Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako chce koalícia pomôcť podnikom? O týchto návrhoch rokuje (zoznam opatrení)

Ilustračné foto N - Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto N – Tomáš Hrivňák

Denník E má k dispozícii neoficiálny zoznam návrhov na pomoc podnikateľom a ekonomike, o ktorom rokujú koaličné strany. Dokument je pracovným materiálom ministerstva hospodárstva, ktorý koluje medzi koaličnými vyjednávačmi (celý zoznam nižšie v texte).

Zatiaľ nie je jasné, kedy by mohli byť opatrenia schválené. Dôležitým dátumom je však utorok 31. marca. Zamestnávatelia, ktorí chcú prepúšťať, berú do úvahy, že výpovedná lehota začína plynúť od nasledujúceho mesiaca.

  • Jadro návrhov na záchranu ekonomiky sa oproti začiatku tohto týždňa nezmenilo.
  • Väčšinu materiálu vypracovalo ministerstvo hospodárstva, detailnejšie pracujú na jednotlivých návrhoch aj na ministerstvách financií a práce.
  • Najdôležitejším posunom je predbežná dohoda, kto bude platiť mzdy zamestnancov, ktorých firma neprepustila, hoci pre nich nemá prácu. Návrh je, aby dostávali 80 percent mzdy, pričom 60 percent zaplatí štát a 20 percent firma.
  • Z materiálu vyplýva, že koalícia stále nemá presnú dohodu s bankami o tom, ako ďalej so starými úvermi.
  • Živnostníkom by sa podľa návrhu odpustili na tri mesiace minimálne odvody.

Opatrenia sú rozdelené na urgentné a „fázu 2“. Urgentnými sa myslia tie, „ktorých prijatie je potrebné veľmi rýchlo, rádovo v dňoch, max týždňoch“. „Každé ich odďaľovanie spôsobuje zvyšovanie škôd, ktoré bude potrebné v budúcnosti sanovať,“ píše sa v pracovnom materiáli.

Niektoré z nich už aj prijaté sú, napríklad zmeny v PN a OČR a časť posunov daňových termínov.

Pracovný materiál predpokladá, že s bankami sa ešte len bude rokovať a všetky zmeny, ktoré sa týkajú aj odborov, s nimi vláda prerokuje.

Kedy by mali byť opatrenia schválené

Premiér Igor Matovič jasne nehovorí, kedy by mali byť opatrenia známe v konečnej podobe. „Kým nevieme, aké peniaze a nástroje máme, nemôžeme ísť na bojisko, keď neviete s čím bojovať môžete,“ povedal.

Matovič má za sebou rokovanie európskych lídrov a hovorí, že sa dramaticky zmenila situácia na finančných trhoch. „Ten, kto bol ochotný pred mesiacom požičiavať, už teraz ochotný požičať nie je,“ povedal premiér. Musíme sa teda spoliehať viac-menej na to, ako sa dohodnú európski lídri a ako budú ochotné pomôcť európske bohatšie krajiny.

Snahou podľa neho je, aby sa opatrenia prijali čo najskôr. Zároveň hovorí, že by sa nefixoval na utorok. „Keď príde vo štvrtok dobré opatrenie, tak výpoveď sa dá stiahnuť. Keď už raz dáte výpoveď niekomu, nie je to o tom, že ju už neviete stiahnuť,“ povedal.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) hovorí, že by opatrenia mohli predstaviť najneskôr v pondelok. Vo štvrtok aj s ministrom hospodárstva rokovali so zväzmi s zástupcami firiem.

„Najviac dotknutí sú práve najmenší podnikatelia a malé a stredné firmy,“ povedal Heger. Najviac sú postihnuté tiež sektory, ktoré dnes nemôžu fungovať a musia ostať zatvorené. Heger hovorí, že teraz opatrenia dolaďujú a nastavujú plány.

„Ak to chceme správne uchopiť, riešenia musia byť veľmi adresné, aby sme pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú. Chceme byť vláda, ktorá je hospodárna, ktorá nerozhadzuje peniaze len tak,“ povedal.

Na pomoc v kríze by sa mohli použiť aj nevyčerpané eurofondy. Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová hovorí, že žiada Komisiu, aby sa dali presúvať prostriedky medzi programami flexibilne.

„Akákoľvek byrokracia a technokratické prekážky pri čerpaní eurofondov musia ísť bokom,“ povedala. Momentálne máme v nezazmluvnených výzvach vyše štyri miliardy eur. Slovensko by mohlo požiadať aj o pomoc z eurovalu.

Heger si nemyslí, že by to bolo potrebné. „V najbližších mesiacoch a rokoch to asi nebude nevyhnutné, pretože Európska centrálna banka prichádza do priestoru s dostatkom peňazí, a preto na to nevidím dôvod pre Slovensko. Dúfam, že na to nebude dôvod pre väčšinu krajín Európskej únie,“ povedal Heger.

Banky by mali podľa Hegera odsúvať aj splátky úverov. Podmienky by si mali určiť banky. „Banky na to nevyhnutne nepotrebujú štát, je v ich réžii,“ povedal Heger.

S bankami komunikovali a riešia, v čom im môže pomôcť štát. „Pripravujeme viacero legislatívnych znení, ktoré sú potrebné,“ povedal.

Tam by sa malo určiť najmä to, na ako dlho by sa mal odklad urobiť. Na budúci týždeň by mohli ísť návrhy do parlamentu. Posunutie splátok je podľa neho nevyhnutné. „Nik nechce, aby bol trestaný za niečo, za čo nemôže. Koronavírus sem prišiel, nikto si ho nepýtal a zasiahol nás všetkých,“ povedal Heger.

Štát tiež pripravuje odklady – daň z príjmu, ale budú sa zastavovať aj iné lehoty. „Dúfam, že aj banky na to pristúpia,“ dodal.


Urgentné opatrenia:

Možnosť odkladu povinnosti podať riadne ročné daňové priznanie

Automaticky (bez podávania žiadosti či oznámenia) bude možný odklad povinnosti podať riadne ročné daňové priznanie pre fyzické a právnické osoby, z doterajšieho 31. marca 2020 na 30. júna 2020. Dobrovoľný preto, aby ten, kto má preplatok, mohol dostať vratku skôr.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Matovič sa dohodol s bankami: nebudú platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky 

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Matovič sa po vyše dvoch mesiacoch rokovaní dohodol s bankami: nebudú už ďalej platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky. Spoločné memorandum by mala vláda a komerčné banky predstaviť začiatkom budúceho týždňa.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Banky s Matovičom dohodli veľký kompromis

  • Prepúšťajú už nielen U. S. Steel Košice, ale aj Podbrezová, ktorá mala ešte pred mesiacom dosť zákaziek
  • Vláda schválila ohlasovanú pomoc s nájmami, Sulík ju chce uľahčiť aplikáciou
  • Heger plní predvolebný sľub OĽaNO, dal preveriť audity, ktoré umožnili odliať 400 miliónov z Dôvery
Zdieľať

Akcie v Spojených štátoch dnes prevažne oslabovali, investori vyberali zisky pred piatkovými údajmi o vývoji májovej nezamestnanosti v USA. Indexy S&P a Nasdaq 500 mierne klesli.

Index Dow Jones vzrástol o 0,05 percenta, na 26.281,82 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 odpísal 0,34 percenta, na 3112,35 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 0,69 percenta, na 9615,81 bodu.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA  minulý týždeň prvý raz od polovice marca klesol pod dva milióny, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Za týždeň do 30. mája požiadalo o podporu takmer 1,88 milióna ľudí. (čtk)

Zdieľať

Talianska divízia automobilky Fiat Chrysler Automobiles žiada, aby Rím ručil za úver 6,3 miliardy eur. Talianske ministerstvo financií bude zrejme v rámci pomoci ručiť za 80 % pôžičky, povedal zástupca talianskej vlády.

Úver poskytne banka Intesa Sanpaolo. Automobilke hrozia sankcie, pokiaľ nebude plniť záväzky spojené so štátnou pomocou, povedal minister hospodárstva Roberto Gualtieri.

Úver vyvoláva v Taliansku značné kontroverzie. Nadnárodná spoločnosť FCA sídli v Holandsku a plánuje fúziu s francúzskym konkurentom, automobilkou PSA. Spojením vznikne štvrtý najväčší výrobca áut na svete podľa objemu predaje. Automobilky chcú transakciu uzavrieť do konce tohto roku alebo na začiatku budúceho roku. (čtk, reuters)

Zdieľať

Železničná spoločnosť Slovensko obnoví od 9. júna prevádzku viac ako 90 vlakových spojení s Českom. V diaľkovej preprave začne jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave 45 vlakov denne.

„V porovnaní s inými dopravcami ide u národných dopravcov o rádovo náročnejšiu logistickú operáciu, keďže viaceré naše vozidlá teraz jazdia inde a aj mnohí zamestnanci sú rozdelení do iných služieb, či sú doma na prekážkach v práci na strane zamestnávateľa. Preto ešte nevieme potvrdiť presný cestovný poriadok. Ten by mal byť jasný v priebehu piatka. Predaj lístkov na tieto spojenia zrejme finálne doladíme až počas víkendu,“ povedal hovorca Tomáš Kováč.

Do Rakúska, Maďarska, Poľska a na Ukrajinu ešte vlaková doprava nie je povolená.

Tento mesiac chce národný dopravca vrátiť na koľaje niektoré vlaky InterCity a obnoviť radenie reštauračných vozňov na ich zvyčajných diaľkových trasách. Od júla by mali začať pribúdať aj autovlaky.

Zdieľať

Euro dnes stúplo na 12-týždňové maximum voči doláru. Reagovalo aj na rozhodnutie Európskej centrálnej banky rozšíriť program nákupu dlhopisov spustený pre koronavírusovú krízu o 600 miliárd eur.

Okolo 18:14 euro k doláru posilňovalo o 0,8 % na 1,1326 USD. Dolárový index, ktorý sleduje výkon doláru ku košu šiestich popredných svetových mien, v rovnakom čase klesal o takmer pol percenta na 96,82 bodu.

Väčšina analytikov očakávala, že ECB program nákupu dlhopisov rozšíri z pôvodných 750 miliárd eur o 500 miliárd. ECB chce v rámci núdzového programu nakupovať dlhopisy minimálne do konce júna budúceho roku, teda o šesť mesiacov dlhšie, než plánovala. (čtk)

Zdieľať

Súkromný dopravca RegioJet by chcel vypraviť prvý vlak na Slovensko v nedeľu 7. júna, pôjde o spoj z Prahy do Košíc a Bratislavy. V utorok 9. júna plánujú obnoviť spojenie so Slovenskom České dráhy. (čtk)

Zdieľať

Heger žiada preveriť, ako Penta vyberala peniaze z Dôvery, oficiálne pôjde o kontrolu auditov, ktoré robil v poisťovni Deloitte

Minister financií Heger dal prešetriť okolnosti, ktoré umožnili vybrať z poisťovne Dôvera 400 miliónov eur. Konkrétne žiada Heger preveriť audity účtovníctva poisťovne Penty, ktoré robil Deloitte. Ide o operácie, ktoré OĽaNO kritizovalo aj pri predvolebnej ceste na Cyprus za schránkovými firmami, v ktorých skončili peniaze zo zdravotného poistenia.

Zdieľať

Leo Express je pripravený obnoviť vlakový spoj medzi Prahou a Košicami v týždni od 15. júna. Grafikon prispôsobí záujmu cestujúcich a zverejní ho v najbližších dňoch.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať