Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Po telefonáte so sociálkou som sa dozvedel, že mi nepatrí nič (podnikatelia píšu, čo teraz zažívajú)

Foto Tomáš Hrivňák
Foto Tomáš Hrivňák

Poprosili sme podnikateľov a ich zamestnancov, aby nám písali, ako sa teraz snažia prežiť.

Tu je výber z príbehov. Najprv jednou vetou:

„Najviac ma hnevá a zvnútra rozožiera, že som ani nedostal šancu uspieť. Nedostal som šancu preraziť.“

„Snažíme sa prerobiť predajne tak, aby mohli fungovať čisto ako servis bicyklov.“

„Myslím si, že by bolo lepšie systém zjednodušiť a umožniť prístup k určitej sume použiteľných peňazí každému.“

„Keď všetci budeme zmierení s tým, že nebudeme zarábať, ale budeme mať iba minimálne príjmy na prežitie, tak to beriem.“

„Verím, že štát, ktorý roky držia malé a stredné firmy pri živote, dostatočne finančne pomôže v týchto krušných chvíľach.“

„Nikde som ešte nepočul, čo bude s tými, čo pracovali, kde sa dalo, no väčšinou iba na určitý čas.“

„Jediné, čo ma upokojuje, je, že nemám žiadne deti ani zvieratá a starám sa len sama o seba.“

A teraz celé príbehy:


Stále neviem, akou formou požiadať o príspevok od štátu

Museli sme zavrieť kaviareň v Bardejovských kúpeľoch, čo je dosť problém, pretože po zimnej sezóne, ktorá je vždy dosť slabá, sme očakávali ekonomické zmŕtvychvstanie začínajúcou sezónou.

Máme kaviareň v centrálnej budove, ľudia k nám chodia medzi procedúrami. Zatvorené máme už viac ako dva týždne.

Mesiac sa nejako bude dať prežiť bez príjmu, ale dlhšie to už bude veľký problém. Verím, že štát, ktorý roky držia malé a stredné firmy pri živote, dostatočne finančne pomôže v týchto krušných chvíľach, ako so mzdami, tak aj s nájmami za prevádzkové priestory.

Najnovšie opatrenia vlády hodnotím pozitívne, pomôže čiastočné preplatenie miezd zamestnancov. Nájom za prevádzku platíme vysoký, 1650 eur, čo máme niekedy problém uhradiť, aj keď normálne fungujeme, nieto ešte v čase, keď máme nulový príjem.

Prijal by som teda aj pomoc v rámci kompenzácie nájmov. Pán Sulík spomínal, že by sa to mohlo riešiť tak, že nejakú časť nájmu by preplatil štát, nejakú prenajímateľ. Bolo by dobré, ak by toto viac špecifikovali a dotiahli.

Bolo by teda dobré, ak by proklamovaná finančná pomoc od štátu prišla v priebehu apríla a bola by aj za marec. Našej kaviarne by sa mali týkať hlavne úhrady nájmu a poistného. Samozrejme, prevádzkové náklady sú aj v iných položkách, ako napríklad lízing, mobilné dáta a podobne, s tým si však už nejako poradím, štát by som v tom nezaťažoval.

Reálne by sme potrebovali za tie dva mesiace dvakrát 1650 eur na nájom a odvody, či časť mzdy za dvoch zamestnancov, teda asi ďalších 2500 eur. Spolu teda približne 5800 eur . Stále však neviem ako a kde, respektíve akou formou požiadať o príspevok.

Ľubomír Augustinský, prevádzkuje kaviareň v Bardejovských kúpeľoch

Aj kaviareň v Bardejovských kúpeľoch s vysokým nájmom musí byť zatvorená. Foto: archív Ľ.A.

Nové opatrenia vlády sa ma netýkajú a určite nie som jediný

Vláda sľubuje poskytovanie príspevkov pre živnostníkov, ktorí robili vo firme a tá už pre nich nemá prácu. Ja som nebol zamestnancom v žiadnej firme. Nové opatrenia vlády sa ma netýkajú a určite nie som jediný.

Nikde som ešte nepočul, čo bude s tými, čo pracovali, kde sa dalo, no väčšinou iba na určitý čas. Takisto nepočujeme, čo s takými, čo začali živnosť prvý rok a nevznikla im povinnosť platiť odvody.

Toto je aj môj prípad. Práca nie je a asi ani dlho nebude a po telefonáte so sociálkou som sa dozvedel, že mi nepatrí nič. Takže sme trojčlenná rodina odkázaná žiť z manželkinej minimálnej mzdy.

Mám veľké obavy, že onedlho prídeme o bývanie,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Banky s Matovičom dohodli veľký kompromis
 • Otváranie ekonomiky: Po hraniciach s Českom sa dnes otvárajú už aj priechody do Maďarska a Rakúska
 • Problémy železiarní: Košice idú už len na jednu vysokú pec
 • Zrušenie bankového odvodu: Banky nebudú platiť odvod, ale zisky nevyvezú
 • Dotácie: Vláda schválila pomoc štátu s nájmami
 • ÚRSO: Šéf úradu Jahnátek končí, vláda ho odvolala
 • Meny: Euro stúplo na 12-týždňové maximum voči doláru
 • Burzy: Akcie v USA prevažne oslabovali, indexy S&P a Nasdaq 500 mierne klesli
Zdieľať

Matovič sa dohodol s bankami: nebudú platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky 

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Matovič sa po vyše dvoch mesiacoch rokovaní dohodol s bankami: nebudú už ďalej platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky. Spoločné memorandum by mala vláda a komerčné banky predstaviť začiatkom budúceho týždňa.

Minúta po minúte

Zdieľať

Obvinení v kauze úplatkov v štátnych Lesoch SR zostávajú vo väzbe

Bývalý obchodný riaditeľ Lesov SR Tomáš Klouček aj banskobystrická podnikateľka Lucia Ďurská zostávajú vo vyšetrovacej väzbe pre úplatky, ktoré podľa NAKA prijímali pri dodávkach dreva zo štátneho podniku. Včera večer o tom rozhodol banskobystrický Špecializovaný trestný súd.

O právoplatnosti verdiktu ešte bude na budúci týždeň rozhodovať Najvyšší súd SR, keďže obvinení podali odvolanie.

Obzvlášť závažné zločiny prijímania úplatkov a legalizácie príjmov z trestnej činnosti odhalila Národná kriminálna agentúra (NAKA) tak, že obaja zadržaní si od jedného spracovateľa dreva pýtali z ceny zakontrahovaného štátneho dreva 13 percent. Meno spracovateľa NAKA zatiaľ nespresnila.

NAKA na prípade podľa informácií Denníka E ďalej pracuje, jej operatívci sa domnievajú, že korupciou mohli byť ovplyvnené aj iné kontrakty na dodávky dreva zo štátnych lesov.

Zdieľať

Bentley prepustí v Británii 1000 ľudí, čo je približne štvrtina z celkového počtu zamestnancov. Výrobcu luxusných automobilov zo skupiny Volkswagen kvári koronakríza, problémy s tvorbou zisku mal už pred ňou.

Bentley vyrába autá v britskom Crewe. Očakáva sa, že zamestnancom ponúkne možnosť dobrovoľného odchodu. Firmu poškodilo prerušenie výroby v dôsledku pandémie koronavírusu.

Šéf Bentley Adrian Hallmark minulý mesiac uviedol, že štvrtina zamestnancov je na nútenej dovolenke a ďalšia štvrtina pracuje z domova. Produkcia v Crewe bola medzičasom obnovená, no podieľa sa na nej len polovica zvyčajného počtu pracovníkov.

Automobilka Bentley funguje od roku 1919, vlani zvýšila predaj o 5 % na 11-tisíc vozidiel. V aute Bentley jazdí napríklad aj britská kráľovná Alžbeta II.

Problémy majú aj ďalší

Koronakríza a s ňou spojený pokles dopytu dolieha aj na ostatné automobilky. Tento týždeň oznámil prepúšťanie ďalší britský výrobca luxusných vozidiel Aston Martin. Odísť by malo 500 pracovníkov.

Britský automobilový trh sa v posledných mesiacoch pre koronakrízu výrazne prepadol. V máji bolo zaregistrovaných 20-tisíc nových osobných áut, čo je síce nárast oproti aprílovým viac ako 4000 kusom, no len zlomok v porovnaní s vlaňajším májom, keď sa predalo vyše 183-tisíc vozidiel. (bbc, čtk)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Banky s Matovičom dohodli veľký kompromis

 • Prepúšťajú už nielen U. S. Steel Košice, ale aj Podbrezová, ktorá mala ešte pred mesiacom dosť zákaziek
 • Vláda schválila ohlasovanú pomoc s nájmami, Sulík ju chce uľahčiť aplikáciou
 • Heger plní predvolebný sľub OĽaNO, dal preveriť audity, ktoré umožnili odliať 400 miliónov z Dôvery
Zdieľať

Akcie v Spojených štátoch dnes prevažne oslabovali, investori vyberali zisky pred piatkovými údajmi o vývoji májovej nezamestnanosti v USA. Indexy S&P a Nasdaq 500 mierne klesli.

Index Dow Jones vzrástol o 0,05 percenta, na 26.281,82 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 odpísal 0,34 percenta, na 3112,35 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 0,69 percenta, na 9615,81 bodu.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA  minulý týždeň prvý raz od polovice marca klesol pod dva milióny, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Za týždeň do 30. mája požiadalo o podporu takmer 1,88 milióna ľudí. (čtk)

Zdieľať

Talianska divízia automobilky Fiat Chrysler Automobiles žiada, aby Rím ručil za úver 6,3 miliardy eur. Talianske ministerstvo financií bude zrejme v rámci pomoci ručiť za 80 % pôžičky, povedal zástupca talianskej vlády.

Úver poskytne banka Intesa Sanpaolo. Automobilke hrozia sankcie, pokiaľ nebude plniť záväzky spojené so štátnou pomocou, povedal minister hospodárstva Roberto Gualtieri.

Úver vyvoláva v Taliansku značné kontroverzie. Nadnárodná spoločnosť FCA sídli v Holandsku a plánuje fúziu s francúzskym konkurentom, automobilkou PSA. Spojením vznikne štvrtý najväčší výrobca áut na svete podľa objemu predaje. Automobilky chcú transakciu uzavrieť do konce tohto roku alebo na začiatku budúceho roku. (čtk, reuters)

Zdieľať

Železničná spoločnosť Slovensko obnoví od 9. júna prevádzku viac ako 90 vlakových spojení s Českom. V diaľkovej preprave začne jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave 45 vlakov denne.

„V porovnaní s inými dopravcami ide u národných dopravcov o rádovo náročnejšiu logistickú operáciu, keďže viaceré naše vozidlá teraz jazdia inde a aj mnohí zamestnanci sú rozdelení do iných služieb, či sú doma na prekážkach v práci na strane zamestnávateľa. Preto ešte nevieme potvrdiť presný cestovný poriadok. Ten by mal byť jasný v priebehu piatka. Predaj lístkov na tieto spojenia zrejme finálne doladíme až počas víkendu,“ povedal hovorca Tomáš Kováč.

Do Rakúska, Maďarska, Poľska a na Ukrajinu ešte vlaková doprava nie je povolená.

Tento mesiac chce národný dopravca vrátiť na koľaje niektoré vlaky InterCity a obnoviť radenie reštauračných vozňov na ich zvyčajných diaľkových trasách. Od júla by mali začať pribúdať aj autovlaky.

Zdieľať

Euro dnes stúplo na 12-týždňové maximum voči doláru. Reagovalo aj na rozhodnutie Európskej centrálnej banky rozšíriť program nákupu dlhopisov spustený pre koronavírusovú krízu o 600 miliárd eur.

Okolo 18:14 euro k doláru posilňovalo o 0,8 % na 1,1326 USD. Dolárový index, ktorý sleduje výkon doláru ku košu šiestich popredných svetových mien, v rovnakom čase klesal o takmer pol percenta na 96,82 bodu.

Väčšina analytikov očakávala, že ECB program nákupu dlhopisov rozšíri z pôvodných 750 miliárd eur o 500 miliárd. ECB chce v rámci núdzového programu nakupovať dlhopisy minimálne do konce júna budúceho roku, teda o šesť mesiacov dlhšie, než plánovala. (čtk)

Zdieľať

Súkromný dopravca RegioJet by chcel vypraviť prvý vlak na Slovensko v nedeľu 7. júna, pôjde o spoj z Prahy do Košíc a Bratislavy. V utorok 9. júna plánujú obnoviť spojenie so Slovenskom České dráhy. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať