Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Mám ísť pracovať ako dokladač do Tesca a čakať, kedy vírus dotiahnem domov? (ľudia píšu o svojej práci)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Vyzvali sme vás, aby ste nám ďalej písali, ako sa vám darí, ako vám pomáha štát a čo by ste potrebovali. Zverejňujeme ďalšiu sériu príbehov. Najprv ukážka atmosféry jednou vetou:

„Z prístupu majiteľa priestorov mi bolo na zvracanie.“

„Tridsať rokov platíme odvody a poctivo podnikáme a nedostaneme žiadnu pomoc.“

„Keďže mi na chalanoch záleží, robím s nimi online tréningy zadarmo, ale ak nedostanem príspevok, budem musieť ísť robiť niekde do skladu alebo brigádovať.“

„Dane odvádzam tak, ako mi zákony prikazujú. Nerobím nič nekalé a chcem pracovať a zarábať tak, ako doteraz, no štát mi to nedovolí.“

„Môžem povedať, že pohľad na hystericky plačúce dieťa, pretože chce ísť do školy, má problém ustáť aj tá najtvrdšia povaha.“

„Manžel uviazol v zahraničí. Netušíme, kedy sa uvidíme.“

A teraz vaše celé príbehy:


Nerozumiem vôbec deleniu, komu štát pomôže a komu nie. To je aký meter?

Mám jednoosobovú s.r.o., v ktorej som konateľ. Nemám pracovnú zmluvu ako zamestnanec, keďže to zákon nevyžaduje. Vykonávam prepravu osôb (taxi), ktorú mi štát zakázal.

Nemám žiadny iný príjem, no nemám ani nárok na žiadne odškodné z dôvodu, že mi štát zakázal moju prácu vykonávať, keďže pomoc pre majiteľov a konateľov s.r.o. nie je. Nerozumiem tomu.

Dane odvádzam tak, ako mi zákony prikazujú, nerobím nič nekalé a chcem pracovať a zarábať tak, ako doteraz, no štát mi to nedovolí. Prečo sme zasa rovní a rovnejší? Ja nemám 120 ďalších s.r.o ani iných firiem registrovaných v zahraničí, takže vôbec nerozumiem deleniu, komu štát pomôže a komu nie. To je aký meter?

Mám 50 rokov a býva u mňa moja 80-ročná matka, ktorá dostáva len mizerný vdovský dôchodok, ktorý nám nepostačí ani na bežné výdavky, ako je strava či nájomné, ktoré som už za apríl nezaplatil. Mám ísť pracovať ako dokladač do Tesca a čakať, kedy vírus dotiahnem domov?

Ja sa práce nebojím, ale o mamu mám strach. Nervozita stúpa a už aj zdravotné problémy sa objavujú, hnačka a bolesť hlavy, to je asi ale normálne, nesťažujem sa.

Podal som žiadosť o odklad hypotéky aj o odklad úveru na auto, teraz čakám na vyjadrenie z bánk. Snažím sa myslieť pozitívne a pred mamou radšej svoje obavy nedávam najavo. Nepotrebujem, aby aj ona mala ešte väčší strach. Neviem, ako ďalej.

Štefan, živnostník


Bojíme sa vírusu a prestávame normálne myslieť

Aj našej rodiny sa dotklo šírenie koronavírusu. Som lekárka, môj manžel pracuje ako lektor vo vzdelávaní. On je momentálne bez práce, stará sa o deti, učí sa s nimi. Ja pracujem. V našom povolaní je samozrejmé, že v takejto situácii budeme pracovať, ale momentálne sa to stalo aj nutnosťou pre zabezpečenie našej rodiny.

Pracujem v ORL ambulancii, pacienti takmer vôbec nechodia. Ambulancie zívajú prázdnotou, ľudia majú strach tam chodiť. Nakoniec nám budú pre strach zomierať na iné choroby.

Podobná situácia je realitou aj v mnohých iných slovenských rodinách, dokonca my sme ešte z tých šťastnejších, keďže to finančne utiahneme na mojej mzde.

Vysťahovala som rodinu na chatu a chodím za nimi cez víkendy. Manžel prostredníctvom školy komunikuje so študentmi, takže v podstate pracuje, ale nie je za to platený.

Naša vláda v rámci snahy spomaliť vírus spravila veľmi rýchle a rázne kroky, ľudia boli aj sú disciplinovaní, dodržiavajú nariadenia vlády. Pôvodným zámerom bolo spomalenie vírusu, aby nám nekolabovalo zdravotníctvo pod náporom pacientov.

Neviem presne kedy, ale rétorika sa zmenila na porazenie vírusu a záchranu všetkých životov. Po mesiaci od prvého pozitívne testovaného máme necelých 500 pozitívnych obyvateľov. Napriek tomuto dobrému skóre nás premiér straší blackoutom.

Pán premiér by mal zvážiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť
  • Ochrana pred konkurzom: Majiteľ siete CT a MR Pro Diagnostic Group dostal od súdu dočasnú ochranu pred veriteľmi
  • Aerolínie: Najväčšie latinskoamerické aerolínie LATAM požiadali v USA o ochranu pred veriteľmi
Zdieľať

Šéf Heinekenu: Ktovie, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby, kde ľudia bok po boku pijú pivo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenský šéf Heinekenu hovorí, že piva predávajú ako pred krízou, ale viac v obchodoch, a preto s nižšími maržami. „Finančne je to pre nás katastrofa. Ak vypadne sektor reštaurácií a hotelov na desať týždňov, tak je to ako stratený rok,“ hovorí Rene Kruijt.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nálada spotrebiteľov v Nemecku sa po pandémii zotavuje. Index dôvery na jún síce zostal v záporných hodnotách, ale zvýšil sa z rekordne nízkej májovej úrovne, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu GfK.

Index spotrebiteľskej nálady na jún stúpol na mínus 18,9 bodu z májových mínus 23,1 bodu. Analytici v priemere počítali s mierne silnejším oživením.

Postupné otváranie ekonomiky podnietilo tendenciu spotrebiteľov nakupovať, poznamenáva Rolf Bürkl z GfK. Neistota ale zostáva vysoká, pretože spotrebitelia očakávajú hlbokú recesiu.

„Pretrváva vysoká úzkosť zo straty zamestnania, ktorá sa spolu so stratou príjmu ukázala ako hlavná prekážka spotreby,“ hovorí Bürkl. (čtk)

Zdieľať

Pekárne žiadajú vládu, aby ich zapojila do diskusie o zatvorení obchodov v nedeľu. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov argumentuje, že drvivá väčšina prevádzok má výrobu nadviazanú na dodávky do obchodov počas nedieľ.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť +

  • Od stredy ďalšie zmäkčovanie opatrení, na budúci týždeň zrejme výrazné uvoľnenie
  • Čísla sú zlé, ekonomiky sa rýchlo otvárajú
  • Šéf Heinekenu si kladie otázku, či ešte niekedy uvidíme preplnené puby
Zdieľať

Aj Slovensko tlačí, aby na plynové projekty šli eurofondy aj naďalej

Osem krajín Únie vrátane Slovenska lobuje, aby bol zemný plyn považovaný za ekologicky čistý zdroj energie a mal nárok na úniové financovania. Iniciatíva prišla krátko pred stredajším zverejnením biliónového plánu obnovy ekonomík postihnutých koronakrízou.

Informáciu o tom, že sa skupina štátov prevažne z východného krídla EÚ obrátila na Európsku komisiu, aby sa z rozpočtu EÚ mohla platiť aj výstavba plynovej infraštruktúry, oznámili ČTK diplomatické zdroje.

Kontext: Komisia plánuje podmieniť čerpanie peňazí z chystaného fondu oživenia tým, že budú investovať v súlade s jej prioritami. Medzi tie hlavné patrí prechod ku klimaticky šetrnému hospodárstvu.

O to, aby bol plyn považovaný za zdroj neškodiaci životnému prostrediu, sa dlhodobo usiluje najmä Poľsko, ktoré sa spolu s Českom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou a Gréckom obrátilo na Brusel.

Skupina krajín, ktoré sa obávajú veľkého sociálneho dosahu prechodu na čisté zdroje energie, označuje podporu plynových projektov za „zásadne dôležitú“.

Komisia tento rok začína pracovať na podrobnej klasifikácii energetických zdrojov podľa ekologickej udržateľnosti, na čom bude založená budúca finančná podpora. Práve plyn spolu s jadrom sú najväčším predmetom sporov medzi členskými štátmi. Koncom minulého roka pri predbežnej dohode dospeli krajiny ku kompromisu, ktorý tieto dva zdroje síce neoznačil ako čisté, avšak ani ako ekologicky škodlivé.

Poľsko si vlani ako jediná krajina vyjednalo výnimku zo záväzku dosiahnutia takzvanej klimatickej neutrality do polovice storočia. Táto neutralita spočíva v čo najväčšom obmedzení emisií skleníkových plynov a vyváženie tých zvyšných napríklad výsadbou stromov. Varšava požadovala kompenzáciu za zatváranie uhoľných prevádzok.

Podľa informácií ČTK je cieľom súčasnej výzvy presvedčiť Brusel, že pri podpore plynu bude pre postkomunistické krajiny ľahšia cesta k zatvoreniu „najšpinavších“ uhoľných prevádzok.

Kritici využívania zemného plynu však tvrdia, že ak sa EÚ nezameria výlučne na investície do obnoviteľných zdrojov a bude podporovať fosílne palivá, nedokáže byť do roku 2050 klimaticky neutrálna. (čtk)

Zdieľať

Sulík už napísal úradu pre dohľad, aby preveril audity od Deloittu pre Bratislavu

Minister hospodárstva Sulík už aj oficiálne požiadal úrad pre dohľad, aby skontroloval audítorské správy Deloitte Audit pre Bratislavu. Deloitte už v minulosti pokutu od úradu dostal, podľa firmy bola „v nevýznamnej výške“.

Zdieľať

V Česku by mala klesnúť DPH na ubytovacie služby, na vstupné na kultúrne či športové akcie a na vstupy na vleky a do sáun z 15 na 10 %. O štvrtinu sa má znížiť cestná daň pre nákladné autá nad 3,5 tony, ráta s tým daňový balíček, ktorý schválila česká vláda.

Informovalo o tom ministerstvo financií, ktoré navrhuje balíček prerokovať v skrátenom režime.

Podľa schváleného návrhu firmy budú môcť takisto uplatňovať daňovú stratu spätne. Obce zrejme získajú oprávnenie oslobodzovať od dane z nehnuteľností v dôsledku mimoriadnych udalostí. Poľnohospodárom by sa mohla skrátiť lehota na vrátenie preplatku spotrebnej dane pri zelenej nafte z 60 na 40 dní. (čtk)

Zdieľať

Chemesu hrozí dvojmiliónová pokuta, aj keď sa s firmou Nexis Fibers zmieril

Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Priemyselný park Chemes v Humennom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Uzavretie zmieru medzi firmami Chemes a Nexis Fibers nestoplo prešetrovanie Chemesu protimonopolným úradom. Zisťuje, či spoločnosť Chemes pri sporoch mohla zneužívať dominantné postavenie, ak by jej to preukázal, hrozí jej až dvojmiliónová pokuta.

Zdieľať

V Česku od utorka rušia nákupné hodiny pre seniorov. Obchody boli medzi 8:00 a 10:00 prístupné iba obyvateľom nad 65 rokov.

Vláda rozhodla aj o tom, že otvoria ďalšie letiská pre lety v rámci schengenského priestoru. Ide o letiská v Brne, Ostrave, Karlových Varoch, Pardubiciach a Prahe-Kbeloch. Doteraz bolo otvorené iba pražské Letisko Václava Havla. (čtk)

Zdieľať

Fiat Chrysler má na dosah záchranný úver vo výške 6,3 miliardy eur od talianskej banky Intesa Sanpaolo. Ak sa pôžičku podarí dotiahnuť, pôjde o najväčší štátom garantovaný balík pomoci pre automobilku v Európe od vypuknutia koronakrízy.

Vedenie FCA a Intesy sa už dohodli na podmienkach úveru s trojročnou splatnosťou, banka by ho mala schváliť v utorok, píše Bloomberg. Uvoľnenie financií si vyžaduje tiež súhlas talianskej vlády.

Pôžička má pomôcť celému talianskemu automobilovému sektoru, prostredníctvom Fiatu sa peniaze dostanú k jeho dodávateľom. Dodatočnú podporu by tak touto formou mohlo získať 10-tisíc malých a stredných podnikov v dodávateľskom reťazci.

Talianska časť FCA vlani prerobila v hrubom zhruba 1 miliardu dolárov. Predaj áut v Taliansku sa v apríli zosunul o 98 %, závody Fiatu boli v marci a apríli prevažne zatvorené pre koronavírusové reštrikcie.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať