenie na zhruba polovicu z vlaňajších 6,1 %, čo bol najslabší nárast za posledných 30 rokov.

S&P je v globálnom výhľade optimistickejšia než Medzinárodný menový fond. Ten minulý týždeň predpovedal, že svetová ekonomika tento rok pre koronavírud klesne. Ešte v januári očakával zrýchlenie rastu na 3,3 % z vlaňajších 2,9 %. (čtk)

Zdieľať

Volkswagen predĺžil odstávku výroby vo svojich nemeckých závodoch o ďalších 10 dní. Aktuálne počíta s obnovením produkcie 19. apríla, je to už druhé predĺženie odstávky výroby.

Volkswagen už minulý týždeň 26. marca posunul koniec odstávky vtedy o štyri dni do 9. apríla.

Automobilka signalizovala, že zníži pracovný čas desiatok tisícov svojich zamestnancov.

Volkswagen sa podobne ako ďalší výrobcovia v automobilovom sektore musia aktuálne vyrovnávať s prepadom dopytu a narušením dodávateľských reťazcov. Takisto bude musieť v prípade opätovného spustenia výroby implementovať prísnejšie hygienické štandardy. (tasr)

Zdieľať

Vláda zavedie aj „moratórium“ na výpovede. „Bude platiť pre tých zamestnancov, ktorí sú momentálne v karanténe, aby v tomto čase nemohli byť prepustení z práce,“ povedal minister Krajniak. V najbližších dňoch chcú predstaviť aj riešenie pre matky, ktorým sa končí materská, ale keďže nie sú otvorené škôlky, nemôžu nastúpiť do práce.

Zdieľať

Vláda ešte neukončila rokovania s bankami o odklade splátok úverov, povedal minister financií Heger. „Každý si uvedomuje, že si je potrebné navzájom pomôcť,“ povedal. Ak aj nie je konkrétny výsledok, neznamená to podľa neho, že by nebola vôľa, ale riešia sa detaily. Dohodu sľubuje do pár dní.

Minister nechcel povedať, či je súčasťou dohody o odklade splátok aj zrušenie bankového odvodu. „Musí to byť jednoduché, dostupné,“ odpovedal na otázku, či pôjde o plošný posun splátok. „Nebude to šikanovanie, ale ide o to, aby sa to dobre nastavilo, a bude to na žiadosť klienta, dolaďujú sa detaily.“

Heger povedal, že stále platí, že štát dá garanciu na úvery pre banky vo výške 500 miliónov eur.

Zdieľať

Každému, komu sa skončilo vyplácanie podpory v nezamestnanosti, sa táto lehota predĺži až do skončenia krízy.  Oznámil to minister práce Milan Krajniak.

Vláda bude môcť posúvať termín nároku na vyplácanie podpory v nezamestnanosti až do skončenia koronakrízy. Spresnil po skončení rokovania vládneho kabinetu Krajniak.

Pôvodne sa navrhovalo, aby sa podporné obdobie v nezamestnanosti predĺžilo o mesiac.

„Každý človek, ktorému by počas tohto krízového obdobia skončila lehota na vyplácanie podpory v nezamestnanosti, bude mať lehotu predĺženú. A to takým spôsobom, že vláda bude môcť následne uznesením alebo nariadením vlády rozhodnúť o posúvaní tohto termínu, dokedy mu bude vyplácaná podpora v nezamestnanosti, až do skončenia krízy. Týmto sme pomohli tejto skupine ľudí,“ priblížil Krajniak. (tasr)

Zdieľať

Česká vláda vyplatí živnostníkom, ktorí pocítili ekonomické dôsledky šírenia koronavírusu, jednorazovo 25 000 korún. Musia o podporu požiadať a splniť niekoľko podmienok, napríklad im tržby za prvý kvartál museli klesnúť medziročne o 10 % či museli mať vlani minimálne hrubé príjmy 180-tisíc korún.

O schválení programu na dnešnom rokovaní vlády informovalo ministerstvo financií. Pôvodne uvažovalo, že by podnikateľom vyplácalo 15 000 korún mesačne.

Program bude podľa úradu spravovať finančná správa. Cieľom je, aby žiadatelia získali peniaze už počas apríla.

Podporu správa vyplatí na základe vyplneného formulára, ktorý zverejní do 3. apríla. Žiadosť bude obsahovať čestné vyhlásenie o splnení podmienok na vznik nároku a číslo bankového účtu, na ktorý má byť suma zaslaná. (čtk)

Zdieľať

Sociálna poisťovňa upozorňuje predškolské zariadenia, ktoré  uzavreli prevádzku, že do stredy 1. apríla jej musia poslať zoznam detí, ktoré navštevujú zariadenie.  Zariadenia sociálnych služieb musia do 1. apríla poslať zoznam klientov, ktorým mali poskytovať sociálnu službu, no pre uzatvorenie zariadenia ju poskytovať nemôžu.

Sociálna poisťovňa si v prípade predškolských zariadení na základe žiadosti o OČR podanej rodičom overí, či dieťa naozaj za normálnych okolností navštevuje predškolské zariadenie, resp. či bolo zapísané v tomto zariadení počas krízovej situácie, a teda či rodič spĺňa túto podmienku na priznanie dávky ošetrovné (OČR).

Tento zoznam musia predškolské zariadenia poslať Sociálnej poisťovni na základe novely zákona o sociálnom poistení schválenej minulý týždeň. Sociálna poisťovňa nemôže vyplatiť OČR rodičovi s dieťaťom v predškolskom zariadení, kde si nebude môcť overiť, že dieťa také zariadenie naozaj navštevuje.

V prípade, že Sociálna poisťovňa nedostane od predškolského zariadenia takýto zoznam, dávky rodičom nebude môcť vyplatiť. Ak bude zoznam zaslaný oneskorene, oneskorí sa aj výplata dávky. Vzorový zoznam zverejnila na webe.

To isté platí aj v prípade zariadení sociálnych služieb. Vzorový zoznam klientov zverejnila na webe.

Zdieľať

VÚB nevyplatí dividendy, počúvla odporúčania NBS

Talianski akcionári VÚB si nevyplatia zisk za rok 2019, ale 91 miliónov eur vložia do kapitálu banky. Vypočuli tak odporúčania NBS, ktorá navrhla akcionárom bánk ponechať zisky na Slovensku a posilniť ním tunajšie banky.

Majiteľom VÚB Banky je talianska banková skupina Intesa Sanpaolo.

„Keďže všetci v súčasnosti čelíme mimoriadnej situácii, rozhodli sme sa tento rok nerozdeliť zisk medzi akcionárov a ešte viac takto posilniť kapitál banky pre prípadné ďalšie opatrenia a pomoc pre ľudí,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Podľa neho je to zodpovedný a správny krok smerom ku klientom a celej krajine. Valné zhromaždenie sa odkladá na 24. apríl.

VÚB banka mala dať z minuloročného zisku 114,1 mil. eur na výplatu dividend 80 percent.

V minulom roku banka vyplatila na dividendách rovnako veľký podiel, vtedy to bolo 125,05 mil. eur.

S rozhodnutím nevyplácať dividendy a odkladať vyplácanie bonusov prichádzajú postupne viaceré veľké európske bankové domy. Takéto odporúčanie totiž padlo aj od Európskej centrálnej banky.

Zdieľať

Vedenie U. S. Steel Košice a odborári sa dohodli na predĺžení platnosti súčasnej kolektívnej zmluvy o jeden mesiac, pôvodne mala vypršať v utorok. Skrátený pracovný čas bude v oceliarňach podobne ako tento mesiac aj v apríli.

Pre TASR to potvrdil hovorca spoločnosti Ján Bača.

Rokovania predstaviteľov odborov a vedenia podniku o novej kolektívnej zmluve sa začali 22. januára. „Vzhľadom na vývoj pandémie, ktorá zasiahla aj Slovensko, ako aj s ohľadom na situáciu na trhu s oceľou, ktorá sa zhoršuje už viac než rok, sa sociálni partneri dohodli na predĺžení platnosti súčasnej kolektívnej zmluvy, a to na ďalších 30 dní, čo poskytuje čas na to, aby sa spoločnosť pripravila na výzvy, ktoré ju čakajú v budúcnosti,“ spresnil Bača. Dodal, že rokovania zamestnávateľa s odborovými organizáciami budú pokračovať.

Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga, na predĺžení platnosti zmluvy sa dohodli v utorok, a to po desiatom kole konštruktívnej debaty. „Rokujeme ďalej,“ povedal.

Tak ako počas marca, pracovný čas bude v U. S. Steel Košice aj v apríli skrátený minimálne o jednu zmenu a maximálne o dve. Za deň, keď zamestnanci ostanú doma, dostanú 60-percentnú náhradu mzdy.

Ako Varga pripomenul, dôvodom opatrenia je naďalej nepriaznivá situácia v hutníckom priemysle, ku ktorej sa pridali aj okolnosti súvisiace s novým koronavírusom.

V oceliarňach zaviedli skrátený pracovný čas už vlani v máji. V júni došlo k odstávke jednej z vysokých pecí.

Následne továreň oznámila, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500 s cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy. Časť zamestnancov následne využila na dobrovoľný odchod z podniku motivačné odmeny.

Košický U. S. Steel má okolo 9000 zamestnancov, s dcérskymi spoločnosťami je ich spolu zhruba 10 500. (tasr)

Zdieľať

Výpadok produkcie v slovenských automobilkách pre koronavírusové odstávky presiahol zatiaľ 52-tisíc vozidiel. Dočasné uzatvorenie tovární sa dotýka najmenej 20-tisíc pracovníkov, uvádza Európske združenie výrobcov áut ACEA.

Výroba áut v EÚ priamo zamestnáva 2,6 milióna ľudí, širší automobilový priemysel priamo alebo nepriamo dáva prácu 13,8 milióna osôb.

Závery ACEA:

 • prerušenie výroby sa týka viac než 1,1 milióna Európanov pracujúcich vo výrobe automobilov (údaje zahŕňajú iba výrobu osobných a úžitkových áut, dosah na širší dodávateľský reťazec je výraznejší),
 • výpadok v európskej výrobe spôsobený opatreniami proti koronavírusu presiahol 1,2 milióna vozidiel,
 • priemerná doba trvania odstávok dosahuje 16 pracovných dní,
 • výrobné straty sa môžu zvyšovať, ak sa budú odstávky predlžovať alebo sa pozastaví prevádzka v ďalších závodoch.

Aké sú prognózy vývoja trhu:

Podľa ratingovej agentúry Moody’s Investors Service sa celosvetový predaj áut tento rok zníži o 14 %, v západnej Európe až o 21 %.

V budúcom roku čaká oživenie trhu. Jeho rozsah bude do veľkej miery závisieť od toho, kedy dosiahne šírenie koronavírusu vrchol na kľúčových trhoch a ako rýchlo sa obnoví spotrebiteľská dôvera. (čtk, acea)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať