Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň,

včera sa zvýšila šanca, že mnoho podnikateľov, ktorí už išli zatvárať svoju firmu, to ešte skúsia a mnoho šéfov podnikov, ktorí už mali v hlave zoznamy prepustených, ich o niečo zredukujú.

O čerstvo ohlásenej pomoci podnikom vieme málo detailov, aby sme mohli predpovedať, ako to celé napokon dopadne. Isté však je, že balíček prichádza v poslednej chvíli a jeho rozmery nie sú len symbolické.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo je približne 6 minút čítania. To je síce viac ako obvykle, ale zvlášť teraz je každá presná informácia cenná. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Malé firmy sa dočkali, veľké nie

Vládna koalícia v nedeľu oznámila, že štát chce najbližšie tri mesiace dotovať mzdy firmám sumou okolo miliardy eur a k tomu pridať mesačne garancie na úvery podnikateľom za pol miliardy eur.

 • Trvanie programu sa odhaduje na tri mesiace, ale v zákone bude zrejme napísané, že „do odvolania“.
 • Koalícia bude pokračovať s prijímaním ďalších menších opatrení.

Prečo je to dôležité: Vyhlásenie prišlo pred poslednými dvoma marcovými pracovnými dňami a má tak šancu oddialiť rozhodnutia o prepúšťaní, pretože tie sa dejú zvyčajne pred koncom mesiaca. Výpovedné lehoty totiž podľa Zákonníka práce plynú vždy od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.

Kam má smerovať priama pomoc:

Peniaze bude štát posielať najmä malým a stredným firmám, podniky s približne 250 a viac zamestnancami budú mať len obmedzený nárok. Napríklad automobilky proti tomu už v nedeľu večer protestovali.

Peniaze chce vláda posielať najmä podnikom, ktoré krízou stratili. Pod nimi sa myslia podniky, ktorých prevádzky boli zavreté nariadením vlády alebo im medziročne klesli tržby o 20 a viac percent.

Čo vláda zatiaľ nepodporí:

Aktuálne predstavený balík priamej pomoci počíta s príspevkami na platy zamestnancov a živnostníkov, ale neodpúšťajú sa odvody. Firmy a živnostníci s prepadom tržieb nad 40 percent môžu dostať dočasný odklad platieb odvodov a preddavkov na daň z príjmu.

V aktuálne oznámenom programe sa neplánuje platenie iných nákladov, napríklad nájmov. Pracovná verzia programu pomoci uvažovala o uhrádzaní časti nákladov na nájmy poškodených firiem.

Viac o téme: Prvá pomoc podnikom bude stáť miliardu mesačne, peniaze priamo dostanú aj živnostníci (Marianna Onuferová/E)

Prvá pomoc: Nemusí byť rýchla a neuspokojí všetkých (Zuzana Kollárová/E)


2. Hlavnými kritériami pomoci budú úradný zákaz podnikania alebo prepad tržieb

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak povedal, že programy kompenzácie miezd a príjmov živnostníkov sa dotknú zhruba 800-tisíc zamestnancov a 200-tisíc SZČO.

Štát sa tak nejakým spôsobom bude dočasne podieľať na mzdách zhruba polovice ľudí zamestnaných v súkromnom sektore.

Komu koľko štát prispeje na platy:

Ak ide o firmu, ktorá bola zatvorená nariadením vlády, štát zaplatí 80 percent hrubej mzdy zamestnancov, ktorí museli ostať doma (nie na OČR alebo PN).

Príklad výpočtu: Ilustratívny príklad tejto pomoci publikoval v nedeľu na svojom FB štátny tajomník ministerstva práce Jozef Mihál.

Ak mal zamestnanec hrubú mzdu 1000 eur, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi náhradu mzdy vo výške 80 % jeho priemernej mzdy, v tomto príklade 800 eur. Presne toľko peňazí zaplatí firme štát.

Zamestnávateľ však musí za zamestnanca odviesť sociálne a zdravotné odvody vo výške 35,2 % z vyplatenej mzdy, čo je 282 eur (z pôvodnej mzdy 1000 eur by boli odvody 352 eur).

Tieto odvody (282 eur) zaplatí poisťovniam zamestnávateľ z vlastných zdrojov.

Pokiaľ u neho došlo k poklesu tržieb o viac ako 40 %, bude mať odklad platby týchto odvodov.

Najvyšší možný príspevok na jedného zamestnanca je 1100 eur mesačne, čo pri znížení náhrady mzdy na 80 % znamená pôvodnú priemernú mzdu 1375 eur.

Ak ide o firmu, ktorá nebola zatvorená nariadením vlády, rozhodujúca bude veľkosť prepadu tržieb.

 • Ak bol celomesačný prepad tržieb o najmenej 20 % a menej ako 40 %, zaplatí štát 180 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 40 % a menej ako 60 % zaplatí štát 300 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 60 % a menej ako 80 % zaplatí štát 420 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 80 % zaplatí štát 540 eur na zamestnanca alebo živnostníka.

Ani tento prípad nepočíta s tým, že by sa odpúšťali odvody. No aj tu bude platiť, že podniky, ktoré prišli medziročne o viac ako 40 % výnosov, si môžu platenie odvodov odložiť.

Predpokladá sa, že pôjde o trojmesačný odklad, ktorý sa potom splatí postupne v nasledujúcom roku a pol.

Aj v tomto prípade sa bude firma zrejme musieť zaviazať, že zamestnanca pol roka neprepustí.


3. Úzke miesto budú úrady práce

Dotácie na pracovné miesta a krytie výpadkov príjmov živnostníkom by malo mať na starosti Ústredie práce a sociálnych vecí.

 • Detaily programov majú byť známe v utorok 31. marca.
 • Formuláre žiadostí majú byť podľa sľubu ministra práce Krajniaka vyvesené v pondelok 6. apríla.
 • Prvé peniaze sa majú posielať do firiem 15. apríla.

Prečo to je dôležité: Predpokladom úspechu celej operácie je rýchlosť dodania peňazí do firiem. Čím komplikovanejšia bude administratíva, tým bude pomoc pomalšia a riziko zahltenia úradov práce vyššie.

 • Plynulosti vybavovania poškodí aj to, že úrady práce majú momentálne problém zúradovať aj 300-tisíc žiadostí o OČR, ktoré sa vyrojili počas karantény.
 • Riziko zneužívania pomoci je obmedzené tým, že pomoc môže štát odoslať len firmám na presný počet ich zamestnancov alebo konkrétnym živnostníkom a dotácia je zhora limitovaná. Ak teda aj nejaká firma sfalšuje výkazy o tržbách, jej podvod bude stále obmedzený počtom ľudí, ktorí pre ňu pracujú, a ona za nich platí odvody.

Ako sa bude vypočítavať pokles tržieb:

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť
 • Ochrana pred konkurzom: Majiteľ siete CT a MR Pro Diagnostic Group dostal od súdu dočasnú ochranu pred veriteľmi
 • Aerolínie: Najväčšie latinskoamerické aerolínie LATAM požiadali v USA o ochranu pred veriteľmi
Zdieľať

Šéf Heinekenu: Ktovie, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby, kde ľudia bok po boku pijú pivo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský šéf Heinekenu hovorí, že piva predávajú ako pred krízou, ale viac v obchodoch, a preto s nižšími maržami. „Finančne je to pre nás katastrofa. Ak vypadne sektor reštaurácií a hotelov na desať týždňov, tak je to ako stratený rok,“ hovorí Rene Kruijt.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť +

 • Od stredy ďalšie zmäkčovanie opatrení, na budúci týždeň zrejme výrazné uvoľnenie
 • Čísla sú zlé, ekonomiky sa rýchlo otvárajú
 • Šéf Heinekenu si kladie otázku, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby
Zdieľať

Aj Slovensko tlačí, aby na plynové projekty šli eurofondy aj naďalej

Osem krajín Únie vrátane Slovenska lobuje, aby bol zemný plyn považovaný za ekologicky čistý zdroj energie a mal nárok na úniové financovania. Iniciatíva prišla krátko pred stredajším zverejnením biliónového plánu obnovy ekonomík postihnutých koronakrízou.

Informáciu o tom, že sa skupina štátov prevažne z východného krídla EÚ obrátila na Európsku komisiu, aby sa z rozpočtu EÚ mohla platiť aj výstavba plynovej infraštruktúry, oznámili ČTK diplomatické zdroje.

Kontext: Komisia plánuje podmieniť čerpanie peňazí z chystaného fondu oživenia tým, že budú investovať v súlade s jej prioritami. Medzi tie hlavné patrí prechod ku klimaticky šetrnému hospodárstvu.

O to, aby bol plyn považovaný za zdroj neškodiaci životnému prostrediu, sa dlhodobo usiluje najmä Poľsko, ktoré sa spolu s Českom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou a Gréckom obrátilo na Brusel.

Skupina krajín, ktoré sa obávajú veľkého sociálneho dosahu prechodu na čisté zdroje energie, označuje podporu plynových projektov za „zásadne dôležitú“.

Komisia tento rok začína pracovať na podrobnej klasifikácii energetických zdrojov podľa ekologickej udržateľnosti, na čom bude založená budúca finančná podpora. Práve plyn spolu s jadrom sú najväčším predmetom sporov medzi členskými štátmi. Koncom minulého roka pri predbežnej dohode dospeli krajiny ku kompromisu, ktorý tieto dva zdroje síce neoznačil ako čisté, avšak ani ako ekologicky škodlivé.

Poľsko si vlani ako jediná krajina vyjednalo výnimku zo záväzku dosiahnutia takzvanej klimatickej neutrality do polovice storočia. Táto neutralita spočíva v čo najväčšom obmedzení emisií skleníkových plynov a vyváženie tých zvyšných napríklad výsadbou stromov. Varšava požadovala kompenzáciu za zatváranie uhoľných prevádzok.

Podľa informácií ČTK je cieľom súčasnej výzvy presvedčiť Brusel, že pri podpore plynu bude pre postkomunistické krajiny ľahšia cesta k zatvoreniu „najšpinavších“ uhoľných prevádzok.

Kritici využívania zemného plynu však tvrdia, že ak sa EÚ nezameria výlučne na investície do obnoviteľných zdrojov a bude podporovať fosílne palivá, nedokáže byť do roku 2050 klimaticky neutrálna. (čtk)

Zdieľať

Sulík už napísal úradu pre dohľad, aby preveril audity od Deloittu pre Bratislavu

Minister hospodárstva Sulík už aj oficiálne požiadal úrad pre dohľad, aby skontroloval audítorské správy Deloitte Audit pre Bratislavu. Deloitte už v minulosti pokutu od úradu dostal, podľa firmy bola „v nevýznamnej výške“.

Zdieľať

V Česku by mala klesnúť DPH na ubytovacie služby, na vstupné na kultúrne či športové akcie a na vstupy na vleky a do sáun z 15 na 10 %. O štvrtinu sa má znížiť cestná daň pre nákladné autá nad 3,5 tony, ráta s tým daňový balíček, ktorý schválila česká vláda.

Informovalo o tom ministerstvo financií, ktoré navrhuje balíček prerokovať v skrátenom režime.

Podľa schváleného návrhu firmy budú môcť takisto uplatňovať daňovú stratu spätne. Obce zrejme získajú oprávnenie oslobodzovať od dane z nehnuteľností v dôsledku mimoriadnych udalostí. Poľnohospodárom by sa mohla skrátiť lehota na vrátenie preplatku spotrebnej dane pri zelenej nafte z 60 na 40 dní. (čtk)

Zdieľať

Chemesu hrozí dvojmiliónová pokuta, aj keď sa s firmou Nexis Fibers zmieril

Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Uzavretie zmieru medzi firmami Chemes a Nexis Fibers nestoplo prešetrovanie Chemesu protimonopolným úradom. Zisťuje, či spoločnosť Chemes pri sporoch mohla zneužívať dominantné postavenie, ak by jej to preukázal, hrozí jej až dvojmiliónová pokuta.

Zdieľať

V Česku od utorka rušia nákupné hodiny pre seniorov. Obchody boli medzi 8:00 a 10:00 prístupné iba obyvateľom nad 65 rokov.

Vláda rozhodla aj o tom, že otvoria ďalšie letiská pre lety v rámci schengenského priestoru. Ide o letiská v Brne, Ostrave, Karlových Varoch, Pardubiciach a Prahe-Kbeloch. Doteraz bolo otvorené iba pražské Letisko Václava Havla. (čtk)

Zdieľať

Fiat Chrysler má na dosah záchranný úver vo výške 6,3 miliardy eur od talianskej banky Intesa Sanpaolo. Ak sa pôžičku podarí dotiahnuť, pôjde o najväčší štátom garantovaný balík pomoci pre automobilku v Európe od vypuknutia koronakrízy.

Vedenie FCA a Intesy sa už dohodli na podmienkach úveru s trojročnou splatnosťou, banka by ho mala schváliť v utorok, píše Bloomberg. Uvoľnenie financií si vyžaduje tiež súhlas talianskej vlády.

Pôžička má pomôcť celému talianskemu automobilovému sektoru, prostredníctvom Fiatu sa peniaze dostanú k jeho dodávateľom. Dodatočnú podporu by tak touto formou mohlo získať 10-tisíc malých a stredných podnikov v dodávateľskom reťazci.

Talianska časť FCA vlani prerobila v hrubom zhruba 1 miliardu dolárov. Predaj áut v Taliansku sa v apríli zosunul o 98 %, závody Fiatu boli v marci a apríli prevažne zatvorené pre koronavírusové reštrikcie.

Zdieľať

V nedeľu bude môcť byť otvorených viac prevádzok – už aj kiná, divadlá, taxislužby či autoškoly. Okrem toho môžu byť po novom v nedeľu otvorené turistické informačné centrá či služby ambulantného predaja.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať