Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Útok ministra Mičovského na repku je omyl

Rozkvitnutá repka olejná na poli blízko Nitry. Foto - TASR
Rozkvitnutá repka olejná na poli blízko Nitry. Foto – TASR

Nie je pravda, že repka škodí, ona poľnohospodárstvu pomáha.

Autor je predseda Predstavenstva Poľnoservis, a. s. 

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský pred niekoľkými dňami diskutoval v TA3 aj na tému repky. Okrem iného povedal, že sa k tomu treba posadiť a seriózne o nej diskutovať. O pár dní nato sa nechal pozvať Štefanom Kleinom na privátny prelet nad Slovenskom, aby sa mohol pozrieť, aké je Slovensko vďaka repke „žlté“. A bez diskusie povedal, že sa repka musí obmedziť.

Tento výstup šéfa agrorezortu proti repke je mylný. Vychádza zo zavádzajúcich informácií, ktoré cielene a nepretržite šíria niektorí zelení aktivisti. Minister sa, bohužiaľ, mýli vo všetkom a zásadne.

Po prvé. Nie je pravdou, že repka požíva spomedzi iných poľnohospodárskych plodín nejaké špeciálne dotácie. Tak ako každá iná plodina (vrátane trávy na lúke) je podporená len základnou sadzbou 100 eur na hektár. To je ľahko preukázateľný fakt.

Po druhé. Nie je pravdou, že Slovensko je obrastené repkou. V skutočnosti sa pestuje iba na troch percentách z celkového územia krajiny. Ak berieme do úvahy poľnohospodársku pôdu, podiel repky je približne 6,5 percenta. A pokiaľ to ešte spresníme a vezmeme do úvahy len ornú pôdu, tak je podiel repky 11 percent. Osevný plán pritom na ornej pôde počíta s 12 – 15 percentami repky. Navyše, v celej Európskej únii sa pestuje zhruba o 25 percent menej repky, ako je potrebné, a repka sa do Európy dováža. Inak povedané, plánovať nejaké obmedzenia jej produkcie je kontraproduktívne a nesprávne.

Po tretie. Nie je pravdou, že repka si vyžaduje akési špeciálne a najmä zvýšené dávky postrekov. Absolútne nie. Repka sa strieka tak isto alebo aj menej ako väčšina iných plodín, ktoré sa pestujú na našich poliach.

Po štvrté. Repka škodí pôde, pretože z nej vysaje veľa živín. Neškodí. Každý agronóm vie, že repka má hlboký koreňový systém a dokáže čerpať živiny z pôdy hlbšie a efektívnejšie ako väčšina iných plodín. Lenže každý agronóm zároveň vie aj to, že repková slama a korene zostávajú na poliach a zaorávajú sa do zeme. A tak sa do pôdy zaorávajú späť všetky živiny a aj vzácna organická hmota. Preto je repka obľúbená medziplodina alebo predplodina. V skutočnosti totiž pôde pomáha a spôsobuje lepšiu úradnosť pre následne sadenú plodinu. A ešte niečo. Tým, že repka sa sadí v lete a vzchádza začiatkom jesene, vytvára na pôde počas horúčav zelený kryt, drží v nej vlahu a chráni ju pred eróziou. A poľnohospodári to vedia.

Po piate. Repka škodí včelstvám. Nie je to pravda. Repka je významná medonosná rastlina (má veľa kvetov). Včely trpia pre postreky, ktoré sa používajú nielen na repke, ale na všetkých poliach a sadoch. Najväčším nebezpečenstvom pre včely je, keď miestny včelár nekomunikuje s miestnym farmárom a nedohodnú sa, kedy sa bude striekať. A hlavný problém včelstiev je klimatická zmena, rozmnožené škodce a tak isto aj klesajúci záujem o včelárske remeslo.

Po šieste. Z u nás dopestovanej repky nespracujeme pre našu potrebu ani jedno zrniečko a všetko vyvezieme von, kde z nej robia olej. To nie je pravda. Firma Poľnoservis od roku 2011 lisuje repkové semeno. Disponuje špičkovou technológiou a celý proces lisovania je bezodpadový. Sto percent takto vyrobeného oleja zostáva na Slovensku a spracováva sa ďalej vo firme Meroco na výrobu metylesteru repkového oleja. A nielen to. Poľnoservis je súčasťou európskeho výskumného projektu zameraného na získavanie čistých repkových proteínov, ktoré sa využívajú v potravinárstve pre ľudí, ktorí pre zdravotné problémy horšie získavajú potrebné proteíny.

Takto sa na Slovensku spracuje ročne viac ako 200-tisíc ton semena repky. Z nich sa v pomere zhruba 50 : 50 vyrobí repkový olej a repkové šroty, ktoré sú bohaté na proteíny a používajú sa ako výživné domáce krmivo pre hospodárske zvieratá. Tým menej musíme vďaka tomu dovážať krmivá zo zahraničia, pri ktorých ide zväčša o sójové šroty. A tie často pochádzajú z geneticky modifikovanej sóje.

A teraz ešte k biopalivám, pretože tie sú často uvádzané ako prapríčina pestovania repky. Ani to nie je pravda. Na výrobu biopalív sa v skutočnosti využije iba 14 percent rastliny repky a zvyšok ostáva v pôde alebo sa mení na krmivo. A navyše – biopalivá nevyrábame z roztopaše alebo nudy. Biopalivá sú uznaný obnoviteľný zdroj energie v doprave a sú dnes jedinou reálnou alternatívou, ako môže Slovensko splniť záväzok znižovania emisií a podielu obnoviteľnej energie. Neexistuje iná reálna možnosť. Pokiaľ by sme teda znížili podiel pestovanej repky, nemali by sme dosť surovín na výrobu biopalív a museli by sme ich dovážať. Farmári v zahraničí by sa potešili a tí naši by zaplakali. Nie je lepšie mať celý tento cyklus doma? Plniť záväzok znižovania emisií a popritom dávať farmárom dobrú prácu? Ja si myslím, že určite áno.

Repka teda nielenže neškodí, ale, naopak, pomáha poľnohospodárstvu. Je to užitočná plodina a na Slovensku sme ju navyše dokázali zaradiť do funkčného kolobehu, kde sa stretli dôležité záujmy farmárov, výrobcov krmovín a producentov biopalív.

Dnes na DennikE.sk

 • Program obnovy:  Nemecko bude počas predsedníctva v EÚ tlačiť na dodržiavanie práva EÚ
 • Automobilový priemysel: Trump opäť Európe hrozí clami
 • Energie pre firmy: Vláda sa bude zaoberať vysokými cenami, sľúbil premiér Matovič počas návštevy trnavskej automobilky
 • Správa o stave republiky: Zuzana Čaputová v parlamente aj o chorej ekonomike
 • Štatistika: Slovenská ekonomika klesla v 1. štvrťroku medziročne o 3,7 %, menej než odhad z mája
 • USA: Miera nezamestnanosti prekvapivo klesla na 13,3 %
 • Burzy: Akcie v USA vzrástli o 2-3 %
 • Dotácie: Vláda schválila pomoc štátu s nájmami, parlament ho prerokuje v skrátenom konaní
Zdieľať

Prehra zbrojárov z Považia. Miesto slovenských kanónov si Česi vybrali francúzske

Samohybné húfnice Zuzana 2 vyvinuli štátne zbrojovky združené pod DMD Holding. Zatiaľ si ich objednala len slovenská armáda. Foto - Konštrukta Defence
Samohybné húfnice Zuzana 2 vyvinuli štátne zbrojovky združené pod DMD Holding. Zatiaľ si ich objednala len slovenská armáda. Foto – Konštrukta Defence

Slovenskí zbrojári prehrali súboj o dvestomiliónovú zákazku v Česku. České ministerstvo obrany si vybralo francúzske delá Caesar pred húfnicami Zuzana 2, ktoré vyrábajú štátne firmy z Považia.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecko chce podmieniť peniaze na obnovu po pandémii dodržiavaním práva EÚ. Nemecko 1. júla prevezme rotujúce predsedníctvo a jeho politické vyhlásenie jasne mieri na Poľsko a Maďarsko.

Berlín bude na čele EÚ práve v čase, keď členské štáty budú diskutovať o programe, ktorého cieľom je podpora ekonomík zasiahnutých koronavírusom. Jeho schválenie si však vyžaduje jednohlasnú zhodu.

„Plán obnovy sa musí zakladať na solidarite, kohézii a konvergencii pri plnom rešpektovaní našich hodnôt, práv a právneho poriadku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali aj Slovinsko a Portugalsko, teda krajiny, ktoré prevezmú predsedníctvo v roku 2021.

Lídri EÚ budú prvýkrát diskutovať o návrhu programu obnovy v hodnote 750 miliárd eur na samite 19. júna. Podľa návrhu môže Európska komisia odporučiť zastavenie alebo zrušenie finančnej podpory pre niektorú krajinu, ak porušuje európske právo, pričom blokovanie takéhoto trestu musí podporiť väčšina členských štátov EÚ.

Tento systém by poľskej, maďarskej alebo inej vláde sťažil vyhnutie sa trestu v porovnaní s pôvodným plánom, ktorý predpokladal, že väčšina členských štátov musí sankcie navrhované EÚ podporiť.

Nepôjde však o jediný sporný bod pri diskusiách o programe obnovy. Kriticky sa k návrhu stavajú fiškálne konzervatívne štáty – Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko, ktorým prekáža, že plán počíta aj s dotáciami. Tieto krajiny podporujú poskytnutie pomoci či stimulov len vo forme lacných úverov. (tasr)

Zdieľať

Cestovný ruch na Slovensku sa do normálu nedostane skôr ako v roku 2022, tvrdí prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák. „Reštart bude veľmi bolestivý a dlhý, bez pomoci štátu v nasledujúcich mesiacoch to mnohé podniky nezvládnu. Hrozí vlna krachov, druhá vlna prepúšťania, druhotná platobná neschopnosť mnohých dodávateľov.“

Ozdravenie podľa neho závisí od rušenia obmedzení aj núdzového stavu. „Keď sa na to pozrieme z toho ekonomického pohľadu, tak aj keď by som chcel byť optimista, skôr ako v roku 2022 to nebude,“ hovorí Harbuľák.

Zväz avizoval, že podnikatelia a zamestnávatelia v cestovnom ruchu budú potrebovať pomoc nielen počas leta, ale aj počas nasledujúcich mesiacov, pravdepodobne aj rokov. Navrhli niektoré opatrenia, ktoré by mohli pomôcť cestovnému ruchu. Zahŕňajú napríklad zníženie DPH na stravovacie služby, financovanie rekreačných poukazov štátom či flexibilné čerpanie dotácií pre oblastné organizácie cestovného ruchu. Cestovnému ruchu, ktorý tvoria tisíce mikro- a malých podnikov, podľa Harbuľáka nepomôžu všeobecné opatrenia.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že aktívne rokuje s viacerými profesiovými organizáciami či už v oblasti hotelierstva, gastronómie, ale aj s poskytovateľmi iných voľnočasových aktivít.

„Máme záujem, aby sme aj s prichádzajúcou letnou sezónou pomohli oživiť najmä domáci cestovný ruch, a s postupným otváraním hraníc chceme vytvoriť také podmienky, aby aj občania iných krajín mohli navštíviť Slovensko. Už teraz pracujeme na letnej dovolenkovej kampani a pripravujeme systém opatrení na podporu domáceho cestovného ruchu,“ uviedol rezort dopravy s tým, že v tomto smere úzko spolupracuje aj s ďalšími ministerstvami, aby konkrétne riešenia na pomoc turizmu nastavili efektívne a adresne.

Ministerstvo financií tiež uviedlo, že sa intenzívne zaoberá situáciou v jednotlivých sektoroch, ktoré boli negatívne zasiahnuté pandémiou. „O možnej pomoci pre oblasť cestovného ruchu intenzívne komunikujeme s príslušnými ministerstvami.“ (tasr)

Zdieľať

Trnavská automobilka PSA dnes spustí produkciu aj na poslednej, štvrtej pracovnej zmene. Závod hlási dostatok objednávok do konca júla. (tasr)

Zdieľať

Prečo je bankový odvod v rozpore s európskym právom

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Ak sa potvrdí avizovaná dohoda medzi vládou a bankami o zrušení bankového odvodu, urobí vláda správny krok, píšu právnici Roman Hamala a Michal Davala. Súčasné nastavenie bankového odvodu podľa nich s najväčšou pravdepodobnosťou predstavuje nedovolenú štátnu pomoc.

Zdieľať

Akcie v USA dnes vzrástli o 2 až 3 %. Index Nasdaq uzavrel tesne pod rekordom z februára. Americké ministerstvo práce dnes zverejnilo správu o nečakanom poklese nezamestnanosti, ktorá naznačila nádej na skoršie oživenie po pandémii.

Ako rástli akcie na Wall Street

 • Dow Jonesov index dnes stúpol o 3,15 percenta na na 27 110,98 bodu.
 • Širší index Standard & Poor’s 500 sa zvýšil o 2,62 percenta na 3193,93 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq sa posilnil o 2,06 percenta, na 9814,08 bodu.

Za celý týžden index Dow Jones vzrástol o 6,8 percenta. Index S&P 500 si pripísal 4,9 percenta a Nasdaq 3,4 percenta.

Čo sa dnes dialo

 • Miera nezamestnanosti podľa ministerstva práce klesla v máji na 13,3 percenta z aprílových 14,7 percenta. Analytici predpokladali zvýšenie na takmer 20 percent.
 • Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa po správe o nezamestnanosti zvýšili, čo pomohlo rásť bankovým spoločnostiam.
 • Posilnili sa aj letecké spoločnosti, ktoré patria medzi najviac zasiahnuté koronakrízou.
 • Rast zaznamenalo všetkých 11 čiastkových sektorov, ktoré sú súčasťou indexu S&P.
 • Okrem finančných spoločností vysoké zisky zaznamenali aj americké energetické a priemyselné firmy.

Čo hovorí analytik

 • „Nemyslím si, že to niekto čakal,“ povedal o poklese nezamestnanosti stratég firmy State Street Global Advisors Michael Arone. Podľa neho to potvrdzuje, čo mnohí už naznačujú, že pandémia bude mať na trh práce len dočasný vplyv a s opätovným otváraním ekonomiky a znižovaním počtu nakazených sa pracovné miesta budú znovu obnovovať. (čtk)
Dow Jonesov index. Screenshot - Google
Dow Jonesov index. Screenshot – Google
Zdieľať

Americké ministerstvo dopravy oznámilo, že povoľuje čínskym dopravcom dva lety do USA týždenne. Peking predtým ohlásil uvoľnenie koronavírusových opatrení a do Číny vpustil viacero zahraničných leteckých spoločností.

Čínska ambasáda vo Washingtone oznámenie americkej strany zatiaľ nekomentovala.

V stredu Washington zakázal s platnosťou od 16. júna čínskym aerolinkám lety do USA. Chcel tak donútiť Peking, aby povolil americkým leteckým dopravcom lety do Číny. Revidované nariadenie amerického ministerstva dopravy znižuje s okamžitou platnosťou terajšie štyri lety týždenne, ktoré čínske spoločnosti prevádzkujú do USA a späť do Číny.

Rezort dopravy ďalej uviedol, že ak Čína urobí ďalšie kroky v prospech amerických leteckých spoločností, „je plne pripravený svoje nariadenie znova preskúmať“. Peking si podľa neho jednostranne diktuje podmienky leteckej dopravy pasažierov medzi USA a Čínou a nerešpektuje práva amerických leteckých dopravcov.

Americké aerolínie môžu od 8. júna obnoviť jeden let týždenne do mesta podľa svojho výberu, čo je iba zlomok toho, čo stanovuje americko-čínska dohoda o leteckej prevádzke. (čtk)

Zdieľať

Ceny ropy dnes výrazne stúpajú, severomorská ropa Brent rastie o 5,1 % na 42,03 dolára za barel, americká WTI o 4,7 % na 39,17 dolára za barel. Od aprílového kolapsu sa ceny viac než zdvojnásobili.

Čo sa dnes dialo

 • Americké ministerstvo práce oznámilo, že miera nezamestnanosti v USA v máji prekvapivo klesla na 13,3 percenta.
 • Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a ďalších popredných ťažiarov na čele s Ruskom, presunula termín rokovaní z budúceho týždňa na túto sobotu. Diskutovať budú o predĺžení zníženia ťažby. (čtk)
Zdieľať

Ak je cena energií pre závody v zahraničí o tretinu nižšia ako u nás, musíme sa tým zaoberať, vyhlásil Igor Matovič na návšteve PSA v Trnave. Šéf závodu Stéphane Bonhommeau povedal, že v apríli pocítili prepad objednávok o 90 %. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať