Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Najlepšie by bolo dotácie zrušiť a farmári by mali len nižšie dane, hovorí makroekonóm z fariem Tvaroška

Vladimír Tvaroška. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vladimír Tvaroška. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimír Tvaroška sa na ministerstve financií v ére Ivana Mikloša ako štátny tajomník venoval makroekonomike. Následne sa na post člena Bankovej rady Národnej banky Slovenska nedostal iba pre nesúhlas vtedajšieho prezidenta Ivana Gašparoviča.

Teraz už šesť rokov vedie ako najvyšší výkonný manažér jednu z najväčších tuzemských agrárnych skupín Exata Group, ktorú ovládajú podnikatelia okolo Jána Sabola i Oszkára Világiho a ktorá dnes od Žitného ostrova až po východ krajiny vlastní dve desiatky fariem s celkovou výmerou 30-tisíc hektárov.

V rozhovore rozpráva o tom, ako by sa mohlo naštartovať zaostávajúce slovenské poľnohospodárstvo, ktoré kryje len polovicu domácej spotreby potravín.

Hodnotí aj vládny boj s koronavírusom a aj to, prečo sa podľa neho Slovensko vybíja v bojoch medzi veľkými a malými farmármi úplne zbytočne.

V rozhovore sa dočítate aj:

 • prečo vláde treba za zvládnutie koronakrízy hlavne poďakovať,
 • ako môžu nové vládne opatrenia zásadne zatočiť s korupciou,
 • prečo si myslí, že kastovanie na malých a veľkých farmárov nemá význam,
 • a prečo môže mať pre ekologizáciu poľnohospodárstva najväčší význam precízne hnojenie s využitím dronov a satelitov.

Dlhé roky ste sa venovali makroekonomike, najskôr ako novinár a neskôr aj ako štátny tajomník ministerstva financií v druhej Dzurindovej vláde i vo vláde Ivety Radičovej. Nechýba vám pri terajšom manažovaní fariem ten širší rozhľad makroekonóma? Prípadne – nechceli by ste sa raz vrátiť na vysoké posty v správe štátnej ekonomiky?

Nikdy nehovor nikdy, ale vôbec mi to dnes nenapadne. Je to dávno za mnou a dnes som v inom svete.

Moje pôsobenia vo vláde boli síce super, robili sme veľké veci a dávali sme krajinu dohromady po Mečiarovi. Po ňom štát naozaj nemal na výplaty. No zo Slovenska sme urobili modernú krajinu. Aj teraz zažívame krízu, ale vtedy po konci Mečiara to nebolo oveľa lepšie.

Teraz sa venujem riadeniu podnikov. S manažovaním som pritom nezačal až na farmách. V súkromnom sektore som bol už za prvej vlády Roberta Fica. Čiastočne v energetike a čiastočne na iných projektoch v skupine pána Sabola.

Vláda to má extrémne ťažké

Teraz ste sa však k makroekonomike vrátili aspoň ako člen ekonomického krízového štátu vlády Igora Matoviča. Ako nová vláda podľa vás zvláda koronakrízu? Čo by ste robili ako makroekonóm inak?

Vláda to má extrémne ťažké. Vládnutie prevzala po dlhom období v opozícii v mimoriadne zložitej situácii. Tu je strašne ťažko niečo spochybňovať. Po zdravotnej stránke Slovensko koronakrízu zvládlo veľmi dobre a to je základ. A teraz sme radi, že sa už znova otvára aj ekonomika.

Je kľúčové, aby sme ekonomiku otvárali, ale zasa, aby sa to nepokazilo. Detailov, pri ktorých by človek mohol mudrovať, je určite veľa, ale teraz je kľúčové, aby sme nielen my, ale aj celá Európa a svet zvládli samotnú epidémiu a súčasne postupné oživenie ekonomiky.

V porovnaní s tým, čo sme si mysleli pred dvoma mesiacmi, a vtedy to vyzeralo naozaj všetko tragicky, som rád, že je dnes koronakríza v takom stave, ako je.

Ktoré záchranné siete pre firmy chýbajú najviac?

Určite treba dokončiť dohody s bankami, finančný sektor je kľúčový. Krvný obeh ekonomiky musí fungovať, to je základ.

Ako doľahla koronakríza na agrobiznis? V čom vás najviac zaťažuje? Lebo laická predstava môže byť taká, že ľudia počas krízy menej nejedia, a tak by farmy nemali mať problém.

V prvom období aj v agrosektore zavládla veľká neistota, pretože my sme zo strachu pred vírusom na farmách nemohli zastaviť prevádzku. A bolo treba robiť jarné práce, zasiať a ošetriť rastliny, o zvieratá sa treba starať denno-denne. Báli sme sa tiež, či bude dostatok hnojív a chemikálií, čo sa sem dovážajú.

Našťastie, s dodávkami problém nebol. Navyše, ľudia sa nám, samozrejme, v úvode krízy báli chodiť do roboty, nevedeli, čo bude, deti mali doma. Ale teda, treba sa všetkým ľuďom na farmách poďakovať, že sektor išiel a zásoboval krajinu potravinami tak ako vždy. Popri zdravotníkoch či pracovníkoch v niektorých ďalších sektoroch treba iste poďakovať aj poľnohospodárom.

Bolo treba na farmách viac organizovať ľudí, ale zvládlo sa to po celej krajine úplne v tichosti bez toho, aby sa o tom viac hovorilo. Úvod sme zvládli, ale teraz sa v sektore začínajú prejavovať nadväzujúce problémy.

Sucho môže byť väčší problém ako koronakríza

Aké?

Hrozí, že v niektorých komoditách vzniknú obrovské prebytky. Začíname to cítiť na mlieku, mäse, ale napríklad i zelenine. Prebytky týchto surovín zo západnej Európy tlačia ich predajné ceny dole po celej Únii. Západoeurópski farmári majú od svojich vlád na to okamžite dotačné výpomoci. U nás to tak rýchlo nefunguje.

Naša hlavná obava je teraz z prepadu cien. Navyše, dnes už koronavírus pre farmárov nie je jediným problémom. V poslednom období nás trápia aj mrazy a sucho. 

Bude so suchom naozaj väčší problém? A ak áno, ako to zvládnu farmári popri koronakríze?

Sucho môže byť pre poľnohospodárov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
 • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívna foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívna foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Spoločnosti British Airways, easyJet a Ryanair ukončia právny spor, ktorý viedli s britskou vládou pre povinnú dvojtýždennú karanténu. Vláda má od tohto plánu upustiť pri ľuďoch, ktorí sa vrátia z populárnych turistických destinácií, napríklad z Francúzska, Talianska či zo Španielska.

Povinná karanténa bude však stále platiť pre tých, čo pricestujú zo Spojených štátov.

Právny zástupca trojice aerolínií Tom Hickman uviedol, že zoznam krajín, pri ktorých nebude karanténa platiť, dnes zverejnia. Súhlasil s tým, že námietku v tom prípade stiahne.

Britská vláda zaviedla povinnú dvojtýždennú karanténu tých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, od 8. júna. Rozhodnutie odôvodnila tým, že ide o nevyhnutný krok, aby sa predišlo druhej vlne pandémie. (čtk)

Zdieľať

Daimler zvažuje predaj závodu vo francúzskom Hambachu ako súčasť zmien v globálnej výrobnej sieti. Firma varovala, že v 2. štvrťroku z dôvodu reštrukturalizácie zaúčtuje mimoriadne náklady rádovo v stovkách miliónov eur.

Rozhodnutie Daimleru prichádza v období, keď automobilový priemysel bojuje s nadmernou kapacitou a prepadom dopytu po nových autách v Európe.

Daimler produkoval v Hambachu dvojsedadlové modely Smart s elektrickým a spaľovacím motorom. V roku 2017 sa tam vyrobilo vyše 80-tisíc áut.

Vlani však automobilka uviedla, že bude vyrábať novú generáciu elektrických Smartov v spoločnom podniku s Geely a presťahuje produkciu z Francúzska do Číny. Závod v Hambachu má 1 600 zamestnancov.

Výsledky Daimleru (rok 2019):

 • čistý zisk klesol takmer o dve tretiny na 2,7 miliardy eur (stiahli ho dodatočné náklady spojené s aférou okolo emisií naftových áut, vysoké investície do elektrických vozidiel a problémy s výrobou);
 • tržby stúpli o 3 % na 172,7 miliardy eur;
 • predal 2,34 milióna osobných áut Mercedes-Benz, deviaty rok za sebou rekordný počet vozidiel. (reuters, čtk)
Zdieľať

Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, čo je najviac od začiatku sledovania štatistiky v roku 1999. Ukazovateľ odráža podiel hrubých úspor k hrubému disponibilnému príjmu domácností.

Pravidelnú kvartálnu štatistiku o úsporách domácností zverejnil Eurostat na internetovej stránke. V záverečnom štvrťroku vlaňajška ich miera dosiahla 12,7 %.

K výrazne vyššiemu sklonu k šetreniu pomohli viaceré okolnosti. Podľa Financial Times výdavky domácností limitovali začínajúce koronavírusové reštrikcie a s nimi súvisiace obmedzenie pohybu. Ich príjmy navyše podporili vládne opatrenia na zmiernenie dosahov koronakrízy.

Eurostat uvoľnil tiež údaje o investíciách domácností, ktorých miera na rozdiel od úspor medzikvartálne klesla na 8,7 %.

Zdieľať

Akcie v Číne stúpli na 5-ročné maximum, impulzom bol najmä silný júnový rast sektora služieb. Akciový index CSI 300, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Šanghaji a Šen-čene, vzrástol o 1,9 % a uzavrel týždeň najvyššie od júna 2015.

Index nákupných manažérov pre čínsky sektor služieb v júni rástol najvýraznejšie za viac ako 10 rokov. K jeho zotaveniu pomohlo uvoľnenie koronavírusových reštrikcií, ktoré viedlo k zvýšeniu spotrebiteľského dopytu.

Podľa Mobeena Tahira z firmy WisdomTree čínske akcie ťažia z fiškálnej podpory vlády a menových stimulov centrálnej banky na pomoc ekonomike v koronakríze. Viac o stave hospodárstva napovedia nové údaje o nezamestnanosti, inflácii a HDP.

Index CSI 300 prekonáva americké i európske burzové indexy, od začiatku roka stúpol o 4 % a počas koronakrízy ho postihol miernejší prepad. Americký S&P tento rok stráca 3 % a paneurópsky index Stoxx 600 až 11 %. (ft)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať