Denník N

Môže ma odklad splátok hypotéky neskôr znevýhodniť? Dá sa s bankou dohodnúť hypotéka, ktorú si vezmem až o pár mesiacov?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Piati odborníci vravia, ako sa teraz zmenili podmienky pre hypotéky, aký príjem banky uznajú a aký už nie, čo môže spôsobiť poznámka v registri, keď požiadam o odklad splátok, a či sú vyššie úroky len dočasné.

1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?

2. Byty sa teraz veľmi nekupujú. Je možné si s bankou dohodnúť hypotéku, ktorú klient začne čerpať až o pár mesiacov?

3. Banky teraz počas koronakrízy neuznávajú niektoré príjmy. Kto sú teraz najviac znevýhodnení žiadatelia? Musia veľmi zvažovať, v ktorej banke požiadajú o hypotéku, aby nemali negatívny zápis v registri, ak im banka hypotéku odmietne?

4. Majú ľudia teraz záujem o refinancovanie hypoték, aby si znížili splátku? Alebo je to teraz ťažšie?

5. Niektoré banky už zvýšili úroky na hypotéky. Je to skôr dočasné krízové riešenie alebo nie a úroky už pôjdu skôr nahor?

Odpovedajú:

 • Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko;
 • Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk;
 • Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk;
 • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo;
 • Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance.

Tu sú odpovede 5 odborníkov na hypotéky:

1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?

Slavomír Molnár,

finančný poradca Prosight Slovensko

Nechcem ľudí strašiť, ale je úplne prirodzené, že banky síce nemôžu klienta penalizovať formou zhoršenia jeho kredibility, avšak v budúcnosti budú takmer naisto odklad u klientov zohľadňovať pri iných parametroch hypotéky.

Ak klient požiadal hneď v prvom alebo druhom mesiaci o odklad splátky, de facto priznal, že jeho rezervy sú minimálne alebo žiadne. Predpokladám, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Investovanie a úvery

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie