Denník N

Ekonomický newsfilter: Šanca na návrat nedeľného predaja po pandémii je nízka

Dobrý deň,

tak ako sme avizovali v deň, keď sa obchody vzhľadom na koronakrízu na nedeľu zatvárali, ochota ešte niekedy ich otvoriť bude nízka u politikov aj obchodníkov – a zdá sa, že aj u väčšiny zákazníkov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Zatvorené v nedeľu má väčšinu v parlamente, medzi ľuďmi aj medzi obchodníkmi

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) podobne ako premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že by po skončení pandémie chcel vidieť obchody v nedeľu naďalej zatvorené.

Reagoval tak aj na ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý tvrdí, že dohoda v koalícii bola, že sa v nedeľu obchody zatvoria len počas mimoriadneho stavu.

  • „Kto chce ísť v nedeľu do kostola, nech ide do kostola, kto chce ísť do obchodu, nech ide do obchodu. Nebráňme jednému ani druhému.“ (Richard Sulík)
  • „Myslím si, že je dobré, ak jeden deň v týždni zamestnanci obchodov môžu počítať s tým, že ho strávia so svojimi rodinami. Po diskusiách s prevádzkovateľmi obchodných reťazcov vidíme, že by takéto rozhodnutie podporili. Podľa ich slov totiž necítia napriek zatvoreným obchodom v nedeľu pokles obratu.“ (Milan Krajniak)

Prečo je to aktuálne: Zákaz nedeľného predaja vydaný pred dvomi mesiacmi nebude ďalej možné udržiavať s odkazom na koronakrízu. Koalícia sa preto bude musieť rozhodnúť, či nedeľný predaj obmedzí zákonom z iného dôvodu alebo ho čoskoro znova povolí.

Väčšina poslancov bude za zákaz: Predseda SaS Richard Sulík môže argumentovať dohodou v koalícii o iba dočasnom zákaze nedeľného predaja, ale vo zvyšku koalície je dostatok hlasov na podporu zákazu nedeľného predaja. Podobne by zrejme hlasovali aj opoziční poslanci.

Nedeľu nechcú ani obchodníci: Pre väčšinu obchodov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Pomoc ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie