Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako sa od stredy menia pravidlá? V kine v rúšku a dva metre od seba (otázky a odpovede)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované 18:49. Od šiestej rána sa v stredu výrazne menia niektoré pravidlá, ktoré prinesú uvoľnenie. Niektoré zmeny a pravidlá už popísal Úrad verejného zdravotníctva v novom opatrení.

Kedy nemusím vonku nosiť rúško? 

Ak sa pohybujem vo vzdialenosti päť metrov a viac od ostatných osôb. V spoločnosti osôb, s ktorými žijete v domácnosti, rúško nepotrebujete.

Výnimky z povinnosti nosenia rúšok majú:

 • pedagogickí zamestnanci alebo odborní zamestnanci (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
 • žiaci základnej školy v interiéri a exteriéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
 • deti v interiéri a exteriéri materskej školy a jaslí,
 • osoby pri výkone športu na vnútorných či vonkajších športoviskách,
 • fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania.

Svet obchodov a obchodných centier

Budú v obchodoch stále hodiny vyhradené len pre seniorov?

Áno, od 9.00 do 11.00, a to cez pracovné dni, a len v potravinách a drogériách.

Mení sa limit pre počet ľudí v obchode?

Áno. Na jedného zákazníka už bude potrebné

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Vláda má tento týždeň zvýšiť kurzarbeit. Podniky chcú na zamestnanca aspoň 1 200 eur
 • Doprava: RegioJet chystá od 30. júna najmenej trikrát týždenne priamy vlak z Prahy cez Brno do chorvátskej Rijeky
 • Automobilky: Hyundai zaznamenal v máji takmer 40-percentný pokles predaja
 • Médiá: Denníky Wall Street Journal a New York Times naberajú v čase koronavírusu ďalších novinárov
 • Pomoc: Čo zatiaľ vieme o preplácaní nájmov za zatvorené prevádzky
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ekonóm Goliaš z krízového štábu: Výška príspevkov na udržanie zamestnanosti je malá, odporučili sme ich zvýšiť

Šéf INEKO Peter Goliaš. Foto - TASR
Šéf INEKO Peter Goliaš. Foto – TASR

Ekonóm Peter Goliaš z ekonomického krízového štábu hovorí, že príspevky na udržanie zamestnanosti treba výrazne zvýšiť. Odkazuje na prieskumy, kde sa podnikatelia sťažujú, že výška podpory nestojí za nevyhnutnú administratívu.

Minúta po minúte

Zdieľať

Poľsko po koronavírusovej výluke obnovilo vnútroštátne lety, zákaz medzinárodných spojení platí do 6. júna. Lety pre cestujúcich s výnimkou špeciálnych presunov dostali stopku v polke marca, doprava nákladu pokračovala aj počas pandémie.

Poľský národný dopravca LOT obnovil lety z Varšavy do 7 miest v krajine a tiež spojenie medzi Gdaňskom a Krakovom. Celokovo plánuje vypraviť 30 letov denne, spojenia so zahraničím chce obnoviť od 14. júna.

LOT zaviedla nový hygienický režim. Do terminálov môžu vstúpiť iba cestujúci po zmeraní teploty, povinné je dodržiavanie 1,5-metrového odstupu i nosenie ochranných masiek na tvár, vrátane lietadla. Obsadiť možno iba každé druhé sedadlo.

Vlani prešlo cez poľské letiská 49 miliónov cestujúcich, čo medziročne predstavuje nárast o 7 percent. (tasr)

Zdieľať

Slovenskí podnikatelia sa po prvý raz stali najčastejšími zahraničnými vlastníkmi firiem v Česku. Na druhú priečku odsunuli majiteľov z Ruska, ktorí, naopak, český trh opúšťajú, vyplýva z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.

Slováci od vlaňajšieho mája do svojich portfólií zaradili ďalších 458 českých firiem.

„Expanzia na český trh je pre slovenských podnikateľov v porovnaní s podnikateľmi z iných krajín jednoduchšia. Dôležitú rolu hrá spoločná minulosť oboch štátov, takmer nulová jazyková bariéra a teritoriálna blízkosť rovnako ako rast českej ekonomiky v minulých rokoch,“ uviedla analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.

 • Po Slovákoch nasledujú Rusi, Ukrajinci a Nemci.
 • Počet firiem s ruským (- 1043 firiem) a nemeckým (- 427) kapitálom medziročne klesal.
 • Ukrajinskí vlastníci si svoje postavenie posilňovali (o 296).
 • Medzi dvadsiatkou najčastejších zahraničných vlastníkov výraznejšie rástol aj počet spoločností s rumunským (o 99) a maďarským (o 118) kapitálom.
 • Relatívne najviac ubúdali spoločnosti s vlastníkmi z Číny (- 11,6 percenta), Kazachstanu (- 8,4 percenta), Bieloruska (- 8,3 percenta) a Ruska (- 7,2 percenta). (čtk)
Zdieľať

Pokles aktivity spracovateľského priemyslu eurozóny sa v máji spomalil v dôsledku uvoľňovania koronavírusových opatrení. Vyplýva to z výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré zverejnila konzultačná spoločnosť IHS Markit.

Index aktivity vzrástol na 39,4 bodu z aprílového rekordného minima 33,4 bodu. Zostal však hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje rast od poklesu aktivity.

„Útlm spracovateľského priemyslu v apríli zrejme dosiahol svoje dno, v máji produkcia klesala výrazne pomalším tempom,“ uvádza ekonóm IHS Markit Chris Williamson v tlačovej správe.

V 1. štvrťroku sa HDP eurozóny podľa údajov Eurostatu znížil medzikvartálne o 3,8 %. V 2. štvrťroku ekonómovia očakávajú ešte hlbší prepad. (čtk)

Zdieľať

Juhokórejská automobilka Hyundai zaznamenala v máji takmer 40-percentný pokles predaja. Minulý mesiac predala celosvetovo 217 510 vozidiel, predaj na domácom trhu vzrástol o 4,5 %.

Situácia na ázijských trhoch sa totiž začala vracať do normálu skôr než v ostatných regiónoch, na ktoré sa nový koronavírus rozšíril v najväčšej miere počas jarných mesiacov.

Naopak, na zahraničných trhoch predala automobilka v máji o takmer 50 % menej áut.  Zatiaľ čo v máji minulého roka predaj dosiahol 290 811 vozidiel, v máji tohto roka to bolo iba 146 700 áut. (tasr)

Zdieľať

RegioJet chystá od 30. júna najmenej trikrát týždenne priamy vlak z Prahy cez Brno do chorvátskej Rijeky. V prevádzke má byť do polovice septembra. Z Rijeky by naň nadväzovali autobusy, ktoré by turistov rozvážali do letovísk na pobreží Jadranu. (čtk)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Vláda má tento týždeň zvýšiť kurzarbeit. Podniky chcú na zamestnanca aspoň 1 200 eur +

 • Home office sa stal súčasťou bežného plánovania firiem
 • Mičovský od príliš rýchlej dotačnej reformy ustúpil
 • Dôležitý železničný uzol Žilina má zrekonštruovať Strabag s Euroviou
Zdieľať

Prešovský samosprávny kraj pridá od pondelka 1. júna prímestské školské spoje, nevráti sa však k plnej prevádzke ako pred pandémiou. Kraj to zdôvodňuje tým, že do škôl nebude chodiť väčšina žiakov druhého stupňa ani stredoškoláci.

 • Dopravcovia zverejnili cestovné poriadky na svojich weboch, podľa krajskej samosprávy sa dopĺňajú aj informácie na stránku cp.sk.
 • Kraj si prímestskú dopravu objednáva od SAD Prešov, SAD Humenné, SAD PopradBUS Karpaty.

MHD v Prešove bude jazdiť ďalej ako cez prázdninové pracovné dni, dopravný podnik však pridá niekoľko školských spojov. (tasr, n)

Zdieľať

Microsoft chce desiatky novinárskych pozícií nahradiť systémom umelej inteligencie. Podľa denníka Seattle Times sa opatrenie dotkne asi 50 pracovných miest vo výrobe spravodajstva pre web MSN prevádzkovaný Microsoftom.

Túto prácu teraz robia agentúrni zamestnanci, ktorých služby už však spoločnosť po 30. júni nechce využívať.

„Ako všetky spoločnosti pravidelne vyhodnocujeme svoju obchodnú činnosť,“ uviedol Microsoft vo vyhlásení. „To niekedy môže vyústiť do zvýšenia investícií do niektorých oblastí a reštrukturalizácie iných. Tieto rozhodnutia nevychádzajú z terajšej pandémie,“ dodala spoločnosť.

Podľa Seattle Times si Microsoft ponechá kmeňových novinárskych zamestnancov, ktorí vykonávajú podobnú prácu ako agentúrni, s tými však zmluvy neobnoví. Denník s odvolaním na niektorých zamestnancov uviedol, že MSN bude na produkčnú prácu využívať umelú inteligenciu.

Súčasťou práce spravodajskej produkcie je organizácia správ od spolupracujúcich mediálnych domov či výber údernejších titulkov a lepších ilustračných fotografií. Robia to teraz ľudia, túto úlohu však prevezme umelá inteligencia.

„Už niekoľko mesiacov to fungovalo v poloautomatickom režime, teraz to dostalo zelenú,“ citoval denník jedného z agentúrnych pracovníkov, ktorému neobnovili zmluvu. „Je demoralizujúce pomyslieť na to, že stroje nás môžu nahradiť, ale tak to je,“ dodal.

Niektorí prepustení novinári upozorňujú na to, že umelá inteligencia nemusí editorskú prácu plne zvládnuť, čo sa môže skončiť vydávaním nevhodných správ.

„Celý čas čítam o tom, ako automatizácia a umelá inteligencia prevezmú ľuďom prácu. A teraz prevzali moju,“ uviedol podľa denníka Guardian ďalší z prepustených novinárov.

Portál BBC poznamenal, že Microsoft je len jednou z mnohých IT firiem, ktoré s umelou inteligenciou v novinárskej práci experimentujú. Ďalšou je napríklad gigant Google. Cieľom vývoja takýchto systémov umelej inteligencie je znížiť náklady a zvýšiť efektivitu práce. (čtk)

Zdieľať

Pellegrini kritizuje vládnu pomoc pre podnikateľov počas koronakrízy. „Vaša pomoc je v porovnaní s inými krajinami najpomalšia, najkomplikovanejšia a najslabšia,“ povedal Pellegrini v TV Markíza. Podpredseda Smeru sa obáva, že sa spustí „pandémia nezamestnanosti na Slovensku“.

Zdieľať

Peter Pellegrini si myslí, že na zákaz nedeľného predaja nie je ideálny čas. Návrh zákona však podľa neho preverí, aká jednotná je koalícia. Pellegrini to povedal v diskusnej relácií Na telo.

Zdieľať

Minister práce Milan Krajniak k zákazu nedeľného predaja: „Zatiaľ platí stav, ktorý je dohodnutý – poslanecké návrhy môžu prejsť iba vtedy, ak sa na tom všetci zhodneme,“ povedal v relácii TV Markíza Na telo.

Krajniak dodal, že on by tento návrh podporil, ale akceptuje, že SaS na čele s Richardom Sulíkom je proti. Ak sa oni nerozhodnú návrh podporiť, zákaz predaja v nedeľu nebude.

Zdieľať

Peter Žiga k zatvoreniu obchodov v nedeľu: „Prečo v čase, keď by sme mali podporovať predaj, hovoríme o tom, že by sme zatvorili obchody v nedeľu? Ekonomická situácia teraz na toto nie je dobrá,“ povedal Žiga v TA3.

Podpredseda Smeru by túto tému odsunul napríklad o dva roky. Taktiež by podľa neho nebolo fér, ak by sa zatvorili obchody, ale výroba vo fabrikách by naďalej v nedeľu pokračovala.

„Keď má byť voľná nedeľa, nech je pre všetkých,“ poznamenal k téme predseda parlamentu Boris Kollár.

Zdieľať

Boris Kollár si myslí, že obmedzenia by sa mali naďalej uvoľňovať. „Som presvedčený, že tento stav je už neudržateľný a pochopia to aj odborníci a hygienici,“ povedal Kollár na TA3 s tým, že Slovensko by malo ísť v súlade so susednými krajinami.

Zdieľať

Tender na rekonštrukciu gabčíkovských komôr prejde auditom, oznámil minister životného prostredia. Prípadom sa už zaoberá aj polícia.

„Existujú dôvodné podozrenia, že súťaž na rekonštrukciu gabčíkovských komôr nemusela byť v súlade s legislatívou. Ak by to zaváňalo korupciou, pravdepodobne by to nevyzeralo inak. O štátnu zákazku mali záujem viaceré firmy. Jednu z nich, ktorá predložila najnižšiu cenovú ponuku, vyradili ešte pred súťažou,“ tvrdí Ján Budaj.

Za podozrivé považuje rezort aj okolnosti v personálnom obsadení vysokých postov v štátnom podniku, pričom sa odvoláva na medializované informácie. Štátnu zákazku vyhrala firma Metrostav, ktorej bývalý manažér pracoval vo vodohospodárskom štátnom podniku, ktorý celý tender pripravoval.

„Vidím v tom konflikt záujmov. Využijem všetky zákonné nástroje, ktoré mám v rukách, aby som zistil, či bola súťaž férová,“ doplnil minister. (tasr)

Zdieľať

Niekoľko tisíc ľudí protestovalo pred továrňou Renaultu vo francúzskom meste Maubeuge proti plánovanému prepúšťaniu. Automobilka v piatok predstavila plány na reštrukturalizáciu tovární a zrušenie 15-tisíc miest, z toho 4 600 vo Francúzsku.

Informovala o tom agentúra AFP.

Renault zápasí s poklesom dopytu, ktorý tento rok prehĺbila koronavírusová kríza. Vlani automobilka vykázala prvú celoročnú stratu za desať rokov a jej tržby klesli o viac než tri percentá.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento týždeň predstavil balíček v hodnote vyše osem miliárd eur na záchranu domáceho automobilového priemyslu. Vyzval tiež francúzske automobilky, aby vyrábali autá vo svojej krajine. Štát v Renaulte vlastní 15-percentný podiel. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať