Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prešli sme na režim absolútneho šetrenia. S deťmi sa snažíme jesť len dvakrát denne (podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Pokračujeme vo zverejňovaní príbehov podnikania v koronakríze.

Poprosili sme podnikateľov, aby nám písali, ako sa teraz snažia prežiť. Ich príbehy sme začali zverejňovať v pondelok, v utorokvo štvrtok, dnes pokračujeme.

Najprv ukážky ich výpovedí jednou vetou:

„V banke mi povedali, že mám zaplatiť ešte tento mesiac a ten ďalší sa uvidí, či sa bude dať splátka odložiť. Teraz by som dostal čierny bod za nespoľahlivosť.“

„Všetky športové súťaže, ako aj paralympiáda, sú zrušené. Ľudia nemajú veľký dôvod si u nás niečo objednávať.“

„Najväčší strach mám z toho, že keď počet nakazených ešte stúpne, premiér nariadi zákaz vychádzania. Vtedy skončíme totálne.“

„Rezervy som minula v období, keď som bola zo zdravotných dôvodov doma. Teraz mám sto eur na fungovanie.“

„Žili sme skromne a šťastne a verili, že o chvíľu bude lepšie. No stal sa opak.“

„Prešli sme na režim absolútneho šetrenia. S deťmi sa snažíme jesť len dvakrát denne.“

„Z toho, čo ostalo z tržieb v tomto mesiaci, zaplatím dane, niečo ešte ostane na výplatu pre zamestnancov a na odvody. Čakám, čo bude ďalej.“

A teraz celé príbehy:


Napísala som na stánok telefónne číslo, ak by mal niekto záujem o kvety. Nikto nezavolal

Som živnostníčka. Minulý týždeň som do kvetinárstva nakúpila tovar v nie malej hodnote, mimo toho bol v prevádzke tovar z predošlých dní aj priesady jarných a črepníkových kvetov.

Minulý víkend sa nepredalo takmer nič a od pondelka bol predaj týchto prevádzok zakázaný. Všetok tovar skončil ako odpad.

V prevádzke je aj záhradnícky tovar, semená, hnojivá a postreky, ktoré majú svoju záručnú dobu a budú musieť byť po jej uplynutí zlikvidované.

Nemôžem to uložiť do predajne, pretože by sa mi tam vytvorila pleseň. To by potom mohlo ohroziť ďalší tovar, napríklad umelé kvety.

Ako sa bude brať toto pri odškodňovaní drobných živnostníkov do úvahy?

Je rozdiel mať prevádzku zavretú a mať stratu z toho, že tovar nemôžete predávať a súčasne prídete o všetky peniaze investované do tovaru, ktorý musíte zlikvidovať?

Mne by v mojej situácii totiž najviac pomohlo aspoň nejaké odškodnenie za stratu tovaru. Veľká pomoc by bolo aj odpustenie odvodov.

Napísala som na stánok telefónne číslo, ak by mal niekto záujem o kvety. Nikto nezavolal.

Premýšľala som aj nad rozbehnutím e-shopu, to však trvá príliš dlho a nechcem donáškou ohrozovať ľudí.

Neviem, čo robiť. Je to môj jediný príjem, musím ďalej platiť nájom.

Rezervy som minula v období, keď som bola zo zdravotných dôvodov doma. Teraz mám sto eur na fungovanie.

Miriam, živnostníčka


Aby som sa nezosypala, musím si opakovať, že som tu pre moje deti a kvôli nim to musím zvládnuť

Som živnostníčka, mám psí salón a zákaz prevádzkovať služby.

Nestihla som si vytvoriť finančnú rezervu, lebo som investovala do vlastného bývania kvôli rozvodu.

Žila som len z toho, čo som zarobila, ale po vyplatení odvodov a hypotéky mi nezostal dostatok financií na normálny život.

Mám dve dcéry vo veku 16 a 18 rokov a obe sú študentky. Žili sme skromne a šťastne a verili, že o chvíľu bude lepšie. No stal sa opak.

Aby som sa nezosypala, musím si opakovať, že som tu pre svoje deti a kvôli nim to musím zvládnuť.

Ale momentálne som bez príjmu, mám len výživné na dve deti 140 eur a prídavky približne 48 eur.

A moje výdaje? 175 eur nájom priestoru pre moju firmu, odvody 182 eur, 77 eur elektrina vo firme, 47 eur firemný internet a mobil, 400 eur hypotéka, sto eur elektrina, 40 eur internet a Magio. To je spolu 1081 eur.

Ak zruším živnosť, kde sa zamestnám?

Banka bola ústretová aspoň v tom, že povolili odklad splátok na jeden až šesť mesiacov.

V Sociálnej poisťovni ma

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť
  • Ochrana pred konkurzom: Majiteľ siete CT a MR Pro Diagnostic Group dostal od súdu dočasnú ochranu pred veriteľmi
  • Aerolínie: Najväčšie latinskoamerické aerolínie LATAM požiadali v USA o ochranu pred veriteľmi
Zdieľať

Šéf Heinekenu: Ktovie, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby, kde ľudia bok po boku pijú pivo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský šéf Heinekenu hovorí, že piva predávajú ako pred krízou, ale viac v obchodoch, a preto s nižšími maržami. „Finančne je to pre nás katastrofa. Ak vypadne sektor reštaurácií a hotelov na desať týždňov, tak je to ako stratený rok,“ hovorí Rene Kruijt.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť +

  • Od stredy ďalšie zmäkčovanie opatrení, na budúci týždeň zrejme výrazné uvoľnenie
  • Čísla sú zlé, ekonomiky sa rýchlo otvárajú
  • Šéf Heinekenu si kladie otázku, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby
Zdieľať

Aj Slovensko tlačí, aby na plynové projekty šli eurofondy aj naďalej

Osem krajín Únie vrátane Slovenska lobuje, aby bol zemný plyn považovaný za ekologicky čistý zdroj energie a mal nárok na úniové financovania. Iniciatíva prišla krátko pred stredajším zverejnením biliónového plánu obnovy ekonomík postihnutých koronakrízou.

Informáciu o tom, že sa skupina štátov prevažne z východného krídla EÚ obrátila na Európsku komisiu, aby sa z rozpočtu EÚ mohla platiť aj výstavba plynovej infraštruktúry, oznámili ČTK diplomatické zdroje.

Kontext: Komisia plánuje podmieniť čerpanie peňazí z chystaného fondu oživenia tým, že budú investovať v súlade s jej prioritami. Medzi tie hlavné patrí prechod ku klimaticky šetrnému hospodárstvu.

O to, aby bol plyn považovaný za zdroj neškodiaci životnému prostrediu, sa dlhodobo usiluje najmä Poľsko, ktoré sa spolu s Českom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou a Gréckom obrátilo na Brusel.

Skupina krajín, ktoré sa obávajú veľkého sociálneho dosahu prechodu na čisté zdroje energie, označuje podporu plynových projektov za „zásadne dôležitú“.

Komisia tento rok začína pracovať na podrobnej klasifikácii energetických zdrojov podľa ekologickej udržateľnosti, na čom bude založená budúca finančná podpora. Práve plyn spolu s jadrom sú najväčším predmetom sporov medzi členskými štátmi. Koncom minulého roka pri predbežnej dohode dospeli krajiny ku kompromisu, ktorý tieto dva zdroje síce neoznačil ako čisté, avšak ani ako ekologicky škodlivé.

Poľsko si vlani ako jediná krajina vyjednalo výnimku zo záväzku dosiahnutia takzvanej klimatickej neutrality do polovice storočia. Táto neutralita spočíva v čo najväčšom obmedzení emisií skleníkových plynov a vyváženie tých zvyšných napríklad výsadbou stromov. Varšava požadovala kompenzáciu za zatváranie uhoľných prevádzok.

Podľa informácií ČTK je cieľom súčasnej výzvy presvedčiť Brusel, že pri podpore plynu bude pre postkomunistické krajiny ľahšia cesta k zatvoreniu „najšpinavších“ uhoľných prevádzok.

Kritici využívania zemného plynu však tvrdia, že ak sa EÚ nezameria výlučne na investície do obnoviteľných zdrojov a bude podporovať fosílne palivá, nedokáže byť do roku 2050 klimaticky neutrálna. (čtk)

Zdieľať

Sulík už napísal úradu pre dohľad, aby preveril audity od Deloittu pre Bratislavu

Minister hospodárstva Sulík už aj oficiálne požiadal úrad pre dohľad, aby skontroloval audítorské správy Deloitte Audit pre Bratislavu. Deloitte už v minulosti pokutu od úradu dostal, podľa firmy bola „v nevýznamnej výške“.

Zdieľať

V Česku by mala klesnúť DPH na ubytovacie služby, na vstupné na kultúrne či športové akcie a na vstupy na vleky a do sáun z 15 na 10 %. O štvrtinu sa má znížiť cestná daň pre nákladné autá nad 3,5 tony, ráta s tým daňový balíček, ktorý schválila česká vláda.

Informovalo o tom ministerstvo financií, ktoré navrhuje balíček prerokovať v skrátenom režime.

Podľa schváleného návrhu firmy budú môcť takisto uplatňovať daňovú stratu spätne. Obce zrejme získajú oprávnenie oslobodzovať od dane z nehnuteľností v dôsledku mimoriadnych udalostí. Poľnohospodárom by sa mohla skrátiť lehota na vrátenie preplatku spotrebnej dane pri zelenej nafte z 60 na 40 dní. (čtk)

Zdieľať

Chemesu hrozí dvojmiliónová pokuta, aj keď sa s firmou Nexis Fibers zmieril

Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Uzavretie zmieru medzi firmami Chemes a Nexis Fibers nestoplo prešetrovanie Chemesu protimonopolným úradom. Zisťuje, či spoločnosť Chemes pri sporoch mohla zneužívať dominantné postavenie, ak by jej to preukázal, hrozí jej až dvojmiliónová pokuta.

Zdieľať

V Česku od utorka rušia nákupné hodiny pre seniorov. Obchody boli medzi 8:00 a 10:00 prístupné iba obyvateľom nad 65 rokov.

Vláda rozhodla aj o tom, že otvoria ďalšie letiská pre lety v rámci schengenského priestoru. Ide o letiská v Brne, Ostrave, Karlových Varoch, Pardubiciach a Prahe-Kbeloch. Doteraz bolo otvorené iba pražské Letisko Václava Havla. (čtk)

Zdieľať

Fiat Chrysler má na dosah záchranný úver vo výške 6,3 miliardy eur od talianskej banky Intesa Sanpaolo. Ak sa pôžičku podarí dotiahnuť, pôjde o najväčší štátom garantovaný balík pomoci pre automobilku v Európe od vypuknutia koronakrízy.

Vedenie FCA a Intesy sa už dohodli na podmienkach úveru s trojročnou splatnosťou, banka by ho mala schváliť v utorok, píše Bloomberg. Uvoľnenie financií si vyžaduje tiež súhlas talianskej vlády.

Pôžička má pomôcť celému talianskemu automobilovému sektoru, prostredníctvom Fiatu sa peniaze dostanú k jeho dodávateľom. Dodatočnú podporu by tak touto formou mohlo získať 10-tisíc malých a stredných podnikov v dodávateľskom reťazci.

Talianska časť FCA vlani prerobila v hrubom zhruba 1 miliardu dolárov. Predaj áut v Taliansku sa v apríli zosunul o 98 %, závody Fiatu boli v marci a apríli prevažne zatvorené pre koronavírusové reštrikcie.

Zdieľať

V nedeľu bude môcť byť otvorených viac prevádzok – už aj kiná, divadlá, taxislužby či autoškoly. Okrem toho môžu byť po novom v nedeľu otvorené turistické informačné centrá či služby ambulantného predaja.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať