Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Odklad hypoték, spotrebných úverov a lízingu je dohodnutý, debata je o kontokorentoch a kreditkách

 • Banky a vláda sa do poslednej chvíle naťahovali o tom, či štát zruší bankový odvod.
 • Maximálne odloženie splátok úverov bude až na deväť mesiacov, neplatiči ho však nedostanú.

Predseda parlamentu Boris Kollár na Facebooku oznámil, že sa s bankami dohodli na odklade splátok, ktoré by mali byť šesť až deväť mesiacov pre všetky bankové úvery vrátane lízingu, ktoré ľudia majú.

Detaily neprezradil, posunuté majú byť splátky istiny aj úroku.

Definitívy text dohody s bankami ešte nie je na stole, no podľa zdrojov blízkych finálnym rokovaniam možno očakávať:

 • Odklad bude len pre tých, čo o to požiadajú, nie pre všetkých povinne.
 • Banky sa dohodnú na jednotnom postupe pre klientov. Môžu vytvoriť jednotný formulár, ktorý im klienti odovzdajú vyplnený.
 • Posudzovanie klientov pri odklade splátok bude zúžené na minimum,

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal, je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní
 • Financie: Parlament schválil zmeny v štátnom rozpočte na rok 2020
 • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
 • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
 • Siete: Britská vláda zakázala mobilným operátorom, aby využívali technológie Huawei pri výstavbe 5G sietí po 31. decembri
 • Komodity: Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 miliónov barelov denne
 • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
 • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Doležalov konkurz žiadajú zopakovať aj lokálni poskytovatelia internetu, minister na to nevidí dôvod

Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto - TASR/AP
Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto – TASR/AP

Ministerstvo dopravy nevidí dôvod na zopakovanie konkurzu na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ako žiadajú lokálni poskytovatelia internetu. Tvrdí, že konkurz bol transparentný, mal jasné pravidlá a podmienky boli pre všetkých nastavené rovnako.

Minúta po minúte

Zdieľať

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. (tasr)

Zdieľať

Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 mil. barelov denne, prispeje k tomu najmä oživenie globálnej ekonomiky po koronakríze, vyplýva z nového výhľadu kartelu OPEC. Celkový dopyt i tak zostane pod úrovňou roka 2019.

Ide o prvú prognózu, v ktorej OPEC hodnotí vývoj na trhu v budúcom roku. Nepočíta so žiadnym rizikom, ktoré by spôsobilo pokles, napríklad obchodné napätie medzi USA a Čínou, vysoká úroveň zadlženia alebo druhá vlna koronavírusovej infekcie.

Naopak, správa prepokladá, že koronavírus sa podarí dostať pod kontrolu, najmä vo veľkých ekonomikách, čo umožní oživenie súkromnej spotreby domácností a investícií.

Ceny ropy tento rok prudko klesli. Dopyt sa prepadol zhruba o tretinu, keď vlády nariadili koronavírusové opatrenia a obmedzili vychádzanie. OPEC očakáva, že dopyt po rope v tomto roku klesne o 8,95 milióna barelov denne. To je o niečo menej, než predpovedal minulý mesiac. (čtk)

Zdieľať

Podľa rozpočtovej rady vláda dobre nevysvetlila niektoré výdavky v navrhovanej zmene rozpočtu, o ktorej rokuje parlament. Okrem výdavkov, ktoré súvisia s pandémiou, vláda očakáva aj iné výdavky na krytie rizík v sume 3 miliardy eur. „Táto suma nie je vysvetlená a predstavuje pre vládu priestor pre voľné rozhodovanie mimo kontroly parlamentu.“

Súčasné výnimočné okolnosti viedli k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, aby vláda mohla prijímať razantné opatrenia na stabilizáciu situácie.

„Vytvorený priestor by sa však nemal zneužiť na zvyšovanie výdavkov nesúvisiacich s touto výnimočnou udalosťou. Je preto v záujme vlády, aby navrhované zmeny v zákone o štátnom rozpočte boli transparentne vysvetlené a zdôvodnené tak, aby nielen parlament, ale aj odborná a široká verejnosť mala možnosť posúdiť opodstatnenosť navyšovania výdavkov,“ upozornila rozpočtová rada.

Zdieľať

Poštová banka plní sľub, po zrušení odvodu zníži poplatok za účet. Iné banky tvrdia, že preň nezdražovali

Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto - JumpStory
Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto – JumpStory

Poštová banka od októbra zníži poplatok za vedenie osobného účtu a vráti ho na úroveň z vlaňajška. Plní tak sľub, že cenu za balík znovu zníži, ak štát bankám zruší povinnosť platiť bankový odvod.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať