Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Kríza tvrdo postihne tlačené médiá, niektoré to nemusia prežiť

Dobrý deň! MediaBrífing je piatkový newsletter o internete a žurnalistike. Tento týždeň sa v ňom dočítate:

  • Médiá čakajú ťažké časy, niektoré krízu nemusia prežiť.
  • RTVS odložila spustenie športovej stanice.
  • Na HBO Go pribudol nový dokument o dezinformáciách.
  • Poslanec Štefan Kuffa chce žalovať denník SME za Cynickú obludu.
Ilustračné foto – TASR/AP

Vydavateľstvo Penty prepustí zhruba štvrtinu redakcie týždenníka Trend, vrátane zástupkyne šéfredaktorky. V redakcii končí prakticky celé politické oddelenie a časopis prechádza dočasne na dvojtýždennú periodicitu.

Úsporné opatrenia sa vraj dotknú aj ďalších titulov vo vydavateľstve Penty. Dôvodom je znižovanie príjmov a problémy s distribúciou počas koronavírusovej krízy.

Hospodárske noviny museli v krátkom čase zmeniť formát a presunúť tlač z českého Olomouca do Bratislavy. Dôvodom bola najmä sťažená distribúcia pre obmedzenia na hraniciach.

Týždenník Téma, ktorý rovnako ako Hospodárske noviny vydáva spoločnosť Mafra, prechádza dočasne z týždennej na dvojtýždennú periodicitu.

Český časopis Týden nebude pre výpadky reklamných príjmov vychádzať až do 20. apríla.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery podľa prvých čísel odhadol, že predaj magazínu v trafikách klesne o 30 percent.

Na Ukrajine už prestali vychádzať celoštátne denníky. Novinári v USABritánii varujú, že viaceré lokálne médiá zrejme neprežijú. Problémy majú napríklad bezplatné noviny, ktoré sú závislé od reklamy.

Hoci sledovanosť televízií a návštevnosť spravodajských webov v čase nákazy trhajú rekordy, odborníci upozorňujú, že súčasná kríza môže mať zásadný dosah na budúcnosť médií – obzvlášť printových.

Čo sa deje na trhu?

Vydavatelia majú dva hlavné problémy. Prvým je pokles predaja novín a časopisov. Hoci obchody a trafiky zostávajú otvorené, frekvencia nákupov klesá. To môže uškodiť najmä denníkom, ale dotkne sa to aj periodík s dlhšou periodicitou.

Aké to bude vážne, ešte nie je jasné, vydavatelia však už počítajú s dvojciferným poklesom. Šéf vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek si myslí, že pokles predaja printových titulov môže byť v najbližších týždňoch do

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Koronavírus

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie