Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O tom, že je to ako za vojny a straty firmám musí podľa legendárneho bankára Draghiho kryť štát

Bývalý šéf ECB Mario Draghi Foto – TASR/AP
Bývalý šéf ECB Mario Draghi Foto – TASR/AP

Táto kríza nie je cyklická, firmy ani ľudia ju nezavinili, štáty im musia pomôcť aj za cenu veľkého zadlžovania, lebo škody budú inak obrovské a nevratné.

Mario Draghi je legendárny bývalý šéf Európskej centrálnej banky (bol ním v rokoch 2011 až 2019), ktorý zachránil euro po vypuknutí finančnej krízy a fakticky tak zachránil aj Európsku úniu pred rozpadom. Preto je dôležité vedieť, čo si myslí dnes o hospodárskej kríze v súvislosti s epidémiou koronavírusu, ktorá má podľa neho „biblické rozmery“.

Draghi napísal text pre Financial Times, ktorý by mali povinne čítať všetci európski premiéri a ministri financií.

Ani on nepochybuje, že nastane „hlboká recesia“ a že čelíme výzve, ako zabrániť nielen obrovským stratám, ale „nenapraviteľným škodám“.

V princípe hovorí, že straty súkromného podnikateľského sektora musia kompenzovať vlády, čo samozrejme povedie k vysokému zadlženiu štátov, ale je to vždy lepšie ako kolaps ekonomiky.

A očakáva, že vlády budú musieť oddlžiť súkromné firmy, respektíve nahradiť straty bankám, ktoré im poskytnú úvery.

Úlohou štátu je chrániť občanov a firmy pred šokom, za ktorý nenesú žiadnu vinu (na rozdiel o finančnej krízy, keď boli banky jasným vinníkom). Je to situácia ako za vojny, keď sa museli štáty tiež zadlžovať.

Otázka teda nie je či, ale ako majú vlády postupovať. Nestačí len zaistiť ľuďom, ktorí sa ocitli na dne, príjem (vo forme občianskej dávky), ale najmä ich chrániť pred stratou zamestnania.

Podpora firiem odkladom platenia dní je síce dôležitá, ale situácia si vyžaduje dramatickejšie postupy. Firmy musia dostať finančné injekcie, aby nemuseli prepúšťať  a niektoré vlády už to začali robiť, ale ani to nestačí.

„Jedinou efektívnou cestou je mobilizovať všetky časti finančného systému: trh dlhopisov, najmä v prípade veľkých korporácií, a bankový systém.“

A musí to byť hneď, bez byrokratických prekážok. Banky majú veľký vplyv naprieč celou ekonomikou a „môžu tvoriť peniaze okamžite“ – inými slovami, poskytovať úvery.

Štáty im musia garantovať dostatok peňazí a zároveň im zaručiť, že neupadnú do straty. Tieto banky by mali ihneď dávať firmám úvery bez toho, aby prepočítavali riziko návratnosti.

Štáty musia ručiť za všetky straty. V mnohých prípadoch budú firmy časom schopné tieto úvery splácať, ale v niektorých sektoroch ekonomiky musíme rátať s tým, že im bude treba tieto dlhy odpustiť.

Je to v podstate jednoduché: buď budú vlády kompenzovať firmám, ktoré si berú úvery, ich náklady, alebo tieto firmy skolabujú.

Podľa Draghiho nie je čas na argumenty o „morálnom hazarde“ (teda

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Povoľte nám testovať, rozprávajte sa s nami, chceme len, aby to fungovalo, kričia firmy
 • Energie: ÚRSO potvrdil zníženie cien plynu pre domácnosti a malé firmy
 • Lockdown: Ľudia s negatívnym testom budú môcť od 2. novembra opäť voľne vychádzať
 • Prvá pomoc+: V pondelok 9. novembra začne štát prijímať výkazy k prvej pomoci za október, budú už v zvýšenej výške
 • Firmy: PMÚ dal pošte pokutu 330-tisíc za neskoré a nepravdivé podklady
 • Nemecko: Koncern Volkswagen sa vrátil k zisku, prispel k nemu predaj luxusných áut v Číne
 • Núdzový stav: Smiem si kúpiť balený obed cez okienko?
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Ako zbohatol zadržaný Zoroslav Kollár a ako rýchlo posledné roky všetko rozpredal či previedol na blízkych

Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zoroslav Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako zbohatol zadržaný Zoroslav Kollár a ako rýchlo posledné roky všetko rozpredal či poprevádzal na blízkych. Kollár vstúpil do podnikania ako konkurzný právnik, napokon sa vyšvihol medzi elitu, keď vlastnil aj také značky ako Zetor, Vinea či Slovakia Ring. Jeho majetok sa odhaduje na vyše sto miliónov eur.

Týždeň v európskej ekonomike: Druhá vlna pandémie zúri, vracajú sa ekonomické problémy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Lídri sa stretnú na špeciálnom online covidovom samite, EÚ sa pripravuje na následky druhej vlny.
 • Ministri životného prostredia zatiaľ nedohodli emisné ciele na rok 2030, Slovensko podporuje zníženie o 55 %.
 • Huawei stráca v EÚ pôdu pod nohami, najmä v strednej a východnej Európe.

Minúta po minúte

Cena plynu pre domácnosti a malé firmy od januára klesne, domácnosti podľa regulačného úradu ÚRSO ušetria podľa spotreby ročne približne od dvoch do 125 eur. Úrad už ukončil konania, v ktorých stanovuje maximálne ceny.

Zníženie cien úrad avizoval v septembri.

Modelový príklad ÚRSO

 • Domácnosť, ktorá používa plyn primárne na varenie, by mala usporiť necelé dve eurá za rok.
 • Domácnosť, ktorá využíva zemný plyn aj na ohrev vody, môže ušetriť takmer 60 eur za rok.
 • Domácnosť, ktorá plynom aj vykuruje, ušetrí približne 125 eur za rok.
 • Úspory sú modelové a vychádzajú z koncových cien za dodávku plynu podľa aktuálnych cenníkov dodávateľov.

Zmena cien za distribúciu a prepravu plynu na budúci rok bude známa neskôr. (tasr, e)

Vedenie KOZ tvrdí, že zamestnávatelia by nemali trestať pracovníkov, ktorí sa nepôjdu dať otestovať. Konfederácia odborových zväzov ohlásila, že si chystá právnu analýzu vládnych opatrení.

Zamestnávatelia by podľa odborárov nemali neprítomnosť v práci neotestovaných zamestnancov posudzovať ako neospravedlnenú absenciu, po ktorej by mohla nasledovať výpoveď. Tvrdia, že zamestnávateľ je povinný ospravedlniť im neúčasť ako prekážku v práci „vo všeobecnom záujme“.

Zákonník práce počíta s viacerými dôvodmi takýchto prekážok; pri niektorých sa neposkytuje náhrada mzdy, pri iných áno. (e, tasr)

Automobilka Hyundai spustila sériovú výrobu novej generácie SUV modelu Tucson vo svojom českom závode Nošovice. Tucson tvorí zhruba 70 % produkcie jedinej fabriky Hyundai v EÚ.

Nošovická továreň vyrobila od júna 2015 takmer 1,2 milióna vozidiel Tucson. Model uspel v Nemecku, Británii alebo na Blízkom východe, zamieril aj do exotických destinácií, ako je súostrovie Nová Kaledónia, Francúzska Guayana či ostrov Martinik.

Od predstavenia Tucsonu v roku 2004 sa na celom svete predalo vyše 7 miliónov kusov, z toho 1,4 milióna si kúpili zákazníci v Európe. Vďaka tomu sa stal globálne najpredávanejším SUV Hyundai.

Viac o továrni Hyundai v Česku:

 • vyrába modely i30, Kona Electric a Tucson;
 • produkuje 1500 áut denne, vlani vyrobila 309 500 kusov;
 • zamestnáva 3300 pracovníkov, ďalších 8700 ľudí pracuje pre jej priamych dodávateľov. (čtk)
Nový Hyundai Tucson. Foto – Hyundai
Nový Hyundai Tucson. Foto – Hyundai

Protimonopolný úrad potrestal Slovenskú poštu pokutou 330-tisíc eur za neskoré a nepravdivé podklady. Sankcia sa týka vyšetrovania v oblasti výroby a doručovania hromadných listových zásielok a adresovaných reklám.

Úrad hovorí, že pošta predložila požadované informácie až po viacnásobných urgenciách. Časť z nich navyše úrad vyhodnotil ako nepravdivé. Vyšetrovanie sa tým podľa úradu spomalilo.

Na prípad v auguste upozornila Nadácia Zastavme korupciu a portál Index, pošta mohla podľa nich teoreticky dostať trest do jedného percenta obratu, čo by predstavovalo zhruba tri milióny eur.

Nezamestnanosť v Nemecku v októbri klesla na 6,2 % zo 6,3 % v septembri. Počet ľudí bez práce sa znížil o 35-tisíc na 2,86 milióna. Pokles bol vyšší, než sa čakalo, čo naznačuje, že trh práce sa ďalej zotavoval z prvej vlny pandémie.

Štatistika zatiaľ neodráža prípadné dôsledky rýchleho rastu počtu nových koronavírusových infekcií od polovice októbra. Spolkový úrad práce zvyčajne zbiera údaje na zostavenie správy v prvej polovici mesiaca.

Ďalšie čísla ukázali, že počet ľudí v režime skráteného pracovného času (kurzarbeit) v lete ďalej klesal. V auguste bolo v schéme, ktorá chráni trh práce pred náporom pandémie, registrovaných 2,58 milióna ľudí. V júli to boli viac ako 4 milióny a počas aprílového vrcholu prvej vlny epidémie 6 miliónov.

Aké reštrikcie zavádzajú

Nemecko v stredu oznámilo, že od 2. novembra do konca mesiaca zavádza rozsiahlu karanténnu uzáveru, aby zastavilo prudký nárast počtu prípadov koronavírusovej infekcie.

Do konca novembra budú zatvorené pohostinstvá, bary, reštaurácie, divadlá či kiná, otvorené zostanú školy, škôlky alebo obchody. Obmedzí sa aj zhromažďovanie, zísť sa bude môcť maximálne 10 ľudí najviac z dvoch domácností. (čtk, reuters)

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku kritizuje ministra Jána Budaja, ktorý sa snaží sprísniť ochranu vlka. Organizácia to označuje za populistickú aktivitu a tvrdí, že chov oviec prechádza na Slovensku najväčšou krízou, akú zažili.

Ministerstvo pôdohospodárstva zvýšilo kvótu na odstrel vlkov z minuloročných 35 na tohtoročných 50 kusov. Argumentovalo pritom aj ochranou oviec. Zväz má svojho zástupcu v pracovnej skupine, ktorá o kvótach diskutovala.

Chovatelia sa sťažujú, že náhrady škôd nie sú dostatočné, tvrdia aj, že nechcú zbytočne oplocovať chovy, aby sa ubránili.

Minister životného prostredia farmárom sľuboval, že o náhrady škôd budú môcť žiadať jednoduchšie.

Komunikačná aplikácia Viber spustí novú funkciu Chatbot Payments, vďaka ktorej budú môcť používatelia nakupovať a platiť pomocou Google Pay alebo iných mobilných platobných služieb.

Viber Chatbot Payments umožní používateľom nakupovať výrobky a služby od poskytovateľov cez ich autorizované chatboty.

Pokiaľ to umožňuje banka používateľa, stačí si pridať debetnú alebo kreditnú kartu do svojej peňaženky na smartfóne a používateľ tak má možnosť využívať službu v akomkoľvek chatbote postavenom v rámci aplikácie Viber.

Služba bude najskôr uvedená na Ukrajine, ďalšie krajiny budú nasledovať v priebehu roka 2021.

„Sme radi, že môžeme Viber opäť posunúť ďalej a urobiť z neho komplexnú platformu, ktorej záleží na potrebách používateľov a nie inzerentov. Bezpečnosť a súkromie sú pre nás kľúčové, a to pri prenose informácií aj pri platbách a ďalších digitálnych službách. Používateľom tak prinášame prístup k bezpečnej alternatíve na platby,“ povedal Djamel Agaoua, šéf aplikácie Rakuten Viber.

Airbus v 3. štvrťroku vykázal stratu 767 miliónov eur, pred rokom bol v zisku 989 miliónov eur. Do červených čísel ho stiahla koronakríza a plánované rušenie 15-tisíc pracovných miest, čo je vyše desatina celkového počtu.

Airbus zverejnil výsledky za 3. štvrťrok a prvých deväť mesiacov roka na internetovej stránke.

Ďalšie čísla Airbusu za 3Q:

 • tržby klesli medziročne o 27 % na 11,2 miliardy eur;
 • prevádzkový zisk bez mimoriadnych nákladov sa znížil o 49 % na 820 miliónov eur, analytici čakali slabší výsledok;
 • firma z dôvodu reštrukturalizácie zaúčtovala mimoriadne náklady 1,2 miliardy eur.

Pandémia paralyzovala leteckú dopravu. Aerolinky teda majú k dispozícii viac lietadiel, než potrebujú a v snahe čo najviac ušetriť odkladajú či rušia objednávky ďalších strojov. Airbus za deväť mesiacov dodal zákazníkom 341 lietadiel, o 40 % menej než vlani.

Firma tento rok dostala objednávky na 379 lietadiel, po odpočítaní zrušených zákaziek má čisté objednávky len na 300 strojov. Za celý vlaňajšok získala v čistom vyjadrení 768 objednávok.

Ako sa darí Boeingu

Aj Boeing vykázal v 3. štvrťroku stratu 466 miliónov dolárov, v mínuse bol štvrtý kvartál za sebou. Priťažila mu pandémia a odstavenie lietadiel 737 Max z prevádzky po dvoch nehodách.

Ani Boeing sa nevyhne prepúšťaniu, do konca budúceho roka plánuje mať o 30-tisíc zamestnancov menej ako na začiatku tohto roka. Firma dúfa, že v novembri získa v USA súhlas úradov na návrat strojov 737 do prevádzky. (čtk, reuters, e)

Štát odložil povinnú aktiváciu približne 11-tisíc elektronických schránok spoločenstiev vlastníkov bytov na neskôr. Ministerstvo informatizácie chce najprv zmeniť zákon a pridať k povinným údajom o predsedoch spoločenstiev aj rodné číslo.

Aktivácie schránok pre spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov mali byť pôvodne hotové do júna, neskôr sa počítalo s novembrom.

Nový termín ešte ministerstvo nespresnilo, hovorí, že návrh novely chce dať v najbližšom čase do pripomienkového konania. Následne by o zmene rozhodovala vláda a parlament, celý proces obvykle trvá niekoľko mesiacov.

Zhruba 700 spoločenstiev si podľa ministerstva aktivovalo schránky dobrovoľne, s nimi bude štát aj naďalej komunikovať elektronicky.

Koncern Volkswagen sa v 3. štvrťroku vrátil do zisku, prispel k tomu dopyt po luxusných autách v Číne. Prevádzkový zisk klesol medziročne o tretinu na 3,2 miliardy eur. VW očakáva, že v pluse bude aj za celý rok, i keď nižšom ako vlani.

Tržby skupiny VW medzi júlom a septembrom sa znížili medziročne o 3,4 % na 59,4 miliardy eur, uvádza automobilka na internetovej stránke.

V 2. štvrťroku sa automobilka prepadla do straty 1,7 miliardy eur, dôvodom boli najmä reštrikcie proti šíreniu koronavírusu a následný prepad dopytu.

Odbyt v 3. kvartáli sa citeľne zotavil. V Číne stúpol dopyt po luxusných vozidlách, napríklad po značkách Audi a Porsche. VW ťaží aj zo znižovania nákladov z dôvodu pandémie. (čtk)

ČSOB bude mať cez víkend zatvorené pobočky v nákupných centrách, aby sa zamestnanci mohli zúčastniť na plošnom testovaní. S podobnými obmedzeniami ráta podľa svojho webu aj ďalší víkend.

Chovatelia zvierat povolávajú do záloh aj dôchodcov v rámci príprav, ako pokračovať v plynulom chove a výrobe mlieka v prípade komplikácií a výpadku ľudí po celoplošnom testovaní.

Chovatelia pripravujú záložné tímy ľudí, ktorí nastúpia do služieb, pokiaľ vypadne väčšie množstvo ich pozitívne testovaných kolegov. Alternatív je niekoľko, napríklad že ľudia v poľnohospodárskych podnikoch prestanú čerpať dovolenky a nastúpia do práce.

„V tomto prípade by sme do budúcnosti privítali aj zmenu Zákonníka práce, po ktorej už dlhodobo voláme. Ukazuje sa, že práve v krízových situáciách potrebujeme robiť nad rámec momentálnych zákonných možností. Množstvo odpracovaných hodín je nutné v niektorých kritických situáciách zvýšiť,“ uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Ďalšou možnosťou je, že k zvieratám nastúpia ľudia, ktorí momentálne pracujú v rastlinnej výrobe, zbierajú jesenné plodiny a zakladajú budúcoročnú úrodu. Dvojtýždňové pribrzdenie prác na poliach by totiž podľa poľnohospodárov bolo menej dramatické ako nechať zvieratá napospas osudu. Treťou alternatívou je, že do maštalí sa vrátia čerství dôchodcovia, bývalí poľnohospodári.

„Zamestnanci, ktorí zo živočíšnej výroby za posledné dva – tri roky odišli do dôchodku, sú vhodnou alternatívou. V týchto dňoch ich kontaktujeme a sú ochotní byť v pohotovosti, ak by sme ich nutne potrebovali. Uzatvoríme s nimi dohody o vykonaní práce a v prípade, že nám po testovaní vypadne väčšie množstvo ľudí, tak sú aktívni dôchodcovia okamžite pripravení nastúpiť do živočíšnej výroby,“ dodal Pastorek.

Niektorí poľnohospodári zaškoľujú aj zamestnancov poľnohospodárskych podnikov na iných pracovných pozíciách, aby dočasne mohli pomáhať pri starostlivosti o hospodárske zvieratá. (tasr)

Americké akcie výrazne klesli, hlavné indexy si odpísali vyše 3 %. Dow Jones padol na hodnoty z konca júla. Prepady dnes zaznamenávali aj európske burzy a ceny ropy, rástol naopak dolár. Vo svete pribúdajú počty infikovaných koronavírusom.

Ako klesli hlavné indexy na Wall Street

 • Dow Jonesov index, ktorý zahŕńa akcie 30 popredných amerických podnikov, stratil 3,43 %.
 • Širší index S&P 500 klesol o 3,53 %.
 • Technologický index Nasdaq Composite sa oslabil o 3,73 %.

Padali technologické a energetické spoločnosti, výrazne sa oslabili aj akcie hotelov, leteckých spoločností a ďalších firiem, ktoré citlivo reagujú na vývoj pandémie.

Čo sa deje

 • V utorok ohlásilo rekordný počet hospitalizovaných s covid-19 dvanásť amerických štátov. Nemecko a Francúzsko dnes informovali o nadchádzajúcich karanténnych uzáverách.
 • V USA sa očakávajú prezidentské voľby, pred ktorými už zrejme neschvália balík pomoci americkej ekonomike.
 • Nepadali len akcie v USA, ale aj v Európe, frankfurtský index DAX si odpísal 4,17 % (najviac od júna), paneurópsky index Stoxx 600 si pohoršil o 2,95 % (najhlbší prepad za päť týždňov). Ceny ropy sa znížili o zhruba 5 %.

Ako sa vyvíjal dolár

 • Euro voči doláru kleslo na týždenné minimum, okolo 20:55 SEČ klesalo o 0,4 % na 1,1749 USD.
 • Investori využívajú dolár ako bezpečné útočisko. (čtk, e)
Dow Jonesov index. Screenshot - Google
Dow Jonesov index. Screenshot – Google

Nemecké akcie klesli po oznámení plošnej karantény najviac od júna. Výrazne sa oslabili aj ďalšie hlavné európske akciové indexy.

Paneurópsky ukazovateľ STOXX 600 sa znížil o 2,95 percenta na 342,17 bodu, čo znamená najhlbší prepad za päť týždňov.

Hlavný index frankfurtskej burzy DAX odpísal 4,17 percenta na 11 560,51 bodu. Popri rozsiahlej uzávere Nemecko pripravuje balík desiatich miliárd eur určený firmám, ktoré zasiahnu opatrenia.

Kľúčový ukazovateľ parížskej burzy CAC 40 dnes obchodovanie uzavrel prepadom o 3,37 percenta na 4571,12 bodu. K Francúzom večer prehovorí prezident Emmanuel Macron. Očakáva sa, že oznámi ďalšie opatrenia. Agentúra Reuters napísala, že Francúzsko tento týždeň oznámi celoštátnu karanténu. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať