Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako to bude s odkladmi splátok bankových úverov (aktualizované otázky a odpovede)

Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Po ohlásení dohody medzi vládou a bankami aktualizujeme odpovede na otázky týkajúce sa odkladu splátok bankových úverov a lízingov.

Tu je 25 najčastejších otázok a odpovedí na ne, ako sú známe dnes. 

Naďalej platí, že vláda a Národná rada SR budú ešte musieť schváliť sériu finančných zákonov, ktoré s tým súvisia.

1. Banky majú v koronakríze pomôcť odkladom splátok úverov. Budú to robiť pre všetkých automaticky alebo treba o niečo žiadať?

Banky budú odkladať splátky úverov len tým klientom, ktorí o to prejavia záujem. Vyplnia jednotnú žiadosť, ktorú bude treba doručiť banke. Schvaľovanie by malo byť prakticky automatické, no nemusí byť pre všetkých. Bude pre tých, ktorí si doteraz riadne plnili svoje povinnosti a splácali načas. Tolerovať sa bude omeškanie 30 dní.

2. Môžem už banku požiadať o odklad splátok alebo musím na niečo čakať?

Banky sa vedeli s klientom dohodnúť na odklade splátok aj doteraz, štandardne najviac na pol roka. Pripravujú sa však nové riešenia s odkladom až na deväť mesiacov a bez toho, aby zápis v úverovom registri neskôr v budúcnosti ovplyvnil bonitu žiadateľa o novú pôžičku. Odklady po novom by tak mali byť výhodnejšie ako po starom. Treba počkať na účinnosť zákona (tzv. lex korona), ktorý však ešte nebol ani vo vláde.

3. Zamestnávateľ mi povedal, že na výplatu mať nebude. Mám už požiadať o odklad splátok? Alebo mám použiť peniaze, čo mám odložené do rezervy?

S bankou treba komunikovať hneď, ako je jasné, že človek na splátky úveru nebude mať. V tejto situácii sa dlžník s bankou dohodne aj skôr, ako mu to prikáže nejaký zákon z balíka lex korona.

Za bežných okolností banky počas odkladu splátok účtujú klientovi úrok. Ten musí zaplatiť, keď sa splátky obnovia. Je to riešenie v núdzi, úver predraží. Preto je na zváženie využitie vytvorenej rezervy. Problém je, že nikto teraz nevie, ako dlho bude výnimočná situácia okolo pandémie trvať a či ľudia nebudú svoje rezervy potrebovať aj na tie najzákladnejšie výdavky.

4. Na aký dlhý čas banky umožnia odklad splátok úverov? 

Banky by mali klientom umožniť odklad splátok najviac na deväť mesiacov. Pri lízingu by mal byť odklad na tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri mesiace.

Neznamená to, že maximálnu lehotu musia klienti automaticky využiť. Môžu si dohodnúť aj kratší odklad, možné bude aj obnovenie splácania skôr, než sa dohodlo.

5. Budú si banky za odklad splátok pýtať poplatky?

Bude to bez poplatkov. Úroky sa však budú počítať normálne, so sadzbou, ktorú si klient s bankou dohodol. Klient ich bude môcť zaplatiť aj s odloženou istinou na konci splácania úveru, môže si dohodnúť rozloženie do zostávajúcich splátok i rôzne kombinácie.

6. Budem musieť ísť odklad vybaviť do pobočky?

Banky teraz vytláčajú klientov čo najviac do digitálneho prostredia. Odklady budú robiť na diaľku. Na webe by mali mať jednotný formulár, ktorý klient banke odošle. Komunikovať sa bude primárne digitálne, cez mail, cez internetbanking či cez telefón. Obsluha v pobočke zostane tiež, no ľudia by ju mali využiť len vtedy, ak to inak nevedia.

7. Musia mi banky umožniť odklad splátok? 

Odklad splátok je súčasťou takzvaného balíka lex korona, banky budú povinné podľa neho postupovať. Vykrúcanie (ani pred jeho účinnosťou) by nepomohlo budovaniu dobrého mena banky.

8. Ako dlho budú banky robiť odklady splátok? Musím sa ponáhľať, ak zatiaľ zvládam dlhy platiť? Môžem niečo premeškať?

Lehota, počas ktorej budú banky umožňovať odklady splátok v extra pružnom režime, zatiaľ nie je známa. Podľa premiéra sa ponáhľať netreba, treba si to premyslieť, o odklad sa dá požiadať „kedykoľvek počas pandémie“.

9. Čo sa stane po uplynutí lehoty, počas ktorej budú splátky odložené?

Klient začne opäť splácať tak ako doteraz. Splácanie úveru sa mu predĺži. Je pravdepodobné, že banky umožnia aj mimoriadne splátky (ak takúto možnosť nemajú už teraz) bez poplatkov. Klienti si stále budú môcť dohodnúť aj zvýšenie splátky tak, aby to neovplyvnilo celkovú splatnosť.

10. O koľko sa úver odkladom splátky predraží?

Celková suma, ktorú bude úľava od splátok počas pandémie a výpadku príjmu klienta stáť, bude závisieť od viacerých premenných. Od výšky úveru, úroku, štádia splácania a najmä dĺžky odkladu. Zadarmo by odklad byť nemal. Banky by mali dať vopred klientovi dostatok informácií, aby vedel urobiť informované rozhodnutie. A to aj o cene.

11. Ktorých úverov sa bude odklad splátok týkať? 

Banky budú odkladať splátky úverov so splátkovým kalendárom. Ľuďom, ktorí nepodnikajú, aj živnostníkom, malým a stredným podnikateľom. Pri obyvateľstve to budú hlavne hypotéky a spotrebné úvery. Kontokorenty a kreditky, ktoré majú úplne iný charakter, sa odložiť nebudú dať.

12. Bude sa to týkať aj nebankových úverov? 

Nebankovky poskytujú úvery podľa rovnakej legislatívy ako banky, takže sa ich to bude týkať rovnako. Odklady budú možné aj pri lízingu, mali by byť na tri mesiace s možnosťou predĺženia o ďalšie tri. Kreditných kariet sa odklad týkať nebude.

13. Ovplyvní odklad moje možnosti získať nový úver v budúcnosti?

Banky majú riešenie, ako si poradia so zápisom v úverovom registri o odklade splátok pre výpadky príjmu počas pandémie. Zápis v dôsledku lex korona a dohodnutý odklad splátok by nemal v budúcnosti ľudí pri žiadosti o nové pôžičky obmedzovať.

14. Môžu si banky dávať nejaké podmienky, aby mi umožnili odklad splátok?

Jedinou podmienkou bude, že klient nemôže mať omeškanie viac ako 30 dní k dátumu podania žiadosti. Nesmie mať v omeškaní alebo zlyhané ani iné úvery.

15. Týkajú sa odklady aj úverov samosprávam?

Nie, tieto vzťahy budú banky naďalej posudzovať individuálne.

16. Čo sa stane s poistením k úveru, ak si splátky úveru odložím?

Aj keď si človek odloží splátky istiny a úrokov, poistenie je poplatok, ktorý musí platiť naďalej. Inak mu poistenie zanikne.

17. Môže odo mňa banka chcieť v súvislosti s odkladom splátok nejaké zabezpečenie navyše?

Nie, banky nebudú chcieť dodatočné zabezpečenie, a to ani pri podnikateľoch či malých a stredných podnikoch.

18. Môžem o odklad splátok požiadať aj viackrát?

Nie, o odklad splátok v dôsledku pandémie budú môcť ľudia a firmy požiadať len raz. Preto si treba dobre zvážiť, kedy tak urobiť.

19. Koľko to bude trvať, kým mi banka žiadosť vybaví ?

Zo zákona to nemôže byť viac ako 30 dní. Takáto lehota je preto, aby vedeli banky nápor žiadostí zvládnuť. No môže to byť aj menej, niekoľko dní. Bude to závisieť aj od kanálov, ktorými budú ľudia posielať žiadosti. Spracúvanie tých digitálnych bude rýchlejšie.

20. Mám k hypotéke aj nárok na bonifikáciu úrokov. Čo sa s tým stane? Prídem o túto podporu?

Nie, spolu s odkladom splátok sa do budúcna posunie aj konečný termín čerpania štátnej podpory pri hypotékach.

21. Už som požiadal o odklad splátok, čo mám teraz robiť, aby som išiel po novom?

Treba si počkať na účinnosť zákona, ktorá by podľa Slovenskej sporiteľne mohla byť už po Veľkej noci. Potom treba spísať žiadosť o odklad splátok nanovo.

22. V minulosti som už mal odklad splátok, bol som istý čas neplatič. Môžem si požiadať o odklad splátok?

Podľa vysvetlenia Slovenskej sporiteľne sa bude skúmať, či je klient v omeškaní ku dňu podania žiadosti, nie to, ako splácal v minulosti. Ak teraz spláca riadne alebo je v omeškaní do 30 dní, odklad splátok bude možný. Ak je v omeškaní aj teraz, treba s bankou komunikovať a dohodnúť sa individuálne

23. Môžem požiadať iba o zníženie, nie o odklad splátok?

Lex korona, kde sa rieši odklad splátok, neobsahuje časti o znížení splátky. No banky sa vedia na tomto riešení s klientom individuálne dohodnúť. Treba o to požiadať.

24. Bude sa odklad splátok týkať aj kreditiek a povoleného prečerpania?

Nie, týka sa len splátkových úverov – teda spotrebných úverov a hypoték (pri obyvateľstve) a splátkových úverov podnikateľov. Kto nevie splácať kreditky či kontokorent, mal by sa obrátiť na banku a riešiť to individuálne.

25. Počas odkladu sa mi skončí doba fixácie. Čo sa stane? Posunie sa aj tá?

Čas refixu sa nezmení. Banka pošle novú sadzbu klientovi aj počas odkladu splátok. Po obnovení splácania už bude platiť splátku pri novej úrokovej sadzbe. Za predpokladu troj- a päťročného refixu môžu podľa Slovenskej sporiteľne ľudia stále čakať výhodnejšiu sadzbu, ako mali pred rokmi. Odklad splátky bonitu klienta, a teda ani výslednú sadzbu, neovplyvní.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kto vo februári veril akciám, keď boli na dne, zarobil už 35 percent
 • Sociálne: Ľudia v evidencii úradov práce budú môcť dlhšie poberať podporu
 • Doprava: Konzílium odborníkov dalo predbežný súhlas s obmedzenou obnovou leteckej dopravy
 • EÚ: Komisia chce poskytnúť členským štátom 750 miliárd eur, z toho dve tretiny budú priame platby
 • Japonsko: Vláda prestavila druhú časť balíka na pomoc ekonomike, spolu je najväčší na svete
 • USA: Walmart bude predávať aj oblečenie z druhej ruky
 • Pomoc ekonomike: Transparency zverejnilo zoznam príjemcov pomoci za marec
 • Radíme: Vláda ešte neprebrala zákon o zaplatení nájmov. Zhŕňame, čo zatiaľ vieme
Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia predstavila mimoriadny rozpočet na mimoriadne časy

Šéfka EK Ursula von der Leyenová pred predstavením návrhu v Európskom parlamente. Foto - TASR/AP
Šéfka EK Ursula von der Leyenová pred predstavením návrhu v Európskom parlamente. Foto – TASR/AP

Z rôznych názorov na podobu ekonomického ozdravenia EÚ sa Ursula von der Leyenová priklonila k návrhu Francúzska a Nemecka, komentuje Marián Koreň z portálu Euractiv.sk 750-miliardový plán Európskej komisie na pomoc ekonomikám.

Minúta po minúte

Zdieľať

Americké akcie dnes posilnili aj napriek obavám z napätia vo vzťahoch medzi USA a Čínou. K rastu akciového trhu prispeli veľkou mierou bankové spoločnosti, pokles zaznamenali akcie spoločnosti Facebook či Amazonu. (čtk)

Zdieľať

Euro sa dnes voči doláru vyšplhalo na najvyššiu úroveň od začiatku apríla. Obchodovalo sa za 1,1031 USD, podporil ho plán EÚ na obnovu ekonomík. Neskôr však jednotná európska mena o zisky prišla a predávala sa zhruba za 1,0980 USD.

Európska komisia dnes oznámila, že plánuje v rámci pokrízovej obnovy ekonomík poskytnúť členským krajinám EÚ 750 miliárd eur, z toho väčšiu časť ako dotácie.

Časť krajín síce návrh ocenila, ďalšie štáty však dávajú najavo zásadné námietky, diplomati preto očakávajú náročné rokovania. (čtk)

Zdieľať

Ceny ropy klesajú v obavách z americko-čínskeho napätia okolo Hongkongu. Reagujú predovšetkým na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pripravuje ráznu odpoveď na čínsky návrh zákona o národnej bezpečnosti pre Hongkong.

 • Krátko po 17.00 SELČ cena severomorskej ropy Brent klesla o 5,2 percenta na 34,29 dolára za barel.
 • Americká ľahká ropa WTI sa v rovnakom čase zlacňovala o šesť percent na 32,29 dolára za barel.

Prípadné zhoršenie vzťahov medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami by mohlo zvýšiť tlak na globálne spoločnosti a ohroziť dopyt po rope, ktorý je už aj tak oslabený pandémiou koronavírusu. Podľa odhadu Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) sa svetové investície do energetiky tento rok následkom koronavírusu znížia o 20 percent, teda o 400 miliárd dolárov.

„Hrozba novej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou už nie je len okrajovým rizikom a pre rizikové aktíva by mohla znamenať katastrofu,“ povedal agentúre Reuters analytik Stephen Brennock zo spoločnosti PVM. (čtk)

Zdieľať

EIU: Globálna ekonomika sa nevráti na úrovne spred koronakrízy do roku 2022

Globálna ekonomika sa nevráti na úrovne spred koronakrízy do roku 2022, tvrdí Economist Intelligence Unit. Podľa správy analytickej spoločnosti verejné dlhy krajín tento rok prudko stúpnu.

Deväť rokov po tom, čo dlhová kríza zasiahla eurozónu, sa niektoré rozvinuté krajiny podľa EIU opäť ocitnú na pokraji krízy. Týka sa to predovšetkým Španielska a Talianska, ktoré pandémia tvrdo zasiahla a ktorých fiškálne pozície boli slabé už predtým.

Južné krajiny Európy sa stále zotavujú z rokov úsporných opatrení, čo ešte komplikujú vysoké úrovne verejného dlhu, starnúca populácia a trvalé fiškálne deficity. Podľa EIU je Európska centrálna banka (ECB) pripravená urýchlene konať v prípade potreby, „ale dlhová kríza v ktorejkoľvek z týchto krajín by spôsobila veľké turbulencie na finančných trhoch a následne by sa kríza rozšírila po svete“. (cnbc, tasr)

Zdieľať

Japonská vláda schválila druhý balíček na podporu ekonomiky. Vynaloží naň ďalších 31,9 bilióna jenov (270 miliárd eur), čo spolu s prvým balíčkom spred mesiaca predstavuje 230 biliónov jenov (1,94 bilióna eur), teda 40 percent HDP krajiny.

Oznámená pomoc je v súhrne najväčšia na svete, informujú svetové tlačové agentúry.

Tretia najväčšia ekonomika na svete sa prepadla do recesie a v aktuálnom kvartáli sa počíta s ďalším poklesom. Oživenie by malo podľa odhadov nastať v druhej polovici roka.

„Budem chrániť japonské hospodárstvo pred touto krízou za každú cenu,“ povedal japonský premiér Šinzó Abe.

Druhý stimulačný balíček sa zameriava predovšetkým na pomoc menším firmám, ktoré opatreniami proti šíreniu choroby COVID-19 veľmi utrpeli. Zamestnanci v zdravotníctve, ktorí bojovali s pandémiou v prvej línii, majú okrem toho dostať odmenu každý vo výške 200-tisíc jenov (1686 eur).

Tento dodatok k štátnemu rozpočtu bude Japonsko financovať štátnymi dlhopismi. Ešte viac sa tým zvýši jeho už teraz obrí štátny dlh, ktorý predstavuje dvojnásobok ročného HDP.

Vláda chce navrhnuté opatrenia nechať prerokovať v parlamente do 12. júna. (čtk)

Zdieľať

Prezidenti a premiéri krajín Únie budú o návrhu fondu obnovy a viacročného rozpočtu rokovať na samite 19. júna. Oznámil to predseda Európskej rady Charles Michel. Dohoda členských krajín by podľa neho mohla byť hotová do letných prázdnin. (čtk)

Zdieľať

Stačilo naštartovať osadené linky, no vynútený odchod špecialistov odložil spustenie megapekárne na jeseň

Fabrika Chipity v Kostolných Kračanoch. Foto - Chipita
Fabrika Chipity v Kostolných Kračanoch. Foto – Chipita

Nová veľká pekáreň gréckej Chipity, ktorá zamestná na Žitnom ostrove 600 ľudí, posúva svoj rozbeh na začiatok jesene. S odbytom výrobkov by síce problém nemala, no pre karantény jej dlho chýbali potrební špecialisti zo zahraničia.

Zdieľať

Európska komisia chce poskytnúť na pomoc po kríze pre členské krajiny 750 miliárd eur

Európska komisia chce v rámci pokrízovej obnovy európskych ekonomík poskytnúť členským štátom EÚ 750 miliárd eur. Pol bilióna zo sumy, ktorú si plánuje požičať na finančných trhoch, budú tvoriť priame platby, zvyšok úvery. Oznámila to šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Peniaze si chce Európska komisia požičať na finančných trhoch, za dlh by ručila budúcim sedemročným rozpočtom, v ktorom by malo byť celkovo 1,1 bilióna eur. Podľa von der Leyenovej je súčasná kríza kľúčovým okamihom pre budúcnosť európskeho bloku.

Komisia záchranným fondom reaguje na najväčší ekonomický výpadok v histórii EÚ, ktorý spôsobili koronavírusové obmedzenia.

„Plán obnovy z ťažkej výzvy, ktorej teraz čelíme, vytvára šancu. Nielen tým, že podporí ekonomiky, ale aj investíciami do budúcnosti. Zelená dohoda pre Európu a digitalizácia totiž podporia zamestnanosť a rasť, odolnosť našej spoločnosti a kvalitu nášho životného prostredia,“ povedala dnes von der Leyenová pri prezentácii návrhu komisie v Európskom parlamente.

Exekutíva Únie navrhuje rozpočet, ktorého objem približne zodpovedá návrhu, ktorý vo februári členské krajiny neschválili. Naplniť ho chce okrem doterajších zdrojov príjmami v podobe nových ekologických či digitálnych daní.

Členské štáty si podľa predstaviteľov komisie budú môcť vybrať, či chcú do spoločnej kasy poskytovať príjmy z emisných povoleniek, novo navrhované clo z neekologicky vyrábaných produktov, zvažovanej digitálnej dane či ďalších poplatkov. (čtk)

Zdieľať

Kmotríkov štadión posúdi najprv Kollárov, až potom Sulíkov človek

Štefan Holý si preberá od prezidentky Zuzany Čaputovej poverenie člena vlády. Foto - TASR
Štefan Holý si preberá od prezidentky Zuzany Čaputovej poverenie člena vlády. Foto – TASR

Aké veľké je riziko, že Kmotrík zažaluje štát, ak od neho nekúpi štadión, má posúdiť Kollárov nominant Štefan Holý. Vláda chce o štadióne rokovať v júli, dnes poverila podpredsedu pre legislatívu, aby povedal, či má štát povinnosť kúpiť štadión Slovana a za koľko.

Zdieľať

Ekonomike eurozóny sa pre pandémiu darí horšie, než sa čakalo. Prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že prepad hospodárstva eurozóny sa tento rok priblíži skôr k pesimistickejšiemu odhadu banky a klesne o 8 až 12 percent.

„Lepšiu predstavu budeme mať o niekoľko dní, až na začiatku júna zverejníme svoje údaje, ale je pravdepodobné, že sa budeme nachádzať medzi stredne vážnym a vážnym scenárom,“ uviedla Lagardeová k výhľadu eurozóny počas diskusie prostredníctvom internetu.

Európska centrálna banka má oficiálny výhľad hospodárskeho rastu a inflácie eurozóny zverejniť na budúci týždeň, keď bude Rada guvernérov zložená z členov Výkonnej rady a guvernérov centrálnych bánk členských krajín rozhodovať o politike ECB.

V marci ECB spustila pre koronavírusovú krízu program na nákup dlhopisov a ďalších aktív v objeme 750 miliárd eur. Podľa agentúry Bloomberg je možné, že program bude na budúci týždeň na schôdzke Rady guvernérov zvýšený. (čtk)

Zdieľať

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam príjemcov prvej pomoci od štátu pre podniky zasiahnuté koronakrízou za marec. Informácie si vypýtalo podľa infozákona, v zverejnených zmluvách totiž sumy chýbali.

Kto dostal pomoc

 • S odstupom najviac získal Volkswagen Slovakia – vyše 5,3 milióna eur.
 • Nasleduje púchovský výrobca pneumatík Continental Matador Rubber s podporou 602-tisíc eur.
 • Tretiu najvyššiu pomoc dostal Mobis Slovakia, výrobca modulov a autosúčiastok pre Kiu, zaplatili mu vyše 400-tisíc eur.
 • V prvej desiatke najviac podporených podnikov je aj košický U. S. Steel či strediská turistického ruchu Tatry mountain resorts, ktoré spoluvlastní Igor Rattaj.
 • Celková vyplatená suma za marec je vyše 42 miliónov eur, celkový počet podporených podnikateľov vyše 46-tisíc.
 • 90 percent žiadateľov dostalo menej než tisíc eur, upozorňuje Transparency.
 • Najmenšia vyplatená pomoc bola 96 centov.

Prečo Transparency tabuľku zverejnilo

„Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, pri koronakríze je to inak. Ústredia práce, ktoré pomoc podnikateľom vyplácajú, totiž s nimi uzatvárajú jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur. Pri našej kontrole nám to zdôvodnili veľkým objemom zmlúv a meniacimi sa sumami mesiac čo mesiac, čo by im aj podnikateľom vraj prinieslo veľkú administratívu,“ uviedla organizácia.

Zdieľať

Vicepremiérka Remišová vraví, že eurofondy budú mať už len jeden riadiaci orgán a jednotnú metodiku. Opatrenie platí do budúceho programového obdobia, má to zrýchliť čerpanie eurofondov.

Zdieľať

Banky už ľuďom píšu, koľko ich bude odklad splátok stáť. Pri spotrebákoch budú mnohí prekvapení

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory

Presnú sumu, ktorú ľudia na úrokoch navyše zaplatia banke, ak požiadajú o odklad splátok, sa väčšinou dozvedajú až teraz z listu od banky. Tá má na tieto detaily a informácie o dôsledkoch odkladu 60 dní od jeho schválenia.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať