Denník N

Ekonomický newsfilter: Stopka na konkurzy bude takmer pre všetkých, veritelia budú môcť špekulantov napadnúť iba na súdoch

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

tento týždeň sa majú už aj veľké firmy dozvedieť, akú formu kurzarbeitu pre ne vláda prijme. Teda hlavne aké percento obvyklých platov doma sediacich zamestnancov na seba preberie štát.

Väčšina z veľkých firiem nemala od štátu príkaz zatvárať prevádzky, preto zatiaľ môžu na jedného zamestnanca rátať maximálne s 540-eurovou mesačnou dotáciou. Tak, ako to už platí pre menšie podniky, ktoré si svoje žiadosti začali podávať minulý týždeň.

Podobne zaujímavé bude z pohľadu biznisu tento týždeň sledovať, ako chce vláda chrániť firmy oslabené dočasným stopnutím konkurzov.

Posviatočný Ekonomický newsfilter má 1 200 slov, čo je 5 minút čítania. Biznis sleduje Ivan Haluza.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Dočasná konkurzná amnestia pomôže mnohým špekulantom, ale štát nemá poruke iné rýchle jednoduché riešenie

Vláda tento týždeň plánuje schváliť dočasné moratórium na konkurzy a exekúcie.

 • Rovnaké zmeny robia aj iné krajiny vrátane Nemecka a Česka, bola to aj požiadavka viacerých priemyselných zväzov.

Prečo sú detaily dôležité: Účelom dočasného stopu bankrotom je zabrániť, aby draví špekulanti v čase krízy neovládli a neničili inak zdravé firmy.

Ide síce o opatrenie, s ktorým nebude mať štát žiadne priame náklady, no ak sa nenastaví správne, môže preň aj skolabovať ekonomika. Ak bude totiž získanie a udržanie moratória na konkurzy príliš jednoduché, prestanú splácať svoje záväzky aj tie firmy, ktoré na to majú dosť prostriedkov.

 • Ak bude ochrana pred konkurzmi nastavená nedostatočne veľkoryso, veľa podnikov zbytočne skončí v bankrote.
 • Čím jednoduchšie budú môcť dlžníci požiadať o dočasnú ochranu pred konkurzom, tým viac nervozity a opatrnosti to prinesie do všetkých obchodných vzťahov.
 • Čím ľahšie budú môcť veritelia na súdoch upozorňovať na podvody pri dočasnej ochrane pred konkurzmi, tým väčšiu disciplínu si udržia dlžníci aj počas moratória.

Čo sa zatiaľ vie o vládnom pláne: Detaily

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Iné podcasty Denníka N

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie