Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Vládny IT analytik: Ak by štát nakupoval služby IT externistov za ceny ako v Česku, ušetril by 30 miliónov ročne

Martin Kmeťko je senior analytik a líder na informatizáciu Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií. Spolu s kolegami v rámci IT revízie zistili, že IT externista stojí štát v priemere 14-tisíc eur mesačne. Tvrdí, že by bolo oveľa lepšie, ak by štátna správa radšej investovala do budovania tímu interných zamestnancov.

V rozhovore vysvetľuje, čo reálne IT externisti pre štát robia, v čom dupľujú prácu zamestnancov a kedy sa ich oplatí využiť.

Koľko externých konzultantov pracuje pre štát?

Štát ročne míňa zhruba 30 miliónov eur na klasických konzultantov vo všetkých sektoroch. Dodatočne ešte ročne nakupuje služby vývoja a prevádzky informačných systémov od externistov za 61 až 242 miliónov eur. Presný počet ľudí nepoznáme, keďže sa to často ani nedá zistiť zo zmlúv.

Pôjde zrejme o stovky, možno tisícky externistov.

Určite to nebudú jednotky, ale presné čísla nepoznáme. Vieme potvrdiť výšku nákladov.

Podľa vašich údajov je výška priemernej odmeny pre externého IT konzultanta 14-tisíc eur mesačne. Čo je to za suma?

Tých 14-tisíc eur si

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Matovičovci zabojovali o novú investíciu Volkswagenu a troška to prikorenili
 • Vláda: Doležal navrhol na šéfa telekomunikačného úradu Ivana Martáka, kabinet však nerozhodol
 • Vláda: Kabinet chce v parlamente narýchlo meniť štátny rozpočet, schodok bude štvornásobný
 • Vláda: Novým šéfom ÚRSO sa stane Andrej Juris
 • Pomoc ekonomike: O predĺžení projektu Prvej pomoci bude diskutovať ekonomický krízový štáb
 • Firmy: CK Solvex už nemá dočasnú ochranu pred veriteľmi
 • Financie: Ako od júla funguje prvá pomoc pre podnikateľov
 • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
 • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Na rekreačné poukazy by mal dočasne prispievať štát. Teraz na to hľadá peniaze

Od daní a odvodov oslobodené rekreačné poukazy platia len pri dovolenkách na Slovensku. Foto – TASR
Od daní a odvodov oslobodené rekreačné poukazy platia len pri dovolenkách na Slovensku. Foto – TASR

Rezort dopravy mení rekreačné poukazy. Mali by byť nastavené adresnejšie a mal by ich uhrádzať štát a nie zamestnávateľ. Vláda teraz na to hľadá peniaze, chce tak podporiť domáci cestovný ruch.

Zdieľať

Šéf Slovenskej sporiteľne Krutil vysvetľuje, ako to je so správami o prepúšťaní

Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Foto N – Vladimír Šimíček
Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Foto N – Vladimír Šimíček

Zatiaľ nie je jasné, koľko zamestnancov prepustí Slovenská sporiteľňa. Jej šéf Peter Krutil hovorí, že interný materiál o 5-percentných úsporách a plánoch prepustiť po 5 percent ľudí tento a na budúci rok bol iba pracovný a žiadne počty neboli stanovené.

Minúta po minúte

Zdieľať

Na burzu v Hongkongu sa chystá najväčší jednorožec z Číny

Ant Group chce tento rok vstúpiť na burzu v Hongkongu, cieľom je dosiahnuť ohodnotenie nad 200 mld. USD. Finančno-technologická dcéra Alibaby by mohla predať 5 až 10 % akcií, išlo by tak o jednu z najväčších tohtoročných primárnych ponúk.

IPO Ant Group je jednou z najočakávanejších na svete. Pre Hongkong by znamenala posilnenie jeho statusu ako centra globálnych kapitálových trhov v období, keď sa o ňom hovorí najmä v súvislosti so schválením prísneho čínskeho zákona o národnej bezpečnosti.

Firma na správu o detailoch IPO reagovala, že informácie sú nepresné.

Viac o Ant Group:

 • má dominantnú pozíciu na čínskom trhu s mobilnými platbami, ponúka pôžičky, platby, poistenie a správu aktív prostredníctvom mobilných aplikácií;
 • je najhodnotnejším technologickým jednorožcom na svete (označujú sa tak začínajúce súkromné firmy, ktorých hodnota prekonala 1 mld. USD);
 • podľa Reuters vlani dosiahla výnosy v prepočte 15 miliárd eur a čistý zisk zhruba 2 miliardy eur (firma označila informácie za nepresné);
 • podiel 33 % v nej vlastní Alibaba Group Holding a pod kontrolou ju má zakladateľ Alibaby Jack Ma;
 • pri poslednom kole získavania peňazí od investorov v roku 2018 bola ohodnotená na 150 mld. USD, malé obchody na sekundárnom trhu koncom vlaňajška ju ocenili na 200 mld. USD.

Prečo preferujú Hongkong

Ant Group pôvodne chcela ponúknuť akcie zároveň na burzách v Hongkongu a pevninskej Číne. Teraz sa ale prikláňa k tomu, že ich uvedie najskôr v Hongkongu, pretože tam ju zrejme čaká hladší proces vstupu na burzu.

Hongkonský akciový trh tento rok ťaží z širšieho napätia medzi Čínou a USA. Niekoľko čínskych firiem s akciami v Spojených štátoch plánuje sekundárnu ponuku v Hongkongu, ktorá im má pomôcť získať základňu investorov bližšie domova.

Vlani v novembri získala Alibaba v rámci sekundárnej ponuky na hongkonskej burze 12,9 miliardy dolárov. (reuters, čtk)

Zdieľať

Cena zlata prvý raz od novembra 2011 prekonala 1800 dolárov za troyskú uncu. Dopyt po ňom ťahá najmä pokračujúci rast počtu prípadov nákazy koronavírusom. Ťaží tiež z toho, že investori považujú zlato za bezpečné útočisko v čase neistoty.

Termínovaný kontrakt na zlato je nad 1800 dolármi už dlhší čas, najnovšie sa k nemu pridala aj spotová cena, za ktorú sa aktíva dodávajú okamžite. Od začiatku roka stúpla cena zlata v dolároch o viac ako 18 %.

Čo dvíha cenu zlata:

 • znižovanie úrokov a ďalšie stimulačné opatrenia, ktorými chcú centrálne banky pomôcť ekonomike prekonať koronakrízu;
 • nízke úrokové sadzby obmedzujú nevýhodu zlata oproti investíciám, ktoré prinášajú úroky, napríklad dlhopisy;
 • je široko vnímané ako zabezpečenie proti inflácii a znehodnoteniu mien.

Podľa analytikov je príčinou súčasného vývoja na trhu so zlatom aj veľmi nestabilné globálne ekonomické a politické prostredie. Popri dôsledkoch pandémie koronavírusu silnie možnosť jej druhej vlny. (čtk)

Zdieľať

Predaj nových osobných áut v Číne v júni klesol medziročne o 6,5 % na 1,68 milióna, uviedlo odvetvové združenie CPCA. Odbyt je zatiaľ v súlade s jeho očakávaním a naznačuje, že trh pokračuje v oživení. V máji predaj stúpol o 1,9 %.

Segment luxusných vozidiel v júni prekonal výkon celého trhu. Áut s alternatívnym pohonom, ktoré sa v Číne označujú ako NEV (New Energy Vehicles), sa predalo vyše 85-tisíc. Do skupiny spadajú elektrické hybridné autá, čisté elektromobily a vozy s vodíkovým pohonom.

Odbyt čisto elektrických áut dosiahol 67-tisíc kusov, americký výrobca Tesla mal v tomto segmente 23-percentný podiel. CPCA odhaduje, že v 2. polroku bude predaj áut v kategórii NEV výrazne vyšší než vlani.

Čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM v júni zlepšil svoj odhad tohtoročného vývoja odbytu. Predpokladá, že klesne o 10 až 20 %, vlani sa predalo 25 miliónov kusov. (reuters, čtk)

Zdieľať

Minister dopravy vysvetlil, prečo vláda dnes nerozhodla o jeho návrhu na šéfa telekomunikačného úradu. „Premiér ma požiadal, aby som to odsunul o týždeň,“ tvrdil Doležal.

Doležal predpokladá, že sa medzičasom porozpráva s predsedom parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Petrom Kremským z OĽaNO, ktorý žiadal výber zopakovať. Dôvodom boli pochybnosti okolo písomného testu. Spomedzi štyroch kandidátov ich vyjadrili dvaja.

„Predpokladám, že sa v tom čase stretneme aj s pánom Kremským a vysvetlíme si akékoľvek podozrenia, ktoré on má,“ povedal Doležal o odklade.

V odsunutom návrhu minister Doležal navrhuje za kandidáta na šéfa telekomunikačného úradu bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Zdieľať

O predĺžení stámiliónového projektu Prvá pomoc podnikateľom bude tento týždeň diskutovať ekonomický krízový štáb, hovorí minister práce Milan Krajniak. V súčasnosti je pomoc schválená do konca júla, o predĺžení mala vláda rozhodnúť dnes.

Krajniak navrhol dve možnosti – predĺžiť projekt do konca septembra alebo až do konca roka.

„Príslušný bod (rokovania vlády) sme prerušili. Mali by sme sa stretnúť tento týždeň v ekonomickom krízovom štábe. Predebatujeme to aj s expertmi, ktorí tam sú, a rozhodneme, aká dĺžka predĺženia bude najlepšia,“ priblížil na tlačovej konferencii.

Dodal, že pomoc od štátu na udržanie pracovných miest či pre podnikateľov s výpadkom tržieb sa bude poskytovať dovtedy, kým bude potrebná, schválený finančný limit na ňu je 1,38 miliardy eur, zatiaľ štát vynaložil zhruba 370 miliónov eur. (tasr, n)

Zdieľať

Vláda vymenovala nového šéfa energetického regulačného úradu ÚRSO Andreja Jurisa. Do funkcie nastúpi vo štvrtok 9. júla a nahradí Ľubomíra Jahnátka, odvolaného v júni.

Juris pôsobil v Západoslovenskej distribučnej, ktorú ovláda nemecký E.ON. Návrh na jeho vymenovanie za predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví dal minister hospodárstva Richard Sulík.

Súčasťou výberu bolo aj verejné vypočutie kandidátov.

Zdieľať

Vláda nerozhodla o návrhu ministra dopravy Andreja Doležala na šéfa telekomunikačného a poštového regulačného úradu. Bod odložili. Minister podal návrh napriek tomu, že dvaja za štyroch záujemcov kritizovali písomný test pri výbere.

Informácia o odložení je uvedená pri Doležalovom návrhu predloženom na dnešné rokovanie vlády. Šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb volí parlament na návrh vlády.

Doležal (Sme rodina) navrhol na významný post bývalého šéfa stratégie v spoločnosti Orange Ivana Martáka. Poslanec Peter Kremský z OĽaNO žiadal výber zopakovať, no Doležalovo ministerstvo nesúhlasí.

Zdieľať

Vláda chce v parlamente zrýchlene zmeniť štátny rozpočet na tento rok. Dôvodom je koronakríza, ktorá okrem iného spôsobila výpadky v príjmoch a vyžiadala si nečakané výdavky. Schodok stúpne z 2,8 miliardy eur na takmer 12 miliárd eur.

Štátny rozpočet je súčasťou verejných financií.

 • Výdavky štátneho rozpočtu podľa nového návrhu tento rok stúpnu o 7,8 miliardy eur – z 18,6 miliardy eur na 26,3 miliardy eur.
 • Príjmy klesnú z 15,8 miliardy eur na 14,4 miliardy.

Kam idú zvýšené výdavky

 • Sociálna poisťovňa dostane o 1,1 miliardy eur navyše – najmä na zvýšené výdavky súvisiace s pandemickým ošetrovným a nemocenským.
 • Ministerstvo práce získa ďalších takmer 1,1 miliardy eur na opatrenia prvej pomoci pre podnikateľov zasiahnutých koronakrízou.
 • Zhruba 358 miliónov eur pôjde do rezortu zdravotníctva.
 • Ministerstvo hospodárstva bude mať 200 miliónov eur na dotácie na nájomné.
 • Ministerstvo dopravy si pripíše 195 miliónov eur, okrem iného na vykrytie výpadkov tržieb železníc, diaľničnej spoločnosti či autobusových dopravcov.
 • Štátne hmotné rezervy budú mať navyše 123 miliónov eur na nákup ochranných pomôcok a ďalšieho materiálu.
 • Ministerstvo vnútra bude mať 82 miliónov eur navyše.
 • Celkovo 2,9 miliardy eur pôjde na zabezpečenie nekrytých položiek v rozpočte.
 • Uvedené zmeny sú oproti rozpočtu schválenému minulý rok, keď sa koronakríza ešte vôbec nečakala.
Zdieľať

Budúcnosť najväčších ázijských nízkonákladových aerolínií AirAsia je ohrozená. Obchodovanie s ich akciami bolo pozastavené, pretože audítori majú značné pochybnosti o schopnosti malajzijskej firmy pokračovať v prevádzke.

Akcie AirAsia tento rok stratili zhruba polovicu hodnoty, trhová kapitalizácia spoločnosti sa pohybuje okolo 600 miliónov dolárov.

Aké majú problémy

Záväzky AirAsia už na konci minulého roka, teda pred začiatkom koronakrízy, presiahli hodnotu majetku. Finančný výkon a tok hotovosti ďalej poznamenala nutnosť odstaviť z prevádzky lietadlá v dôsledku obmedzenia cestovania a karantény.

V 1. štvrťroku AirAsia vykázali stratu 188 miliónov dolárov, najviac od novembra 2004. Minulý mesiac oznámili, že zvažujú zvýšenie kapitálu a posilnenie likvidity. Malajzijská vláda nechce poskytnúť pomoc žiadnym aerolinkám.

Z ďalších firiem v regióne požiadali o ochranu pred veriteľmi aj letecké spoločnosti Thai Airways International a Virgin Australia Holdings, ktoré neboli schopné splácať dlhy. (reuters, čtk)

Zdieľať

Finančná správa zasahuje v súvislosti s daňovými únikmi a podvodmi. Do celoslovenskej akcie Jastrab sú zapojené všetky daňové úrady aj Kriminálny úrad finančnej správy.

Akcia Jastrab sa zamerala na 36 daňových subjektov z troch reťazcov, pri ktorých zistili príslušníci FS na základe dát z analytických systémov daňový únik na DPH.

„Finančná správa pri kontrolovaných daňových subjektoch identifikovala rizikovú DPH, a teda podvodné konanie až vo výške viac ako 1 263 000 eur,“ spresnila hovorkyňa FS SR Ivana Skokanová.

„Príslušníci FS vykonávajú miestne zisťovania a zaisťujú potrebné doklady a účtovníctvo. Po vykonaní všetkých miestnych zisťovaní na účely základného zistenia skutkového stavu a vyzbierania dokladov bude nasledovať ďalšia fáza. Po analýze dokladov budú otvorené daňové kontroly,“ uviedla hovorkyňa. O výsledkoch akcie budú informovať neskôr. (tasr)

Zdieľať

Republiková únia zamestnávateľov sa obáva, že parlament by mohol ustúpiť audítorom a zmeniť navrhované zvýšenie limitu pre povinný audit účtovníctva. Návrh je súčasťou balíka opatrení od ministra Sulíka, o ktorom parlament rokuje.

RÚZ argumentuje, že audity sa v súčasnosti týkajú na Slovensku oveľa širšej skupiny firiem, ako požaduje európska legislatíva. „Zvýšenie hraníc nepoteší tých, ktorí prídu o štátom garantované tržby, no pomôže tisíckam firiem ušetriť nemalé finančné prostriedky vynakladané na audit, ktorý nepožaduje majiteľ ani financujúce banky a nenahrádza ani daňovú kontrolu,“ konštatoval tajomník RÚZ Martin Hošták.

Firmy a zamestnávatelia podľa RÚZ odmietajú tvrdenia, že sa potešia niektorí podnikatelia, ktorí vykĺznu spod kontroly účtovníctva nezávislým audítorom. Mnohé firmy, ktoré po novom nebudú musieť audit podstúpiť, majú daňových poradcov či interných audítorov. Zrušenie povinnosti auditu podľa zamestnávateľov neznamená, že automaticky začnú okrádať štát.

„Ak firma vidí v audite benefit, môže si túto službu kúpiť dobrovoľne. Rovnako bude aj naďalej možné stanoviť povinnosť auditu pri čerpaní verejných zdrojov, tak ako je to v súčasnosti,“ dodal Hošták.

Aj šéf Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík odkázal, že balíček by mali poslanci schváliť: „Veríme, že vládny balíček bude konečne prijatý a nedočkáme sa prekvapení vo forme poslaneckých zlepšovákov.“ Zmenu v auditoch podľa neho pozitívne pocítia najmä firmy, kde nie je oddelené vlastníctvo od riadenia. Eseročky či rodinné podniky podľa neho nebudú musieť vynakladať nemalé sumy na službu, ktorú nepotrebujú. (tasr, n)

Zdieľať

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský si nástupcu za štátneho tajomníka Samuela Vlčana stále hľadá. Vlčana dnes vláda formálne odvolala, skončí 15. júla. Dôvody odchodu nie sú známe, minister hovorí, že sa tak stalo po vzájomnej dohode.

Z rezortu pôdohospodárstva tak bankár Vlčan odchádza ani nie po troch mesiacoch. On sám dôvody zatiaľ pre médiá komentovať nechcel.

Minister hovoril len o vzájomnej dohode: „Pána Vlčana si vážim ako odborníka, no po obojstrannej dohode sme sa rozišli,“ uviedol aktuálne pre Denník E Mičovský.

Vlčanovho nástupcu ešte vybraného nemá a nemá ani okruh horúcejších favoritov. „Nemám ešte konkrétne mená, medzi ktorými sa rozhodujem. Mám iba predstavu, čo by nový štátny tajomník mohol priniesť do nášho rezortu. Konkrétne hľadám praktika z oblasti pôdohospodárstva, ktorý je však zdatný aj smerom k budovaniu našich pozícií v Bruseli,“ pokračoval Mičovský.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať