Denník N

Môže ma odklad splátok hypotéky neskôr znevýhodniť? Dá sa s bankou dohodnúť hypotéka, ktorú si vezmem až o pár mesiacov?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Piati odborníci vravia, ako sa teraz zmenili podmienky pre hypotéky, aký príjem banky uznajú a aký už nie, čo môže spôsobiť poznámka v registri, keď požiadam o odklad splátok, a či sú vyššie úroky len dočasné.

1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?

2. Byty sa teraz veľmi nekupujú. Je možné si s bankou dohodnúť hypotéku, ktorú klient začne čerpať až o pár mesiacov?

3. Banky teraz počas koronakrízy neuznávajú niektoré príjmy. Kto sú teraz najviac znevýhodnení žiadatelia? Musia veľmi zvažovať, v ktorej banke požiadajú o hypotéku, aby nemali negatívny zápis v registri, ak im banka hypotéku odmietne?

4. Majú ľudia teraz záujem o refinancovanie hypoték, aby si znížili splátku? Alebo je to teraz ťažšie?

5. Niektoré banky už zvýšili úroky na hypotéky. Je to skôr dočasné krízové riešenie alebo nie a úroky už pôjdu skôr nahor?

Odpovedajú:

  • Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko;
  • Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk;
  • Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk;
  • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo;
  • Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance.

Tu sú odpovede 5 odborníkov na hypotéky:

1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?

Slavomír Molnár,

finančný poradca Prosight Slovensko

Nechcem ľudí strašiť, ale je úplne prirodzené, že banky síce nemôžu klienta penalizovať formou zhoršenia jeho kredibility, avšak v budúcnosti budú takmer naisto odklad u klientov zohľadňovať pri iných parametroch hypotéky.

Ak klient požiadal hneď v prvom alebo druhom mesiaci o odklad splátky, de facto priznal, že jeho rezervy sú minimálne alebo žiadne. Predpokladám, že

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie