Denník N

Prečo nový minister dopravy už radšej nesľubuje termín dostavby D1? Aby nedopadol ako Prokopovič, Vážny, Fico, Figeľ, Počiatek, Brecely a Érsek

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Kým sa debatuje o dostavbe tunela Višňové, menšiu pozornosť získava iný komplikovaný úsek D1.

Diaľnica medzi Turanmi a Hubovou je jedinou časťou budúceho diaľničného prepojenia Bratislavy a Košíc, ktorej ešte ani nevypísali staviteľskú súťaž.

Jej dostavba bude určujúca pre plnohodnotné diaľničné prepojenie metropol východu a západu krajiny, ktoré roky sľubujú voličom politici. Obsahuje pritom tunelové kilometre, ktorých hĺbenie je časovo mimoriadne náročné.

Zelenou plánované, červenou rozostavané, čiernou hotové úseky diaľnic a rýchlostných ciest. Zdroj – NDS

Nový minister dopravy Andrej Doležal (nominant hnutia Sme rodina) už nesľubuje termín, kedy by úsek Turany – Hubová mohol byť hotový. Diaľnica je totiž ešte stále v prípravnej fáze, keď je presný odhad ťažší. Z jeho slov o pripravenosti úseku však vyplýva, že skôr ako v rokoch 2029 a 2030 to určite nebude.

„Verím, že sa už môj nástupca bude rozprávať o tom, že tá stavba je pripravená, a bude na to hľadať prostriedky,“ povedal Doležal v rozhovore pre hnonline.

Pred Doležalovým nástupom sa naposledy o termíne dostavby celého prepojenia Bratislavy a Košíc debatovalo o rokoch dostavby 2026 alebo aj 2027. Takto sa postupne odkláňali termíny:

„Všetky diaľničné úseky sú pripravené tak, že termín rok 2010 je absolútne reálny.“

(Pavol Prokopovič ako minister dopravy, máj 2006)

„Keď sa nám podarí zmeniť stavebný zákon, tak Bratislava – Košice 2012, možno polrok 2013.“

(Ľubomír Vážny v tej iste debate STV s ministrom Prokopovičom, máj 2006)

„Rok 2012 vyplynul z koaličnej dohody, ale vyskytli sa väčšie problémy v príprave ešte nezačatých úsekov diaľnice, než som predpokladal. (…) Posun v termínoch výstavby nezačatých úsekov bude predmetom programového vyhlásenia vlády. (…) Ak sa napokon presadí rok 2012, budeme mať čo robiť.“

(Ľubomír Vážny ako minister dopravy v júli 2006)

„V krátkom čase (…) budú prijaté také rozhodnutia, ktoré zabezpečia, že do konca volebného obdobia musí byť dokončené severné diaľničné prepojenie medzi Bratislavou a Košicami.“

(Robert Fico, predseda vlády v júli 2007)

„Dochádza k posunu na rok 2011, a to vzhľadom na finančnú krízu a tú situáciu, ktorá teraz v bankách je. To znamená, že termíny ukončenia sú momentálne v rukách komerčných bánk.“

(Ľubomír Vážny v apríli 2009. Dôvodom je neochota bánk požičiavať peniaze v časoch finančnej krízy. D1 sa v tom čase plánovala prestavať cez PPP).

„Vláda SR si kladie za cieľ zabezpečiť do roku 2014 nadštandardné cestné spojenie Bratislavy a Košíc.“

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie