Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Útok ministra Mičovského na repku je omyl

Rozkvitnutá repka olejná na poli blízko Nitry. Foto - TASR
Rozkvitnutá repka olejná na poli blízko Nitry. Foto – TASR

Nie je pravda, že repka škodí, ona poľnohospodárstvu pomáha.

Autor je predseda Predstavenstva Poľnoservis, a. s. 

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský pred niekoľkými dňami diskutoval v TA3 aj na tému repky. Okrem iného povedal, že sa k tomu treba posadiť a seriózne o nej diskutovať. O pár dní nato sa nechal pozvať Štefanom Kleinom na privátny prelet nad Slovenskom, aby sa mohol pozrieť, aké je Slovensko vďaka repke „žlté“. A bez diskusie povedal, že sa repka musí obmedziť.

Tento výstup šéfa agrorezortu proti repke je mylný. Vychádza zo zavádzajúcich informácií, ktoré cielene a nepretržite šíria niektorí zelení aktivisti. Minister sa, bohužiaľ, mýli vo všetkom a zásadne.

Po prvé. Nie je pravdou, že repka požíva spomedzi iných poľnohospodárskych plodín nejaké špeciálne dotácie. Tak ako každá iná plodina (vrátane trávy na lúke) je podporená len základnou sadzbou 100 eur na hektár. To je ľahko preukázateľný fakt.

Po druhé. Nie je pravdou, že Slovensko je obrastené repkou. V skutočnosti sa pestuje iba na troch percentách z celkového územia krajiny. Ak berieme do úvahy poľnohospodársku pôdu, podiel repky je približne 6,5 percenta. A pokiaľ to ešte spresníme a vezmeme do úvahy len ornú pôdu, tak je podiel repky 11 percent. Osevný plán pritom na ornej pôde počíta s 12 – 15 percentami repky. Navyše, v celej Európskej únii sa pestuje zhruba o 25 percent menej repky, ako je potrebné, a repka sa do Európy dováža. Inak povedané, plánovať nejaké obmedzenia jej produkcie je kontraproduktívne a nesprávne.

Po tretie. Nie je pravdou, že repka si vyžaduje akési špeciálne a najmä zvýšené dávky postrekov. Absolútne nie. Repka sa strieka tak isto alebo aj menej ako väčšina iných plodín, ktoré sa pestujú na našich poliach.

Po štvrté. Repka škodí pôde, pretože z nej vysaje veľa živín. Neškodí. Každý agronóm vie, že repka má hlboký koreňový systém a dokáže čerpať živiny z pôdy hlbšie a efektívnejšie ako väčšina iných plodín. Lenže každý agronóm zároveň vie aj to, že repková slama a korene zostávajú na poliach a zaorávajú sa do zeme. A tak sa do pôdy zaorávajú späť všetky živiny a aj vzácna organická hmota. Preto je repka obľúbená medziplodina alebo predplodina. V skutočnosti totiž pôde pomáha a spôsobuje lepšiu úradnosť pre následne sadenú plodinu. A ešte niečo. Tým, že repka sa sadí v lete a vzchádza začiatkom jesene, vytvára na pôde počas horúčav zelený kryt, drží v nej vlahu a chráni ju pred eróziou. A poľnohospodári to vedia.

Po piate. Repka škodí včelstvám. Nie je to pravda. Repka je významná medonosná rastlina (má veľa kvetov). Včely trpia pre postreky, ktoré sa používajú nielen na repke, ale na všetkých poliach a sadoch. Najväčším nebezpečenstvom pre včely je, keď miestny včelár nekomunikuje s miestnym farmárom a nedohodnú sa, kedy sa bude striekať. A hlavný problém včelstiev je klimatická zmena, rozmnožené škodce a tak isto aj klesajúci záujem o včelárske remeslo.

Po šieste. Z u nás dopestovanej repky nespracujeme pre našu potrebu ani jedno zrniečko a všetko vyvezieme von, kde z nej robia olej. To nie je pravda. Firma Poľnoservis od roku 2011 lisuje repkové semeno. Disponuje špičkovou technológiou a celý proces lisovania je bezodpadový. Sto percent takto vyrobeného oleja zostáva na Slovensku a spracováva sa ďalej vo firme Meroco na výrobu metylesteru repkového oleja. A nielen to. Poľnoservis je súčasťou európskeho výskumného projektu zameraného na získavanie čistých repkových proteínov, ktoré sa využívajú v potravinárstve pre ľudí, ktorí pre zdravotné problémy horšie získavajú potrebné proteíny.

Takto sa na Slovensku spracuje ročne viac ako 200-tisíc ton semena repky. Z nich sa v pomere zhruba 50 : 50 vyrobí repkový olej a repkové šroty, ktoré sú bohaté na proteíny a používajú sa ako výživné domáce krmivo pre hospodárske zvieratá. Tým menej musíme vďaka tomu dovážať krmivá zo zahraničia, pri ktorých ide zväčša o sójové šroty. A tie často pochádzajú z geneticky modifikovanej sóje.

A teraz ešte k biopalivám, pretože tie sú často uvádzané ako prapríčina pestovania repky. Ani to nie je pravda. Na výrobu biopalív sa v skutočnosti využije iba 14 percent rastliny repky a zvyšok ostáva v pôde alebo sa mení na krmivo. A navyše – biopalivá nevyrábame z roztopaše alebo nudy. Biopalivá sú uznaný obnoviteľný zdroj energie v doprave a sú dnes jedinou reálnou alternatívou, ako môže Slovensko splniť záväzok znižovania emisií a podielu obnoviteľnej energie. Neexistuje iná reálna možnosť. Pokiaľ by sme teda znížili podiel pestovanej repky, nemali by sme dosť surovín na výrobu biopalív a museli by sme ich dovážať. Farmári v zahraničí by sa potešili a tí naši by zaplakali. Nie je lepšie mať celý tento cyklus doma? Plniť záväzok znižovania emisií a popritom dávať farmárom dobrú prácu? Ja si myslím, že určite áno.

Repka teda nielenže neškodí, ale, naopak, pomáha poľnohospodárstvu. Je to užitočná plodina a na Slovensku sme ju navyše dokázali zaradiť do funkčného kolobehu, kde sa stretli dôležité záujmy farmárov, výrobcov krmovín a producentov biopalív.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
 • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
 • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
 • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
 • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
 • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
 • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Arce chce pomôcť z dlhov J&T. Cenou môže byť prevzatie časti jej podielov či najlukratívnejších podnikov

Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR
Patrik Tkáč, spolumajiteľ J&T. Archívne foto – TASR

Finančnej skupine Arca chce podľa zdrojov Denníka E pomôcť z dlhov oveľa majetnejšia skupina J&T. Nebude to zadarmo. V hre môže byť kapitálový vstup medzi spoluvlastníkov Arcy či prevzatie jej perspektívnejších podnikov.

Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Spoločnosti British Airways, easyJet a Ryanair ukončia právny spor, ktorý viedli s britskou vládou pre povinnú dvojtýždennú karanténu. Vláda má od tohto plánu upustiť pri ľuďoch, ktorí sa vrátia z populárnych turistických destinácií, napríklad z Francúzska, Talianska či zo Španielska.

Povinná karanténa bude však stále platiť pre tých, čo pricestujú zo Spojených štátov.

Právny zástupca trojice aerolínií Tom Hickman uviedol, že zoznam krajín, pri ktorých nebude karanténa platiť, dnes zverejnia. Súhlasil s tým, že námietku v tom prípade stiahne.

Britská vláda zaviedla povinnú dvojtýždennú karanténu tých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, od 8. júna. Rozhodnutie odôvodnila tým, že ide o nevyhnutný krok, aby sa predišlo druhej vlne pandémie. (čtk)

Zdieľať

Daimler zvažuje predaj závodu vo francúzskom Hambachu ako súčasť zmien v globálnej výrobnej sieti. Firma varovala, že v 2. štvrťroku z dôvodu reštrukturalizácie zaúčtuje mimoriadne náklady rádovo v stovkách miliónov eur.

Rozhodnutie Daimleru prichádza v období, keď automobilový priemysel bojuje s nadmernou kapacitou a prepadom dopytu po nových autách v Európe.

Daimler produkoval v Hambachu dvojsedadlové modely Smart s elektrickým a spaľovacím motorom. V roku 2017 sa tam vyrobilo vyše 80-tisíc áut.

Vlani však automobilka uviedla, že bude vyrábať novú generáciu elektrických Smartov v spoločnom podniku s Geely a presťahuje produkciu z Francúzska do Číny. Závod v Hambachu má 1 600 zamestnancov.

Výsledky Daimleru (rok 2019):

 • čistý zisk klesol takmer o dve tretiny na 2,7 miliardy eur (stiahli ho dodatočné náklady spojené s aférou okolo emisií naftových áut, vysoké investície do elektrických vozidiel a problémy s výrobou);
 • tržby stúpli o 3 % na 172,7 miliardy eur;
 • predal 2,34 milióna osobných áut Mercedes-Benz, deviaty rok za sebou rekordný počet vozidiel. (reuters, čtk)
Zdieľať

Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, čo je najviac od začiatku sledovania štatistiky v roku 1999. Ukazovateľ odráža podiel hrubých úspor k hrubému disponibilnému príjmu domácností.

Pravidelnú kvartálnu štatistiku o úsporách domácností zverejnil Eurostat na internetovej stránke. V záverečnom štvrťroku vlaňajška ich miera dosiahla 12,7 %.

K výrazne vyššiemu sklonu k šetreniu pomohli viaceré okolnosti. Podľa Financial Times výdavky domácností limitovali začínajúce koronavírusové reštrikcie a s nimi súvisiace obmedzenie pohybu. Ich príjmy navyše podporili vládne opatrenia na zmiernenie dosahov koronakrízy.

Eurostat uvoľnil tiež údaje o investíciách domácností, ktorých miera na rozdiel od úspor medzikvartálne klesla na 8,7 %.

Zdieľať

Akcie v Číne stúpli na 5-ročné maximum, impulzom bol najmä silný júnový rast sektora služieb. Akciový index CSI 300, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Šanghaji a Šen-čene, vzrástol o 1,9 % a uzavrel týždeň najvyššie od júna 2015.

Index nákupných manažérov pre čínsky sektor služieb v júni rástol najvýraznejšie za viac ako 10 rokov. K jeho zotaveniu pomohlo uvoľnenie koronavírusových reštrikcií, ktoré viedlo k zvýšeniu spotrebiteľského dopytu.

Podľa Mobeena Tahira z firmy WisdomTree čínske akcie ťažia z fiškálnej podpory vlády a menových stimulov centrálnej banky na pomoc ekonomike v koronakríze. Viac o stave hospodárstva napovedia nové údaje o nezamestnanosti, inflácii a HDP.

Index CSI 300 prekonáva americké i európske burzové indexy, od začiatku roka stúpol o 4 % a počas koronakrízy ho postihol miernejší prepad. Americký S&P tento rok stráca 3 % a paneurópsky index Stoxx 600 až 11 %. (ft)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať