Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň,

včera sa zvýšila šanca, že mnoho podnikateľov, ktorí už išli zatvárať svoju firmu, to ešte skúsia a mnoho šéfov podnikov, ktorí už mali v hlave zoznamy prepustených, ich o niečo zredukujú.

O čerstvo ohlásenej pomoci podnikom vieme málo detailov, aby sme mohli predpovedať, ako to celé napokon dopadne. Isté však je, že balíček prichádza v poslednej chvíli a jeho rozmery nie sú len symbolické.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1400 slov, čo je približne 6 minút čítania. To je síce viac ako obvykle, ale zvlášť teraz je každá presná informácia cenná. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Malé firmy sa dočkali, veľké nie

Vládna koalícia v nedeľu oznámila, že štát chce najbližšie tri mesiace dotovať mzdy firmám sumou okolo miliardy eur a k tomu pridať mesačne garancie na úvery podnikateľom za pol miliardy eur.

 • Trvanie programu sa odhaduje na tri mesiace, ale v zákone bude zrejme napísané, že „do odvolania“.
 • Koalícia bude pokračovať s prijímaním ďalších menších opatrení.

Prečo je to dôležité: Vyhlásenie prišlo pred poslednými dvoma marcovými pracovnými dňami a má tak šancu oddialiť rozhodnutia o prepúšťaní, pretože tie sa dejú zvyčajne pred koncom mesiaca. Výpovedné lehoty totiž podľa Zákonníka práce plynú vždy od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.

Kam má smerovať priama pomoc:

Peniaze bude štát posielať najmä malým a stredným firmám, podniky s približne 250 a viac zamestnancami budú mať len obmedzený nárok. Napríklad automobilky proti tomu už v nedeľu večer protestovali.

Peniaze chce vláda posielať najmä podnikom, ktoré krízou stratili. Pod nimi sa myslia podniky, ktorých prevádzky boli zavreté nariadením vlády alebo im medziročne klesli tržby o 20 a viac percent.

Čo vláda zatiaľ nepodporí:

Aktuálne predstavený balík priamej pomoci počíta s príspevkami na platy zamestnancov a živnostníkov, ale neodpúšťajú sa odvody. Firmy a živnostníci s prepadom tržieb nad 40 percent môžu dostať dočasný odklad platieb odvodov a preddavkov na daň z príjmu.

V aktuálne oznámenom programe sa neplánuje platenie iných nákladov, napríklad nájmov. Pracovná verzia programu pomoci uvažovala o uhrádzaní časti nákladov na nájmy poškodených firiem.

Viac o téme: Prvá pomoc podnikom bude stáť miliardu mesačne, peniaze priamo dostanú aj živnostníci (Marianna Onuferová/E)

Prvá pomoc: Nemusí byť rýchla a neuspokojí všetkých (Zuzana Kollárová/E)


2. Hlavnými kritériami pomoci budú úradný zákaz podnikania alebo prepad tržieb

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak povedal, že programy kompenzácie miezd a príjmov živnostníkov sa dotknú zhruba 800-tisíc zamestnancov a 200-tisíc SZČO.

Štát sa tak nejakým spôsobom bude dočasne podieľať na mzdách zhruba polovice ľudí zamestnaných v súkromnom sektore.

Komu koľko štát prispeje na platy:

Ak ide o firmu, ktorá bola zatvorená nariadením vlády, štát zaplatí 80 percent hrubej mzdy zamestnancov, ktorí museli ostať doma (nie na OČR alebo PN).

Príklad výpočtu: Ilustratívny príklad tejto pomoci publikoval v nedeľu na svojom FB štátny tajomník ministerstva práce Jozef Mihál.

Ak mal zamestnanec hrubú mzdu 1000 eur, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi náhradu mzdy vo výške 80 % jeho priemernej mzdy, v tomto príklade 800 eur. Presne toľko peňazí zaplatí firme štát.

Zamestnávateľ však musí za zamestnanca odviesť sociálne a zdravotné odvody vo výške 35,2 % z vyplatenej mzdy, čo je 282 eur (z pôvodnej mzdy 1000 eur by boli odvody 352 eur).

Tieto odvody (282 eur) zaplatí poisťovniam zamestnávateľ z vlastných zdrojov.

Pokiaľ u neho došlo k poklesu tržieb o viac ako 40 %, bude mať odklad platby týchto odvodov.

Najvyšší možný príspevok na jedného zamestnanca je 1100 eur mesačne, čo pri znížení náhrady mzdy na 80 % znamená pôvodnú priemernú mzdu 1375 eur.

Ak ide o firmu, ktorá nebola zatvorená nariadením vlády, rozhodujúca bude veľkosť prepadu tržieb.

 • Ak bol celomesačný prepad tržieb o najmenej 20 % a menej ako 40 %, zaplatí štát 180 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 40 % a menej ako 60 % zaplatí štát 300 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 60 % a menej ako 80 % zaplatí štát 420 eur na zamestnanca alebo živnostníka,
 • pri prepade tržieb o najmenej 80 % zaplatí štát 540 eur na zamestnanca alebo živnostníka.

Ani tento prípad nepočíta s tým, že by sa odpúšťali odvody. No aj tu bude platiť, že podniky, ktoré prišli medziročne o viac ako 40 % výnosov, si môžu platenie odvodov odložiť.

Predpokladá sa, že pôjde o trojmesačný odklad, ktorý sa potom splatí postupne v nasledujúcom roku a pol.

Aj v tomto prípade sa bude firma zrejme musieť zaviazať, že zamestnanca pol roka neprepustí.


3. Úzke miesto budú úrady práce

Dotácie na pracovné miesta a krytie výpadkov príjmov živnostníkom by malo mať na starosti Ústredie práce a sociálnych vecí.

 • Detaily programov majú byť známe v utorok 31. marca.
 • Formuláre žiadostí majú byť podľa sľubu ministra práce Krajniaka vyvesené v pondelok 6. apríla.
 • Prvé peniaze sa majú posielať do firiem 15. apríla.

Prečo to je dôležité: Predpokladom úspechu celej operácie je rýchlosť dodania peňazí do firiem. Čím komplikovanejšia bude administratíva, tým bude pomoc pomalšia a riziko zahltenia úradov práce vyššie.

 • Plynulosti vybavovania poškodí aj to, že úrady práce majú momentálne problém zúradovať aj 300-tisíc žiadostí o OČR, ktoré sa vyrojili počas karantény.
 • Riziko zneužívania pomoci je obmedzené tým, že pomoc môže štát odoslať len firmám na presný počet ich zamestnancov alebo konkrétnym živnostníkom a dotácia je zhora limitovaná. Ak teda aj nejaká firma sfalšuje výkazy o tržbách, jej podvod bude stále obmedzený počtom ľudí, ktorí pre ňu pracujú, a ona za nich platí odvody.

Ako sa bude vypočítavať pokles tržieb:

 • Tržby sa budú porovnávať s tržbami

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Koronavírus

  Podcasty Denníka N

  Pomoc ekonomike

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie