Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prima banka kritizuje dohodu s vládou: Odklady splátok pomáhajú najmä veľkým bankám

Ilustračné foto Jumpstory
Ilustračné foto Jumpstory
 • Šéf Prima banky hovorí, že systém automatických odkladov splátok a programy štátnych záruk pomáhajú viac niektorým bankám ako ich klientom a narúšajú konkurenciu.
 • Hoci boli slovenské banky v minulosti pri odkladoch opatrné, lebo po dlhšom čase sa ľudia ťažko „rozsplácali“, teraz riziká veľmi nespomínajú.
 • Odkladmi si posúvajú problém s nesplácaním v čase, ak by veľa ľudí prestalo platiť naraz už teraz, bol by to šok.

Ľudia a firmy zatiaľ podali okolo 150-tisíc žiadostí o odklad splátok. Aký veľký je to objem v eurách, v tejto chvíli štatistiky nehovoria.

Podstatné však je, že nateraz záujem dlžníkov o odklady chladne. Najväčšia vlna bola na Veľkú noc, keď odklad splátok podľa lex korona začal platiť.

Niektoré banky dovoľovali ľuďom urobiť si odklad splátky aj v minulosti, no boli pritom pomerne opatrné. Najmä v otázke, na ako dlho odklady povolili.

Mali totiž skúsenosť, že trojmesačný odklad v bežných časoch ľuďom pomôcť mohol, no pri polročnom odklade už strácali platobné návyky a ľahšie sa z nich nakoniec stali neplatiči.

Na Slovensku si v pandémii môžu ľudia zvoliť až deväťmesačný odklad, ktorý je zároveň aj najžiadanejší. Tentoraz však banky klientom nezdôrazňujú, ako stúpa riziko s dĺžkou odkladu, žiadne odporúčania neísť na maximum možnej doby odkladu nepočuť.

Dôvodom súčasnej popularity deväťmesačného odkladu splátok je zrejme aj to, že podľa zákona možno o odklad požiadať len raz a teraz nik nevie, ako sa svet rozbehne ďalej a kedy a či sa vráti do normálu.

Kritika od bývalého šéfa Sporiteľne

Aké sú riziká a aké môžu byť dosahy odkladov splátok? Spýtali sme na to šiestich bánk. Prvá a kriticky reagovala na vplyv odkladov i pripravovaných úverov so zárukami Prima banka Slovensko, banka Penty, ktorej šéfuje Jan Rollo. Ten je medzi bankármi známy svojimi vyjadreniami, ktoré idú často proti prúdu. Teraz hovorí, že zásahy štátu pomôžu skôr bankám ako spotrebiteľom.

Podľa Prima banky je odklad splátok zo zákona prínosný najmä pre banky, ktoré si ho u politikov presadili. Odklady splátok totiž mohli banky, ak mali záujem, pre svojich klientov povoliť aj bez extra zákona, nič im v tom nebránilo. Pre klientov nebol tento zákon potrebný, odkazuje šéf Prima banky Rollo.

„Tak ako legislatívny odklad splátok, aj záruky daňových poplatníkov za rizikové firemné úvery bánk umožnia oddialiť vyčíslenie reálnych dosahov súčasnej situácie a pomôžu rôznym bankám v rôznej miere, čím výrazne narušia štandardnú hospodársku súťaž a trhové prostredie v prospech najviac podporovaných subjektov,“ hovorí Rollo.

Rovnakú otázku ako Prima banke sme položili aj ostatným bankám s dôvetkom, že ich stredne veľký konkurent kritizuje dohodu, ktorú urobili so štátom najmä veľké banky.

Ostatné banky však na kritiku od Prima banky nereagovali, len ľahko sa jej dotkla Slovenská sporiteľňa, ktorú, mimochodom, J. Rollo v čase poslednej krízy viedol.

Sporiteľňa hovorí, že odklad splátok, rovnako aj systém záruk pre firmy, je správne a zodpovedné riešenie. „Banky v čase krízy by mali byť schopné svojim klientom pomáhať.”

Ako vidia riziká a dosahy odkladov splátok banky:

Prima banka Slovensko

Legislatívny odklad splátok je prínosný pre banky, ktoré si ho u politikov presadili. Odklady splátok mohli banky, ak mali záujem, pre svojich klientov realizovať aj bez potreby nového zákona, v tom im nič nebránilo. Pre klientov nebol tento zákon potrebný. 

 • Kľúčovým bodom presadeného nového zákona je však možnosť a zároveň aj povinnosť bánk vykazovať úvery s odloženými splátkami ako plne zdravé, čo pomôže pozitívne ovplyvniť vykazovanie aktuálneho stavu úverového portfólia.
 • Umožní to bankám odložiť priznanie negatívnych dosahov zvýšenej rizikovosti aj ich riešení do budúcnosti. Bankám, ktoré využívajú takzvané IRB modely (pozn. pre výpočet kapitálových požiadaviek), to navyše umožní v súlade s novou legislatívou vykazovať lepšie hodnoty kapitálovej primeranosti v porovnaní so stavom, ak by reštrukturalizované úvery boli vykazované štandardne.

Najväčší prínos bude mať zákon pre banky so slabšími úverovými štandardmi a rizikovejším úverovým portfóliom. Pre ne aj pre ich akcionárov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal, je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní
 • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
 • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
 • Pokuta: Belgické úrady dali Googlu pokutu 600-tisíc eur za to, že neodstránil internetové odkazy, ktoré môžu poškodiť jednotlivcov
 • Aerolinky: Skupina Smartwings v stredu začne s prepúšťaním
 • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
 • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Odborník na financie Škriniar: Na bankách sa mi nepáči, že ľudí pri výbere produktu usmerňujú podľa akcií a noviniek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Začnite sporiť až vtedy, keď máte rezervu na tri mesiace, aby ste neboli nútení zobrať si spotrebný úver na vykrytie bežných výdavkov,“ radí v rozhovore Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý sa venuje finančnému sprostredkovaniu.

Zdieľať

Vlakom až k Mostu Apollo? Železnice chcú zistiť, či by sa v prístave dala postaviť stanica

Jedna z koľají dnes vedie až k promenáde pri centre Eurovea, využíva sa však len pre nákladnú dopravu. Foto N - Vladimír Šimíček
Jedna z koľají dnes vedie až k promenáde pri centre Eurovea, využíva sa však len pre nákladnú dopravu. Foto N – Vladimír Šimíček

Železnice chcú preskúmať, či by sa v bratislavskom Zimnom prístave nedala postaviť nová stanica. Koľajnice totiž vedú až do oblasti, kde rastie nová mrakodrapová štvrť.

Minúta po minúte

Zdieľať

Belgické úrady vymerali Googlu rekordnú pokutu 600-tisíc eur za to, že neodstránil internetové odkazy, ktoré môžu poškodiť jednotlivcov. Ich zmazanie prikazuje zákon EÚ, ktorý priznáva ľuďom v internetovom prostrední právo byť zabudnutý.

Belgický úrad pre ochranu osobných údajov uviedol, že ide o najvyššiu sankciu, akú v tejto záležitosti doteraz uložil.

Podľa neho sa Google dopustil vážnej nedbalosti. Medzi žiadosťami o zmazanie, ktoré zamietol, sú okrem iného odkazy na novinové články o nepreukázanom obťažovaní, ku ktorému došlo pred vyše 10 rokmi. Sťažnosť ale podala nemenovaná osoba, ktorá „hrá rolu v belgickom verejnom živote“.

Súdny dvor EÚ v roku 2014 rozhodol, že ľudia majú právo žiadať odstránenie dát, ak sú zastaralé, nepravdivé alebo sa ich osobne dotýkajú. (bloomberg, čtk)

Zdieľať

Eurokomisia odporúča členským štátom EÚ, aby neposkytovali pomoc firmám spojeným s krajinami zo zoznamu daňových rajov. Obmedzenia sa majú vzťahovať aj na podniky usvedčené z podvodov, korupcie a ďalších trestných činov.

EK sa v čase nevídaného objemu koronavírusovej štátnej podpory pre súkromné firmy snaží zabrániť tomu, aby peniaze dostávali spoločnosti zapojené do nezákonných praktík.

Brusel na jar uvoľnil pravidlá pre štátnu podporu v snahe zabrániť hromadným krachom firiem v odvetviach, ktoré zasiahla koronakríza.

Podľa nového odporúčania by peniaze nemali ísť do spoločností, ktoré majú spojenie s niektorou z 12 krajín na zozname daňových rajov – Panama, Seychely, Palau, Kajmanské ostrovy, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu.

Únia zatiaľ nemá záväzné pravidlá, ktoré by odstrihli od štátnej podpory firmy spojené s týmito krajinami. Nové odporúčania sú nezáväzné a podľa Bruselu by štáty mohli urobiť v niektorých prípadoch aj výnimky, napríklad ak má firma väzby na problematické krajiny, ale už dlhší čas platí dane v EÚ. (čtk)

Zdieľať

Farmári sú znova na nohách. Mičovský im chce dvíhať nájmy za pôdu v zmluvách, ktoré mali platiť ešte dlhé roky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Domáci farmári chystajú podnet protimonopolnému úradu na vyšetrenie krokov štátneho Slovenského pozemkového fondu. Prekáža im, že fond im pod hrozbou straty pôdy chce zvyšovať nájmy v živých zmluvách, ktoré majú byť platné ešte dlhé roky.

Zdieľať

Skupina Smartwings v stredu začne s prepúšťaním, v prvej vlne odídu desiatky pilotov, letušiek, stevardov a administratívnych pracovníkov. Do februára 2021 by malo opustiť firmu vyše 600 zamestnancov, v súčasnosti v nej pracuje 2500 ľudí.

Skupina Smartwings zastrešuje aerolínie Smartwings a ČSA. K prepúšťaniu pristúpila pre finančné problémy, do ktorých sa dostala počas koronakrízy.

Smartwings rokuje s českou vládou o finančnej pomoci, žiadala o poskytnutie štátnej záruky za komerčný úver v prepočte za 30 miliónov eur. Kabinet rozhodol, že veľkým dopravným firmám vrátane Smartwings umožní žiadať o garancie z podporného programu COVID Plus.

K znižovaniu stavov pre koronakrízu prikročili viacerí veľkí leteckí dopravcovia vo svete. Lufthansa plánuje škrtnúť 22-tisíc pracovných miest, tisícky ľudí uvoľní Air France či EasyJet, prepúšťať plánujú tiež KLM, American Airlines i ďalší. (lidovky, čtk)

Zdieľať

Británia vytláča Huawei z budovania 5G sietí

Britská vláda zakázala mobilným operátorom, aby využívali technológie Huawei pri výstavbe 5G sietí po 31. decembri. Ak operátori už niektoré komponenty použili, musia ich do roku 2027 odstrániť.

„Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale je správne pre britské telekomunikačné siete, pre našu národnú bezpečnosť a ekonomiku,“ povedal minister Oliver Dowden, ktorý má na starosti digitalizáciu. Pripustil, že spustenie 5G sietí sa pre vylúčenie Huaweia oneskorí zhruba o rok.

Prečo Británia zmenila postoj

Ešte začiatkom roka Británia umožňovala aspoň čiastočný podiel čínskej firmy pri zriaďovaní sietí pre superrýchly internet. Za najnovším krokom kabinetu sú pochybnosti ohľadne bezpečnosti technológií od Huaweia i nedávno uvalené americké sankcie.

Podľa Washingtonu predstavuje Huawei bezpečnostnú hrozbu, čo Peking dlhodobo odmieta. Americký prezident Donald Trump tlačí na spojencov, aby vylúčili Huawei z výstavby 5G sietí. Týkalo sa to tiež britského premiéra Borisa Johnsona.

Johnsonova vláda dúfa, že keď Británia vystúpila z EÚ, podarí sa jej uzavrieť lukratívnu obchodnú dohodu s USA. Spor o Huawei by mohol britsko-americké rokovania výrazne sťažiť.

Ako zareaguje Čína

Rozhodnutia Londýna ohľadne Huaweia určite rozhnevá Čínu. Vzťahy medzi oboma krajinami sú už i tak napäté preto, ako Peking pristupuje k Hongkongu, ktorý bol v minulosti britskou kolóniou.

Niektorí britskí politici sú tiež presvedčení, že čínski predstavitelia nehovoria celú pravdu o koronavíruse, ktorý sa začiatkom roka rozšíril do sveta z Číny. (reuters, bbc, čtk)

 

Zdieľať

PKN Orlen získala súhlas eurokomisie s prevzatím menšieho poľského konkurenta Lotos, musí však predať časť majetku. PKN Orlen ovláda českého spracovateľa ropy Unipetrol, pod ktorý patria aj čerpacie stanice Benzina na Slovensku.

Najväčšia poľská petrochemická firma podľa EK súhlasila, že predá 30-percentný podiel v rafinérii Lotosu, deväť skladov, 389 poľských čerpacích staníc, dve poľské továrne na živicu a polovičný podiel Lotosu v spoločnom podniku s britskou BP na predaj leteckých pohonných hmôt.

Podľa podpredsedníčky EK pre hospdársku súťaž Margrethe Vestagerovej tieto ústupky zabezpečia, že príslušné poľské trhy zostanú otvorené a konkurenčné. Fúzia nezvýši ceny ani neobmedzí výber palív a súvisiacich produktov pre podniky a spotrebiteľov v Poľsku a Česku, kde obe firmy pôsobia. (reuters, čtk)

Zdieľať

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku po troch mesiacoch rastu v júli mierne klesla, ukazuje prieskum inštitútu ZEW. Finanční experti však naďalej počítajú s oživením hospodárstva v druhej polovici roka.

Index dôvery sa znížil na 59,3 bodu z júnových 63,4 bodu – o niečo výraznejšie, než očakávali ekonómovia. V marci ukazovateľ klesol pre obavy z hospodárskych dosahov koronakrízy až na mínus 49,5 bodu, najnižšie od finančnej krízy v roku 2008.

Podľa šéfa ZEW Achima Wambacha výhľad pre nemeckú ekonomiku zostáva do veľkej miery nezmenený. Experti očakávajú, že po veľmi slabom 2. štvrťroku bude nasledovať postupný rast HDP v druhej polovici tohto a na začiatku budúceho roka.

V 1. kvartáli nemecká ekonomika klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 2,2 %, čo bol najhlbší prepad od globálnej finančnej krízy.

V 2. štvrťroku sa počíta s oveľa výraznejším poklesom, rýchly odhad HDP by mal byť zverejnený v polovici augusta. Podľa letnej prognózy eurokomisie nemecké hospodárstvo tento rok klesne o 6,3 %, na budúci rok by malo stúpnuť o 5,3 %. (reuters, čtk)

Zdieľať

Amazon predstavil inteligentný nákupný košík. Vie, čo zákazník nakupuje, a keď chce zákazník zaplatiť, košík sám spočíta sumu, ktorá mu odíde z účtu. Novinka sa prvý raz objaví v plánovanom supermarkete Amazonu v Los Angeles.

Košík Amazonu vyzerá takmer rovnako ako ktorýkoľvek iný nákupný košík v supermarketoch. Je len o niečo robustnejší a na prvý pohľad je vidieť, že má v sebe zabudované technológie.

Viac o inteligentnom košíku:

 • je vybavený kamerami, senzormi a váhou, ktoré sledujú, čo si zákazník vyberá a čo uloží do košíka;
 • keď je človek s nákupom hotový, košík všetko spočíta a konečná suma nákupu sa potom odráta z účtu zákazníka vedeného v Amazone. Kupujúci tak nemusí čakať v rade pri pokladnici;
 • existuje tiež spôsob, ako dať košíku vedieť, že si doň chcete iba odložiť bundu alebo príručnú tašku, aby vám neprekážali, keď si vyberáte tovar;

Inteligentný košík je ďalší pokus Amazonu zmeniť nákupné zvyklosti spotrebiteľov. V USA už má menšie supermarkety bez pokladníc s rozmiestnenými kamerami a senzormi. Keď zákazník odchádza, Amazon už vie, čo si vybral, a cenu mu automaticky odpočíta z účtu.

Podobné projekty

Inteligentné nákupné košíky začalo vyrábať niekoľko startupov, väčšinou sa zatiaľ testujú v obchodoch. Väčšina funguje tak, že najskôr je nutné vybraný tovar priložiť ku skeneru a až potom vložiť do košíka.

Košík Amazonu nemá žiadny skener, namiesto toho je blízko držadla displej, ktorý ukazuje, čo má zákazník naúčtované. Košík tiež zaznamená, keď si zákazník nákup rozmyslí a položku vráti. Cena tovaru v takom prípade zmizne z displeja. (ap, čtk)

Inteligentný nákupný košík Amazonu Foto - TASR/AP
Inteligentný nákupný košík Amazonu Foto – TASR/AP
Zdieľať

Vládna koalícia v stredu predstaví balík opatrení pre rodiny, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a dôchodcov. Podľa Hospodárskych novín chce dotovať doplatky za lieky, plánuje autobusy zadarmo aj vyšší daňový bonus na deti.

Vláda chce dotovať doplatky za lieky dôchodcom, ľudom s postihnutím a deťom. Odpustené doplatky by mali byť do výšky najlacnejšieho variantu medikamentu a pri dôchodcoch by sa malo prizerať aj na výšku ich penzie.

Doprava zadarmo by sa pre študentov, dôchodcov a ľudí s postihnutím mala rozšíriť aj na prímestské autobusy a hromadnú dopravu. Smer predtým zaviedol vlaky zadarmo.

Vláda chce podľa Hospodárskych novín zvýšiť aj daňový bonus na deti. Dnes je v základnej výške 22,72 eura, pri deťoch do šesť rokov je to dvojnásobok. Na túto zvýšenú hladinu by ho vláda chcela dorovnať pre všetky deti a dokonca trojnásobnú úroveň by mal mať bonus na tretie a ďalšie dieťa.

Zatiaľ nie je jasné, či by sa vláde podarilo na to získať aj zdroje Európskej únie.

Zdieľať

Všetky spoločnosti patriace pod rezort hospodárstva budú peniaze na charitu posielať do Nadácie SPP, ktorá ich bude rozdeľovať. Ide najmä o 2 % dane, ktoré môžu podniky poukázať občianskym združeniam a neziskovkám, povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

„Nariadim ostatným podnikom, aby všetky zdroje, čo sú minimálne dve percentá, ktoré posielajú na charitatívne účely, aby všetky disponibilné zdroje určené na charitu poslali, poukázali na Nadáciu SPP, kde sa to bude hromadiť na jednom mieste a bude sa o týchto zdrojoch rozhodovať,“ povedal Sulík.

Nadácia SPP aj bez zdrojov iných štátnych podnikov rozdelila za posledných päť rokov približne 15 miliónov eur na projekty podporujúce zdravie a telovýchovu, kultúrne dedičstvo a vzdelávanie.

Predsedom novej správnej rady sa stal bývalý šéf COOP Jednota Adrián Ďurček, členmi sú bývalý šéf slovenského Siemensu Peter Kollárik, profesor Juraj Stern, exminister kultúry Ladislav Snopko a Gábor Zászlós. Podľa Sulíka sú noví členovia správnej rady zárukou, že každé euro, ktoré vydá Nadácia SPP, bude použité „najlepším možným spôsobom“.

Podľa Sulíka je prirodzené, že nový minister a nový šéf SPP si zvolia takú správnu radu nadácie, ku ktorej majú absolútnu dôveru. Minister sa nechcel vyjadrovať k činnosti bývalej správnej rady Nadácie SPP, no prekážalo mu napríklad to, že podporené projekty neboli zverejňované so sumami. „Minimálne v tejto oblasti sa dá zvýšiť transparentnosť, a ako poznám pánov, tak ju aj zvýšia,“ dodal minister. (tasr)

Zdieľať

Tlačová konferencia vládnej koalície, ktorá mala dnes predstaviť opatrenia na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov, sa presúva na zajtra (stredu) o 10.00 h. Brífingu sa majú zúčastniť Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík, Veronika Remišová, Eduard Heger, Milan Krajniak a Jana Žitňanská.

Zdieľať

Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu žiada zopakovať výberové konanie na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. „Máme opodstatnené výhrady k transparentnosti výberu,“ píše v liste členom vlády.

Členovia asociácie v otvorenom liste tiež píšu, že sa obávajú, že „by regulačný úrad mohol pokračovať v presadzovaní záujmov úzkej skupiny podnikov“.

Výberové konanie zorganizovali na ministerstve dopravy, ktoré vedie Andrej Doležal (Sme rodina). Vyskytli sa preň pochybnosti najmä okolo písomného testu. Organizáciu konkurzu spochybnili dvaja zo štyroch kandidátov.

Zdieľať

Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ, vyplýva zo štatistík Eurostatu. Zatiaľ čo koronakrízový pokles za celú Úniu sa zmiernil na 20,5 %, slovenský priemysel zaostával až o 33,5 %.

Údaje o májovej priemyselnej produkcii v eurozóne aj celej EÚ zverejnil Eurostat na internetovej stránke.

Priemysel sa v máji začal spamätávať z aprílového koronakrízového dna, keď v celej Únii skĺzol medziročne o takmer 28 %. V máji už produkcia stúpla medzimesačne o 11,4 %, v apríli klesla o 18,2 %. V máji začali členské štáty uvoľňovať koronavírusové reštrikcie.

V eurozóne sa priemyselná výroba v máji medzimesačne zvýšila o 12,4 %, no zaostala za očakávaniami analytikov. Medziročne sa prepadla o 20,9 %.

Ako sa darilo jednotlivým krajinám

Najvýraznejší medzimesačný nárast v rámci EÚ zaznamenala v máji výroba v Taliansku, kde sa zvýšila o 42 %. Nasledovali Francúzsko a Slovensko so zhruba pätinovými prírastkami. V niektorých štátoch, napríklad v Írsku alebo Chorvátsku, pokračoval pokles produkcie.

V medziročnom porovnaní bolo na tom najhoršie Slovensko, v Česku priemysel klesol o 25,7 %. Rast výroby podľa dostupných údajov nezaznamenala žiadna členská krajina EÚ.

Eurokomisia v letnej prognóze predpovedala, že ekonomika EÚ tento rok pre koronakrízu klesne o rekordných 8,3 %. Na budúci rok počíta s rastom o 5,8 %. (čtk, n)

Zdieľať

Miera kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností by sa mala zvýšiť, zabezpečiť to má zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Návrh poslancov Petra Cmoreja (SaS) a Gábora Grendela (OĽaNO) plénum posunulo do druhého čítania.

Reaguje na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá bola zameraná na kontrolu hospodárenia vodárenských spoločností z novembra 2019. V rámci nej boli podľa predkladateľov zistené závažné nedostatky.

„Najvyšší kontrolný úrad osobitne upozornil na zjavnú nevýhodnosť zmluvy o poskytovaní služieb uzavretej medzi jednou z najväčších vodárenských spoločností v SR – Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou a jej dcérskou spoločnosťou Infra Services, ktorá spôsobuje odčerpávanie nemalého objemu finančných prostriedkov v prospech súkromného akcionára spoločnosti Infra Services, a to napriek pretrvávajúcemu investičnému dlhu na infraštruktúre Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vo výške viac ako 574 miliónov eur,“ poznamenali poslanci.

Cieľom novely je zabezpečenie vyššej miery kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní služieb na účely zabezpečovania regulovanej činnosti v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ktoré sú uzatvárané mimo procesu verejného obstarávania. Zaviesť sa má povinnosť schválenia každej zmluvy Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v riadnom správnom konaní ako podmienky platnosti zmluvy.

Takéto zmluvy sa majú zadefinovať ako zmluvy povinne zverejňované v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vzhľadom na výsledky kontroly sa má tiež zaviesť povinnosť dodatočnej kontroly už uzavretých zmlúv, a to mimo procesu verejného obstarávania, a sankcie v podobe ich zániku zo zákona, ak sa v konaní preukáže, že zmluva nezodpovedá podmienkam obvyklým v bežnom obchodnom styku. (tasr)

Zdieľať

Vládna koalícia dnes o 13.00 h predstaví opatrenia na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov. Brífingu sa zúčastnia Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík, Veronika Remišová, Eduard Heger, Milan Krajniak a Jana Žitňanská.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať